Šta je novo?

Wifi Termostat za bojler

CarnX

Slavan
Učlanjen(a)
28.05.2005
Poruke
3,543
Poena
475
Moja oprema  
Mobilni telefon
P30 lite
Pristup internetu
  1. Optički internet
Imam obican bojler od 80l Termorad... Posto ce uskoro biti zatvoren "ormanom", hocu da na prednju stranu ormana postavim smart/wifi termostat koji ce pratiti temperaturu vode u bojleru (preko eksterne ntc sonde koja dolazi uz termometar koji sam gledao) i to prikazivati na displeju, takodje, prikazivace setovanu temperaturu na koju treba da zagreje vodu. Kada se zagreje voda do postavljene temp, termostat treba da ugasi bojler.
Nisam siguran kako ce sve ovo raditi kada temperatura padne za stepen ispod setovane temperature... Termostat ce upaliti bojler i ugasice ga kada se dostigne setovana temperatura. Samo me plasi da ce cesto bojler da se pali i gasi... To zavisi od same NTC sonde...
Na bojleru ce svakako ostati njegov osnovni termostat koji ce sluziti kao 2nd level termostat, koji ce ugasiti bojler svakako kad dostigne odredjenu temperaturu... Bice tu vise kao neki security sistem...
Znaci ovaj smart termostat treba da pali i gasi bojler po potrebi tako sto ce mu prekinuti napajanje (sto i radi svaki termostat)...

E sad je pitanje, koji termostat izabrati... Na AE ima dosta njih, od toga sam izabrao par komada...
Evo par linkova ka termostatima koje sam gledao cisto da imate u vidu o cemu pricam:
termostat 1
termostat 2
termostat 3

Ono sto me buni je sto su klasifikovani kao termostati za:
1. GA - water heating, 5A
2. GB - electric floor heating, 16A
3. GC - water/gas boiler, 5A

I svaki ima ustvari drugaciju konekciju sto se vidi na slici...

thermostat.jpg

Ovaj GC sto ima dry contact radi kao klasican prekidac... Mislim da bi mi on zavrsio posao (ovaj dry contact bi prakticno prekidao kolo struje bojleru), ali max load je 5A sto je malo za bojler... Mislim da treba 10 ili 16A za bojler... Ili gresim?

GB je deklarisan na 16A sto je taman, ali on radi koliko sam skontao kao izvor napajanja za bojler, znaci nije samo prekidac...

GA mi ne treba...

Tako da nisam siguran sad koji treba uzeti, GB ili GC verziju...

Jos jedna stavka na koju treba obratiti paznju je temperaturni opseg koji moze da meri termostat (interna sonda obicno meri do 45-50C, externa sonda 0-90C sto je dovoljno za bojler) i temperaturni opseg koji se moze setovati na termostatu (najcesci su 0-35\45C, a ima i onih koji idu od 0 do 90C sto je meni i potrebno, jer se mora setovati temperatura od 60-65C za bojler)...

Znaci, treba mi savet sta uzeti, GB ili GC verziju?

Edit:
takodje postoji jos jedna opcija a to je da ovaj termostat kontrolise neki relej koji ce paliti i gasiti bojler, ali to je jos komponenti i posla, pa bih to zaobisao ako moze...
 
Poslednja izmena:
Ovo nisu termostati za bojler. Ovi pobrojani mere temperaturu u prostoriji pa pale sistem grejanja ako padne ispod zadate vrednosti
 
pa upravo to mi i treba, samo sto ce umesto temp prostorije meriti temp vode eksternom sondom. A svakako ce paliti neki potrosac (da li je bojler za vodu ili grejanje ili nesto treve i nema mnogo veze, rekao bih)
 
Tesko da mozes namestiti temperaturu u sobi kao sto bi u bojleru (60C, recimo). Eksterne sonde od onih uredjaja nisu namenjene da mere temp povrsine objekta nego temp vazduha. Dok bi ti to sve isprepravljao, bolje kupi digitalni termostat koji se moze montirati u tvoj bojler, pa izbaci kontrolni panel na taj ormar...
 
Pa nesto nisam nasao digitalni termostat, da je smart... Imas neki link, preporuku?

Edit: A eksterna sonda sluzi za merenje temperature cevi u podovima tako da mislim da moze da meri temp bojlera...
 
Ja sam paljenje bojlera rešio tako što sam ubacio Shelly 1PM u doznu iza prekidača. To radi sasvim zadovoljavajuće za neko standardno noćno pounjenje bojlera, plus što je ukućuanima bilo važno prekidač radi kao i do sada.

Sad i ja pokušavam da rešim merenje temperature, tj. da ako temperatura vode u bojleru ispod zadate, da Shelly upali bojler na određeno vreme.

Ja ću na kraju verovatno ostaviti kako trenutno jeste. Bojler broji već 5tu godinu i plan da ga za par godina zamenim za neki smart out-of-box.

Ovo mi je trenutni favorit.


Inače, postoji i rešenje uz pomoć RPia i Arduina. Opet to je veliki bojler koji već ima ugrađenu sondu za merenje temperature.

 
Ima sonoff th16 sa sondom, moguće je tu sondu ubaciti sa postojećom. Svaki bojler ima radni I rezervni termostat, radni sami podešavamo, rezervni je na 95 stepeni namešten. Postoji šansa da nema mesta za dve sonde, od radnog termostata i od sonoffa, ali nisam siguran.

Meni stoji u fioci već godinu dana, nikako da se nakanim da to sredim. Sad mi stoji powr2, a merenje potrošnje mi realno ništa ne znači.
 
Ma ok je taj sonoff ali meni je najbitniji display koji ce stajati na prednjoj strani ormana... preko koga ce se podesavati temperatura, prikazivati trenutna temperatura...
Mogao bih sve to da napravim from scratch ali ne bi to lepo izgledalo kao vec gotovo resenje sa gornjih linkova...
 
Ne vidim samo potrebu da se menja uopste vise puta temp bojlera... Ne znam sta fali njegovom termostatu, podesi se na 2 trecine i zatvaraj ga...ja ga ne gasim nikad osim kada se kupaju moji, cemu komplikovati i gledati koja je temp i to hoces u stepen.... Priznaj, ti samo hoces da to fensi izgleda :-D
 
Pa pazi, nije da mi treba da podesavam temperaturu, tu si u pravu, ali hocu da vidim koliko vode ima u bojleru tj, temperaturu (ono sto pokazuje i njegov onaj merac, samo bih ga digitalizovao - da izgleda fensi :) of kors)

mada sad kad malo razmislim, mozda je dovoljno samo i temperaturu da mi meri i prikazuje na vratima ormara... a da se kontrola radi preko sonoff-a... Hmmm
 
Ovaj tip termostata koji si stavio sa AE, kao sto su ti rekli, je za centralno grejanje i meri temp vazduha. Ako bi isao na tako nesto onda definitivno moras ovaj koji je rejtovan na bar 16A, i to bi morao obavezno da uskladis sa bojlerom. Ako je bojler na 20A osiguracu... nece da moze. Ovi od 5A ce samo da zasvetle... jednom. A svakako ti je komplikovano da kombinujes sa njima iako bi bilo kao moguce sa eksternom sondom ali svakako neprecizno.
 
Evo ovo... Skoro bio na zlatiboru i ovaj bojler... Novo sve, fensi, bas mi zapao na oko... Lep nov ovo digitalno sve... Reko lepo... I tako se tusiram, bio pun ko brod po ovom screenu... Na 80...max. Nisam s ekupao 10 min voda sve ladnija i ladnija... I na kraju kraj, 100 posto ladna nema vise pomeranja rucice... Izlazim i ima sta da viidim.....na njemu sija kao da je na 50 ili 60 pun... Ukljucim da se puni i pocinje treperi sledeca temp na gore, 70 treperi... Kao da ga dopunjuje na 70...a bojler prazan ko tocilo... Tako da je termostat zivo njesra... Obican manualac mora okrene na plavo kad vise nema ni trunke... A ovaj se proserava sa 60...tolko o digitalnim termostatima😎
 

Prilozi

  • Screenshot_20210216_002058_com.opera.browser.jpg
    Screenshot_20210216_002058_com.opera.browser.jpg
    66.6 KB · Pregleda: 63
Uvek će praviti razliku u temperaturi jer sonde digitalnog i manuelnog termostata nisu na istoj visini, ide sonda ispod sonde. Ako ti je samo da znaš temperaturu uzmeš najobičniji digitalni termometar i žičnu sondu (kod nas su sonde od 1,5e pa nadalje) i ubodeš umesto termometra sa skalom ili izbušiš oklop i ubodeš pored postojećeg termometra da se sonda zalepi za kazan. Na toj visini daje dosta realnu temperaturu. Ako iskopaš neki digitalni termostat onda juri sa regulacijom opsega regulacije (on/off) bar +/-5 jer ako je manje svaki čas će kliktati i očas posla odoše kontakti u jeftinim varijantama.

Inače za regulaciju temperature ti treba "sobni" termostat ali sa opsegom do 100 stepeni jer meri temperaturu vazduha u cevčici dok kod termostata za grejanje ili za kotlove moraš da ubodeš sondu u vodu, znači bušenje bojlera ili prepravka prirubnice.

Zagolicao si me pa malo čačkao po AE i otprilike bi ti odgovaralo https://www.aliexpress.com/item/330...earchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_
Model M6.716 - For Electric Heating, 16A (3 meters sensor probe is included) samo treba proveriti kod prodavca tip sonde i zameniš klasičan termostat sa ovim a sigurnosni ostaje.
 
Pa da, upravo to sam i zamislio...

Sonda digitalnog (ntc na zici) bi isla tamo gde je sad termometar sa skalom (gornji prednji deo bojlera)...

Ako iskopaš neki digitalni termostat onda juri sa regulacijom opsega regulacije (on/off) bar +/-5 jer ako je manje svaki čas će kliktati i očas posla odoše kontakti u jeftinim varijantama.

Mislis da ako temperatura padne sa 65 na 64C, termostat ne treba da pali bojler? To sam i naveo kao moguci problem ali nisam nasao neki da ima regulaciju opsega...

Inače za regulaciju temperature ti treba "sobni" termostat ali sa opsegom do 100 stepeni jer meri temperaturu vazduha u cevčici
Pa da, mora ima opseg merenja za sondu od 0 -90c recimo, to je neki opseg koji sam nalazio i bitno je da moze da se setuje temperatura na termostatu 0 - 65/70c - ovo je malo kriticno, nema ih puno koji imaju taj "set temperature range".


U sustini, zna li neko razliku izmedju load i dry contact verzije? ima gore na slici koju sam kacio...
 
@ CarnX
To su ti suvi i mokri kontakti gde suvi kontakt ne zaustavlja napon ka svim potrošačima dok mokri kontakt isključuje svaki prolaz napona. Suvi su predvidjeni za isključivanje potrošača koji rade na nižem naponu, npr automatika na gasnim gorionicima dok napon za pumpu ostaje.
Ono za postavljanje sonde na spoljni zid bojlera sam mislio samo ako postavljaš termometar da bi znao približnu temperaturu vode. Ako postavljaš termostat onda moraš sondu da postaviš odmah ispod sonde sigurnosnog termostata jer tu ti daje realnije merenje. Model M6.716 koji sam okačio meri od 0-99 a koliko shvatam ima podešavanje i stiže fabrički podešen 5-35 sa sondom od 3m što je sasvim dovoljno za postavljanje na pregradu.
 
Da dodam pošto vidim da neki članovi brkaju osigurače i potrošače. Termostat je predvidjen u ovom slučaju za rad grejača koji je uglavnom 2kW mada ih ima i od 3kW te prema tome se radi izbor a koliko nezavisnih potrošača ide preko istog kabla odnosno osigurača je druga stvar. Termostati od 3A su uglavnom za automatiku, potrošač ne vuče "struju" preko termostata već ima nezavisno napajanje a termostat ima funkciju da da signal on/off preko najobičnijeg releja prekidaču glavnog napajanja.
@CarnX
Napisao sam ti da ako ti je interes samo da gledaš neku temperaturu vode u digitalnom obliku uzmeš najobičniji digitalni termometar sa konektorom za žičnu sondu i prema specifikaciji proizvodjača nabaviš sondu koju prihvata taj termometar da ne bi gledao skalu pun, polupun ili prazan. Za to možeš da iskoristiš i najobičniji multimetar sa sondom ali kad hoćeš da meriš neke druge stvari radno mesto je u kadi ili tuš kabini :D. Normalno je da čovek mora da se našali. Jako je teško uskladiti "običan" i digitalni regulacioni termostat te ne bih preporučio tu kombinaciju, može da se poveže, Standardni odnosno obični termostati imaju jedno vreme odziva odnosno regovanja a digitalni mnogo brže odreaguju.
 
@ CarnX
Model M6.716 koji sam okačio meri od 0-99 a koliko shvatam ima podešavanje i stiže fabrički podešen 5-35 sa sondom od 3m što je sasvim dovoljno za postavljanje na pregradu.

U specifikaciji ima 2 temperaturna opsega:
Temperature control range: 5~90℃ - ovo je valjda na koliko mozes da setujes termostat - da se gasi na 65 C reicmo
Temperature limit range: 5~99℃ (factory setting is 5~35℃) - ovo nisam siguran sta je?


Da dodam pošto vidim da neki članovi brkaju osigurače i potrošače. Termostat je predvidjen u ovom slučaju za rad grejača koji je uglavnom 2kW mada ih ima i od 3kW te prema tome se radi izbor a koliko nezavisnih potrošača ide preko istog kabla odnosno osigurača je druga stvar. Termostati od 3A su uglavnom za automatiku, potrošač ne vuče "struju" preko termostata već ima nezavisno napajanje a termostat ima funkciju da da signal on/off preko najobičnijeg releja prekidaču glavnog napajanja.
@CarnX
Napisao sam ti da ako ti je interes samo da gledaš neku temperaturu vode u digitalnom obliku uzmeš najobičniji digitalni termometar sa konektorom za žičnu sondu i prema specifikaciji proizvodjača nabaviš sondu koju prihvata taj termometar da ne bi gledao skalu pun, polupun ili prazan. Za to možeš da iskoristiš i najobičniji multimetar sa sondom ali kad hoćeš da meriš neke druge stvari radno mesto je u kadi ili tuš kabini :D. Normalno je da čovek mora da se našali. Jako je teško uskladiti "običan" i digitalni regulacioni termostat te ne bih preporučio tu kombinaciju, može da se poveže, Standardni odnosno obični termostati imaju jedno vreme odziva odnosno regovanja a digitalni mnogo brže odreaguju.
Nije samo interes da se vidi temperatura. Hocu i da preko wifi/app/Amazon echo kontrolisem bojler.
 
@CarnX
Izguglaj wi fi termostat za podno grejanje voda/struja karakteristike ili tehničko uputstvo bilo kog poznatijeg proizvodjača a ovo kinezi iskopirali sa komponentama koje imaju mnogo veću toleranciju i mnogo su jeftinije. Za tehničko uputstvo ti kažem samo da vidiš način funkcionisanja i opcije. Ako hoćeš to da ugradiš zbog upravljanja bojlerom preporučujem ti da sondu postaviš na mesto sonde mehaničkog termostata da slučajno ne bi došlo do mehaničkog ispitivanja bojlera sa razaranjem. Stavio bih smajli ali nije šala, kretanje toplote je čudno i sam vidiš da je sonda termostata postavljena na 400-500mm od prirubnice i nije bez razloga tu a termometar meri pri vrhu bojlera i to na zidu odnosno limu spolja i nema oznake temperature već skala pokazuje po liniji koja se zadebljava. Ovaj način upravljanja ti je jedino pomoć ako si na putu pa 2h pre povratka uključiš da radi bojler, da ne ustaješ pa iz kreveta uključiš bojler u 24 00 ili pak da praviš razliku u temperaturi leti i zimi.
 
Nemoj da plašiš ljude tako, svaki bojler noviji od 1960. Ima radni I sigurnosni termostat, čak i da radni zakaže, da ga skroz izvadiš, neće bojler da eksplodira. Čak i da sigurnosni ne radi, svi bojleri se ugrađuju sa sigurnosnim ventilom koji ispušta vodu kada krene pritisak da raste.
 
@daxyco
Ne plašim ljude, samo kažem moje mišljenje a što se tiče sigurnosnog ventila da li izdrži 3 god? Ono kad bojler počne da klokoće kad nestane voda a komšinica ispod se smeška ima vodu i to za pravo čudo samo toplu :D
 
Hvala za info!
 
Nazad
Vrh Dno