Šta je novo?

Windows Vista vs Windows XP Performance: 7 Months Later - [gaming]

Brazilko

Slavan
Učlanjen(a)
23.06.2007
Poruke
765
Poena
320
NVIDIA took a lot of flack for their Vista drivers back in Feb, but a lot has changed in the past 7 months. Are NVIDIA's Vista drivers any better? What about AMD's Radeon HD 2900 XT? In this article FiringSquad takes a look at single card and multi-GPU performance in both 32-bit and 64-bit flavors of Vista to see how it compares to Windows XP.



Video Cards

ATI Radeon HD 2900 XT 512MB
ATI Radeon X1950 Pro
Catalyst 7.9

NVIDIA GeForce 8800 GTX
NVIDIA GeForce 7900 GT 256MB
ForceWare 163.69



Benchmarks

Enemy Territory: Quake Wars demo High Settings
BioShock 1.0 High Settings
STALKER 1.0004 w/Dynamic Lights
Company of Heroes 1.71 High Settings
Oblivion 1.2 w/HDR and High Quality Settings
FEAR 1.08 Maximum Settings



http://www.firingsquad.com/hardware/amd_nvidia_windows_vista_driver_performance_update/
 

Prilozi

  • Vista vs XP.jpg
    Vista vs XP.jpg
    52.1 KB · Pregleda: 283
Pa, Vista je i dalje sporija. Zar nisu obecavali da ce igre raditi brze pod Vistom i da ce sve da vrvi od DirectX 10 naslova. Prosto su nas zatrpali DX 10 naslovima :) Tj. nisu nas zatrpali nikakvim naslovima za Windows, sve je za XBox 360 i PS3 :)
 
Ja mislim da obe lude kuce ne daju ni trunku paznje Vista driverima, osim "ajde bar da mogu da rade desktop" ;)
 
Da, sigurno je tako, a ovi ih plaćaju jer su im simpatični.
 
Neznam u cemu je sad tolika frka, koliko ja vidim razlike su minimalne, jedino u 8800 je 5 frejmova a svugde je 1-2, tako da nije vise uopste strasno, a vista po pravilu "trosi" vise memorije od XPa, mada ne funkcionisu na isti nacin, jer vistin kernel je mnogo drugaciji od XPovog..
 
Poslednja izmena:
Pa i zasto bi? Sada 7-8 meseci posle lansiranja ima 2.31% (medju igracima, inace je broj znatno manji) sistema koji su DirectX 10 kompatibilni. :whip:
Ne pricam ja o DX10, vec uopste o driverima za Vistu. DX9, i sam desktop ;) Stos je da driveri za Vistu nisu nimalo slicni XP-u, ali je jako lakse napisati korektan driver za Vistu - treba vishe vremena, ali je mnogo modularnije, vishe detalja je dokumentovano, mnogo je tezhe i za debile da nesto pogrese - ali krastavac, Vidia i Anti izgleda imaju samo genije, jer samo oni mogu da zabrljaju tamo gde ni debili ne bi ;)
 
Mozda bi svi gameri sveta mogli da se ujedine za peticiju:
"Dragi cika Bill, dajte nam Direct X 10 za Windows XP". Hvala Vam.
Ne zelimo da se igramo na Visti.Ona je za poslovno okruzenje.
 
Bili je na takve zahteve odavno odgovorio - kupite Xbox 360 :)

Odatle i ova sprdnja sa drajverima, jadnim naslovima koji izgledaju 3x losije nego na konzolama, a zahtevaju hardver koji je 3x skuplji i tako dalje :)
 
Mozda bi svi gameri sveta mogli da se ujedine za peticiju:
"Dragi cika Bill, dajte nam Direct X 10 za Windows XP". Hvala Vam.
A cika Bili ce reci: DX10 podrska za Vistu je deo nase obaveze, implementacija istog za XP mora da se uradi iz pocetka, znaci kosta programerske/QA sate.
Ali ako vi platite te programerske sate, mi cemo rado odraditi.
Nije MS dragstorcic preko puta, ne mogu oni tek tako da rade stvari.
 
Ja sam siguran da ce neko portovati DX 10 na XP, ako ne 100% onda 99% sto je good enough za mene. Meni se ne prelazi u blizoj buducnosti na Win ME II (pardon Vista :D )
 
Molim vas jer može neko ko je probao da mi kaže da li na XP-64bit rade igre tipa prey, quake 4, test drive unlimited, cod2itd. ili rade samo specijalne verzije za 64bita tj ako ih uopšte ima?????
 
Ja sam siguran da ce neko portovati DX 10 na XP, ako ne 100% onda 99% sto je good enough za mene. Meni se ne prelazi u blizoj buducnosti na Win ME II (pardon Vista :D )

Vec smo 'iljadu puta do sada apsolvirali da portovanje nije moguce :)
 
Isto koliko je prof. na nasem faksu pre x godina se ubio od objasnajva da 33,6kb/s je MAX sto moze kroz telefonski kabal :D
 
@Andrej, igre rade sasvim normalno na XP64.
@kUd, ne pratim grafiku toliko, jesi to ozbiljan? (jeste da ne mogu direktno da se kopiraju fajlovi pa malo wrappuje ali mislim da mozhe iz pocetka da se kodira)
 
DX10 se oslanja na Vista driver model. Bas ce ta kombinacija novi DX + novi driver model biti kljucna za nove igre. XP koristi stari model, pa nista ni od DX10.

Znaci ajmo jos jednom: DX10 nece raditi na Windowsu XP zato sto XP-ov kernel nema podrsku za takav driver model (LDDM). Drugim recima, ako i samo ako se MS odluci da doda podrsku u vidu kernel patcha onda ce DX10 da radi, u suprotnom nema DX10 podrske za XP. Imajuci u vidu da je najjaci adut Viste upravo DX10, sta mislite kolike su sanse da MS doda podrsku XP-u?
 
Poslednja izmena:
Cek sad to je cudno, moze jedino da ima neki memory arrangement module il nesto tako u kernelu razlicito... Nije kernel driver pa da se tek tako menja... No svejedno si u pravu, dx10 za xp nece bit bas zbog politike ms... No ne vidim neku stetu realno, dx9 naslova ce biti, a koliko vidim svi ozbiljni engini ce raditi trojako dx9/10/opengl3... E sad dx10 i dx9 kartice e to je vec druga prica... Dok god ms i nvidia imaju monopolsku saradnju - kupovatcete nove nidija karte za brdo para i placati nove os-eve za brdo para. Valjalo bi ima stati na rep, EU je nesto pokusala al ne sa uspehom vidim... sve u svemu jad i zalost...
 
Jedna stvar mi nije jasna zar je moguće da se slabo sećate potpuno istog prelaska sa win 98 na win XP znači potpuno isto ... Kad se sve "slegne" izađe SP , krenuće masovni prelasci na Vistu.
Hardverska zahtevnost - ha ha , kao da je nekoga briga kada se proizvođači igara ne potresaju zašto bi MS

@milika samo jedno pitanje kakva je to zavera u kojoj su MS i NVIDIA a nisu INTEL AMD i ATI
 
Ovaj grafikon iz prvog posta je velika glupost. Probao sam neke igre uporedo na visti i xp-u (trenutno koristim i vistu i xp). Bioshock je davao 10-20fps vise na xp iako sam ga i na visti tjerao na dx9. NFS Carbon 20 fps vise, New world conflict 10-20fps vise na xp iako sam ga i na visti tjerao u dx9. Crysis beta mp je bukvalno neigriv na Visti. Frontlines fuel of warr daje 10-15 fps vise na XP-u. Osim toga sve igre koje sam igrao na visti osim Bioshocka, konstantno sjeckaju, koce i tako ubijaju u pojam.
 
Poslednja izmena:
Ovaj grafikon iz prvog posta je velika glupost. Probao sam neke igre uporedo na visti i xp-u (trenutno koristim i vistu i xp). Bioshock je davao 10-20fps vise na xp iako sam ga i na visti tjerao na dx9. NFS Carbon 20 fps vise, New world conflict 10-20fps vise na xp iako sam ga i na visti tjerao u dx9. Crysis beta mp je bukvalno neigriv na Visti. Frontlines fuel of warr daje 10-15 fps vise na XP-u. Osim toga sve igre koje sam igrao na visti osim Bioshocka, konstantno sjeckaju, koce i tako ubijaju u pojam.

Onda na tvom sistemu nešto žestoko ne valja druže.Seckanje se javljalo u početku kada su drajveri za vistu bili još u beta fazi.Odavno igranje na visti ne pokazuje simptome koje ti navodiš, čak naprotiv. :smash:
 
Onda na tvom sistemu nešto žestoko ne valja druže.Seckanje se javljalo u početku kada su drajveri za vistu bili još u beta fazi.Odavno igranje na visti ne pokazuje simptome koje ti navodiš, čak naprotiv. :smash:

probao sam 2-3 verzije viste i 32 i 64. I uvijek isto. I to nije samo kod mene slucaj, znam jos dosta ljudi sa istim iskustvom.
 
Poslednja izmena:
Razlika između XP-a i Viste više nije velika. Onaj grafikon prikazuje drastične primere, a gro drugih igara radi praktično isto... Druga je stvar što nema šta da se igra i što su i ove igre koje izađu u next gen verziji uglavnom zahtevne tako da ti za igranje treba grafička koja košta kao next gen konzola...
 
Najveci pomak bi bio kada bi iapk implementirali Dx10 u Win Xp. Sto rece John Romero u jednom intrvjuu:" Da su zeleli implementirali bi Dx10 u Xp, ali je pitanje ko bi od igracke populacije kupio Vistu" ?
 
Pre ili kasnije ce svi preci na Vistu, kao sto su svi (vecina bar) prelazili 95>98>2000>XP, samo je pitanje vremena. Ono sto je lose u celoj prici je sto neke stvari rade losije pod Vistom (igre, a trubili su na sva zvona da ce bolje raditi pod Vistom) a neke ne rade uopste (malo stariji ali i dalje aktuelni hardver). Kada budu ispeglali i ove stvari, onda ce i ljudi masovnije prelaziti na Vistu, bas onako kako su u MS i zamislili i kako prizeljkuju.

Bolje da su odlozili izlazak Viste za jos godinu dana ili cak i vise i da su izbacili kompletan OS, umesto sto se ovako zlopate (i oni a i mi, korisnici).

Do nekih boljih vremena i makar pribliznih performansi u poredjenju sa XP-om, necu zuriti da predjem na Vistu.
 
pa zatrebalo im kesha... pa su pojurili sa vistom...

btw, meni C&C 3 radi brze na Visti nego na XPu... jos je sada rezolucija na Visti 1360x768 vs XP 1024x768...
 
Ovo je moja razlika Win XP x32 vs Win Vista x64 :guitar:
 
Poslednja izmena:
Hocete da hakujete malo Windows expirience:

* Navigate to C:\Windows\Performance\WinSAT\DataStore.
* Open up the most recent file in that folder. Make sure that your account has write access to that file. If not change the file permissions.
* Parse the file looking for the WinSPR entry. These are the items you want to edit. The maximum value you can use is 9.9.
 
Zato je u WinRAR-ovom benchmarku razlika mnogo velika. Nekih 300-400MB/s...
Sto ce reci u Vist 32-bit pakuje manje od 1000MB/s, dok u 32-bit XP pro SP2 kida osetno preko.
 
Vrh Dno