Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

Digao sam ruke od daljih pokusaja kloniranja jer sam u medjuvremenu sahranio BCD i na originalnom drajvu. Ukratko, pokusavao da rebuildujem store ovog kloniranog dok sam bio bootovan u originalni.
Trazim neko resenje da osposobim bar jedan od ta dva drajva, pa da onda eventualno pokusam ponovo sa kloniranjem.
Nije mi jasan error vezan za Nls data, odnosno kako je povezan sa BCD, proveravao sam registry, CodePage deluje uredno, *.nls u system32 su svi na broju.
Nista nije dirano na drajvu sem sta je moglo da se izmeni kroz cmd koristeci bcdedit i bcdboot.
Mislim da problemi nastaju zbog toga sto je nekad davno odradjen mbr2gpt i zbog toga sto je bio i c:\boot i c:\efi zajedno sa fat32 efi particijom.
 
Pozdrav!

Da li može da se podesi na Windows 10 pretraga kad se kuca na start pa da samo nalazi dokumenta u računaru a ne da nudi web pretragu?
 
2023-10-10 13_36_30-Search.png
 
Imam jedan glup (ili banalan) problem vec dugo i nikako ne uspevam da provalim o cemu se radi....a to je da kada ostavim kompjuter tokom noci da radi,ujutru kad ustanem vidim da se sam resetovao.......što je čudno,to se nikada ne dešava preko dana,tj onda komp radi ceo dan normalno,ali noću obavezno reset....najčešće ostavim neke ne zahtevne programe tipa torrent ili neki download i slično.......msm,nije komp opterecen,gotovo da je u idleu...

Pretpostavljam da su u pitanju neka podešavanja u windowsu-u,možda power opcije,ali koliko vidim tamo sam sve isključio što bi uticalo na taj noćni reset......namestio sam da komp nikada ne ide u sleep,da se ne gasi nikad itd.....ali uzalud,noćni reset me uvek ujutru sačeka......ustvari,ne znam ni kad se tačno resetuje,tj koliko dugo radi pre reseta......ja npr odem da spavam u 11-12 uveče,da li on radi još sat,dva,tri....ali oko 6 ujutru komp je resetovan....

Da li neko ima ideju šta je u pitanju?
 
Imas u onim power podesavanjima i za gasenje ssd-a ,koliko procesor pposto radi tj ,minimum i maxiium power state/ probaj tu procackati.To ti je power plan pa advanced settings.
 
Stoji mi podeseno da se HDD gasi kada je 30 minuta neaktivan....to je bilo jos odavno,dok mi je win bio na HDD-u,sada je na SSD-u ne znam da li to ima veze....

Sve ostalo je na default iz tih advanced setingsa

Ali u svakom slučaju,to ne utiče na komp tokom dana....msm i onda se gasi HDD nakon 30 min iako komp nekada satima radi u idleu,pa nema reseta,nego samo nocu
 
Probaj onda event viewer pa tu trazi sta se moglo desiti.
 
Win 10? Možda radi apdejt pa se resetuje nakon toga
Najgori slučaj - možda ima elektronski problem (napajanje, pregrevanje isl)
A može da bude totalno banalna stvar - elektrodistribucija. Jedno vreme je kod mene svaku noć nestalajo na manje od sec, uvek u isto vreme
 
Komp hladan k'o špricer kad ga ostavim da radi noću sa tim nezahtevnim programima teško da neka komponenta prelazi 40 stepeni ili tako nešto,nema šanse da ima bilo kakvog pregrevanja,napajanje 1000w staro par meseci....mislim da nema šanse da je u pitanju hardverski problem...

Btw,zar win 10 ne bi trebalo da radi apdejt tek kad mu ja to "kažem",tj nakon "ručnog" reseta ili pre gašenja kompa?.....da li je moguće da sam od sebe tako uzme i resetuje se i apdejtuje?.....a i kako to radi samo noću,nikada danju?

Sad za EPS i gašenje struje svake noći prvi put čujem....prethodna konfa mi je noćima radila bez ikakvih problema i reseta
 
Poslednja izmena:
Najgore je ako je hladan lem negde ... onda temperatura nije uopšte problem :)
Ali 'ajmo redom -najpre proveri podešavanja za apdejte, Win prati tvoje aktivnosti i sam setuje taj režim instalacija, osim ako mu ne kažeš suprotno

To sa EPS-om spada u redovno održavanje sistema, nije stalno.
 
Baci pogled na Event Viewer. Ako je u pitanju problem sa Windows-om možda nađeš nešto pod Windows Logs / System.
 
Postoji li mogucnost na glupom windows 10 da mi ne vraca automatski drajvere za mobilni?
Bili su windows neki verzija 10,apdejtovani na noviju verziju 5 🤣 nakon uninstala u device manager,restarta i ubadanja telefona u usb vraca mi ove sa verzijom 5 umesto 10???
 
Ima li neka fora da se i dalje uradi upgrade sa 7 na 10?
Neko je na forumu okačio neki github link kao odgovor na vest da je MS zatvorio loophole, ali ne mogu da nađem taj post više.
 
MS je zatvorio rupu definitivno i zvanično za W7 i 8.
 
Treba mi za posao. Imamo nekolicinu w7 računara i stvarno je vreme da se ažuriraju. Svi programi vrište o zastarelim verzijama.
Ok, to je što je, ostaće večno na win7
 
I kod mene ista situacija, ne diram ništa dok radi ;)
 
Meni je Edge default PDF viewer, zasto te nervira? Imas ga u listi Control Panel/Programs/Uninstall or change.
 
Nisam bar jedno 4-5 godina insalirao svež win,pa bih zamolio za pojašnjenje kako ide procedura kada se instalira na nov i prazan SSD......na tom kompu je win 7 na HDD,koji će se izvaditi,kasnije koristiti kao storage HDD...

Koliko se sećam,napravi se butabilan flesh uz pomoć rufus-a,poveže SSD u kompu,ubaci butabilan flesh i sta onda dalje?.....da li pre instalacije treba nesto podesavati u biosu,sta se izabere kada se pokrene taj butabilan flesh?

Ili da li negde ima detaljnije uputstvo kako idu koraci prilikom instalacije?

HVALA
 
Imas sa Microsofta alat i instalaciju,da se ne zezas sa Rufusom. Bios samo ako ne potera instalaciju pa promeni boot sekvencu. Ostalo je next,next,next ....e do.....:D
 
Pa ne baš. Zavisi da li je MBR ili UEFI formatiran, da li to komp podržava .. ako je prastara ploča imaće problema - neće prepoznati sadržaj fleške
Dodatno ako je BIOS boot fiksiran, neće pokrenuti automatsku instalaciju sa nje, mora da bira startup device. Najčešće je F8 za izbor uređaja, ali može biti i neki drugi.
 
Jeste stara ploča,ne znam koja ali znam da je na njoj core 2 quad 9400 sa 8 gb DDR3 i rx560 2 gb grafikom.....valjda će na tu ploču uopšte moći da ide SATA SSD pa na njega win 10
 
Imam par ploča sa 8GB DDR2 i Q9400 sa po nekoliko SSD-a raznig generacija od 64 do 480GB, i sve rade od Win10 i Win 2021 Servera do raznoraznih Linux servera
 
Nema nikakvih problema sa SSD-ima u SATA formatu. Ne treba ti bogzna kako brz i skup, sada su 512-ce sada ekstra povoljne (npr SP za ~ 3800din, AData, Patriot, Lexar isl)
Boot ćeš morati ručno da biraš (F8), ako ga setuješ u BIOS-u onda se opet ne menja automatski. Fleška MBR formatirana i to je to.
Nemoj da si onlajn tokom instalacije, već tek kada završiš inicijalno podešavanje prikači ga na net i pusti da apdejtuje sve što treba.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno