Šta je novo?

Vreme je za rastanak (upgrade sa 2500k)

TwistedMind

Slavan
Učlanjen(a)
30.05.2009
Poruke
7,060
Poena
485
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i5-13600KF & Noctua NH-D15S chromax.black
Matična ploča
Gigabyte Z790M AORUS ELITE AX
RAM
Corsair VENGEANCE 32GB (2 x 16GB) DDR5 6000MHz C36
GPU
ASRock RX 6700 XT Challenger Pro 12GB OC
Storage
1TB Samsung 990 PRO NVMe M.2 SSD
Zvuk
FiiO K7 + HiFiMan Sundara, Soundpeats H1 TWS
PSU
Seasonic Prime PX 850W Platinum
Kućište
Cooler Master Storm Trooper
Monitor
2x ASUS MG279Q
Miš & tastatura
Logitech G502 LIGHTSPEED & Asus ROG Falchion MX Brown
Ostale periferije
Playstation 5
Mobilni telefon
Lenovo Z5
Pametni uređaji
Mobvoi TicWatch Pro 3 Ultra GPS
Pristup internetu
  1. Optički internet
Ajd pomagajte.
Planiram upgrade u skorije vreme i potrebno mi je da mi neko kaze kako da potrosim pare.
Iako bih mozda mogao da dodjem do nekog zakljucka i odluke za CPU, mobo u zivotu ne bih mogao da izaberem jer sam skroz ispao iz fazona.

Potrebni su mi samo CPU i MoBo u cenovnom rangu od oko 40k din zajedno.
RAM ce biti jedan od sledeca 3 modela (zapravo mislim da je to jedan model razlicito klokovan), sto znaci dd4 platforma za slucaj da postoji nesto sad sa ddr3
HX426C13SB2K2/16
HX428C14SB2K2/16
HX430C15SB2K2/16

I na to cu da nakacim Samsung SSD MZ-V6E250BW 960 EVO od 250GB, dakle potrebno je da ploca ima m.2 slot (mada i nije obavezno jer vidim da je moguce koristiti i adapter, ali m.2 ima prednost)

Ne preferiram ni intel ni amd (sky, kaby, ryzen, bilo sta sto jede decu)
Konfa je predvidjena za gaming.
Madjari i kombinacije me ne interesuju, samo domace maloprodaje.

i tako...
 
Ryzen r5 1600 i ASRock AB350M PRO4. Radnja na E, izadje oko 40000.
 
U planu je da zadrzim 7950 i 1080p monitor jos neki period pre prelaska na nesto novije. O tome necu razmišljati narednih nekoliko meseci

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
istekao edit
Definitivno izbor ide na ryzen 5 1600, nema mesta za nesto drugo.
Nisam bas zadovoljan izborom ploca pa cu mozda morati da prosirim budzet na oko 50k.

Da li se nesto novo planira u naredna dva meseca. Upgrade bih radio krajem sledeceg meseca pa mi ne bi bilo mrsko da sacekam jos jedan ako ce se pojaviti nesto bolje.
 
Ok, ipak ću uzeti B350 plocu, ali verovatno gigabyte GA-AB350-Gaming 3. Ima malo više konektora, a slicna je cena.
 
Nista ne dobijas prelaskom sa 2500k na ryzen 1600 kad koristis samo za gejming...jos ako si ga klokovao imaćes losije perfomanse...Bolje zameni 7950 za neku RX470/480 i uzmi i7 2600k za te pare pa ga klokuj.

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Pa da li je moguce da 5+ godina novija platforma, koja je inače skuplja nego ta stara dok je bila aktuelna, ne donosi boljitak?
U osnovi, ne radim ovo zbog fps u igrama već da bih se obnovio posle dugog perioda. Za fps bih očekivao da ostane barem isti. Nadam se da će i OS malo da živne iako se svakako ne mogu buniti sadašnjim stanjem.
Takođe, deo delova dobijam, a deo para ću da dobijem prodajom trenutnih, što znači da je doplata minimalna, dok za grafu moram da iskeširam pare koje nemam.

Hajde sada da zanemarimo 7950 koja je trenutna, to će biti promenjeno. Da li bi ryzen pravio razliku, i u kom smeru, da imam neku noviju snažniju kartu?
 
Bolje performanse ces dobiti u svim novim igrama. Bez brige. Cak i za one ocajno optimizovane ces biti tu negde, na nuli ili malo u plusu.
 
Ako koristis za gejming i5-2500k klokovan dobro 4.7ghz,4.8ghz+ bi trebao biti bolji od ryzena a svakako sa uzimanjem i7-2600k+RX470/480 i klokovanje se mnogo vise isplati i mnogo veća razlika u fps.
Ako koristis za posao i neko renderovanje ryzen 1600 bi bio mnogo bolji...Dzabe sto je stara 5+god kad je ryzen jezgro na nivou haswella a dobro klokovan i5 2500k/2600k je brzi od ryzena sa obzirom da je njemu max 4ghz trenutno.

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Pa sad me bacas u ozbiljan bedak.
 
Neces pogresiti sigurno sa prelaskom na Ryzen, ali neces ni dobiti mnogo. Ako je gaming namena, odnos ulozeno/dobijeno mozes da bacis u vodu ako gledas da zamenis 2500K.

Kao sto je Erik napisao, bice ti isto ili bolje u zavisnosti od igre.

Za multitasking nema poredjenja, 4/4 i 6/12.

Ako hoces boljitak u gamingu i prelazak na novu platformu uzmi 7700K, Z170/Z270 plocu, deliduj, stavljaj pod vodu i klokuj na 5GHz.

Po meni je sve to uzaludno, lepo su te ljudi savetovali, uzmi 2600K i neku jacu graficku i ne razmisljaj.
 
Prelazak sa i5-2500K na i7-2600K + GTX980Ti/1070 je sigurno bolje za gaming nego R5 1600 komplet + RX470/480/570/580/GTX1060 i dosta jeftinije od R5 1600 + GTX1070.

Ja sam prešao sa 3570K na 3770K uz doplatu od oko 70e i nisam se pokajao, a bio sam zagrejan za R5 1600 ili 7700K komplet(550-750e).

Na kloku od 5GHz imam ~15% slabiji procesor od 7700K na 5GHz i min 10% jači od R5 1600 na 4GHz kada je gaming u pitanju.

i7-2600K na 4.8GHz je u igrama kao Ryzen na 4GHz.
 
Jedini razlog da promenis SandyBridge CPU danas je ako ti treba bolja maticna, mada i tu imas sta da kupis solidno za Sandy... bolje ulozi u graficku ili ne diraj nista jos 12 meseci bar... za igre to tvoje i dalje tera sve u 1080
 
Ma o zameni grafike trenutno nema ni govora. Uz prodaju trenutne, moram da doplatim oko 400eur (za 1070) sto je ipak nekakav udarac na budzet.
Za osnovu je druga prica jer bih ssd i memoriju dobio pa bih morao da uzmem samo cpu i mobo, a trenutne bih prodao. U tom slucaju je razlika znatno manja, odnosno doplata je oko 100e.
Nisam znao da su nove generacije hardvera toliko besmislene da ne postoji jasan boljitak. Celih 5 generacija od kada sam kupio 2500k i upgrade treba da vrsim na 2700k ili da izdvojim duplo vise para nego sto je 2700k ikada kostao. Do sada sam uvek uzimao komponente iz istog segmenta i svaka generacija je bila bolja nego prethodna u tom segmentu. Trazim taj mid range sweet spot koji nudi dovoljno da nije bottleneck za grafu iz istog ranga.

Nadao sam se da bih uz vise brze memorije, ssd ubicu i najnoviju platformu, video malo osvezenje koje ne kaska za ovim sto imam, a kasnije uz ozbiljniju grafu dobio i taj fps. Ispostavlja se da je to glupost i da bi takav build sa ukupnocm cenom od oko 1000e zapravo bio prilicno meh.

nemojte me pogresno shvatiti, ne kazem nista lose na komentare i misljenja, samo sam razocaran stanjem trzista. Inace, sam vrlo zahvalan na pomoci.

edit: a na kraju cu verovatno poslusati mareta i ne dirati nista. Na TV neko rece da ce nam biti bolje u buducnosti. Pa rekoh, super, onda cu tada da uzmem sve zajedno nesto skroz strava.
 
Poslednja izmena:
Ne moras GTX1070 i RX470/480 je dobar upgrejd u odnosu na 7950+ako zamenis 2500k za 2600k super upgrejd i obavezno OC cpu ako nisi.

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Zanimljivo iskustvo
upgrading from a 3570K to a Ryzen 1600 made HotS a lot smoother, even on a 6870 :>

Mada i ja mislim da se ne isplati menjati i5 ako su igre primarna namena
 
Poslednja izmena:
Nemoj menjati 2500k ako je osnovna namena kompa gaming!
 
Ima tu igara za koje 2500k nije ni za prismrdeti. Prva na pamet mi pada GW2. Kakvu god graficku da imas u gradovima ne mozes imati vise od 35fps u proseku.
 
Sve dok se ostaje na full hd rezoluciji upgrade apsolutno nepotreban , 2500k + 480 ili 1060.
Imam isti monitor samo 22" i ne planiram da ga menjam sigurno naredne 2 godine.
Ako ne planiras prelaziti na vece rezolucije samo ubodi 480 ili 1060 i bices prezadovoljan .
Imao sam 2-3 nedelje 480 nitro + , testirao nesto drugaru... na mom 3470 na 3.4 melje bukvalno sve.
 
Case closed :D

Uvideo sam svetlo i ostao prosvetljen.
Necu da menjam nista za sada. Kada skupim pare za novu grafu ili kada osetim da nesto fali, menjam 7950, a do tada ovako. Onda za godinu dana sve ispocetka pa sve dok se ne pojavi novi 2500k koji ostaje legenda. I pesmu cemo da mu pevamo.
 
Trebalo bi sada kada je AMD ozbiljno u igri da brže ide razvoj, a ne da intel daje performanse na kašičicu .

Ja sam ove godine prešao na g4560 sa core2quad zbog inegrisane grafike, uštede energije, veće tišine i zbog ćefa, tj hype-a.

Već sam dugo imao ssd tako da je kućna upotrebna vrednost skoro identična.

Kada se sve sabere, upgrade je bio prilično skup ali će se ipak isplatiti samo sa nižom potrošnjom kroz neko vreme s'obzirom da mi kućni računar radi 24/7.
 
Poslednja izmena:
Dobio si ti svasta sa prelaskom na G4560.

Perspektivniju platformu, jaci procesor od c2q(single core da ne poredim), potrosnju da ne poredim. Kasnije mozes neki i5/i7 zakljucan, polovan, da bocnes i miran si duze vreme.

Na 775 platformi je taj C2Q bio granica. Na 2xxx je druga prica.
 
Poslednja izmena:
Da, slažem se svakako. Ne žalim naravno.

Pokušao sam što realnije da prikažem prelazak sa prastare platforme iz 2008 na platformu iz 2017 za kućno korišćenje bez najnovijeg gaming-a.

Kao što smo već pričali, uzeo sam z270 ploču i očekujem da polovni i5 i7 kaby lake budu bagatela za koju godinu kada Ryzen uhvati zamah pa ću prilično jeftino imati ozbiljan upgrade (stavio sam odmah i cc120) i jače napajanje.

Ali je i činjenica je da sam mogao još neko vreme cediti suvu drenovinu iz c2q uz dosta više buke i potrošnje.[emoji1]
 
Nazad
Vrh Dno