Šta je novo?

Windows 7 i problem sa restartovanjem i paljenjem

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Pocelo je ucestalo da mi se javlja da u toku koriscenja sam Windows se zakuca ili restartuje sam od sebe odjednom i onda krene da se pali i zakuca na onom pocetnom screen-u gde pise koja je ploca. Ili isto kada se zablokira u toku koriscenja, restartujem ga na dugme i opet onda zabode na pocetnom screen-u.
Video sam da kada restartujem BIOS da onda posle toga opet radi normlano jedno vreme, ali se problem vrati.
Evo od jutros ne mogu nikako da ga pokrenem, podigne se i samo se restartuje i zakuca. Ili ako ga skroz ugasim i opet upalim opet stane na onom pocetnom screen-u i ne mrda.

Sta moze biti problem i kako mogu da ga resim?
 
To sam i radio. Ali kada to odradim, posle nekog vremena se opet vrati na staro. Evo npr. juce sam restartovao BIOS (izvadio bateriju i sacekao nekih 30ak sec i vratio) i jutros opet isti problem. A pre je barem dve, tri nedelje radio normalno kada ga restartujem tako.
 
Može biti problem do memorije ili matične ploče
 
Memoriju možeš pomoću MemTesta. Skineš narežeš na disk i butuješ sa njega i on proveri memoriju. Može biti i napajanje. A za ploču ne znam, sam rad? Ali siguran sam da je vreme za šoping 5 godina je dug period.
 
Memoriju možeš pomoću MemTesta. Skineš narežeš na disk i butuješ sa njega i on proveri memoriju. Može biti i napajanje. A za ploču ne znam, sam rad? Ali siguran sam da je vreme za šoping 5 godina je dug period.

Znaci izvadim tri modula, jedan modul ostavim narezem na cd memtest i preko njega testiram jedan po jedan modul? I da li onda treba da u BIOS-u stavim da mi boot-ovanje bude sa cd-a, a ne sa hdd?
Inace znam da je vreme za kupovinu, ali sad nisam u mogucnosti da se ispruzim za bilo koji racunar. A i prosle godine sam uzeo lap top...

@turok
Probacu onda da zamenim i bateriju. Inace kada se zakuca u Windows-u nekad i restartujem ga normalno se upali nekad, a nekada zakuca na pocetnom screen-u i ne mrda ni posle vise restarta. Inace mi se desi posle nekog restarta da izbaci i press F1 to set up BIOS or press F2 to load default value.
 
Poslednja izmena:
Koliko prašine imaš u kućištu. U zadnjih par dana sam imao dva slučaja, moj komp i komp od ortaka, gde je prašina pravila problem. Meni je odjednom komp prestao da vidi grafičku, a kod drugara je nestajao i pojavljivao se hard disk. Izduvavanje prašine rešilo problem u oba slučaja.
 
Vidi koja je zadnja verzija BIOS-a za tvoju plocu...ako ima novija flesuj BIOS...
 
Koliko prašine imaš u kućištu. U zadnjih par dana sam imao dva slučaja, moj komp i komp od ortaka, gde je prašina pravila problem. Meni je odjednom komp prestao da vidi grafičku, a kod drugara je nestajao i pojavljivao se hard disk. Izduvavanje prašine rešilo problem u oba slučaja.

Cistim komp redovno i nema prasine. I lepo ga i izduvam sa onim kompresovanim vazduhom. Tako da ne verujem da je do toga.

@Kidence
Nisam nikad flesovao BIOS otkada sam uzeo kompjuter.
Ne znam ni kako se to radi.
 
Možeš li da podigneš neku LIVE verziju linuxa kako bi se definitivno otklonila dilema da li je problem softverski ili je pak hardvedr u pitanju
 
Za početak ostaviš svu memoriju pa u biosu staviš da se butuje sa Optičkog diska. Inače flešovanje biosa to bi trebalo da uradiš još pogotovu ako nikada nisi flešovao tu ploču. Ideš na site proizvođača i za svoj model skineš bios. A sad vidim, ja sam imao Asusa p5k-c (šteta nije mi tu dokumentacija da zavirim). Asus ima alat za apdejtovanje biosa (ASUS Update V7.13.04 Install Program for Windows XP (32 & 64 bit),VISTA (32bit & 64bit) )iz windowsa i može čak sam da skine novi bios i instalira. Jedino je važno da u toku flešovanja ne dođe do restarta ili nestajanja struje. Ali valja da se dobro upoznaš sa procedurom jer nisi radio jer posle njanjanja nema više kajanja.dvaput meri jednom seci. Ako znaš šta stiskaš operacija je brza i bezbolna. Evo ti sajt opcija download http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_775/P5K/#download
 
meni je na starom kompu problem sa ostajanjem na boot screen-u i samostalnim resetovanjem bio rezultat crkavanja ploce.
kulminacija je bila kad vise nije ni odmicao dalje od toga ni nakon 5+ pokusaja, kada je ploca i konacno crkla.
 
Za početak ostaviš svu memoriju pa u biosu staviš da se butuje sa Optičkog diska. Inače flešovanje biosa to bi trebalo da uradiš još pogotovu ako nikada nisi flešovao tu ploču. Ideš na site proizvođača i za svoj model skineš bios. A sad vidim, ja sam imao Asusa p5k-c (šteta nije mi tu dokumentacija da zavirim). Asus ima alat za apdejtovanje biosa (ASUS Update V7.13.04 Install Program for Windows XP (32 & 64 bit),VISTA (32bit & 64bit) )iz windowsa i može čak sam da skine novi bios i instalira. Jedino je važno da u toku flešovanja ne dođe do restarta ili nestajanja struje. [/url]
Baš suprotno od navedenog bi trebalo da odradi. Prvo ako se nikad nije bavio flešovanjem bolje je da to neko umesto njega odradi pogotovu jer je računar problematičan. Drugo flešovanje iz OS ne treba da pokušava ni pod razno jer se u većem broju slučajeva završava zakucavanjem računara (da baš te "odlične" Asusove aplikacije")

Ali valja da se dobro upoznaš sa procedurom jer nisi radio jer posle njanjanja nema više kajanja.dvaput meri jednom seci. Ako znaš šta stiskaš operacija je brza i bezbolna.
E tu se već slažemo


Inače ostajem pri tome da je prvo potrebno da razreši dilemu da li je ploča , bios, grafička, memorija ili napajanje itd dakle hardver ili je pak softver. A to je najjednostavnije na na način koji sam naveo najjednostavnije
 
Poslednja izmena:
Pocelo je ucestalo da mi se javlja da u toku koriscenja sam Windows se zakuca ili restartuje sam od sebe odjednom i onda krene da se pali i zakuca na onom pocetnom screen-u gde pise koja je ploca. Ili isto kada se zablokira u toku koriscenja, restartujem ga na dugme i opet onda zabode na pocetnom screen-u.
Video sam da kada restartujem BIOS da onda posle toga opet radi normlano jedno vreme, ali se problem vrati.
Evo od jutros ne mogu nikako da ga pokrenem, podigne se i samo se restartuje i zakuca. Ili ako ga skroz ugasim i opet upalim opet stane na onom pocetnom screen-u i ne mrda.

Sta moze biti problem i kako mogu da ga resim?
Neki bad sector u HDDu, verovatno baš gde je swap file. Hirens rescue disk, pa HDD Regenerator, negde može da se desi neki softwerski bad sector pa kad ga nešto zgazi, onda puuc, puuc !!
 
A kako onda mogu drugacije da update-ujem BIOS ako je do toga? Da ne idem preko tog asus update-a, kada zna da zeza.
Videcu da oborim sistem pa da probam kako ce onda da radi. I probacu onda i onako da testiram memoriju. Nadam se samo da nije nita crklo i da nije strasno, jer mi se bas ne ulaze u stari komp.

Inace hvala na pomoci i predlozima svima. :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno