Šta je novo?

windows XP neće da se boot-uje posle resize-a particija.

igysa

Čuven
Učlanjen(a)
10.05.2002
Poruke
1,484
Poena
675
problem je sledeći:
HDD sa dve particije, sistemska se nije više videla iz nepoznatog razloga (odnosno, vidi se particija, ali se ne vidi fajl sistem , umesto NTFS, RAW), na D particiji normalno sve, sve se vidi.
Startujem partition recovery wizard sa hiren-sa iz mini windows XP-a. On vrati particiju, i vidim strukturu foldera fajlova, pogledam disk managemet, sad je normalno NTFS particija, primarna Aktivna, sve je tu.
probam opet boot, neće !
probam sa NTFS dos pro, chkdsk .. ne nalazi nikakve greške na particijama, i idalje neće boot.
odradim fixboot, pa fixmbr pa opet fixboot sa winXP recovery konzole sa XP instalacionog disk, i RADI !!! :banana:

znači uspeo sam da vratim particiju, da popravim boot, XP se podigao, podesim šta treba, sve radi i posle restarta normalno.

međutim, vrag mi ne da mira, ima malo mesta na C, i odlučim da odradim resize particije C, na uštrb D,
pokrenem sa hirensa Acronis Disc Director i odradim šta treba, povećao C sa 9 na 25GB, sve je OK završio.
restart

opet neće boot ?!? :wall:

međitim OBE particije su normalano vidljive ovaj put, ali neće boot ?!
chkdsk /f - nema grešaka
fixoot, fixmbr - ovaj put nije pomogao, opet neće boot !

skinem disk, nakačim na moj komp, pokrenem Active PArtition Recovery i on kaže da nema grešaka ni u MBR, ni u Boot rekordu.
roknem i tu za svaki slučaj Fixmbr, fixboot, i opet isto, particije HEalthi, primarna aktivna, nema grešaka, struktura foldera fajlova kakva treba da bude.. ali neće da podigne sistem !

šta dalje da radim ljudi ? ovo nikad nisam video
HELP ! :wave:
 
da, i nakon toga krenem repair windowsa, on normalno nađe C:\Windows i tu instalaciju krene da popravlja, sve lepo iskopira do 100 posoto, krene restart, i tu stane jer neće da boot-uje.
Eto.
 
šta propuštam ?
da li neko zna neku dobru alatku sem active partition recover-ja koja može da pomogne u ovakvom slučaju ?
da li bi pomoglo da sa akronisom napravim image i c i d i da vratim na drugi disk, ili da samo iskopiram celokupam c i d sa Xcopy, a na novi disk na kome su već kreirane C i D ? pretpostavljam da tek onda ne bi radio boot.. uf
 
možda ovo:
fixmbr \Device\HardDisk0
 
hvala, ali zar se ne podrazumeva da je to na tom Device-u, jer i nije prisutan drugi HDD u tom mometu ?
 
Ako možeš, napravi Acronisom image te sistemske particije i iskopiraj ostale bitne podatke negde, formatiraj ceo disk, pa posle vrati taj image i MBR, verovatno će da boot-uje ( ako ne postoji neki hardverski problem sa hard diskom )
Sad se setih, a da nije to onaj problem vezan za povremenu nekompatibilnost nekih matičnih ploča i nekih hard diskova, manifestuje se tako što sistem jednostavno ponekad neće da boot-uje, kad promeniš sata port na ploči, radi nedelju-dve-mesec dana, i opet isto neće, ponekad je potrebno dva-tri-pet reseta da boot-uje ( tu ne pomaže ni menjanje sata kablova, već samo stavljanje drugog hard diska )
 
Poslednja izmena:
Ciki022 hvala na odgovoru, i hvala za savet..probaću.
pa disk je PATA, a ne SATA, i nikad nije bio problem sa boot-ovanjem kao što postoji sad.

našao sam nešto u vezi problema sa sa Boot-om posle resize-a sa Acronis Disc Directorom.. radi se o tome da je promenjena veličina Cluster-a tokom resize-a, i zbog toga neće da boot-uje:
http://www.tomshardware.co.uk/forum/272762-14-cannot-boot-change-cluster-size-data-partition


e sad, ja ne znam koja je bila veličina ranije i da li je zaista promenjena pri resize-u ? da li Acronis napominje da će biti promenjena, a da mi je to promaklo pre nego što sam odradio Commit pendning changes ?

Kolika može biti default veličina cluster size za 80GB ako je jedna particija bila 9GB, a druga 67 (valjda ?), a kasnije odradjen resize na 25 C i 51 D particija, zna li neko ?

hvala !
 
Poslednja izmena:
Ovo za veličinu clustera ne bi trebalo da predstavlja problem, svaka particija je jedna celina i može da ima različitu veličinu clustera u odnosu na druge particije / diskove
 
iz windows recovery console:
chkdsk

nema nikakvih rešaka, struktura fajlova i foldera je dobra ! svi sistemski i skriveni boot fajlovi su tu !

fixmbr \Device\HardDisk0
fixboot
bootcgf /rebuild
pronađen windows na C, asociran

i ništa, opet isto ! :(

nisam još probao sa clusterima
 
A da nije u biosu moze promenjen nacin rada kontrolera ahci u ide ili tako nesto? XP ne ume da se snadje sa tim.
 
evo pokušavam da okačim tri schreenshot-a.. disk nakačen na win7 mašinu.
scandisk - nema grešaka ni na jednoj particiji
disk management - normalno vidi particije.
Active parititon recovery - ne vidi problem sa bootsectorom

meni je jedina stvar sumnjiva to što fali pagefile.sys koji je bio zakucan na 1536MB, a posle resize particije je nestao.
 
i atačmenti..

"this is not a valid image file" .. iz nekog razloga ne prolazi ni jpg ni gif.. izgleda zbog radova na serveru..

pokušaću kasnije..
 
probao sam sa clusterima, nije do njih, oni su default za NTFS kako i treba da budu, 4KB.

sad cu da probam da napravim imege C na drugi disk, pa da stari disk odradim LLF, pa na njega da raspakujem taj image, i verovatno ce morati i fixmbr, fixboot..

pa da vidimo dal ce da radi...

slike još uvek ne mogu da okačim ovde ni na koji način... hmmm
 
Poslednja izmena:
JUPIII ! radi !!!! :))))))

sreća, sreća radost..

pre ovog najavljenog kloniranja reko "ajd još jednom da probam neki od programa sa Hirens-a" i naleteh na "DiskGenius" selektovao sam ceo disk i prvo odradio "Clear reserved sectors" i onda odradio "rebuild mbr".
i upalilo je ! taj clear sectora je verovatno obrisao tragove nekog prethodnog boot loadera.. ne znam, nisam pametan više, ali upalilo je..
eto :) hvala svima na pomoći !
 
Nazad
Vrh Dno