Šta je novo?

Windows Phone 7

Iako je UI u minimalistickom fazonu, on meni izgleda jako konfuzno i natrpano, tako mi izgleda natrpano i android, po meni iphone ima najjednostavniji i najorganizovaniji UI kod svih smartphone sistema.

Ako se za WP7 budu morale pisati aplikacije ispocetka kao sto je bilo sa symbianom kada je prelazio na multitouch onda ce WP7 puci kao sto je pukao novi symbian pa ga zamenio maemo koji takodje nema rasirenu bazu programa
 
Kako stvari stoje postojece WM aplikacije nece biti kompatibilne sa WP7.
Dodatno, izgleda da cemo se oprostiti od custom UIja jer MS nece dozvoljavati promene podrazumevanog UIja.

Sve mi nekako lici da se MSu jako dopao Apple model poslovanja i sada pokusava da primeni nesto slicno. Problem je sto MS nije Apple i ovo bi moglo da potpuno pokopa Win na mobilnim uredjajima.
 
Nekompatibilnost sa starim aplikacijama ima i dobru stranu jer imas gomilu aplikacija koja nisu finger friendly i koje se ne uklapaju sa novim UI-jem. Ali na nekom screenshotu su pokazali da TomTom radi.
 
Sve mi nekako lici da se MSu jako dopao Apple model poslovanja i sada pokusava da primeni nesto slicno. Problem je sto MS nije Apple i ovo bi moglo da potpuno pokopa Win na mobilnim uredjajima.

Zune anyone?
Slican pokusaj da se uzdrma Ipod manija pa smo videli kako se zavrsilo :p
Zaista dobro je rekao neko gore, MS je zaista smesan na momente - podseca me na one izjave Bila Gejtsa da ce sa izlaskom Win 2003-jke za HPC linux zavrsiti svoje u ovom trzisnom segmentu - a to sto linux danas drzi skoro 90% tog trzista i sto se nista nije desilo za 10 godina cak i kada je izasao Win 2008 HPC samo po sebi pokazuje neke stvari :d
 
Poslednja izmena:
Dobro, ali kazi sta ne valja na ovom WP7?
tehnologija iz 2007. plasirana 2011. ;)
osim toga nista :D (zato je fail u startu. ovo nije 1985.)

Ne znam odakle ti da nema multitaskinga, to niko nije spomenuo oficijelno, plus se i na jednom od klipova vidi da čak i kad iz jedne aplikacije (kalendara) se vrati na home ekran, pa se posle vrati u kalendar, da nema čekanja, i da user nastavlja tamo gde je stao.

Mislim da sam u u jednom videu na engadgetu cuo kako lik kaze da aplikacija pamti gde je prekinuta i da ce nastaviti od istog mesta. Pokazivao je kalendar. Moraam jos jednom da pregledam video.
lol! :D :D - ovako isto radi i iPhone o cemu se nasiroko diskutovalo u jednoj drugoj temi.

i opet cmeo doci na isto: da M$ kopira apple na svakom koraku. (problem je sto im treba 5 godina da ukapiraju ono sto im Apple servira)

osim toga, kao sto rece Bogda, sta bi sa PROFI primenom WM ?? ovaj novi WindowsMobile daje apsolutni akcenat na obicne korisnike. nigde se ni izdaleka ne spominju poslovni korisnici. ?!?
 
Sta fali tehnologijama iz 2007. godine? Evo ti UNIX, na primer. Nastao je 70tih godina i ta filozofija se i dan danas primenjuje. Da ne kazem da je ima i u tom iPhone-u a i u svim Apple masinama na tvom stolu.
Ako je nesto 2g staro ne mora odmah da znaci da je krs i lose.
 
kovacm u jednom od onih obrisanih postova si rekao kako Phone Series 7 ne donosi apsolutno ništa novo u odnosu na iPhone i ostale pametne telefone i ne znaš kako misle da uzmu deo marketshare-a.

Moje lično mišljenje je da imaju sasvim dovoljno inovacija. Pored drugačijeg UI od onoga na šta su ljudi navikli na telefonima, mislim da je njihova najveca prednost Xbox Live. Ne zna se još uvek kako će to biti implementirano ali to je nešto što može da privuče veliki deo tržišta i realno gledano to je jedino što Apple i Google nemaju u ovom trenutku. Dodaš tu još Office, Zune marketplace, integraciju sa socijalnim mrežama i to mi liči na platformu koja može da uzme pristojan deo kolača.

Ako cemo za pravo ni Android nije ništa revolucionarno izuzev razlike u otvorenosti sistema u odnosu na Apple ali Android telefoni konstantno uzimaju deo po deo marketsharea i pitanje je gde ce biti za godinu-dve.

Time will tell...
 
Poslednja izmena:
Moje lično mišljenje je da imaju sasvim dovoljno inovacija. Pored drugačijeg UI od onoga na šta su ljudi navikli na telefonima, mislim da je njihova najveca prednost Xbox Live. Ne zna se još uvek kako će to biti implementirano ali to je nešto što može da privuče veliki deo tržišta i realno gledano to je jedino što Apple i Google nemaju u ovom trenutku.

Pa naravno da nemaju niti će imati. Tako nešto možeš očekivati na SE telefonima (podrška za PSN) ili ako Nintendo počne praviti telefone...

Ok, stoji da će to nekome biti korisno ali meni to nikada neće zatrebati (xbox proizvodi me apsolutno ne zanimaju) i ne želim da to vidim na svom telefonu.
 
Nece trebati ni meni nikad u zivotu samo kazem da ce privuci veliki broj korisnika. Svako ko ima Xbox live nalog ce barem uzeti u razmatranje telefon koji moze da mu sluzi kao handheld konzola. Sto bi neko uzimao PSP ili DS na primer ako moze da uzme konzolu koju moze da koristi i kao telefon. Ali opet kazem..."ako"
 
Ne znam odakle ti da nema multitaskinga, to niko nije spomenuo oficijelno, plus se i na jednom od klipova vidi da čak i kad iz jedne aplikacije (kalendara) se vrati na home ekran, pa se posle vrati u kalendar, da nema čekanja, i da user nastavlja tamo gde je stao.
Mislim da sam u u jednom videu na engadgetu cuo kako lik kaze da aplikacija pamti gde je prekinuta i da ce nastaviti od istog mesta. Pokazivao je kalendar. Moraam jos jednom da pregledam video.
lol! :D :D - ovako isto radi i iPhone o cemu se nasiroko diskutovalo u jednoj drugoj temi.

Da obracas paznju sta ljudi pisu video bi da podrzava multitasking. Ka sto rekoh vidi se na poslednjoj slici.

Windows Phone 7 development policies and guidelines leaked?
 
Ako cemo za pravo ni Android nije ništa revolucionarno izuzev razlike u otvorenosti sistema u odnosu na Apple ali Android telefoni konstantno uzimaju deo po deo marketsharea i pitanje je gde ce biti za godinu-dve.
Time will tell...

I....imaju odlicni/jednostavni/eye candy korisnicki interfejs koji je pravo uzivanje koristiti, sto se za Symbian i WM ne moze bas reci, slicna je prica i za Iphone ;)
 
I....imaju odlicni/jednostavni/eye candy korisnicki interfejs koji je pravo uzivanje koristiti, sto se za Symbian i WM ne moze bas reci, slicna je prica i za Iphone ;)

Šta znam, meni deluje kao korak u pravom smeru u što se UI tiče. Nisam nešto preterano oduševljen onim slilnim animacijama kada se menjaju ekrani ali valjda ce da budu dovoljno pametni da to izbace ili svedu na manju meru ili barem da ti daju opciju da iskljucis to njesra. Čitao sam da je sličan osećaj kao pri korišćenju Zune HD koji u životu nisam video a kamoli koristio tako da necu da se pravim pametan...meni se nekako djasvi :)
 
Sve mi nekako lici da se MSu jako dopao Apple model poslovanja i sada pokusava da primeni nesto slicno. Problem je sto MS nije Apple i ovo bi moglo da potpuno pokopa Win na mobilnim uredjajima.

Pa Microsoft nema jednu stvar koja je uspela zahvaljujuci inovativnosti, kvalitetu ili bilo chemu dobrom. Sve shto su oni uradili, uradili su na fazon, na marketing, na americhki "patriotizam". Oni najbolje posluju tamo gde nemaju nikakvu konkurenciju i zato mi nije jasno kako neko uopshte od njih moze da ochekuje bilo shta da bude dobro, kada ni njima samim to nije cilj..
 
Ako cemo za pravo ni Android nije ništa revolucionarno izuzev razlike u otvorenosti sistema u odnosu na Apple ali Android telefoni konstantno uzimaju deo po deo marketsharea i pitanje je gde ce biti za godinu-dve.

Time will tell...

Android je besplatan i to je ono sto ce proizvodjaci hardwarea stavljati na mobilne uredjaje.

Evo ga sjajan tekst iz uvodnika novog broja c't magazina link

bild1.jpg-46a81b0f91e197ca.jpeg


... "The long cooling-off period will bring many of the realization that it can be done without the Redmond company: the caravan moves on without Microsoft. Bad deal, Mr. Ballmer. I'm curious about what you will still benefit from the sleeve to turn the tide."


@Aryon - kljucna rec je: podrzavace multitasking (kad izadje... ;)) - mada se popravljaju! sada im treba samo 4 godine za kopiranje :D

@kutija - nista ne fali tehnologiji iz 2007. pogotovo ako je sjajna (kao npr. iPhone iz 2007.) ali je problem kad se nesto sto je vidjeno 2007. ponudi 2010. (Windows Phone) - problem je u tih 3-4 godine zakašnjenja. Ovo nije 1984. i Microsoft, ma koliko "velik" bio, ne može da prodaje krš tehnologiju celom svetu kao što je to činio pre dve decenije sa DOSom (pogotovo pored Androida).
 
Poslednja izmena:
Bogme do verzije 2.1, iPhone OS je bio sve samo ne kvalitetan (ako cemo iskreno).
 
a Windows Mobile 7 ce biti u startu kvalitetan! (naravno pouceni iskustvom Viste ;))
 
Pa, ako je 6.x Vista, a Phone 7 - WIndows 7, onda hoće, ali nekompatibilnost sa starim softverom i mnogo toga je nepoznanica... može prijatno da iznenadi, a može i da razočara...
 
ne, ne, ne... WM 6.x je XP a WM 7.0 je Vista ;) (WindowsMobile 7 prave "5" godina, isto koliko i Vistu :D)
 
Windows 6.0 je Vista, a Windows 6.1 je 7. Nažalost, interne oznake (5.0, 5.1, 6.0, 6.1) nemaju veze sa brend imenima (2000, XP, Vista, 7), tako da se na pravi Windows 7.0 tek čeka :d
 
Pa, ako je 6.x Vista, a Phone 7 - WIndows 7, onda hoće, ali nekompatibilnost sa starim softverom i mnogo toga je nepoznanica... može prijatno da iznenadi, a može i da razočara...

Vec vidim Winsxs folder na WP7 :\
 
Navedi mi jednu mobilnu platformu koja u startu nije patila od decijih bolesti.

well... nema je. to i jeste bedak; ne samo sto ce nakon 4-5 godine prikazati mobilnu platformu koja moze da bude konkurentna iPhoneu* vec ce morati da potrose jos par godina na, kao sto si rekao, decije bolesti...

*i ne moze da bude konkurentna jer Apple vec ima ustolicen iTunes (sa kojim je M$ vec pokusao da se takmici i zavrsio neslavno), a sada i AppStore.

dakle, Microsoft ga duva i to zestoko, jedini koji moze nesto da uradi je Google (novi Microsoft za 21 vek :)). da se razumemo, ovo je (Google/Android) XYZ puta bolja varijanta od Microsofta koji je celu planetu gurnuo u mracno doba poslednjih 30 godina uvaljujuci trecerazredu tehnologiju.
 
Poslednja izmena:
Naravno da je nema. iPhone je bio bagoviti uzas. A 4-5 godina je preterana procena, Android vec sada po mnogo cemu parira iPhone OS-u. Uredjaji su sve kvalitetniji, Nexus je recimo znacajan napredak napred. Zato Apple i pokusava niskim udarcima da uplasi konkurenciju.

Medjutim, nece to jos dugo. Apple je sada jak jer je bio prvi. Tako je i Symbian bio prvi u svemu pa naglo gubi marketshare dok drugi rapidno rastu. Poenta price je da Apple i pored iTunes-a i AppStore-a nece biti preterano dugo na tronu. Android Market je sve bolji i organizovaniji. Sve je vise aplikacija za Android platformu koja je otvorena za sve, za razliku od iPhone-a (i bolje da ne znas koje su muke u procesu razvoja neke aplikacije za iOS).

Sto se Microsofta tice, kako ce proci zavisi iskljucivo od njih samih. Ako budu i ovaj put pilicarili, i onih 6% trzista ce vrlo brzo da nestane. A nesto iskreno sumnjam da zele da budu totalno izbaceni i iz te price kao sto su bili izbaceni iz nekih drugih.
 
Naravno da je nema. iPhone je bio bagoviti uzas. A 4-5 godina je preterana procena, Android vec sada po mnogo cemu parira iPhone OS-u. Uredjaji su sve kvalitetniji, Nexus je recimo znacajan napredak napred.

ko je uopste spominjao Android? ja sve vreme pricam o Windows Phoneu i njegovom kasnjenju.
 
omg, ja pricam kako Microsoft toliko kasni sa svojom platformom da, kao na onoj slici, ode karavan bez nejga. Jos nisu ni predstavili svoju novi mobilnu platformu, kad je predstave sigurno ce imati decije bolesti = znaci jos kasnjenja...

sa druge strane android je vec stigao do v. 2 i kao sto kutija rece prelezao decije bolesti. zato sam i pitao zbog cega spominje android, Microsoft je taj koji strasno kasni.
 
MS je poznat po tome sto vazda prati trendove :d
Ono fazon tipa AmigaOS ima preeamptive multitask jos '87 godine a pravi multitasking Windoza dobija tek od NT kernela tamo negde tek '94 godine kada je BTW veseli command prompt DOS-a bio jos uvek aktuelan na PC masinama
Mislim tragikomedija koja se ponavlja kroz IT industriju vec mozda previse puta :smoke:
 
Poslednja izmena:
@kovac:
Pa nije WM od juce... WM se razvija godinama unazad. Ono sto su oni radili na WP7 je sminka i UI. Ponudili su nesto novo, sto nije rip-off do sada postojecih UI.
Apple pravi kvalitetne i veoma ogranicene proizvode. Kome ne smetaju ogranicenja, go for it. Kome smetaju.. izabrace nesto manje ograniceno.

Trenutno, jedina ozbilja alternativa iPhone-u su Android telefoni. Postoje i drugi proizvodjaci, ali jednostavno nemaju snage da izguraju ekisistem (platforma, OS i market). Sada se i Microsoft gura.

Microsoft nesto kuva.. i to se dobro zagrejalo. XBOX Live im funkcionise savrseno, mlate dobre pare i ne cudi integracija XBOX igrica u WP7.
Ono sto su uspeli je da naprave development sistem (XNA) koji omogucava da igra radi na XBOX-u, PC-u i WP7 telefonu. To ce mnogi ceniti. To jos niko nije napravio. Tu nemaju alternativu.

Samo je pitanje kako ce to da radi... i da li je WP7 mobilna konzola ili telefon.
 
@kovac:
Trenutno, jedina ozbilja alternativa iPhone-u su Android telefoni. Postoje i drugi proizvodjaci, ali jednostavno nemaju snage da izguraju ekisistem (platforma, OS i market). Sada se i Microsoft gura.

A RIM i Blackberry Storm :d
Plus RIM (ciji trzisni udeo uopste nije nezanemarljiv) ocigledno pokusava da svoje proizvode priblizi i masi, kao sto je npr model 8520 :)
 
Poslednja izmena:
Vrh Dno