Šta je novo?

xD memorija!

moonwalker

Slavan
Učlanjen(a)
07.06.2005
Poruke
25
Poena
304
Zanima koja je razlika (pored cene) izmedju xD memorijskih kartica i ostalih kao sto su CF, SD...itd. Koje su prednosti i mane xD-a?

Nameravam da kupim fuji s5500 pa posto on koristi xD rekoh da se informisem da mozda pored vislje cene nemaju i neku drugu manu. I ako neko ima neki predlog u vezi nekog sada trenutno boljeg aparata za te pare (uzimajuci u obzir sve funkcije aparata osim velicine i tezine) neka kaze. Inace aparat mogu da nabavim i iz inostranstva.
Hvala.
 
Pa retko u sta mozes da ih metnes, osim u aparat i tek, tek poneki lap top i poneki citac.
Dok sD karice mozes da stavis u mnostvo aparata, zatim u sve zive CF citace, pa u pocket PC-je, pa u mobilne, sve zive lap topove koji imaju citace, pa staje u sve "normalne" aparate i kamere i tako.

Sve u svemu, nikada ne bih kupio xD uredjaj, osim ako me bas ne biju po usima :)
 
pa recimo da necu da koristim xD za nista drugo osim za foto aparat. da li onda imaju neku manu, recimo da su mozda sporije od ostalih...
I koji aparat kupiti da koristi recimo SD a da bude pandan fujiju s5500. Mislim, briga mene sto neki aparat koristi SD umesto xD a pravi losije slike. Ipak mi se ovaj s5500 cini kao najbolja kupovina.
 
i jos nesto: da li bi mi za snimanje videa u 640 x 480, za punih 30 fps (toliko bi trebalo da snima ovaj fuji), trebala neka bza xD kartica, recimo neka sa oznakom Ultra Speed ili vec u zavisnosti kakva im je oznaka?
 
moonwalker je napisao(la):
i jos nesto: da li bi mi za snimanje videa u 640 x 480, za punih 30 fps (toliko bi trebalo da snima ovaj fuji), trebala neka bza xD kartica, recimo neka sa oznakom Ultra Speed ili vec u zavisnosti kakva im je oznaka?
Nebrini XD su default brze i savrsene
 
Poslednja izmena:
...a postoje i adapteri za koriscenje XD-a, kao CF...
 
za kartice dobih odgovor ali mi jos niko ne predlozi eventualnu zamenu za fuji s5500. dajte makar neki aparat pa da se makar malo dvoumim. ali stvarnog konkurenta za te pare.
 
nema konkurenta za te pare ;)
 
ja na fuji -u s 7000 imam i xd i cf kartice , i mogu da ti kažem da se uvek smorim kad slikam sa cf jer su mnogo spore u odnosu na xd.jedino nisam probao cf III ultra(ili tako nekako ) ali one su ionako mnogo skuplje od xd tako da za sad xd rula....
 
Ne znam da li je odnos cena isti kao kod mene, ali konkurencije svakako ima.
Kodaci DX6490/7590 i Olympusi C765/770 (XD doduse). Svaki ima svoje prednosti i mane.
Minolte Z3/5 i Panasonici FZ5 su zgodni, ali i dosta skuplji.
 
Recimo da je Olympus C770 kod nas skoro 100 evra skuplji, pa ti vidi...
 
Gledao sam neke sample pictures od kodaka, konkretno od modela 6490 i 7590. Ovaj 6490 je mislim vidno gori model od fujija s5500. ali ovaj drugi me baca u razmisljanje. 7590 cini mi se ima neverovatne boje. slike su fenomenalne a boje natprirodno prirodne (al sam ga reko,a!? ;) ). e sad ima tu i nekih drugih mana i prednosti. recimo na dpreview.com kazu da se blic ne izdize dovoljno i da oce da pravi senku od ojektiva, a sa druge strane recimo ima veci ekran 2.2" u onosu na prema 1.5 kod s5500. s5500 ima bolje kuciste, dok je kod kodaka 100% plasticno.
zanima me jel neko vido kako izgleda video snimljen sa s5500, ili jos bolje ako je neko vido sa oba aparata pa da kaze koji je bolji?

ajde ako neko ima jos neki aparat za predlog neka mi javi, ali da me stvarno baci u razmisljanje kao ovaj kodak 7590.
 
za te pare nema.kodak je dobar ali je malo prostiji u smislu komandi od s5100
 
Sto se tice velicine LCD-a, 1.5'' je sasvim dovoljno za sve potrebe. Kod s5500 (tj.5100 zavisi valjda za koje trziste) je LCD zaista visoke rezolucije i mozes lepo da ga koristis i kod manulenog izostravanja - eto toliko je dobar :). Ja nikada ne bih birao aparat na osnovu LCD-a jer je to samo usputna stvar - ako radi posao - dobar je.
Sto se tice videa - probao sam malo, i ok je. Mada, ne mozes to toliko da koristis zbog velicine fajla (npr. ako snimas u rezoluciji 640x480 (30fps) na karticu od 512MB stane oko 7 minuta; za manju rezoluciju pogledaj u specifikacijama; btw.512mb je max koji podrzava za kartice).

Sto se tice boja: na s5500 mozes da podesavas 3 rezima: B&W, Chrom, i normal; gde ne postoji neka velika razlika izmedju poslednja dva, ali ipak Chrom daje malo intenzivnije boje. Tako da kad gledas slike, obrati paznju kojim modom su slikane.
Pozdrav!
 
Sta ce ti bre vise od par minuta? :)

To nije ni predvidjeno za snimanje dugometraznih filmova, nego da na'vatas cimera kako mrtav pijan baulja po spajzu i tuce se sa usisivacem... :D :p
 
moonwalker je napisao(la):
a sa druge strane recimo ima veci ekran 2.2" u onosu na prema 1.5 kod s5500.

Kada budesh pocheo da koristish EVF, LCD necesh pogledati, a inache mu je LCD odlichan, mnogo oshtriji i ima veci framerate nego na A canonu ako si video...Kodak i pored veceg LCDa ima isti broj pixela k'o fuji..

zanima me jel neko vido kako izgleda video snimljen sa s5500, ili jos bolje ako je neko vido sa oba aparata pa da kaze koji je bolji?

Na kodaku imash samo 13fps, na fujiju [email protected]h primer za fujija na www.dcresource.com

Koliko vidim, kodak nema ni raw, macro mu je 12cm (10cm kod fujija), F3.7 na tele (3.1), nema manual focus, adapter je opcioni (ako ti treba, a treba :))..
 
reseno. kupujem s5500. e sad uz njega dolazi nesto sto se zove "lens adapter ring". jel to sluzi samo da se namontiraju filteri i dodatne one zajebancije ili sluzi i kao svojevrsna zastita objektiva, mislim od otisaka prstiju i tako. mislim jel ima taj "lens adapter ring" svoje staklo ili ne?

i jos nesto ako "lens adapter ring" nemoze da zastiti objektiv od spoljnog uticaja, a citao sam da filteri pored ostalog i za to sluze, koji filter da kupim (najjeftiniji) koji ce da zavrsava poso? mislim koji se uklapa na ovaj foto aparat. zastita objektiva mi treba zato sto imam suvu kozu i non-stop su mi ruke pod nekim kremama pa cu morati stalno da pazim da ne uprljam objektiv. valjda ne valja stalno cistiti ono staklo objektiva posto je osetljivo, a sa filterom bih to mogo valjda kad god hocu.
 
Staklo objektiva je premazano nekim anti-refleks slojem, pa izmedju ostalog ne valja brisati ni zbog toga (bez obzira kol'ko pazljivo brisao, ima da ga skines).
Ako hoces filter trazi neki od 55mm, ali nije ti toliko ni neophodno. Kad stavis adapter-ring on ide ispred objektiva nekih par cm, tako da nema sanse da dohvatis objektiv (osim ako bas guras prste unutra :) ).
 
@driver
Koliko vidim na netu, dzabe mu taj makro od 10cm, kad je ocajan... :(
 
Delija je napisao(la):
@driver
Koliko vidim na netu, dzabe mu taj makro od 10cm, kad je ocajan... :(

Dve stvari delijo... prvo xd 512 sam na benchu novu sa garancijom uzeo za 50 evra pre cirka 4 - 5 meseci, tako da je jevtinija ( bar bila :d ) nego sto mislis samo ako se potrudis. A sto se makroa tice - na S7000 **be roditelje kako je dobar a za S5500 ne bih znao ali koliko losiji moze biti ?
 
veljkoz je napisao(la):
Sto se tice videa - probao sam malo, i ok je. Mada, ne mozes to toliko da koristis zbog velicine fajla (npr. ako snimas u rezoluciji 640x480 (30fps) na karticu od 512MB stane oko 7 minuta; za manju rezoluciju pogledaj u specifikacijama; btw.512mb je max koji podrzava za kartice


A jel podrzava micro drive? ( izvinjavam se ali me mrzi da trazim spec . ) :d
 
Delija je napisao(la):
@driver
Koliko vidim na netu, dzabe mu taj makro od 10cm, kad je ocajan... :(

Ochajan je utoliko shto ne moze blize od 10cm, druge probleme nisam primetio, normalno fokusira, sve normalno radi. Sve jedno, planiram da uzmem macro filter, oko 30€ je, pa cu imati super macro na 0cm ako treba :)

Shto se tiche adaptera na fujiju, on sluzi da zashtiti objektiv, a josh vishe sluzi da se neki jeftini UV filter nashrafi na njega (ili neki skupi polarizer, Color, ND filter), pa ne mora da se misli da li ce prashina da se "vata" na objektiv ili da mislish da cesh ga umastiti prstima. To je recimo savrsheno za slikanje po slaboj kishi (evo ja na ushcu slikao :)), ili na plazi kada duva neki vetar, pesak i kapljice vode lete na sve strane. Drzish krpicu u dzepu i samo prebrishesh ;)
 
driver je napisao(la):
Ochajan je utoliko shto ne moze blize od 10cm, druge probleme nisam primetio, normalno fokusira, sve normalno radi. Sve jedno, planiram da uzmem macro filter, oko 30€ je, pa cu imati super macro na 0cm ako treba :)

Suuupeeeerrrrr! Pa jedino zasto mi se fuji s5500 nije svidjao bio je taj makro mod. Nego sam preso preko toga zato sto nemam balage veze sa fotografijom, pa sam sebi reko "ma dok meni zaterba taj makro na blize od 10 cm ja cu do tad da promenim aparat". A sada saznajem da moze evo da se montira makro filter i da dobijem makro na 0cm :D . driver jde ako uzmes taj filter u neko skorije vreme voleo bih da znam kakvi su utisci, osim ako to vec nisi koristio ili vido na doticnom aparatu pa znas da to provereno u praksi funkcionise.
 
Nije makro toliko los... evo jedne slicice koju sam uhvatio na brzinu.
 

Prilozi

  • Traktor.JPG
    Traktor.JPG
    44.1 KB · Pregleda: 120
Originally Posted by daddy
A jel podrzava micro drive? ( izvinjavam se ali me mrzi da trazim spec . )
Micro drive ima CF format i može da se koristi kao zamena za CF, a ako ovaj aparat koristi samo xD kartice onda ne može.
 
ja sam mislio da je micro drive ustvari mali hard disk (ako se nisam z***bo), medjutim koliko ja znam taj standard je napusten zbog cestih kvarova tako da ne vidim koja je vajda od njega.
 
@ moonwalker

Upravu si to je ustvari mali hdd a format je isti kao CF kartica i može da se koristi umesto nje. Čuo sam priče da je osetliv na potrese pa ga dosta ljudi izbegava.
 
Jos jedno pitanje u vezi Hd memorije. Koliko otprilike moze da stane slika 1600 x 1200 na 128 mb
 
Nazad
Vrh Dno