Šta je novo?

Win XP: kako forsirati Physical Memory u odnosu na Page File

Cat

Čuven
Učlanjen(a)
15.03.2004
Poruke
2,205
Poena
680
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 & Xigmatec HDT-S1284
Matična ploča
MSI MAG B550 TOMAHAWK
RAM
2X16GB G.Skill RipJaws DDR4@3600
GPU
GTX 1650
Storage
Samsung M.2 980pro & SATA 850 EVO
PSU
CHIEFTEC GDP-650C
Izvinjavam se što ponovo započinjem apsolviranu temu, ali me zaista zanima da li postoji još neki tweak kojim se "forsira" upotreba fizičke memorije kada je Page File uključen.

Ono što je meni (a i većini ovde) poznato:

regedit:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management :

DisablePagingExecutive=1
LargeSystemCache=1


msconfig:
U System.ini , 386enh sekciju se doda:

ConservativeSwapfileUsage=1


U praksi - svi ovi tweak-ovi daju manje-više zanemarljive rezultate ; jer XP i dalje forsira Page File.
Šta još može da se uradi a da se Page File ne isključuje i ne smanjuje ???
 
Izvinjavam se što ponovo započinjem apsolviranu temu, ali me zaista zanima da li postoji još neki tweak kojim se "forsira" upotreba fizičke memorije kada je Page File uključen.

Ono što je meni (a i većini ovde) poznato:

regedit:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management :

DisablePagingExecutive=1
LargeSystemCache=1


msconfig:
U System.ini , 386enh sekciju se doda:

ConservativeSwapfileUsage=1


U praksi - svi ovi tweak-ovi daju manje-više zanemarljive rezultate ; jer XP i dalje forsira Page File.
Šta još može da se uradi a da se Page File ne isključuje i ne smanjuje ???
Ovo može u onaj topic o mitovima :-devil-:

Pa od LargeSystemCache=1 možeš samo štetu da imaš (osim ako ti mašina ne služi kao fajl server) pošto će on da dozvoli da ti fajl keš napuni ceo RAM.

ConservativeSwapfileUsage (kao i sve ostalo što se nalazi u system.ini) nema nikakvu ulogu pod XPom. A pod 98 je služio da zabrani da se upisuje u swap kada je disk dokon (i time oslobađa memorija), već da se to dešava samo onda kada memorije nestane. Kad to uključiš praktično dobiješ ponašanje sa 95.

DisablePagingExecutive zabranjuje page-outovanje (kakva kovanica :d) drajvera i jedina od ovih može da bude korisna (ako ne znaš šta ćeš sa memorijom).
 
Vidim i ja da ću uskoro preći na Vistu x64 :S:

Edit:
jddipqd, nisi bio ni od kakve pomoći, sem za ConservativeSwapfileUsage - to nisam znao (mada sam pretpostavljao da nema leba od toga)
Mene zanima kako mogu najefikasnije da iskoristim RAM ali da ne smanjujem Page File i da ga ne isključujem, ili za XP nema leka?
 
Poslednja izmena:
Ja uvek štelujem ova dva parametra, mada sam i ja stavljao taj LargesysCache na 1.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Session Manage\Memory Management\

* DisablePagingExecutive: This setting forces various page-able items to be paged to RAM instead of the page file, which can offer a significant performance boost as well as take advantage of the massive amounts of RAM that systems usually come with today. This helps reduce the overhead behind system operations.

* IoPageLockLimit: This defines the maximum size that paging operations may be run. The larger the size, the larger the paging operation. The default is 512 bytes but may be increased incrementally (raising this value too high may degrade performance) until desired results are reached.
 
* IoPageLockLimit: This defines the maximum size that paging operations may be run. The larger the size, the larger the paging operation. The default is 512 bytes but may be increased incrementally (raising this value too high may degrade performance) until desired results are reached.[/I]

Ovo nikada nisam koristio jer nikada nisam znao na koliko da naštelujem vrednost.
Nemam čak ni taj DWORD unos u registry-ju.
 
Ovo nikada nisam koristio jer nikada nisam znao na koliko da naštelujem vrednost.
Nemam čak ni taj DWORD unos u registry-ju.
Izvini, pogrešio sam, ovaj parametar je za win2000, to se u XP drugačije zove, sutra ću da pogledam po dokumentaciji, ne mogu da se setim kako se sada to zove, nisam reinstalirao win godinu i po dana...

Koliko uopšte imaš RAM-a?
 
Izvini, pogrešio sam, ovaj parametar je za win2000, to se u XP drugačije zove, sutra ću da pogledam po dokumentaciji, ne mogu da se setim kako se sada to zove, nisam reinstalirao win godinu i po dana...

Koliko uopšte imaš RAM-a?

Pa nemam RAM-a za bacanje ; imam dve mašine sa po 2GB ; ali me nervira što mi je za sve vreme dugotrajnog simultanog rada u ACAD-u, SolidWorks, MSC.Patran/Nastran stalno slobodno 900-1000MB RAM-a ; dok se PF "puni" čak i preko svog limita (1GB), otprilike 1.5GB. Čak se ne sećam da sam ikada video recimo 1700-1800MB RAM-a zauzeto dok radim na kompu (3D modelovanje i FEA), uglavnom je 1GB stalno slobodno dok je PF iskorišćen 150%. Da ne igram igre - pitao bih se čemu služi ta memorija?
 
Poslednja izmena:
Ne znam gde sam zapisao ekvivalent onog parametra u XP... Gledam sada reg. bazu, nemam sa čim da uporedim, da vidim šta sam promenio, nadam se da nije skroz izbačen...

Ali imam drugačije, bolje rešenje za tebe. Doduše, malo je rizično, možeš da zezneš windows, pazi.

Radi se o tome da win ne da nijednoj aplikaciji da koristi malo više od 1 GB ram-a - dobro si to primetio. Šaljem ti stranu "otcepljenu" iz help-a Digital Fusion-a, uputstvo kako da iskoristiš 2+giga.

PS, ne radi atachment, šaljem mailom.

Daj mail na PM...
 
Poslednja izmena:
Ja sam stavio 4GB (3.5GB vidljivo) i spustio PF na 256MB da mi ne prijavljuju programi upozorenje kako nemam pagefile. Sve radi savrseno
 
Uradio bih i ja to da imam 4GB - jer moje potrebe jedva da prevazilaze 3GB. Čak se i razmišljam da ubacim još 2X512MB (dok ih još ima u prodaji, a džabe su) i uradim kao ti ;)
 
Poslednja izmena:
Pa kupi jos memorije - bukvalno je dodirnula dno sa cenom!
BTW sve lepo radi i nema ceprkanja po hardu kada se posle nekog vremena vratim na komp a upaljeno je gooomila aplikacija koje dosta rama koriste.

Prethodni komp je imao 1GB rama + 1.5 GB fiksiran page file i NIKADA se nije bunio
sada umesto 2,5 GB imam 3.5 (+0.25 PF) :D
 
/3GB switch koliko sam razumeo omogućava aplikacijama da iskoriste do 3GB RAM-a.
Testiraću ovo i sa 2GB čisto da snimim ponašanje XP-a, pa javljam rezultate (mada za sada ne vidim kako će da se redukuje upotreba PF-a, al nije zgoreg da izvedem eksperimet).
 
mada za sada ne vidim kako će da se redukuje upotreba PF-a, al nije zgoreg da izvedem eksperimet.
Trebalo bi da se poboljša, ako je verovati Fusion help-u, imaš i onaj deo za 2GB:
"Not only does this allow an application to use up to 3GB of RAM if available, it also makes using 2GB of RAM considerably more stable and reliable by moving the parts of Windows that were causing the problems to a different address."

Pošto ne radi atachment, za ostale koji čitaju, tekst se odnosi na 3GB switch.

Jeste da gore piše o stabilnosti, ali valjda će sa switch-om da koristi više RAM-a nego PF kada može da mu pristupi... To + DisablePagingExecutive bi trebalo da reši problem...
 
Poslednja izmena:
mali off: procitah u nekim podesavanjima da bi bilo dobro, ako je moguce, PF podijeliti na vise hardova da stoji. Posto imam 3 (i 5 particija ukupno), da li da ga iscjepkam na npr. 3x512MB, ili ostavim 1,5GB "ucijelo" ?
 
mali off: procitah u nekim podesavanjima da bi bilo dobro, ako je moguce, PF podijeliti na vise hardova da stoji. Posto imam 3 (i 5 particija ukupno), da li da ga iscjepkam na npr. 3x512MB, ili ostavim 1,5GB "ucijelo" ?
Nemoj, ako imaš dovoljno memorije, pogledaj winXP help piše ti da je to dobro ako imaš dva diska približno iste brzine i ako se PF dosta koristi.

@Cat, da ti nije kojim slučajem memory menagment postavljen na "system cache"?

Probaj samo sa jednim programom, kopiraj u AutoCAD-u nešto veliko (u 3D) mnogo puta, pogledaj koliko mu daje win memorije onda, mislim da kada imaš više podignutih programa, jedan će drugog forsirati na PF.
 
Obe stavke su mi na "Programs".
 
@Cat, ako hoćeš da ti programi u background-u uzimaju više memorije, onda tu drugu stavku stavi na background services.

Sa 3GB switch-om bi program u foreground-u morao da koristi više RAM-a nego pre (sa stavkom 2 kao na slici).

Dosta zavisi i od toga kako program u kome radiš koristi memoriju.

Konkretan primer(pominjao sam u nekom thred-u ovde):
Sređivao sam mašinu sa 8GB RAM-a (XPx64). Problem je bio u tome što mental ray Satellite nije hteo da iskoristi više od 200MB RAM-a i zakucavao sa sa porukom "out of memory". Ništa osim njega nije bilo pokrenuto na mašini... Rešio sam problem tako što sam uključio PF na recommended size (min=max) i uključio background services (stavka 2 na slici gore). Onda je koristio svu memoriju. Da napomenem, štelovanje iz samog MR da uzme više memorije nije pomoglo.

@joriq, @Cat:
I ja na ovoj mašini imam 1GB memorije, obično je PF 1/2 zauzetog RAM-a, npr. ako mi je 750MB RAM-a zauzeto, PF je 375MB. Doduše, nije mi se desilo da su mi potrebe veće od 1GB, iako je memorija jeftina, volim da su mi svi moduli isti, kupiću 4GB sa sledećim upgrade-om (kad Penryn malo "zaživi").

Kod mene je, kao što i generalno svima preporučujem, PF=recommended size, min=max (fiksna veličina), u mom slučaju to je 1534MB.
Za programe u kojima ja radim to funkcioniše kako treba i takav setup stavljam još od WINNT 4.0 (nekih 10-11 godina), sa SolidWorks-om nemam iskustva, možda njemu "prija" nešto drugačije...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno