Šta je novo?

X2 vs Pentiun E series

papabear

Slavan
Učlanjen(a)
23.11.2005
Poruke
117
Poena
319
Klok za klok, koji je bolji? Konkretno Pentium E 2160 protiv 3600+ Brisbane ili 3800+.
Hvala unapred
 
Klok za klok, koji je bolji? Konkretno Pentium E 2160 protiv 3600+ Brisbane ili 3800+.
Hvala unapred
Besmisleno je porediti ove procesore klok za klok, kad su u pitanju dve totalno razlicite arhitekture!
Da li bi predio GeForce 7600 sa Radeonom 1650 "klok-za-klok"?! Da li bi poredio Pentium D i Pentium E "klok-za-klok"?!
 
U pravu je nedjo.
Mada iz link-a silver-a se vidi da se E2160 poprilicno dobro klokuje.Oni su uspeli 3.4 da izvuku sa vazdusnim coolerom i kao takav je u vecini testova dobio X6800 proc koji je trenutno najjaci dc proc.
Ali zanimljivo da E2160 ima "samo" 1MB cache-a i to igrama bas i ne odgovara,drugim recima mnogo bolje prolaze core2duo procesori sa 2MB cache-a,recimo Q4 je razlika po 20fps,mada E2160 ipak uspeva to nadoknaditi klokom.
Dobra kupovina za 90e.
 
Da ne otvaram novu temu. Moze li OC 2160 sa jeftinijim komponentama. Konkretnio zanima me na GIGABYTE 965P-S3. Moze li na 333 ili vise. Razmisljam sta da uzmem: X2 3600, E2160 ili E 4300, odnosno dali dati 140, 185 ili 215€. Glupo je da ovi Inteli rade na defaultu. Onda je bolje X2.
Ili je bolje da pitam u "Sta da kupim"
 
e4300 bi trebalo da je dosta jeftiniji od 215e
 
a opet ne razumem X2 3600 140e sa kojom plocom?

x2 3600+ je u maloprodaji 67e, a za 73e ima dosta odlicnih ploca sa am2 socketom (recimo, biostar tforce 550 ima vec za 60e). za 127e moze da ima dosta jaku kombinaciju, koja ce dozvoliti da se 3600+ klokne barem do 2.5 GHz, sto je negde na nivou e6700. za 127e (a za 140e moze i bolje) to je veoma dobro.
 
Poslednja izmena:
Da, mislio sam na plocu i procesor.
u pravu si, [email protected] je nesto izmedju e6400 i e6600
Da li to znaci da je to isplativije. I koliko je realno da to postignem sa jeftinijim komponentama. Ne planiram da dajem 70e za napajenje i sl. Ne zelim da za 20-30e kupim mnogo slabiji sistem, sto je valjda normlno.
u pravu si, [email protected] je nesto izmedju e6400 i e6600
A kako bi izgledalo poredjenje sa OC-nim 2160.
 
Da li to znaci da je to isplativije.
ne mora da bude, zavisi za sta ces koristiti masinu. npr, svaki e- procesor se klokuje izuzetno, vise nego bilo koji x2. medjutim, ako masinu neces da koristis non-stop za neke super-zahtevne stvari, onda ti se vise isplati da ides na x2 kombinaciju.

I koliko je realno da to postignem sa jeftinijim komponentama. Ne planiram da dajem 70e za napajenje i sl. Ne zelim da za 20-30e kupim mnogo slabiji sistem, sto je valjda normlno.

A kako bi izgledalo poredjenje sa OC-nim 2160.
koliko sam ja video, e2xxx serija se takodje odlicno klokuje. samo treba videti koliko ce te kostati sve ostalo sto ide uz njega. ploce i memorije koje dozvoljavaju dobar overklok intela su skuplje od onih za x2, ali sa druge strane inteli pruzaju bolji klok i impresivnije performanse (a razlika izmedju klokovanog x2 3600+ i klokovanog eXXX0 je bas drasticna u testovima, ali u realnom svetu retko kada se javlja potreba za tako intenzivnim presingom procesora). ne znam sta da ti kazem, moraces da stavis varijante na papir i da razmislis za sta ce ti masina koristiti. u 90% slucajeva x2 ce ti zavrsavati sve sto ti treba, pa opet, nekome je jako vazno bas onih 10%.
 
Poslednja izmena:
Za ostale komponente sam skoro siguran (2x1GB Kingston667, WD 320AAKS, 7300gt, Codegen Briza 400W). Komp mi radi 15-ak sati dnevno. Internet(dial-up), TV, filmovi... Od zahtavnijih stvari jedino PhotoShop ali cesto jos 3-4 programa dignutih tako da mi ja najbitnije 2GB rama. Ali nije na odmet i malo procesorske smage u rezervi. Videcu jos neki dan , pa onda...
 
Mene mucio potpuno isti problem, jos pre nego sto su izbacili ove e2xxx serije. pa sad izbacise jos i p35 chipset za intela .. muke!

Intel ima losu osobinu da OC ploca kosta puno, a vidim i greje se podosta(trosi vise struje?) tako klokovan, znaci trpaj napajanje, pa onda trpaj jos i kuler ... izadje to podosta skuplje.

Poslednja varijanta koju sam smislio pre izlaska e2xxx je bila biostar 570 ultra i x2 3600+ brisbane sa najjeftinijeim mogucim kucistem. Moze li to na 2800-3000 mhz?

Moze jos neki predlog?

PS ne igram igrice.
 
Pa to je sustina. Ja sam sada na 1800+ i sta god da kupim bice :zgran:
Ali isplati li se sve to, kuleri, napajanja... Samo ne bih zeleo da kad kupim bude ono "za 20e sam mogo bolju plucu..."
 
Poz Ja reko da ne otvaram novu temu posto se slicno dvoumim izmedju Intel-a i AMD tj ovih modela....konkretno E2160 i X2 3800 E sad razlika kod mene od ostalih postova na ovoj stranici je to sto se ja ne bi bavio overclockom znaci proc bi radio na standardnom kloku(mozda bi ga klokovao ali to samo u nuzdi i radi znatizelje i to ne za vise od 5-10%)
I ako nisam dosadan moze li neka ploca za preporuku takodje za ne overklok....Puno hvala
 
Poz Ja reko da ne otvaram novu temu posto se slicno dvoumim izmedju Intel-a i AMD tj ovih modela....konkretno E2160 i X2 3800 E sad razlika kod mene od ostalih postova na ovoj stranici je to sto se ja ne bi bavio overclockom znaci proc bi radio na standardnom kloku(mozda bi ga klokovao ali to samo u nuzdi i radi znatizelje i to ne za vise od 5-10%)
I ako nisam dosadan moze li neka ploca za preporuku takodje za ne overklok....Puno hvala

Ako je tako, uzmi jeftiniju kombinaciju-AMD. Bez oc. tesko da ces primetiti razliku u performansama izmedju E2160 i X2 3800, a i olaksao si sebi izbor ploce. ;)
Za razliku u ceni uzmes 1Gb memorije, sto ces sigurno osetiti u svakodnevnom radu.
 
x2 3600+ je u maloprodaji 67e, a za 73e ima dosta odlicnih ploca sa am2 socketom (recimo, biostar tforce 550 ima vec za 60e). za 127e moze da ima dosta jaku kombinaciju, koja ce dozvoliti da se 3600+ klokne barem do 2.5 GHz, sto je negde na nivou e6700. za 127e (a za 140e moze i bolje) to je veoma dobro.

Kojom logikom je Athlon 64 X2 na 2.5 GHz u rangu Core 2 Duo na 2.67 GHz (E6700). Dajte ne preterujte, AMD nema sta da trazi u mid-range i high-end klasi u trenutnom odnosu snaga - Intel je daleko brzi, a nije nesto previse ni skuplji, ako je i skuplji, kada se sve sracuna...

Review Pentium E2160 ce biti veceras objavljen i na Benchmarku. Procesor je isao na 3.4 GHz (tnx. Yoti ;) ) i kao takav dobio Best Buy koji je do sada drzao Athlon 64 X2 3600+.

ne mora da bude, zavisi za sta ces koristiti masinu. npr, svaki e- procesor se klokuje izuzetno, vise nego bilo koji x2. medjutim, ako masinu neces da koristis non-stop za neke super-zahtevne stvari, onda ti se vise isplati da ides na x2 kombinaciju.


koliko sam ja video, e2xxx serija se takodje odlicno klokuje. samo treba videti koliko ce te kostati sve ostalo sto ide uz njega. ploce i memorije koje dozvoljavaju dobar overklok intela su skuplje od onih za x2, ali sa druge strane inteli pruzaju bolji klok i impresivnije performanse (a razlika izmedju klokovanog x2 3600+ i klokovanog eXXX0 je bas drasticna u testovima, ali u realnom svetu retko kada se javlja potreba za tako intenzivnim presingom procesora). ne znam sta da ti kazem, moraces da stavis varijante na papir i da razmislis za sta ce ti masina koristiti. u 90% slucajeva x2 ce ti zavrsavati sve sto ti treba, pa opet, nekome je jako vazno bas onih 10%.

Pa nece kostati previse ploca i memorije, jer E2160 ima mnozilac 9, bas kao i E4300. Dakle, sa niskim FSB-om izvlaci sasvim solidan radni takt... Dakle, bilo koja maticna ploca (GA 965-DS3 ili Biostar 965) ce raditi npr. na FSB-u od 333 MHz, sa kojim E2160 izvlaci 3 GHz sto su performanse koje su de facto nedostizne za A64 X2 bez nekog extremnog budzenja (3 GHz sa A64 X2 ne moze da se poredi sa 3 GHz Pentium E, plus jako tesko je dostici 3 GHz na AMD-u)... Prica oko skuplji ploca za Intel procesore je mozda i vazila do pojave P35 cipseta, ali sada ce se sve ove P965 ploce srozati cenovno i bice vrlo lako sklopiti super kombinaciju za jos manje para.

Ne vidim uopste logiku koja stoji na strani Athlon 64 X2 procesora sada kada su dostupni ovi jeftini Pentium E procesori. OK, uvek mozete da ustedite nesto para kupujci sporiji X2 3600+ ili 3800+, ali tom logikom mozete kupiti i Celeron ili Sempron...

Takodje, uvek ostaje i varijanta za one koji ne zele da overklokuju da kupe dobru P35 plocu, ubodu u nju Pentium E2160 ili E2140, stekaju $ i kasnije u isti socket ubodu Core 2 Duo serije E4000, E5000 ili E6000... Plaforma je veoma fleksibilna i omogucava kretanje od low-enda (Celeron 400), pa do high-enda (C2D E6000) bez previse ulaganja, osim u razliku koja potice od razlike u ceni samih procesora.

AMD sa druge strane je tu u low-endu i kada se bude i pojavila nova arhitektura za maksimalno iskoriscenje njenog potencijala bice potrebna nova AM2+ ploca, ali cak i to nece biti skoro, vec tek 2008. godine, pa to i ne treba uzimati u obzir prilikom trenutne kupovine. Dakle, sa AM2 plocom ste zaglavljeni jednostavno u low-endu, jer A64 X2 je sada low-end i nema mogucnosti za pariranje high-end procesorima iz Intel-a, ako se za time ukaze potreba.

Ja, jednostavno, u ovom odnosu cene i ponude ne bih odabrao AM2 platformu zbog par desetin eura ustede, ako je i toliko...
 
Poslednja izmena od urednika:
AMD sa druge strane je tu u low-endu i kada se bude i pojavila nova arhitektura za maksimalno iskoriscenje njenog potencijala bice potrebna nova AM2+ ploca, ali cak i to nece biti skoro, vec tek 2008. godine, pa to i ne treba uzimati u obzir prilikom trenutne kupovine. Dakle, sa AM2 plocom ste zaglavljeni jednostavno u low-endu, jer A64 X2 je sada low-end i nema mogucnosti za pariranje high-end procesorima iz Intel-a, ako se za time ukaze potreba.
Zvuči daleko prenategnuto ;). Iako se zna za neka ograničenja, može se samo pretpostavljati kako će se K10 ponašati na AM2 pločama. RD790 ploče će biti predstavljne na Computexu ili već jesu (Gigabyte, DFI). AMD za 2 tjedna počinje sa intenzivnom K10 kampanjom ... 6 mjeseci u najgorem slučaju.

Ja, jednostavno, u ovom odnosu cene i ponude ne bih odabrao AM2 platformu zbog par desetin eura ustede, ako je i toliko...
Da ... nađi mi Intel ploču ispod ~100€ koju se isplati kupiti. Ne bi vjerovao, nekome je 30-40€ razlike puno.
 
Poslednja izmena:
965PT je oko 80-ak €, a to je sjajna ploca, pogotovo za taj novac. medjutim, nije to jedina razlika, treba dodati cooler (sa box coolerom o/c intela ne dolazi u obzir), a to je dodatnih barem 30-ak €. dakle, kada se to sabere, startna razlika je minimum 50-ak € izmedju 3600+ (3800+) i e2160.

niposto ne sporim da je intel sam po sebi jaci ali isto tako mislim da ako ne postoji namera da se overklokuje, x2 je u tom slucaju veoma isplativ: u maloprodaji, za cenu e2130 moze se nabaviti barem x2 4200+, a za cenu celokupne e2130 platforme (a da nije krpljenje sa 945 chipsetom) moze se napraviti dosta opaka x2 4800+ konfiguracija (uz am2 ploce ide vise I/O elemenata, gledano po ceni). a tesko da je 4800+ slabiji procesor od e2160.
 
Poslednja izmena:
tootooban, vidim da uzimas jednu relativno slabu graficku kartu, jesi li razmisljao o nekom integrisanom resenju? u tom slucaju te komplet cpu+mdb+vga izadje nekih 145e. a kao opcija ti ostaje da jednog dana (ako zatreba) dokupis pci-e kartu...
Ne, ne razmisljam. Imam fobiju od integrisanih ploca.:d Imao sam jednom i od tada ne mogu da se izlecim.
 
965PT je oko 80-ak €, a to je sjajna ploca, pogotovo za taj novac. medjutim, nije to jedina razlika, treba dodati cooler (sa box coolerom o/c intela ne dolazi u obzir), a to je dodatnih barem 30-ak €. dakle, kada se to sabere, startna razlika je minimum 50-ak € izmedju 3600+ (3800+) i e2160.

niposto ne sporim da je intel sam po sebi jaci ali isto tako mislim da ako ne postoji namera da se overklokuje, x2 je u tom slucaju veoma isplativ: u maloprodaji, za cenu e2130 moze se nabaviti barem x2 4200+, a za cenu celokupne e2130 platforme (a da nije krpljenje sa 945 chipsetom) moze se napraviti dosta opaka x2 4800+ konfiguracija (uz am2 ploce ide vise I/O elemenata, gledano po ceni). a tesko da je 4800+ slabiji procesor od e2160.

Za 3 GHz O/C-a (sto je nekih 66% tj. 333x 9) ti ne treba nista bolje od Intel BOX kulera (ne dize se napon), Biostar ploce od 85 eura (radi na FSB od 333 MHz) i bilo koje memorije (667 pa navise)... Pri taktu od 3 GHz taj procesor ima bolje performanse od bilo kog overklokovanog (u istim uslovima) AMD A64 X2 procesora.

Pri tome i za maximalni OC AMD procesora, pri kome i dalje X2 ne sustize Intel procesore overklokovane na pola svog potencijala (npr. tih 3 GHz sa Pentium E2160 ili E4300) ti treba bolji kuler, jer ni AMD ne isporucuje bas Vapo uz svoje procesore nego isto govance od kulera kao i Intel.

Naravno, uvek mozes da uzmes AMD zato sto volis tako, ali jednostavno nije u pitanju bolja kupovina :)
 
Poslednja izmena:
Za 3 GHz O/C-a (sto je nekih 66% tj. 333x 9) ti ne treba nista bolje od Intel BOX kulera (ne dize se napon), Biostar ploce od 85 eura (radi na FSB od 333 MHz) i bilo koje memorije (667 pa navise)... Pri taktu od 3 GHz taj procesor ima bolje performanse od bilo kog overklokovanog (u istim uslovima) AMD A64 X2 procesora.

Pri tome i za maximalni OC AMD procesora, pri kome i dalje X2 ne sustize Intel procesore overklokovane na pola svog potencijala (npr. tih 3 GHz sa Pentium E2160 ili E4300) ti treba bolji kuler, jer ni AMD ne isporucuje bas Vapo uz svoje procesore nego isto govance od kulera kao i Intel.

Naravno, uvek mozes da uzmes AMD zato sto volis tako, ali jednostavno nije bolja kupovina :)

Potpuno se slažem.
965PT..........................85e
DDR2667 2x1 GB.............75e
E2160......................... 90e
Ukupno.......................250e

Klokuje se ko od šale na 3 GHz (sve sa box kulerom i svim ostalim default podešavanjima, samo se fsb digne na 333 i to je to)
 
Za 3 GHz O/C-a (sto je nekih 66% tj. 333x 9) ti ne treba nista bolje od Intel BOX kulera (ne dize se napon), Biostar ploce od 85 eura (radi na FSB od 333 MHz) i bilo koje memorije (667 pa navise)...
delimire, ja moj e6300, bez podizanja napona, ne smem da drzim sa box coolerom preko 2.2GHz, pa sam nakalemio infinityja (+40€). na temperaturu utice i frekvencija i napon jer je na povisenim frekvencijama proc efikasniji pa je iskoriscenje vece, sve do granice kada je potrebno povecavati napon da bi se iskoriscenje zadovoljilo. pricam ovo iz direktnog iskustva jer imam obe platforme u kuci. ne znam da li se e4300 greje manje ili vise od e6300, ali mi se po postovima cini da nema neke razlike u grejanju izmedju njih, klok na klok.

Pri taktu od 3 GHz taj procesor ima bolje performanse od bilo kog overklokovanog (u istim uslovima) AMD A64 X2 procesora.
da, to sam i ja rekao u jednom od odgovora tutubanu.

Pri tome i za maximalni OC AMD procesora, pri kome i dalje X2 ne sustize Intel procesore overklokovane na pola svog potencijala ti treba bolji kuler, jer ni AMD ne isporucuje bas Vapo uz svoje procesore nego isto govance od kulera kao i Intel.
ovo ti ponovo pricam iz licnog primera - x2 3800+@2500MHz se bez problema i rizika hladi box coolerom. on, naravno, nema performanse intela, ali hocu da kazem da je o/c amd-a besplatan. tako naklokovan, on u svemu moze da parira e6400 na defaultu, ali je zato duplo jeftiniji. druga je stvar sto e6400 moze da se klokne kako nijedan x2 ne moze, ali i to treba platiti... e sad, ako zaradjuje od procesorske snage (renderuje, montira itd), onda mu se intel svakako isplati.

Naravno, uvek mozes da uzmes AMD zato sto volis tako, ali jednostavno nije bolja kupovina :)
reseno kupovinom oba :D
 
Poslednja izmena:
Naravno, uvek mozes da uzmes AMD zato sto volis tako, ali jednostavno nije u pitanju bolja kupovina :)

Nema razloga da kupuje iz ljubavi. Neka kupuje samo gledajuci novcanik. Ukoliko neklokuje, X2 3800 u odnosu na P-E2140 (posmatramo uporedive cene, a ovo je ujedno i jedini P-E kog domaci zastupnik ima na raspolaganju - isporuka za jedan dan) je isplativija kupovina u svetlu cinjenice da se dobijaju uporedive performanse uz nizu cenu kostanja sAM2 platforme.

Posebno poglavlje je integrisana platforma, gde je AMD-ova (X2+690G) kombinacija apsolutno BOLJA kupovina u odnosu na Pe+GMA3000). S tim na umu tvoj zakljucak je generalizovanje koje se oslanja na maksimalnu overklokabilnost rivalskih procesora.
:wave:
 
Poslednja izmena:
Potpuno se slažem.
965PT..........................85e
DDR2667 2x1 GB.............75e
E2160......................... 90e
Ukupno.......................250e

Klokuje se ko od šale na 3 GHz (sve sa box kulerom i svim ostalim default podešavanjima, samo se fsb digne na 333 i to je to)
plus kuler ako ce da oc minimum....30e
ukupno: barem 280

kod amd:
nf550/570.....................65e
DDR2667 2x1 GB.............75e
x2 3600........................65e
Ukupno:......................205e
 
Nema razloga da kupuje iz ljubavi. Neka kupuje samo gledajuci novcanik. Ukoliko neklokuje, X2 3800 u odnosu na P-E2140 (posmatramo uporedive cene, a ovo je ujedno i jedini P-E kog domaci zastupnik ima na raspolaganju - isporuka za jedan dan) je isplativija kupovina u svetlu cinjenice da se dobijaju uporedive performanse uz nizu cenu kostanja sAM2 platforme.

Posebno poglavlje je integrisana platforma, gde je AMD-ova (X2+690G) kombinacija apsolutno BOLJA kupovina u odnosu na Pe+GMA3000). S tim na umu tvoj zakljucak je generalizovanje koje se oslanja na maksimalnu overklokabilnost rivalskih procesora.
:wave:

Procesori su zvanicno danas predstavljeni, tako da nije realno ocekivati da budu dostupni u ne znam kakvim kolicinama, ali nerealno je ocekivati da to nece doci na svoje, vec u narednih nedelju-dve... Bez overkloka - AMD je mozda i bolja kupovina, ali ja pricam o overkloku i to onom minimalnom (od 66% :) ) koji je moguce postici bez ikakvih high-end komponenti i silovanja komponenti...

Ali, ako krenemo opet logikom nekoga ko ne overklokuje, ako se odluci za AM2 platfomru on je zaglavljen sa inferiornim X2 procesorima, dok ako se odluci za Intel platformu, nakon sto eventualno prevazidje Pentium E, uvek moze da se nadogradi na E4000, E5000 ili E6000 koji nude performanse koje prevazilaze AM2 X2 procesore i to debelo i vec su sada dostupni (mozda E5000 nije, jos uvek, ali to ne menja pricu).

Jednostavno, sve je teze i teze opravdati rezon kupovine par godina stare AMD-ove arhitekture, koja je odavno zrela za penziju i tek ce biti sve teze... Ispade sada da je AMD dobar izbor za one koji ne overklokuju, a pri time jos i voze integrisanu plocu - to su primetili i iz Dell-a, pa su zato za takve masine i poceli da kupuju AMD procesore, ali je to totalni low-end segment.

Sto se integrisane platforme tice, to nije interesantno preterano krajnjim korisnicima, pa i nije neki relevantan faktor za ovu temu. Sa druge strane, za namene koje se postavljaju pred te integruse svaka je sasvim OK (mada ja sa SiS-om sve moguce :) ) - npr. kod mene na ASUS N4L-VM ploci sa Core 2 Duo T5600 (Merom jezgro) sasvim lepo rade 1080 filomovi uz optercenje CPU-a od nekih 25-30%. Pri tome sve pustam iz Media Centra koji pored toga sto pusta film, sve vreme opterecuje grafiku (GMA950) da renderuje taj njihov fancy 3D interfejs.

Opet napominjem, integrisana grafika je specificno polje primene i nije preterano zanimljiva u kontextu ovog threada i korisnika koji ucestvuju u njemu...

plus kuler ako ce da oc minimum....30e
ukupno: barem 280

kod amd:
nf550/570.....................65e
DDR2667 2x1 GB.............75e
x2 3600........................65e
Ukupno:......................205e

To sto si ti izvukao svega 2.2 GHZ, je ocigledno neki problem vezan za tvoj sistem. Ja sam do sada imao E6600, E6700 i E4300, a testirao nebrojeno C2D i C2Q procesora i svi su isli bez problema na 3 GHz i to u velikoj vecini slucajeva bez dizanja napona. Zapravo se i ne secam da sam nekada dizao napon za 3 GHz, ali eto za svaki slucaj da se ogradim, ako se neko javi i kaze - meni ne radi na 3 GHz na 1.35V. Cak i oni prvi B0 stepinzi su mi radili na 3 GHz na def naponu (probao E6600 B0 i E6700 B0). E4300 i E6700 (B0) su mi radili mesecima na 3 GHz bez problema u CM Media 260 kucistu sa Intel BOX kulerom (drugi i nije moguce montirati u tako skuceno kuciste), a jedino je toplotu generisao ATI All-In-Wonder X1900 koji nije primeren takvom kucistu, pa sam ga kasnije nazalost i izbacio iz masine iako je u pitanju sjajna i na oko najlepsa graficka kartica ikada :)

Jednostavno, za 3 GHz OC-a NE TREBA bolji kuler od tzv. Intel BOX-a: niti moras da podizes napon, niti opterecujes plocu i memoriju, jer Pentium E2160, kao i E4300, imaja mnozilac 9.

Sto se tice E6300 on je los izbor, jer ima nizak mnozilac, pa i nije previse pogodan za kako ti kazes "besplatni overklok". Naime, za 3 GHz sa E6300 ti treba FSB od 428 sto vec izlazi iz domena uobicajenog, pa je ocigleno tu tvoj problem... Jednostavno, trebalo je da das manje novca i kupis E4300 koji ima mnozilac 9 i imao bi bolji i brzi sistem.

Jednostavno, ko sada kupuje masinu, apsolutno, po mom misljenju, treba da ide na Intel varijantu, jer je bolja. Ko bas voli AMD, najbolje da saceka Phenom procesore. To je sasvim normalna situacija u slucaju kada jedan proizvodjac vrsi smenu arhitektura i kada trenutno nudi procesore koji su stari vise godina.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ali, ako krenemo opet logikom nekoga ko ne overklokuje, ako se odluci za AM2 platfomru on je zaglavljen sa inferiornim X2 procesorima, dok ako se odluci za Intel platformu, nakon sto eventualno prevazidje Pentium E, uvek moze da se nagodradi na E4000, E5000 ili E6000 koji nude performanse koje prevazilaze AM2 X2 procesore i to debelo. Jednostavno, sve je teze i teze opravdati rezon kupovine par godina stare arhitekture, koja je odavno zrela za penziju...

"inferiornim" je pojam za debatu, bas kao i tvoja tvrdnja da AMD nijekonkurentan u mid-range segmentu. Neke testove dobija, a neke gubi (mislim na procesore slicnih cena). U svakom slucaju daleko od toga da je X2 "inferioran" CPU. sve zavisi sta kupac trazi i kakve zadatkke masina treba damu obavlja. S tog aspekta X2 moze da se pokaze kao bolja kupovina ili ne.

Argument "zaglavljivanja" nikako ne stoji. Ti prvi znas da ce na AM2 ploce moci da se instaliraju Phenom procesori, dok tek ostaje da se cuje da li ce na 965 moci Penryn da se instalira. S tim na umu, kupovina sAM2 platforme se nikako ne moze nazvati "zaglavljivanje"!

Rezon je vrlo jednostavan - cena. sAM2 je jeftinija platforma, ako poredimo ploce iz istog (recimo srednjeg-nizeg) segmenta i imlicitno rezultuje nizom cenom u krajnjem zbiru (ako podrazumevamo da je cena uporedivih procesora - X2 3800 i Pe 2140 ista(a cenovnik zajednickog distributera - ne onog sa nasipa) kaze da su to uporedivi procesori, onda je X2 3800+ za sve koji neklokuju isplativija kupovina.
 
Nazad
Vrh Dno