Šta je novo?

WLAN kućna mreža pokazuje samo 11Mbs umjesto 54MBs

galisnik

Slavan
Učlanjen(a)
15.02.2006
Poruke
101
Poena
330
Izvinjavam se ako je bila slična tema, ali moja pretraga nije urodila plodom ni na ovom forumu, a ni Google mi nije bio od pomoći.

Imam desktop računar i laptop računar. Laptop ima ugrađenu wireless karticu, a za desktop sam uzeo ASUS USB WLAN adapter WL-167g. Sve sam uspješno podesio, i lokalnu mrežu i internet šerovanje, signal je maximalan u cijelom stanu, ali ipak ima jedan problem: oba ta WLAN adaptera imaju deklarisanu 802.11 i b i g, ali ja mogu uspješno napraviti samo 11Mbs vezu. Zašto ne mogu dobiti 54Mbs vezu? Jer kad kreiram mrežu koja nominalno pokazuje tu brzinu, ne uspijevam spojiti računare - signal je prisutan, ali oni ne komuniciraju. Koristio sam i Windows XP alat za Wireles umrežavanje, i alate koje sam dobio uz uređaje, ali nisam uspio. Za internet to i nije problem, ali kad prebacujem fajlove s jednog kompa na drugi, jako bi pomogla veća brzina (ovako dobijam svega око 650kBs max).
Ima li neki univerzalni software za kreiranje WLAN mreže koji bih instalirao na oba kompa pa probao, i da li bi pomoglo kreirati Access Point na jednom računaru i kako bi se to odradilo sa postojećom opremom?

Unaprijed zahvalan.
 
54Mbs vezu možaš da dobiješ samo na udaljenosti od metar-dva.Ako si hteo da ih umrežiš zbog prenosa podataka bolje da si to uradio običnim UTP kablom.Wireless nikada u brzini ne može dostići kabal.
 
Radi se o protokolu koji wireless mreža koristi (802.11b=11Mbps i 802.11g=54Mbps). Moj je problem u tome da mi se stalno ovaj niži, sporiji podešava, da ne znam kako da podesim ovaj brži.
 
Znam ja to, nego ti kažem da 54Mbs možeš da postigneš samo na metar-dva udaljenosti laptopa od računara.A još i onaj USB asus nije bog zna kakav.Brži ćeš teže da postigneš sa tim antenama koje dolaze uz laptop(a koliko znam uz laptop ne dolazi antena, već je interna) i USB karticu.Brže od 11Mbs nećeš postići.
 
Pa ASUS je vrlo jeftino rješenje (2000Din) i za ono što meni treba sasvim prikladno, tj. da unutar stana imam stalnu vezu između desktop i laptop računara. Još da uspijem na brži protokol da naštimam mrežu da dobijem barem 2.5MBps, biću prezadovoljan (teoretski maximum je 3.3MBps) - to je otprilike brzina snimanja na USB stick.
Ovom prilikom bih zamolio da se ograničimo samo na problem protokola - brzina WLAN kućne mreže je takva kakva je, ja samo želim da iskoristim maximum iz postojećeg sistema. Za laptop znam sigurno da može na tom protokolu (od 54Mbps) da radi, a za ASUS piše da može, tako da želim da to i naštimam u praksi, čim saznam kako ,)
 
Kao što rekoh NEĆE DA MOŽE.
 
Lijepo ti kažu ljudi, bezveze insistiraš na tome pogotovo jer to sa praksom nema veze. Kad postigneš brzinu transfera od 54 Mbs okači skrinšot pa da se i mi bacimo u potragu kako da naštimamo naše kartice.;)
 
Poslednja izmena:
Kao što rekoh NEĆE DA MOŽE.

Cek ljudi, ocete da kazete da realno se sa wireless g standardom ne dobije ni pola onog sto pishe? Ja kontao "aj dobro nece biti 54Mbps, nema veze dovoljno mi je i 30".
Inace prostorija je 5x5 metara sve bi trebalo u njoj da bude, hteo sam malo da se resim kablova.
Vec sam bio bezecovao sta da kupim, aj prosvetlite me da se ne zeznam.Hteo sam Asus wl500 ruter i nekoliko pci kartica.
 
U uputstvu za uređaje koje imam lijepo piše da ako ne može postići max brzinu da se postepeno brzina redukuje i postoje tačno određeni iznosi koji treba da se ispisuju (npr. 48,36,24Mbps itd) i tu nigdje ne stoji da je i 11Mps jedna od tih vrijednosti kad uređaj radi sa standardom 802.11g (to je inače max brzina za 802.11b standard - 11Mbps). Zato ja insistiram da postignem standard, a brzina će biti kolika bude. Ako razumijete o čemu pričam.
Ja sam sa laptopom dobijao skoro 2MBps sa istom topologijom mreže (moj laptop i jedan drugi desktop računar koji je doduše ima PCI wireles adapter sa antenicom - sigurno bolja stvar od ovog ASUS-a), ali meni ne pomaže ni kad stavim ASUS WLan adapter tik uz laptop za nešto brže, u šta mi je teško da povjerujem - jer kad odem u drugu sobu sa laptopom, brzina se ne smanjuje - stalno je konstantna (varira između 620-650kBps na AIDA network testu).
 
tacno je to za B i G standard (11, 54), i meni se to desavalo ranije. Medjutim resio sam taj problem, instalirao nove drajvere, s kojim dolazi i jedan vrlo dobar manager za wireless konckeciju koji nudi "mod" u kojem hoces da ti wireless radi, B ili G, ja sam stavio G only. U pitanju je Ralink Wireless kartica RT2500 chip.

Tako da, probaj s novijim drajverima.
 
Izgleda po standardu za ad-hock vezu ne moze biti vec brzina od 11Mbps. Taj Asus ima Ralink cipset kazu da sa najnovijim drajverima moze da se namesti da se konektuje na 54Mbps. U svakom slucaju eksperimentisi sa drajverima.
 
54Mbs vezu možaš da dobiješ samo na udaljenosti od metar-dva.Ako si hteo da ih umrežiš zbog prenosa podataka bolje da si to uradio običnim UTP kablom.Wireless nikada u brzini ne može dostići kabal.
Wireless u sobi transfer ide oko 20Mbit (znači ne na koliko se konektuje već koliko može da progura). Kroz armirani zid pada na 10Mbit.
Sa 400m point-to-point linkom sam postizao 40Mbit.
 
Poslednja izmena:
Wireless u sobi transfer ide oko 20Mbit (znači ne na koliko se konektuje već koliko može da progura). Kroz armirani zid pada na 10Mbit.
Sa 400m point-to-point linkom sam postizao 40Mbit.

A poenta je? Sigurno nisi koristio laptop i USB karticu na drugom računaru.A na tih 400 metara sigurno nisi išao bez dobre usmerene antene, kvalitetnih kablova i izvini što konstatujem, sigurno nije bila obična kartica koja košta 15-20€.20Mbit-a u sobi teško da si uspeo da proguraš bez antena.
 
Riješen problem

Hvala svima na javljanju, samo da javim da sam našao neke nove drajvere za ASUS na Ralinkovom sajtu i sada je sve ok. Istina stvarna brzina je samo udvostručena (sada AIDA network test pokazuje 1300kBps), ali tako je kako je. Za 2000 Din ja prezadovoljan :)
 
A poenta je? Sigurno nisi koristio laptop i USB karticu na drugom računaru.A na tih 400 metara sigurno nisi išao bez dobre usmerene antene, kvalitetnih kablova i izvini što konstatujem, sigurno nije bila obična kartica koja košta 15-20€.20Mbit-a u sobi teško da si uspeo da proguraš bez antena.
Zapravo laptop (sa svojom integrisanom antenom) i ruter (Linksys WRT54G, sa svojim default antenicama).
A na 400m je sa jedne strane 17dBi yagi (piše barem toliko, pošto je iz "domaće radinosti" pitanje je koliko stvarno ima) i 1,5m CFD-200 kabla, a sa druge dish sa ručno pravljenim bikvadom kao feedom i par metara CFD-400 kabla. A kartice, jedna je TP-Link TL-WN551G (trenutno 21€+pdv, bila je 25+pdv kada je uzeta), a druga je neka miniPCI izvađena iz nekog starog Gigabyte APa, u pci adapteru (ruter je p1 mašina sa at napajanjem koja nema 3.3v na pci, pa tp-link nije hteo da radi).
 
Poslednja izmena:
Ajd jos jedno pitanje. Dakle Asus Wireless ruter, ,mala soba 5 sa 5, pci kartice u kompovima(nekoliko komada, recimo 4), koliki tu bude ping. Recimo do 10ms ili nesto mnogo vece? Moze li se komotno igrati u LAN-u?
 
Ajd jos jedno pitanje. Dakle Asus Wireless ruter, ,mala soba 5 sa 5, pci kartice u kompovima(nekoliko komada, recimo 4), koliki tu bude ping. Recimo do 10ms ili nesto mnogo vece? Moze li se komotno igrati u LAN-u?

Trebalo bi da moze bez problema, ako nijedan od kompova ne downloaduje nesto treba da je ping ispod 10ms. Ali po meni za tako mali protor potpuno neisplativo, danas svaki racnar ima integrisanu mreznu karticu treba ti switch i komad kabla. Samo jedna PCI kartica te kosta kao switch a vec druga moze da plati sve kablove za tu sobu i ako ti bilo kad trebalo prebacivati podatke dobices nekoliko puta vecu brzinu na kablu.
 
Porblem

Ima slican problem, na desktopu ima DWL-520 b/g a na laptopu centrino bla.bla.
E as n kada ih umrezim ad-hoc pod XP (na desktopu i laptopu) ne uvek se umrze po B standardu ,a kad podignem vistu na desktopu umreze se po g standardu :wall:
Znaci XP-XP=11Mb/s
Vista-XP-54Mb/s
 
Nazad
Vrh Dno