Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

@CountMike
Ne rade čitači i sertifikati. Bar ja nisam uspeo da namestim. To mi je bila prva opcija na kanti koja se trenutno koristi za tu svrhu, pošto je bila na linuxu, pa sam samo zbog toga stavio Win10 umesto njega
 
Kod mene je bilo obrnuto, Linux (uglavom Mint) u VM (VMplayer) na W7, 8, 10 i 11 , Radili i neki USB uređaji koji i na samom Linuxu nisu hteli. Valjda su usimali podatke iz hosta ?
Anyway, ja sam batalio Linuxxe pre nekih godinu dana, ostali samo par Live na USB i neke igralčke/alati na njima.
Naj bolji rezultati kada sam imao Linux na posebnom disku Nikakvih smetnji ni sudaranja. Svaki radi svoj posao i to je to, Birao pomoću BIOS.a i EassyBSD na win.u
 
@CountMike
Ne rade čitači i sertifikati. Bar ja nisam uspeo da namestim. To mi je bila prva opcija na kanti koja se trenutno koristi za tu svrhu, pošto je bila na linuxu, pa sam samo zbog toga stavio Win10 umesto njega
Ne znam da li sam dobro ispratio ali zasto ne skines sa Microsoftovog sajta win 10 ne razmisljas? Ja pravio neki dan bootabilan usb.
 
Zato što želim LTSC, a on ne postoji u zvaničnoj verziji, pošto je namenjen firmama. Tj. postoji ako imaš poslovni nalog i kupiš licence. MS nudi trial verziju, a ona se ne može aktivirati ključem. Ne bi mogla ni regularna LTSC verzija da se aktivira tako, ali ipak prolazi.
 
Ne znam da li sam dobro ispratio ali zasto ne skines sa Microsoftovog sajta win 10 ne razmisljas? Ja pravio neki dan bootabilan usb.
Jesi, I'm running W11 sada na ovom glavnom PC-u W10 je sada na starijem laptopu. Svejedono, linux je bio u VM i u W11. Svi su original i licencirani.
Za Linux-om nemam više nikakvu potrebu. ne radimvipe nipta što bi ga zahtevalo.
Ne vidim nikavu potrebu za LTSC, update sada rade i ne prave neprilike.
 
Ne vidim ni ja ali covek hoce to i kraj price. Ne mogu onda da mu pomognem sem da skida od ko zna koga i budzi.
 
Ljudi, za godinu i po dana prestaje podrška za Win10. I ako hardver ne podržava Win11, jedina opcija je LTSC, koji ima podršku do kraja 2027. Ako sad stavim Pro verziju, za godinu i po dana opet moram da mislim šta dalje. A prošlo je vreme kad se reinstalacija radila svakih godinu, dve
 
Ne vidim nikavu potrebu za LTSC, update sada rade i ne prave neprilike.
Hvala na ovome, iako nisam pitao a mislio sam da baš to pitam :)

Imam LTSC sa kupljenom licencom već par godina, gradim novu mašinu pa sam i mislio staviti klasičan Win 10 Pro, i baš sam se pitao kako stvari sada sa njim stoje, da li je sa update (i svim ostalim) sve u redu, pa da mirne duše stavim njega. Dakle može on, odlično :)

Jedino mi onda malo ostaje dilema da li da idem na provjereni Win 10 Pro, ili da probam Win 11.
Možda kao glavni sistem da stavim Win 10 a na drugom manjem SSD-u da instaliram Win 11, da ga malo razgledam i probam.
 
W10 je sada sasvim zreo izuzev nekih security updejta većih će teško da bude a još manje da zasmetaju. Drajvera još ima i novih pa i za noviije sisteme mada možda samo nke poboljšanja za naj novije procesore a i to je minimalno. Sigurica zasigurno.
Ne fali ništa no W11 samo je nešto drugačiji za rad mada nisam naleteo ninašta štno radi na W10, lak ni sa W7 a da ne rdain na W11, Isti mu đavo. Velike upodate su smanjili na jedan godišnje mada je razvoj još uvek fluidan. Ne verujem da bi imao velike probleme kada se sve lepo namesti.
 
Ljudi, za godinu i po dana prestaje podrška za Win10. I ako hardver ne podržava Win11, jedina opcija je LTSC, koji ima podršku do kraja 2027. Ako sad stavim Pro verziju, za godinu i po dana opet moram da mislim šta dalje. A prošlo je vreme kad se reinstalacija radila svakih godinu, dve
Zar nema ISO images koji u sebi imaju bypass hardver checka koji nije podržan?
Ako ne ISO fajlova onda znam sigurno da ima uputstava kako da se to zaobidje i da radi na starijim mašinama.
Barem je tako bilo kada je izašao Win11, ne znam sada kakva je situacija sa time i da li takva "rešenja" i dalje rade, nisam ih lično probao kako god.
 
Nisam hteo da rizikujem sa Win11 i podešavanjima, jer nikad ne znam da li će naredni update nešto zeznuti. Stavio sam na kraju Win 10 LTSC 2021, verifikovao ISO (Windows and office genuine iso verifier, naš čovek pravio :D ), aktivirao kupljenim ključem i nadam se da sam miran narednih 5 godina
 
~ zbog cega mi ne izbacuje onaj American Megatrends ekran pri restartu/ukljucivanju? 🤔
 
To je u BIOS-u
 
Davne sad vec sad mislim 2015 godine instalirao sam windows 10 pro.
Od tada pa do pre nekih 5 dana koristio sam taj build, nikad u zivotu nisam odradio ni jedan update, nikakvu reinstalaciju sistema radilo je sve kao podmazano ni jedan problem nikad nisam imao, mozda za sve te godine sam imao 2 plava ekrana smrti(imao malwerbytes koji sam povremeno updejtovao i skenirao sistem da ocistim ako se zapatila neka gamad, ali to je bilo ekstremno retko).

Medjutim pre tih 5 dana, trebao sam da instaliram neki softver koji je zahtevao da windows bude up to date.
Kad sam pogledao koliko gigabajta updejtova treba da se skine i da se instalira, pomislih ko zna sta ce tu sve da krene po zlu, pa zbog toga odlucih da izbrisem stari sistem i instaliram novi windows 10 pro koji ima integrisane sve updejtove do januara ove godine.

Novi updejtovani windows je instaliran i ja sam i dalje u neverici kao da su totalno 2 razlicita operativna sistema. Ovaj sadasnji iz 2023godine radi minimum 30% sporije u odnosu na taj koji je bio instaliran 2015.
Proveo sam samo 2 dana googlajuci sta sve da se poiskljucuje od servisa, blotwera i ostalih cudesa i gamadi koji su integrisali u OS, ja i dalje neverujem kad otvorim taskmenager kakvi su tu sve servisi u pozadini i sta sve zauzima memoriju i cpu, kao da radim za NASU, da ne pricam da obican google chrome kad mu je otvoreno 3 taba, prijavljuje da mu je otvoreno 8 i zauzima vise od 1GB rama.

I na kraju i dalje ne mogu da ugasim antimalware service executable koji se tako random pali i zauzme po 25-30% procesorske snage.

Ok zaista, masina mi je stara i5-3330, 6GB rama, amd 7770, ssd nekih Kingston 60GB, ali napominjem na onoj staroj verziji windowsa sve je radilo kako valja.

Cisto da se malo izjadam kolegama :(
 
To je poznato već neko vreme, posle 1709 verzije je počelo ludovanje sa time.
 
Jel' ti bar ovo radi?
Radi, i kad mi ne bude trebalo vise ako ima po netu da se nadje neki stari windows 10 od pre 6-7 godina momentalno ima da izbrisem ovo sadasnje i da instaliram taj stari.
Najbolje da me nateraju da kupim novu masinu da bih mogao da koristim softver za codiranje i gledam youtube, oce malo sutra.(kao nesto se ne dam, prkosim) :D
 
Davne sad vec sad mislim 2015 godine instalirao sam windows 10 pro.
Od tada pa do pre nekih 5 dana koristio sam taj build, nikad u zivotu nisam odradio ni jedan update, nikakvu reinstalaciju sistema radilo je sve kao podmazano ni jedan problem nikad nisam imao, mozda za sve te godine sam imao 2 plava ekrana smrti(imao malwerbytes koji sam povremeno updejtovao i skenirao sistem da ocistim ako se zapatila neka gamad, ali to je bilo ekstremno retko).

Medjutim pre tih 5 dana, trebao sam da instaliram neki softver koji je zahtevao da windows bude up to date.
Kad sam pogledao koliko gigabajta updejtova treba da se skine i da se instalira, pomislih ko zna sta ce tu sve da krene po zlu, pa zbog toga odlucih da izbrisem stari sistem i instaliram novi windows 10 pro koji ima integrisane sve updejtove do januara ove godine.

Novi updejtovani windows je instaliran i ja sam i dalje u neverici kao da su totalno 2 razlicita operativna sistema. Ovaj sadasnji iz 2023godine radi minimum 30% sporije u odnosu na taj koji je bio instaliran 2015.
Proveo sam samo 2 dana googlajuci sta sve da se poiskljucuje od servisa, blotwera i ostalih cudesa i gamadi koji su integrisali u OS, ja i dalje neverujem kad otvorim taskmenager kakvi su tu sve servisi u pozadini i sta sve zauzima memoriju i cpu, kao da radim za NASU, da ne pricam da obican google chrome kad mu je otvoreno 3 taba, prijavljuje da mu je otvoreno 8 i zauzima vise od 1GB rama.

I na kraju i dalje ne mogu da ugasim antimalware service executable koji se tako random pali i zauzme po 25-30% procesorske snage.

Ok zaista, masina mi je stara i5-3330, 6GB rama, amd 7770, ssd nekih Kingston 60GB, ali napominjem na onoj staroj verziji windowsa sve je radilo kako valja.

Cisto da se malo izjadam kolegama :(
Zato ja uvek kažem da OS, SW i HW idu ruku pod ruku. kako se jedan razvija tako treba i ostali. Niko neće da pravi OS za stari HW, kako se jedan razvija tako i drugi. Samo zato što se zoveW10 neznali da če oduvek biti isti, pojačaj HW da bude u skladi sa "novim" W10 pa neće biti 30% sporiji.
 
Nisi u pravu, ali ova tema nije mesto za tu diskusiju.
 
Pitanje za instalaciju Win10 (ili Win11) na novi SSD, a pri tome ne želim da se kod instalacije automatski podesi neki dual boot sa sadašnjom instalacijom na postojećem SSD-u (a i nekom starom HDD-u), da li i dalje važi ono da je najbolje prethodno fizički otkačiti sve ostale diskove, da ih Win ne vidi pri instalaciji, ili se možda može u (ovim novijim) UEFI softverski privremeno uraditi neki disable na ostalim diskovima, pa da ih onda instalacija WIndowsa ne vidi?
 
Ljudi, za godinu i po dana prestaje podrška za Win10. I ako hardver ne podržava Win11, jedina opcija je LTSC, koji ima podršku do kraja 2027. Ako sad stavim Pro verziju, za godinu i po dana opet moram da mislim šta dalje. A prošlo je vreme kad se reinstalacija radila svakih godinu, dve

Razmišljaću o tome kada dođe vreme. Za sada mogu da kažem da je Win 10 veoma sazreo sistem, a to što prestaje podrška je iz raloga da bi se isforsirao novi harver, koji nemam u planu da menjam još neko vreme.
 
Znam, ali meni je vreme došlo sad :D Mada me ne bi čudilo da M$ produži podršku i sigurnosna ažuriranja za W10 još neko vreme. Mislim da je i sa W7 bila slična priča - jednostavno je ogroman broj ljudi ostao na tom sistemu i nisu hteli baš toliko da rizikuju sa ukidanjem podrškem, jer bi im donelo više štete nego koristi.
Pitanje za instalaciju Win10 (ili Win11) na novi SSD, a pri tome ne želim da se kod instalacije automatski podesi neki dual boot sa sadašnjom instalacijom na postojećem SSD-u (a i nekom starom HDD-u), da li i dalje važi ono da je najbolje prethodno fizički otkačiti sve ostale diskove, da ih Win ne vidi pri instalaciji, ili se možda može u (ovim novijim) UEFI softverski privremeno uraditi neki disable na ostalim diskovima, pa da ih onda instalacija WIndowsa ne vidi?
Ne moraš da otkašiš stari, samo izaberi taj novi disk prilikom instalacije.
 
Pitanje za instalaciju Win10 (ili Win11) na novi SSD, a pri tome ne želim da se kod instalacije automatski podesi neki dual boot sa sadašnjom instalacijom na postojećem SSD-u (a i nekom starom HDD-u), da li i dalje važi ono da je najbolje prethodno fizički otkačiti sve ostale diskove, da ih Win ne vidi pri instalaciji, ili se možda može u (ovim novijim) UEFI softverski privremeno uraditi neki disable na ostalim diskovima, pa da ih onda instalacija WIndowsa ne vidi?
Važi još uvek asmosada BIOSi većinom imaju mogućnost isključivanja diskova da se ne vide. Recimo instaliraš Windows na M.2 NVME a ostali diskovi suSATA, samo ugasiš (privremeno) SATA kontroler i to pogasi sve SATA diskove, Posle samo klik u BIOS-u i sve kako treba.
 
Znam, ali meni je vreme došlo sad :D Mada me ne bi čudilo da M$ produži podršku i sigurnosna ažuriranja za W10 još neko vreme. Mislim da je i sa W7 bila slična priča - jednostavno je ogroman broj ljudi ostao na tom sistemu i nisu hteli baš toliko da rizikuju sa ukidanjem podrškem, jer bi im donelo više štete nego koristi.

Ne moraš da otkašiš stari, samo izaberi taj novi disk prilikom instalacije.
Treba da produže za Win 10 do 2030. jer dosta solidnih konfiguracija ne može da gura Win 11.
 
Produžiće ga svakako još, samo gledaju da što više ljudi nateraju da što pre pređe na noviji sistem.
 
Nazad
Vrh Dno