Šta je novo?

Windows 10 - diskusija o tome da li nas (još više) špijuniraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ma to sam rekao apropo te price da ce znati sta imas na hdd o cemu su bachi i sad ne znam jos ko(pisem sa tt preko fona pa mi je teze da se vracam unazad da trazim sa kim je raspravljao) i da de zbog toga neki biti u zatvoru i ostale gluposti.
Samo zbog toga sam ro naveo.
Ja sam za sad jos uvek na w7 ne zbog toga vec je sedmica bez greske, a 10-ka jos uvek nije cin bude i ja prelazim.
A caletu na lap topu sam stavio 10-ku covek prezadovoljan brzinom u odnosu na w8.1.
 
Nije im cilj da znaju sta ti ke na hard disku, bar ne glavni. Glavni cilj im je da zarade pare i da budu konkurentniji, po mogućstvu monopolisti.
Ako ljudi ne budu koristili win 10, sledeći win će biti manje "špijunski" .
Ako korisnici oberučke prihvate takvu platformu i usvoje nove servise onda će biti tako kako će biti.
Nema tu prevelike mudrosti. Jedino što ne razumem ljude kojima to smeta a ipak koriste takve platforme.
Sadomazohizam na najvišem moućem nivou.
To je to sve je monopol nema veze dali u pc imas filmovi igre i muzike

Poenta je u tome da ukradu neki tehnoloski proekt ili neki izum ili pa neka ideja , bachi verujem da nema neki izum ili neki nuklearni projek koji bi ga skrivao od ms jel tako bachi ? Tako je onda sta se palamudi naprazno da MS ce me prijavi da koristim torenti i gledam piracke filmove :D
 
Nece biti produzena podrska za Windows 7 posle 2020 , o tome mozes da sanjas.
 
WTF?
Svaku dobru odluku moraju da prate nekom nebulozom.
 
Više špijuniraju ? To sigurno DA. To se vidi po masi onih applikacija koje su aktivne po defaultu. Te aplikacije jako podsjećaju na one iz androida koje prilikom instalacije traže permissions za pristup kameri, internetu, cookies, ovim onim.....mislim da je android špijunska mala beba prema ovome što je trenutno W10. Jednostavno onaj kome te apps, cortana i ostali stalno aktivni servisi ne trebaju treba pogasiti što više toga. Ja ću osim toga smanjiti .iso od W10 pomoću Winreducera ili NT Lite programa, tako da mi neće biti toliki bloatware.
 
Više špijuniraju ? To sigurno DA. To se vidi po masi onih applikacija koje su aktivne po defaultu. Te aplikacije jako podsjećaju na one iz androida koje prilikom instalacije traže permissions za pristup kameri, internetu, cookies, ovim onim.....mislim da je android špijunska mala beba prema ovome što je trenutno W10. Jednostavno onaj kome te apps, cortana i ostali stalno aktivni servisi ne trebaju treba pogasiti što više toga. Ja ću osim toga smanjiti .iso od W10 pomoću Winreducera ili NT Lite programa, tako da mi neće biti toliki bloatware.
Ali podatci (špijuniranje) sa Android aplikacijama idu ko zna gde i ne može da se zna šta će raditi sa njima a sa Windows-a samo MS-u.
 
Svejedno kome podaci idu, ja ne verujem Microsoftu.
Na telefonu, najosetljiviji podaci su kontakti i slike korisnika. Ukoliko app traži privilegije da pristupiti ovim informacijama, korisnik može da otkaže instalaciju aplikacije.
W10 je ceo takav.
 
Treba razluciti ono cime te andri windows od onoga cime te andri M$ nalog. Ovo sto si naveo je u vezi sa koriscenjem M$ naloga a ne samog OS ...ako koristis lokalni nalog nista od ovoga neces ni osetiti.

Drugo je pitanje da li mi zelimo ili ne zelimo da budemo MODERNI i da koristimo prednosti cloudinga i servisa koji se na njega oslanjaju. Ipak moramo biti fer i priznati da nam je M$ ostavio mogucnost da OS koristimo i onako kako smo do sada navikli. Ni na sedmici niste koristili M$ nalog pa ako ga ne koristite ni na desteki bicete u istoj situaciji po ovom pitanju. I za sedmicu postoji update koji ukljucuje "telemetriju" i ugrozava korisnikovu privatnost pa i na osnovu toga vidimo da nema bitne razlike izmedju sedmice i desetke po pitanju uhodjenja korisnika. Razlika postoji u brzini i stabilnosti sistema i ona je na strani desetke. Na strani desetke je i ta povecana upotrebna vrednost na ime koriscenja cloudinga a i toga sto je M$ resen da desetku ucini dostupnom i na hardveru na kome windows nikad nije bio ...raspberry PI 2 npr.

Microsoft je resio da malo vise zadre u nasu privatnost, sto preko M$ naloga sto preko samog OS-a i to mu ne bih zamerao da je default stanje ono u kome ja kao korisnik nisam spijuniran a daje mi se mogucnost da, ako zelim da koristim te napredne tehnologije poput Grdane, prihvatim neke dodatne uslove koriscenja. Tada bi M$ zapusio usta svima - nama koji kukamo na privatnost ona ne bi bila povredjena a onima koji u odnosu na privatnost vise preferiraju upotrebnu vrednost bi omogucio sve te MODERNE servise.

- inace, juce sam instalirao jos jedan win10 enterprise N LTSB i ovaj put koristio noviju, 1.4.3 verziju Destroy Windows Spying programcica sa MajorGeeksa. Bas se primeti da ljudi rade na ovom parcetu softvera, sve vise opcija je implementirano u njega. A posto sam se vec drugi put uverio da sve radi kako treba vise necu ici za njim kroz podesavanja da proveravam da li je sve OK - mogu da kazem da mu verujem i da cu nastaviti da mu verujem bez buducih provera.

@bachi ...ugrozena je i sedmica a vreme instalacije win10 enterprise N LTSB OS uz koriscenje gorepomenutog programa je produzeno za manje od jedne minute ...a koristivsi pakovanje od murphy78 nemas ni taj gubitak. Bio si u pravu dok sam ja na to trosio pola sata tumarajuci peske po OS-u ali sad vise nisi u pravu jer gubitak vremena realno ne postoji. I jos nesto hocu tebi da kazem - desetka je napredniji, brzi i stabilniji OS od sedmice, a posto su igrice i do sada davale zalaufanje tehnoloskim novinama pa i operativnim sistemima nema razloga da sumnjamo da ce tako biti i sada sa desetkom i njenom ekskluzivom directx12.

...znaci, ili gledaj oglase ili kod kuce testiraj na svojoj mrezi par desetki kako ne bi bio pregazen [emoji14]

@ilion ja se uklapam u tvoj opis onih ljudi koji se ponasaju po tvom misljenju neobjasnjivo - koriste novi OS a kukaju na ugrozenu privatnost. Vec iz onoga sto sam gore pisao mozes izvuci zakljucak zasto tako postupam a ja cu i dodatno reci - imam dovoljno godina da znam koliko jako mi se isplati da se koprcam. I koprcam se tako kako se koprcam jer sam svestan da ce desetka zaziveti ...a da ce sedmica imati sudbinu XP-a. A sudbina XP-a je ruzna ...juce nisam uspeo da reinstaliram uredno placenu OEM PRO verziju ...ne prihvata product key ...mozda sam i mogao problem da resim telefonom ali nisam tako odlucio jer sam se prisetio skorasnjih muka na XP-u sa pokusajem winupdate-a uz postojeci IE6 ...i instalirao neki slipstrimovani fullupdated XP sa neta.

...bas, bas bljaksi sudbina ceka sedmicu. :(
 
Poslednja izmena:
Jedno je samoinicijativno i bez preke i realne potrebe preći na win 10 i biti veoma glasan za ugrozena prava.
A drugo je preći na taj sistem kada si iz ovog ili onog razloga primoran, pa se onda veoma glasno buniti.

Mislim ok je što želiš da budeš pripremljen i u toku sa najnovijim operativnim sistemima, ali je u skladu sa tom odlukom logično i malo spustiti loptu što se tiče ugroženosti prava.

Nemoj pogrešno da me razumeš, potpuno se slažem što tako radiš, pa čak i sa mnogim tvojim stavovima. Jedino smatram da treba biti manje ekstreman u iznošenju istih.
 
Ove googe odgovore nista ne dokazivaju na google da napises windows XP spy odma ispadne 100 stranica kako XP spionira sta radite :)
 
Momci, to što ste vi slepi kod očiju i ne verujete sopstvenim očima, ja vam tu ništa ne mogu, niti više želim da vas ubeđujem.

Izneo sam gomilu dokaza, screenshotova, izvod MSove EULA i politike privatnosti, sve ima crno na belo, čak bio i banovan ovde jer se to nekome nije svidelo, a krale i ekipa samo onako podiebavaju, bez ikakve kontra argumentacije.

Kako je sve iznešeno crno na belo, više se neću upuštati u diskusiju sa navedenom ekipom, jer nema više oko čega da se diskutuje kada je sve jasno, samo ću postovati vesti i zanimljivosti vezano za temu, a the narod neka sam odluči da li da prelazi na Windows 10, da li da stavlja home, pro ili Enterprise LTSB.
 
Ne, nego ti ne umeš da čitaš šta ti je napisano, odnosno ne čitaš sa razumevanjem, ali dobro, to je tvoj problem. ;) "Oko vidi samo ono što je mozak spreman"...
 
Kako si napisali neke clenove bachi je isto pisao i za windows 7 kada je izasao tada za njega je XP bio najbolje vrh od OS dok je windows 7 bio veliki promasaj kao sto je sada windows 10 :)
 
- inace, juce sam instalirao jos jedan win10 enterprise N LTSB i ovaj put koristio noviju, 1.4.3 verziju Destroy Windows Spying programcica sa MajorGeeksa. Bas se primeti da ljudi rade na ovom parcetu softvera, sve vise opcija je implementirano u njega. A posto sam se vec drugi put uverio da sve radi kako treba vise necu ici za njim kroz podesavanja da proveravam da li je sve OK - mogu da kazem da mu verujem i da cu nastaviti da mu verujem bez buducih provera.
Ako ne stikliras ono za brisanje applikacija... sta po defaultu sve radi? Brise registre i menja one opcije u privacy odeljku?
 
Nece produziti to ce biti overkill za MS mogu samo da je skrate do 2017 kao kaj vista
 
Ima li neke razlike od toga sto sam ja pogasio onim softverom protiv spijuniranja od ovoga? Mrsko mi se zezati rucno sa tim...
 
Momci, to što ste vi slepi kod očiju i ne verujete sopstvenim očima, ja vam tu ništa ne mogu, niti više želim da vas ubeđujem.

Izneo sam gomilu dokaza, screenshotova, izvod MSove EULA i politike privatnosti, sve ima crno na belo, čak bio i banovan ovde jer se to nekome nije svidelo, a krale i ekipa samo onako podiebavaju, bez ikakve kontra argumentacije.
Problem je sto ti pojma nemas sta je americki sud trazio od MS vezano za neke procese koje se vode tamo (tipa sud hoce podatke koji se fizicki nalaze u nekoj drugoj zemlji ali su deo MS cloud-a), oni sa uslovima koriscenja sebe samo stite od potencijalnih tuzbi korisnika i uskladjuju se sa pravosudjem u maticnoj zemlji. Meni i dalje niko nije odgovorio kako to imaju pristup podacima na lokalnom disku korisnika.
 
Problem je sto ti pojma nemas sta je americki sud trazio od MS vezano za neke procese koje se vode tamo (tipa sud hoce podatke koji se fizicki nalaze u nekoj drugoj zemlji ali su deo MS cloud-a), oni sa uslovima koriscenja sebe samo stite od potencijalnih tuzbi korisnika i uskladjuju se sa pravosudjem u maticnoj zemlji.
Mene ne interesuje američki sud, živim u Evropi, Srbiji.

Meni i dalje niko nije odgovorio kako to imaju pristup podacima na lokalnom disku korisnika.
Ja jesam, pročitaj ponovo ako nešto nije jasno.

Moja preporuka je da ne idete na delete service, već na disable.
 
Poslednja izmena:
Mnogi ovde ne shvataju potencijalnu opasnost ovoga. Argumenti, nemam sta da krijem, ne drze vodu. Ko je imalo upoznat sa psihologijom coveka, bi trebalo da zna kako se jos informacije mogu iskoristiti. Najblazi primer je nametanje prozivoda koji ne zelite, to nema nikakve veze sa karakterom ili jacinom neke licnosti, uz prave informacije bilo kog coveka mozes naterati da uradi bilo sta, ne samo da kupi odredjeni proizvod, vec i da promeni politicki stav, ideologiju, prihvati nesto sto inace ne bi nikada.
Najmanji problem su tuzbe za pirateriju, nedozvoljene radnje i slicno. Covek je socijalno bice i vrlo cesto menja stavove da bi se prilagodio grupi, i sada ako neko raspolaze informacijama o tom coveku, naci ce pravvi nacin, prihvatljiv za tog subjekta, da prikaze neki njegov stav, kao nesto socijalno neprihvatljivo, i subjekat ce ga se odreci i prihvatiti onaj za koji misli da grupa podrzava. To se recimo moze postici ciljanim vestima koje ce korisnik dobijati, reklamama koje ce oznacavati odredjeno ponasanje nepozeljnim. Iako vecina ljudi misli da to ne utice na njih, to nije tacno, imate gomilu knjiga koje se bave time, i kako se to zloupotrebljava u marketingu, ili recimo jos drasticniji primer je recimo propaganda Nemacke iz WW2, ili nama bliza ona iz 90tih.
Treba imati na umu da vrlo mali broj ljudi je naucio da razmislja kriticki, i da ima zelju da dublje istrazi neki problem van naslova vesti. A kada se koontrolise javno mnjenje, onda se sve zivo moze progurati. Iako zvuci kao teorija zavere, nema razloga da se to ne desava, jer je prosto izvodljivo, a sto je izvodljivo, verovatno se i desava.
Tvrdnje da se nista ne moze uraditi povodom toga su netacne. Sami biramo prozivod koji kupujemo i koristimo, i ako se izvrsi bojkot, dovoljno je nekoriscenje istog proizvoda(posebno recimo u slucaju MS, koji stoji jako lose finansijski zbog prethodnog promasaja sa windows 8 i 8.1, kao i ocajno malog share-a na mobilnim platformama), koji bi na taj nacin morali da promene proizvod i prilagode ga zeljama korisnika. Za sada postoji par aplikacija, koje vecina korisnika moze da koristi, (racunam da vecina korisnika se plasi da prcka po registry, i nikada nisu culi za powershell, a kada bi ga videli bi mislili da se nesto pokvarilo), pa ako bas iz nekih razloga, ne mozete se odreci windows 10, bar mozete MS, malo pokvariti planove. Moja preporuka je da ne koristite Microsoft account, jer ionako nemate neke koristi od toga, vecina modernih aplikacija nema gotovo nikakvu upotrebnu vrednost na desktop racunaru, kortana takodje neupotrebljiva, ili bar ne potpuno upotrebljiva kod nas, imate besplatnih alternativa za cloud resenja, koja su uglavnom dovoljna za prosecnog korisnika. Iskljucite sva podesavanja u vezi privatnosti, i proverite povremeno da se neka ne vrate, jer ima i takvih slucajeva... I na kraju imate par aplikacija koje ce onesposobiti vecinu servisa koji nadziru vas rad na racunaru koje su vec pomenute:
Destroy windows 10 spying, Disable windows 10 spying i recimo DoNotSpy10.
Jos jednom bih se obratio ovima koji kazu da im privatnost nije bitna, i zamolio bi ih da ramisle o tome kakve posledice njihovo prihvatanje trenutnog stanja, mogu biti, i o tome koliko mogucnosti za ogranicavanje sloboda mogu otvoriti u buducnosti. Kao i uvek, vecina ljudi ne gleda mnogo unapred, i razmislja samo o trenutnom stanju, treba razmisliti sta se moze dogoditi u buducnosti. Slazem se da se pojedinac ne moze zastiti od ciljanog napada na internetu, ali ciljani napadi na internetu nisu toliko cesti da bi ih se plasili, i ne mogu se porediti sa ovim, jer ovde ste potpisali da zelite da ucestvujete u realitiju, dok kao gradjanin koji nije to prihvatio, imate pravo da zastitite svoju privatnost, pa cak i krivicno gonite nekoga koji ju je ugrozio(recimo novine koje su objavili vasu sliku bez vase saglasnosti, naravno ovo se ne odnosi na javne licnosti i sluzbena lica). Poenta je da ukoliko se vi odreknete privatnosti, ugrozavate i moju privatnost, i nekog treceg koji zeli da sacuva istu, pa razmislite bar malo o tome.
 
Poslednja izmena:
+1
 
4ed83603ecb51c64a0a1692c18bbfe5c.jpg
 
Ocigledno nema spasa celi hdd je sinhroniziran na ms server :D
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno