Šta je novo?

Windows Server 2003 R2 vs. Centos 5.3 - TCP podešavanja

banisha

Čuven
Učlanjen(a)
28.01.2003
Poruke
510
Poena
630
Zdravo svima,

Imam jedno pitanje za iskusne administratore na Windows i Linux serverskim platformama vezano za podešavanje TCP protokola i postizanje maksimalne brzine download-a za korisnike. Sada ću pokušati da opišem problem.

Naime, kada radim HTTP ili FTP DL jednog velikog fajla sa Linux servera dostižem maksimalnu brzinu koju podržava moja veza (uredjaj), a to je 16Mbps. Dok kada radim DL jednog fajla sa Windows servera brzina dolazi do 10Mbps i na dalje ostaje konstantna. Ako povučem još jedan fajl u paraleli brzina se tada penje na 16Mbps (dakle sa dva fajla istovremeno). Mene interesuje šta je to što ograničava DL po jenoj konekciji na Win serveru na 10Mbps. Eventualno koji je to TCP parametar ili je to možda vrednost "hardcoded" u Windows-u po jednoj konekciji.

Sva testiranja koja radim su u kontrolisanim uslovima tako da na rezultate ne utiču eventualna mrežna zagušenja ka bilo kom od dva pomenuta servera.

Verzija kernela za Centos 5.3 je 2.6.18 (bitno zbog verzije TCP stack-a).
Verzija za Win server 2003 R2 je 5.2 (service pack 2).

Sa oba servera FTP DL je radjen iz FileZill-e, a HTTP DL iz IE.

Ako neko ima bilo kakvu ideju šta bih mogao da probam da promenim Win serveru ili da mi eventualno objasni ovo ponašanje bio bih mu veoma zahvalan.

Pozdrav
 
Niko nema nikakav komentar...zar je moguće da se niko nije bavio TCP podešavanjima?
 
TCP buffer size je stvar koju treba da podesis.
Konkretno pre 2 godine otprilike vrsili smo setovanja tog parametra i TcpWindowSize parametra da optimizujemo prenos podataka pri bekapu.
http://support.microsoft.com/kb/224829 nam je pomagao, ali nikada nismo dobili skroz zadovoljavajuci rezultat, mada je bilo pomaka

Takodje, da ne okrivimo odma tcp, proveri port na switchu kako je konfigurisan (port windows servera), da li imas teaming software na win serveru.

Poz
 
Probaću da promenim vrednost TCP bafera i vidim da li ima poboljšanja. Pretpostavljam da se podešava dodavanjem DWORD-a u registry. Na koju bi vrednost po tvom mišljenju trebalo da postavim?
Što se tiče ovog drugog, nisam siguran kako da to proverim. Da li teaming treba da bude isključen ili uključen za najbolje rezultate? (nisam baš stručnjak za ovo)

Hvala puno na odgovoru.
 
Koji webserver koristis na win2k3?

Odnosno, ne kapiram gde nastaje problem, download direktno na win2k3 serveru, ili upload sa njega (kada je win2k3 webserver i skidas sa neke druge lokacije).
 
Poslednja izmena:
Web server je defaultni iz Windowsa, ništa dodatno nije instalirano.
Problem nastaje u ovom drugom slučaju, dakle DL sa Win servera na klijent.
 
desavalo mi se da zakuca protok na neku vrednost po jednoj konekciiu kada se koristi Apache, Lighttpd i slicno na win2k3, medjutim nije nikad sa IIS serverom.
Npr uzrocnik za kombinaciju Apache + win2k3, https://issues.apache.org/bugzilla/show_bug.cgi?id=42065

Al ako koristis IIS webserver onda ne znam sta je problem.
 
nginx vrlo mali i dobro radi, tako da sam ugasio apache. Protoke cu da testiram pa javljam.
 
Nazad
Vrh Dno