Šta je novo?

Windows 11

Ja sam mislio da Win samo kešira samog sebe. Znači kešira i aplikacije, onda ima smisla.
Edit: mada mislim da na sistemima od pre jedno 10-15 godina nije tako radilo.
Moja greska... posle gasenja PowerToys, clipboard managera, F.lux, Kasperskog i jos par programa spalo je na 3.2gb
Mislio sam bez gašenja aplikacija, znači onako kako regularno koristiš računar, to je kod tebe 5.4GB.
 
Neznam kako si zamislio da windws "kešira samog sebe" , na destine procesa i svaki u svom adresnom memoriskom prostoru, neki aktivni a neki čekaju na poziv. Isto se događa i sa svim otvorenim programima. Kada bi sve jurio po disku sve bi bilo daleko sporije. Tu je još (ako je aktiviran) Prefetch koji kešira programe koji su otvarani, pamti tačno gde su na disku a kako su otvarani pa ih sledeći put nađe i otvori mnogo brže, to naročito pomože za sporije diskove.
Nema više mnogo brige ni za slobodnu memoriju jer je tu i "Rezerva" kojoj je dozvoljen pristup samo ako nema dovoljno mesta i onda neupotrebljena memorija ide na "Disk cache)" ali se pamti tačno gde je.
Pošto se sve događa u procesoru i memoriji (pocesor ima i svioj keš i to na 3 nivoa) sve prolazi kroz taj keš i zato programi kojima je meorija važna brže rade.
1665838478499.png
Stand by + Free je sva ta "slobodna" memorija s'tim što je Stand by najbliži memroiski prostor a tim i najbrži da se upotrebi. "Cashed" je memorija na disku koja je isto organizovana kao RAM.
 
Ja sam mislio da Win samo kešira samog sebe. Znači kešira i aplikacije, onda ima smisla.
Edit: mada mislim da na sistemima od pre jedno 10-15 godina nije tako radilo.

Mislio sam bez gašenja aplikacija, znači onako kako regularno koristiš računar, to je kod tebe 5.4GB.
Nema preterano smisla porediti sisteme od pre 15 godina sa modernim sistemima pa samim tim nema nikakve logike bežati od “ogromne” potrošnje RAM memorije.

Nije više 2001. i ne koristimo XP :)
 
Kad smo kod RAMa.
Otvoren chrome (7 tabova) i neke aplikacije u pozadini.

Screenshot 2022-10-15 225345.png

Zatvorene sve aplikacije ali neke rade u pozadini:

Screenshot 2022-10-15 225254.png
 





October 18, 2022—KB5019509 (OS Build 22621.675) Out-of-band​



Windows 11 version 22H2, all editions



Release Date:

10/18/2022




Version:

OS Build 22621.675




For information about Windows update terminology, see the article about the types of Windows updates and the monthly quality update types. For an overview of Windows 11, version 22H2, see its update history page.

Note Follow @WindowsUpdate to find out when new content is published to the Windows release health dashboard.

Highlights​


  • New! We enhance File Explorer. It now includes tabs to help you organize your File Explorer sessions like you do in Microsoft Edge. On the new File Explorer homepage, you can pin important files for quick and easy access. Using the power of Microsoft OneDrive, you can view your colleagues’ actions on your shared files. We also provide personalized suggestions based on your Microsoft 365 account.
  • New! We add a feature called Suggested Actions for items that you copy. This is available for customers in the United States, Canada, and Mexico. For example, when you copy phone numbers or future dates, we provide suggestions, such as make a call with Teams or Skype or add an event in the Calendar app.
  • New! We add a taskbar overflow menu. The taskbar will offer an entry point to a menu that shows you all your overflowed apps in one space.

mprovements​


This non-security update includes quality improvements. Key changes include:


  • New! We enhance File Explorer. It now includes tabs to help you organize your File Explorer sessions like you do in Microsoft Edge. On the new File Explorer homepage, you can pin important files for quick and easy access. Using the power of Microsoft OneDrive, you can view your colleagues’ actions on your shared files. We also provide personalized suggestions based on your Microsoft 365 account.
  • New! We add a feature called Suggested Actions for items that you copy. This is available for customers in the United States, Canada, and Mexico. For example, when you copy phone numbers or future dates, we provide suggestions, such as make a call with Teams or Skype or add an event in the Calendar app.
  • New! We add a taskbar overflow menu. The taskbar will offer an entry point to a menu that shows you all your overflowed apps in one space.
  • New! You can now discover and share to more devices, including desktops, using nearby sharing.
  • New! Now, you can uninstall, repair, and modify all apps from Windows Settings instead of Control Panel.
  • New! We improve the performance of federated authentication.
 
Možeš da probaš ovako, meni nije ali mnogima jeste:

1- Go to:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FeatureManagement\Overrides\4
(If there is no 4 key, create it under the Overrides)
2- Under the 4 key, create a new key and call it 1887869580
3- In this key (1887869580), create two DWORDs:
EnabledState (Set the value to 2)
EnableStateOptions (Set the value to 0)
Done!
1666162422112.png
 
Nije lakse desni klik na Start ikonu ?
 
Možeš da probaš ovako, meni nije ali mnogima jeste:

1- Go to:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FeatureManagement\Overrides\4
(If there is no 4 key, create it under the Overrides)
2- Under the 4 key, create a new key and call it 1887869580
3- In this key (1887869580), create two DWORDs:
EnabledState (Set the value to 2)
EnableStateOptions (Set the value to 0)
Done!
Pogledajte prilog 360008
Ispratio ovo upustvo i dobio Task Manager dole kao na slici sto je. Tnx
 
Možeš da probaš ovako, meni nije ali mnogima jeste:

1- Go to:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FeatureManagement\Overrides\4
(If there is no 4 key, create it under the Overrides)
2- Under the 4 key, create a new key and call it 1887869580
3- In this key (1887869580), create two DWORDs:
EnabledState (Set the value to 2)
EnableStateOptions (Set the value to 0)
Done!
Pogledajte prilog 360008
Не волим да петљам по реџистрију.
Nije lakse desni klik na Start ikonu ?
Није ми лакше, јер има пуно ставки.
 
Mene mnogo nervira ovaj file explorer kad se otvara novi tab i blica bela pozadina, isto kao i chrome browser kad se pokrece :mad:
 
Не волим да петљам по реџистрију.
Nema sta da petljas, odradis kako pise u upustvu posle toga resetujes komp i to je to. Ako ti se ne svidja odes ponovo na isto mesto obrises dodat folder i opet resetujes komp i to je to.

Mene mnogo nervira ovaj file explorer kad se otvara novi tab i blica bela pozadina, isto kao i chrome browser kad se pokrece :mad:
Jesam ja jedini koji ne vidi svrhu tabova u File Exploreru? Meni vise ima smisla ono sto su dodali da se gore pored X da se otvoren prozor smanji na zeljenu velicinu i na koju stranu hocete da bude otvoren, ako mi trebaju dva jedan postavim levo na polovinu otvorim novi file explorer i njega smanjim na desnu polovinu ekrana i otvorim gde mi sta treba i prebacujem fajlove.

Iskreno ne znam ko ovo moze da smatra korisnim i funkcionalnim.

CTRL + SHIFT + ESC je Task Manager i to je to. Kada to budu skinuli onda cemo videti sta cemo dalje.

A na primer lezis u krevetu i kontrolises racunar samo misem a tastatura ti nije na dohvat ruke kako onda zamisljas da to izvedes? Ovo sto je ubaceno dole desno na taskbar da samo sa desnim dugmetom misa ga pokreces je po meni najelegantnije resenje, jer ako hocu to tvoje da izvedem moram da polomim prste da pokrenem proces.
 
ako napravis ikonicu na taskbar to je onda samo jedan klik za task manager :)
 
Moze da se doda task manager u start aman zaman taskmgr.exe iz syswow64 stavis precicu u desktop pa zatim desni klik na precicu:

Untitled.png
 
Nema sta da petljas, odradis kako pise u upustvu posle toga resetujes komp i to je to. Ako ti se ne svidja odes ponovo na isto mesto obrises dodat folder i opet resetujes komp i to je to.


Jesam ja jedini koji ne vidi svrhu tabova u File Exploreru? Meni vise ima smisla ono sto su dodali da se gore pored X da se otvoren prozor smanji na zeljenu velicinu i na koju stranu hocete da bude otvoren, ako mi trebaju dva jedan postavim levo na polovinu otvorim novi file explorer i njega smanjim na desnu polovinu ekrana i otvorim gde mi sta treba i prebacujem fajlove.

Iskreno ne znam ko ovo moze da smatra korisnim i funkcionalnim.



A na primer lezis u krevetu i kontrolises racunar samo misem a tastatura ti nije na dohvat ruke kako onda zamisljas da to izvedes? Ovo sto je ubaceno dole desno na taskbar da samo sa desnim dugmetom misa ga pokreces je po meni najelegantnije resenje, jer ako hocu to tvoje da izvedem moram da polomim prste da pokrenem proces.
Nisi fedini ali ni ja nisam kada su tabovi dobra i korisna stvar. Možda ne za preturanje fajlova itd, za to uvek koristim Total Commander ali kada neki program zatraži da se recimo sefvuje ili otvori neki fajl onda je bolje sa tabovima Ja imam 6 diskova i particija pa mogu lakše da biram između njih umesto da ponovo otvaram FE. Dođemu slično kao tabovi u browser-u. Sad još samo da mogu da se "Otkinu" pa da se otvori 2 ili više u isto vreme.
 
Moze da se doda task manager u start aman zaman taskmgr.exe iz syswow64 stavis precicu u desktop pa zatim desni klik na precicu:

Pogledajte prilog 360055


Pa koja je poenta staviti ga u start menu? Zar nije logicnije ako vec treba brzo pristupanje istom da bude u taskbaru? U sustini na sta lici ovaj task manager bolje i da ga na gledam :D
 
Na Windows 10 kad odem desni klik na Taskmgr.exe imam opciju "pin to taskbar" na Windows 11 ne znam a ako napravim precicu onda mogu u start da je stavim.
 
Pa moze desni klik "Show more options" i onda pin to taskbar to je logcnije mesto po meni. Samo SysWOW64 nije prava lokacija za Task Manager na windowsu 11 vec je to System32.
 
Pa koja je poenta staviti ga u start menu? Zar nije logicnije ako vec treba brzo pristupanje istom da bude u taskbaru? U sustini na sta lici ovaj task manager bolje i da ga na gledam :D
Na šta liči,liči, nije ni važno ali je pun podataka i opcija. Gdese nalazi to zavisi od potrebe. Kod mene je često u upotrebi kao recimo za praćenje up/download-a, zauzetosti diskova kod većih premeštanja fajlovaili zauzetosti procesora i memorije dok se nešto krčka u pozadini pa ako treba du povećam prioritet nekom tredu. Trenutno je na taskbaru ali tu zauzima mesto pa jedan klik dalje bilo idealno umesto da potežem tastaturu.
 
Ti kao da po ceo dan premestas fajlove sa jednog diska na drugi!?
Lici... lici ni na sta, spor i bagovit i u dark modu veoma nepregledan, nisam rekao da nije koristan. Sreca pa u SysWOW64 se nalazi onaj stari Taskmgr.exe :)
 
Na Windows XP je Ctrl+Alt+Del pozivalo Task Manager, a od tad je Ctrl+Shift+Esc, kao što je već rečeno. Mislim da u životu nijednom nisam drukčije pokrenuo Task Manager. Da niste ovde kukali o desnom kliku na Taskbaru ne bih imao pojma. Nikad nisam registrovao da to postoji, života mi. I rekoše iz Microsofta za danas da će vratiti tu funkciju, ja mislio spasili smo se ovde na forumu te teme, kad ono ništa.
 
Postoji još jedan način da se zakači task manager za taskbar. Otvori se task manager, onda desni klik na njegovu ikonicu u taskbaru, onda pin to taskbar. Tako i uradih. Ko će da čeka MS programere da urade nešto.
Edit: tako može za bilo koji program.
 
Pozdrv, kupio sam novi laptop msi crosshair 15 koji mi je dosao sa free Dos-om, kako mi predlazete da podignem sistem (zelim windows 11) preko flesa ili kako vec i odakle mi predlazete da uzmem key
 
Pozdrv, kupio sam novi laptop msi crosshair 15 koji mi je dosao sa free Dos-om, kako mi predlazete da podignem sistem (zelim windows 11) preko flesa ili kako vec i odakle mi predlazete da uzmem key
Преко флеша ти је најбоље. Што се тиче кључа, имаш тему овде на бенчу где можеш да се информишеш о јефтиним кључевима, за пар еура.
 
Vrh Dno