Šta je novo?

Wireless signal (pojačanje?) [uputstvo i osnove]

Dejan990

Slavan
Učlanjen(a)
06.12.2007
Poruke
172
Poena
319
Tema o strukturi same wireless mreze vec postoji (http://forum.benchmark.rs/showthrea...(kako-sam-se-ja-umrezio-pozeljno-za-pocetnike)), koja je inace odlicna, i ja se necu baviti time, vec wifi signalom...cisto da se zna, unapred. Pored samih uputstava i saveta, bice i osnovnih objasnjenja mernih jedinica i pojmova, koje mnogi brkaju ili uopste ne znaju za njih.

TXPower (level) - u pitanju je nivo izlazne snage sa uredjaja. Moze se podsavati na ruteru/mreznom uredjaju (wireless kartica ili dongle), i na taj nacin se odredjuje potrosnja, odnosno koliko zelite snage da vuce uredjaj. Obicno na korisnickom interfejsu postoji klizac ~ 0%[0-255]100% ~ kojim se odredjuje TXPower level...ako postavite na 0%, imate izlaznu snagu 0, odnosno 0dB (nemojte to da radite...), a ako stavite 100% imate maksimum dB (preporuceno). Kontrola TXPower-a postoji uglavnom zbog laptopova, jer kada koriste bateriju kao jedini izvor energije, moraju praviti ustedu na svakom koraku. Sa pretpostavkom da ste u pokretu ako imate laptop, nije vam potrebna velika upotreba energije za wireless uredjaj, i na taj nacin smanjujete potrosnju.
dB (m, a ponekad i mWili pW ili nW) - jedinica za izrazavanje nivoa snage, decibel. Koristi se za sve uredjaje koji odasiljaju radio talase. Uvedena je zbog lakseg racunanja i manipulacijom brojevima, s obzirom da je opseg snage vrlo sirok. Primer: 80 dBm ~ 100 kW [radio stanice]; 50 dBm ~ 100 W [termalna radijacija ljudskog tela]; 21-33 dBm ~ 125mW-1W [mobilni telefon]; 25-26 dBm ~ 315-400 mW [tipican Wifi AP]; 5-15 dBm ~ 3.2-32 mW [emisija wireless snage kod laptopova]; -5-10 dBm ~ 316 µW-10 mW [Bluetooth]; −100- −10 dBm ~ 0.1 pW-100 µW [opseg primanja informacija kod wireless mreza]Koga interesuje vise: http://en.wikipedia.org/wiki/DBm

Par saveta, nemojte da vas mrzi da procitate, posto ce vam objasniti sta moze skoditi vasem signalu, a sta ne:
- ne treba da drzite telefon blizu vase antene, tj. da koristite u neposrednoj blzini, kao ni bluetooth uredjaje (potrudite se da postoji udaljenost izmedju wireless prijemnika/odasiljaca i tih uredjaja, posto im se opsezi preklapaju, pa dolazi do konflikta ili prekida u radu),
- radio aparati i GPS sprave mogu funkcionisati bez problema pored antene (signali pripadaju razlicitom opsegu),
- laicki receno, wireless signal se ponasa skoro kao svetlost, i moze da bude reflektovan ili blokiran ukoliko se odredjeni materijali nadju na putu. Pa tako metal znatno utice na signal...primer su zidovi puni gvozdja - blokiraju, ili alu folija koja ga reflektuje, odnosno usmerava (...o tome kasnije)
- da bi ste dobili konstantnost signala od antene do racunara, sve veze moraju biti sigurne, odnosno ne sme biti prekida, savijanja kabla. Takodje, imajte na umu da kada projektujete mrezu, a predvidjate dug kabl, uvek dolazi do rasipanja/gubitka signala usled povecanja otpornosti kroz taj kabl. Pa tako recimo ako imate kabl dug 20m, sigurno necete imati teorijskih 20dBm ili 24dBm koliko pise na kutiji, vec znatno manje.

-----------------------------------------------------------------------

obratite paznju na termine built-in antene (integrisani wireless moduli u laptopovima), in-door (odnosi se na antene koje su predvidjene za upotrebu u kuci, najveceg opsega 10dB) i out-door (antene preko 10dB)

Pre svega, morate da znate dokle zelite da vam ide signal. Mozda je to svega nekoliko metara, a mozda kilometar. U prvoj varijanti najbolje je koristiti in-door ili built-in antene, a ako vec zelite velike distance onda koristite out-door. Dakle, pored razlike u snazi, ocigledno je da je razlika i u ceni. Kod nas cena in-door antena je 500-1000 dinara, zavisno od kog proizvodjaca i koje snage, dok out-door antene idu preko 2500 dinara (opet, zavisi od snage). U slucaju wireless-a, velicina je bitna, s toga je uvek bolje kupiti vecu i skuplju antenu. Ali postavlja se pitanje: zasto davati tolike pare, kada sa resenjem od par stotina dinara, mozete zavrsiti posao?

Pod pretpostavkom da sve to znate, a opet nemate pojma kako da poboljsate svoj signal, evo par mogucnosti:
1) ako posedujete wireless ruter, a imate slab signal, prvo probajte da nadjete novu poziciju za uredjaj. Prosto re-pozicioniranje moze resiti problem...potrebno je samo naci optimalnu lokaciju, ako je uopste to moguce.
*2) nekada promena pozicije rutera ne obavi posao, pa je potrebna radikalnja mera. Stock antene koje dolaze u sklopu rutera obicno su snage 2-3dB, a u prodavnicama mogu da se pronadju jace 5-8dB. Ta razlika u par dB predstavlja par stotina mW (ko je preskocio objasnjenje o decibelima, nek se vrati gore) i moze srediti posao. Obratite paznju kada birate ruter...bolje izdvojte par hiljada vise pa kupite onaj sa 2 ili 3 antene, i vecim opsegom. Kasnije necete kukati...
*3) ova stavka je moja omiljena, tj. meni je zavrsila posao, ali i mnogim drugim korisnicima. Kada sam video na Internetu uputstvo za izradu, pomislio sam: "ma ovo je jos jedna glupost, koju pokusavaju da uvale, kao one budalastine na tele-sopu"...zapravo nije. U pitanju je home-made wireless signal booster, odnosno kad se prevede na srpski - folija i karton. Potrebno je da isecete sablon [prilozen u attachmentu] i postavite na antenu (ova fora radi sasvim dobro i na ruteru, kao i na antenama od usb uredjaja). Poenta ove skalamerije je da usmeri signal ka izvoru (vratiti se gore ako niste procitali stavku o ponasanju wireless signala), pa ce tako prijem/slanje biti fokusirano i nema rasipanja...Uputstvo: uzmete karton, zalepite sablon i iscete. Oblozite svaki deo alu-folijom i probajte da to bude pedantno...sto bolje uradite, bolji ce posao obavljati. Sklopite sve onako kako slika pokazuje i stavite na antenu. Rezultate kod mene mozete videti u slikama iz atachmenta...
4) ovo cu napisati kao jos jednu varijantu, ali retko ko ovo radi, iz razloga sto je takva vrsta hardvera kod nas nedostupna. U pitanju su wireless signal extenderi. To je samo "produzena ruka" rutera, koja se postavlja negde u objektu i na taj nacin se signal odasilja i odatle...nista drugo osim duple antene...sto se mene tice, los nacin da se potrose pare. Ali radi posao...
*zvezdicama su oznacena moja omiljena resenja, koja najbolje funkcionisu.

out-door antene su druga prica, njihova svrha je da postignu zeljeni rezultat na velikim udaljenostima. Razlikujemo nekoliko vrsta tih antena...one koje su predvidjene da "pucaju" odnosno imaju opticku vidljivost na izuzetnim distancama (ciljate izvor i na taj nacin imate strogo usmeren signal prijema/odasiljanja), a druga vrsta su polu sferne, odnosno antene kojima nije neophodna opticka vidljivost, ali je broj izvora signala velik (koristi se u gradovima, i stambenim blokovima, gde postoji vise izvora i udaljenost je mala)

...Dakle, gore napisani saveti i uputstva su uglavnom za resavanje "sitnih" gubitaka i problema, postizanje stabilnosti veze na malim distancama. Out-door antene sam samo napomenuo, posto o tome moze da se pise i pise... :wave:
 

Prilozi

  • sablon.jpg
    sablon.jpg
    38.1 KB · Pregleda: 362
  • sa boosterom.png
    sa boosterom.png
    37 KB · Pregleda: 247
  • bez boostera.png
    bez boostera.png
    37.3 KB · Pregleda: 247
^Izvini, ne znam da li sam dobro razumeo ovaj početak (citirani)... Gde se nalazi ta opcija za TXPower level?
 
Sve zavisi od uredjaja, do uredjaja...ako imas ruter, to radis preko interfejsa za konfigurisanje (localhost adresa - recimo 127.0.0.1 - ovo sam lupio..., zavisi koji je ruter u pitanju), pa Settings i probas da nadjes podesavanja. A ako imas recimo USB wireless adapter ili wireless karticu, mozda imas program koji je dosao uz taj uredjaj. Kroz taj program mozes da koristis adapter, pretrazujes mreze itd. i izmedju ostalog da konfigurises, pa medju tim opcijama postoji klizac za TXPower nivo snage. Ako nemas ni taj program, kroz Device Manager, klikom na Properties tog uredjaja koji posedujes dobices sve moguca podesavanja koja mozes da vrsis sa karticom...negde u listi treba da postoji TXPower level, koji treba da bude na maksimumu, odnosno 255.
 
^Imam TPLink WiFi Ruter. Preko interfejsa ne mogu da nađem taj izraz TXpower ali sam našao Transmit power i od opcija imam samo low, middle, high (na čemu mi i stoji po defaultu). Uglavnom, nemam taj slider, već samo padajući meni sa ovim što sam napisao...
Pored toga imam Beacon interval... ne znam kako on treba da bude podešen...
 
TXPower = Transsmision Power, odnosno snaga emitovanja signala.
TPLink je ocigledno to napravio tako da korsnici ne mogu samostalno da podesavaju...ako ti je to podeseno na High, ne moras da brines, to je maksimum.

Beacon interval je promenljiva koja oznacavam vremenski period za odasiljanje konstanih paketa - listening device [pomocu njih proverava da li ima vezu sa uredjajem, odrzava status, komunikacija sa drugim uredjajima - izvorom signala ili prijemnicima]. To ne bi trebalo da menjas, s obzirom da je to po defaultu optimalni vremenski period.
 
Vidi u čemu je problem. Pomerio sam WiFi Ruter u drugu sobu i sada na kompu imam 3/5 crtica a povremeno pada i 2/5. Razmišljam da kupim tu dodatnu/jaču antenu za moju wifi karticu u računaru, a dotle sam čitao tvoj tekst u nadi da neću morati to da radim... :(
Nisam baš najbolje shvatio onaj deo sa onim budžom od kartona i alu folije... Ima li neki klip o tome (link)?
 
prvo probaj "budzu" od folije i kartona. Mozda je resenje od 20 dinara, ali radi za sve pare! :)
sablon imas prilozen, a evo i klipa:http://www.youtube.com/watch?v=YOBfxbpxosA
kada sve napravis lepo, usmeri "budzu" kao tvom racunaru, onako otprilike, da ide u tom pravcu...ako imas jednu antenu na ruteru, napravi jednu budzu, ako imas dve antene - dve budze, a ako imas tri antene, napravi tri budze.
...mislim da ces uspeti da dobijes 4/5, ako ne maksimum, s obzirom da dodaje 5-6dB...

Ako ni to ne funkcionise, promeni antenice rutera, ima dosta after market resenja za male pare, a daju dobru snagu. ali prvo budza!...probaj, ne kosta :)
 
^Fala care :) Imam dve neizmenjive antenice na TPLinku... Ovo mi je jedno rešenje, a drugo, antenica na Wifi kartici mog PC-a... Zar ne?
 
erm da...definitivno. Ako vec ne mozes na ruteru, menjaj na kartici. Kazem, ima dobrih resenja...pretpostavljam da ti se kartica nalazi negde zavucena izmedju zida i stola :p ...imas da kupis antenice koje imaju "produzni kabl" odnosno oko metar kabla i antenu na kraju, koja se navrne umesto postojece i postavis je recimo na monitor, negde na sto...nebitno, poenta je da je izvuces iz rupe ;) i automatski si uklonio vecinu prepreka...
 
Fora sa folijom je najjaca fora!!! Meni je pomogla vise nego bilo sta. Antena je udaljen od rutera 50ak metara a signal prolazi kroz nekoliko nosecih zidova. Signal gotovo da nije ni dolazio. Kada sam napravio ovu budzolu signal je skocio na 4 od 5 crta, tj. protok izmedju antene i rutera je bio konstantnih 20Mb/s (kada kopiram neki film sa ortakovog kompa koji je na spomenutom ruteru). Jedino sto sam ja malo izmenio budzolu, umesto kartona sa alu-folijom koristio sam limenku od 0,5l koju sam "otvorio" (slike u atachu).

Komentar za text koji je Dejan990 napisao:
- Sve sto si spomenuo ce sigurno nekome pomoci ali meni je pomogla samo "budzola". Kupovao sam 8db antene i nije ni blizu pomoglo kao ovo usmerivanje folijama.
 

Prilozi

  • IMG0048B.jpg
    IMG0048B.jpg
    268 KB · Pregleda: 540
  • IMG0050A.jpg
    IMG0050A.jpg
    263 KB · Pregleda: 319
Inace, "strucan" naziv za "budzolu" kod wireless-a je: KANTENA :p :p :p
 
@kizanbg123> Nekima je izgled bitan, pa im je ruzno da imaju parce kartona i foliju...s toga sam dao i druga resenja. Iskreno, meni ne smeta + savrseno radi posao :) a kosta minimalno :))
...kao iz reklame za kosmodisk: "Mozda je sada malo glupo, ali ja ga i sada imam " :D

@Uros Novakovic> ne znam bas da li je kantena strucan izraz? Kantene su kucne izrade, koje imaju konektore, strukturu, prave se uz merenja itd. Dakle, prave antene...potrebno je samo da je nakacis na karticu ili adapter i ona radi. Ovo je vec neko prelazno resenje...nije antena, vec dodatak za antenu. Mada ce pre biti improvizacija :)
 
parabolicni reflektor...procitao sam to negde, ali sad si me podsetio zasto mi je bilo u glavi :) ...inace, na principu parabolicnog reflektora prave se sve one ReinkJet antene (zakrivljene out door antene), a takodje su tako izradjeni i satelitski tanjiri. Ovaj sablon moze da se prepravi, pa da ugao koji zaklapa bude manj, ali pojacanje vece. Na taj nacin mora da se "pikira" izvor...ali mogao bi da se napravi dobar efekat. Probacu u ovih par dana da izradim par varijacija, obavim merenja, pa postujem ovde.
 
kantena je kao sto joj samo ime kaze, kanta :) tj od limenke se napravi usmerena antenica. Bolji je biquad inace, a na offset tanjiru mogu se postici fine jacine
 
Samo da javim svoje utiske.
Odradio sam sledeće i nisam zadovoljan (donekle) ali ne znam mnogo o ovome pa ćemo i nastaviti diskusiju u tom pravcu :)

Dakle, kupio sam TP Linkovu antenu (dakle samo antenu) indoor, 8dbi... Antena je ogromna (3x veća nego standardna koja dolazi uz wifi karticu, i da, nakačio sam je na karticu, jer na wifiruteru imam dve NEIZMENJIVE antene)... međutim, signal je na kompu ostao isti 3/5 crtica u win7. E sad, to nije problem, jer ja prilikom skidanja ostvarujem full 6mbit-a konekciju... Pre nego što sam stavio tu veću antenu, osetio sam značajnija kašnjenja prilikom otvaranja stranica (a isto sam imao 3/5 crtica signal)... Sada to ne osetim.

U čitavoj ovoj situaciji mi nisu jasne te crtice. Zašto stoji da imam 3/5 a skroz normalno radi net (doduše od kad sam uzeo tu jaču antenu)...

Kantenu još nisam probao!
 
Meni jacina signala varira od 2 do 4 crtice koje ti pominjes (u zavisnosti da li se neko seta po kuci i da li su otvotena/zatvorena vrata od sobe) ali mi je download uglavno 12Mb/s. Znaci da bi tri crtice trebale da vrse posao u svakom slucaju. Mozda je u necemu drugom problem. Usustini te crtice uopste nisu merodavne i ne rifreshuju se se cesto. Mislim da postoje mnogo bolji programi (bolji od windows-ovih crtica) koji ce ti u db-ima pokazivati tacniju, trenutnu jacinu signala.
 
Windows nema takav refresh rate pri merenju, a pitanje je kakve su vrednosti odredjene za te crtice. Ja recimo koristim Ubuntu i te crtice koje meri OS i vrednosti koje mi daje Kismet, nemaju veze jedne sa drugim...ali ako radi i sa 3, onda cuti i cepaj! ;)
bi quad si odlicne stvari, jos kada se ukombinuju sa tanjirima i tako neke stvari...moze da bude haos. Kantene su jeftino prelazno resenje...drzi vodu dok majstori odu - mogu da budu ok, ali moze da se nadje i bolje resenje.
 
Nazad
Vrh Dno