Šta je novo?

Volan?

Dabar

Čuven
Učlanjen(a)
26.01.2001
Poruke
814
Poena
619
Razmišljam da klincu za novaka kupim volan. Voleo bih da mi neko preporuči neki do 150 DM. Može li se za te pare nabaviti nešto što stvarno vredi. Da ne bude kao sa Saitekovim Syborg 3D pad-om za koji sam čuo sve najbolje ali u praksi se pokazao kao prosečno parče hardvera i sad na njega uglavnom samo pada prašina. Koliko je realna vožnja sa takvim spravicama u smislu osetljivosti (realnosti) npr. pri ulasku u krivinu? Kolika je hardvesrka zahtevnost takve spravice? Napominjem da nemam USB priključak, šro će reći, kačio bi se na klasični gameport. Sa ovim uredjajem se još nisam koristio pa bi mi svaki savet dobro došao, da ne bacim džabe pare.
Pozdrav!!!
 
Sto se realnosti tice meni se cini da je za masu igara prilicno neupotrebljiv npr. cmr2.FX (D) (D)
 
Nazalost tako je...Bilo koji volan je neupotrebljiv u sluchaju da igra nema savrshen "pogled" iz kabine, jer se drugachine ne moze igrati...
 
Definicija "realnosti" je vrlo sirok i diskutabilan pojam.
Imali smo na starom forumu jedan thread o realnosti simulacija voznji i samo mogu da se slozim da se nikako nismo slozili...
U svakom slucaju, isprobaj razne igre i sam donesi zakljucak koje ti se cine realnim a koje ne...
Sto se tice volana ja nikada ne upotrebljavam pogled iz kabine jer mi ne omogucava potpun pregled o tome sta se desava sa kolima i nikada nisam vozio ni sa cim drugim osim sa volanom.Voznja tastaturom mi je potpuni besmislena i nikada nisam uspeo da izvezem vise od stotinak metara, pad nisam nikad imao u rukama, joystick-om sam probao da vozim ali mi je i to bez veze pored volana.LM,mislim da je jedino sa volanom voznja prava stvar...
Licno imam Thrustmaster Modena 360,ali mislim da ce i Logitech da zavrsi posao.Ne znam da li se bas uklapa u 150DM ali su blizu.Thrustmaster najvise volim jer ima duplirane komande gasa i kocnice na volanu,tako da ne moram da koristim pedale.Nista ne moze efikasnije i brze da se radi nego kad samo kaziprstima klackas brzine gore dole a malim o domalim prstima ubrzavas i kocis.
BTW i van pitanja jer verovatno kosta malo bogatstvo,idite do Logitech-ovog sajta i bacite pogled na njihov novi MOMO volan...mmmm cista perverzija, opsiven kozom, metalne pedale, force feedback naravno itd itd
http://www.logitech.com/cf/products/productoverview.cfm/3421
 
Lepo si ti to sve isprichao (najbolji je onaj deo gde pad u zivotu nisi koristio:)), ali je problem u tome shto je taj modena blizu pravom volanu kao i sama tastatura :)
probaj sa nekim boljim volanom (FF obavezno, ali ne zbog "vibracija"), pa cesh videti koliko je sve bolje...
a druga stvar, ako si pravi "vozach", pogled iz kabine ce ti biti jedina solucija uvek kad je to moguce, kao shto sam i rekao u gornjem postu....
 
Pod 1, kritika svima koji voznje voze sa bilo kojim pogledem sem iz kabine (eventualno preko haube kao u colinu ili krova).

Trudite se da se igrate sto bilizi realnosti, a kola posmatrate iz totalno nemoguceg ugla. Ili mozda smatrate da je moguce da dok vozite kola neki helikopter ide iz vas i salje "Chase" pogled na vas HUD? :)
Makar je pogled lako uciniti gotovo 100% realnim, a vi to ne radite. Kako posle ovoga uopste da pricamo o realnosti.

Nemojte mi pricati ni "tako bolje vidim" jer sem haube ili prednjih tockova kod bolida-jednoseda ni ne treba nista vise da vidite.

Sto se tice igranja na volanu, dobar volan moze samo da doprinese realnosti, tesko da odmogne.

Nekoliko stvari doprinose da je volan mnogo realnija sprava od tastature.

Prvo, postoji mogucnost doziranja zakretanja tockova, sto je nemoguce na tastaturi.
Igranje na tastaturi znaci ili da cete morati da u krivini pustate taster za levo/desno da ne biste otisli previse ka temenu krivini (ili preko nosa ili "otkacenog" dupeta odleteli ka spolja ukoliko na vreme ne pustite odgovarajuci taster) ili, bolja varijanta, da se naviknete da igrica sama ogranici maximalan zaokret tockova u cilju da ne prezakrenete tockove i desi se nesto od gore navedenog.
To medjutim, takodje ima svoje negativne strane a to su nemogucnost da vozite vise ka unutrasnosti krivine, niti da ponekad svesno naterate prevozno sredstvo (necemo pricati samo o kolima obzirom da postoje i igre tipa GP500 i MB Truck Racing :)) u klizanje prezakretanjem tockova. Primeri su Colin McRae i F1GP serijali, respektivno.

Druga, manje bitna stvar je realnija mogucnost namotavanja iz polozaja max desno u max levo (ili obrnutno). Kod tastatura to je moguce u gotovo trenutku, dok kod volana to ipak iznosi neki vremenski period. Ma koliko direktan volan bio (a komp volani imaju ugao zakretanja od oko 270-200 stepeni), npr. u nekoj levo desno levo sikani njime necete biti ni blizu brzi kao sa tastaturom. Hm.. neko ce reci da je onda bolja tastatura, ali volan je ipak realniji sa tim svojim vremenom potrebnim da se namota prvo full levo pa full desno pa nazad na full levo.

Trece je sto je volanom mnooogoo lakse fino kontrolisati prevoze, a neke igre nije ni moguce voziti tastaturom. Primer je GP legends koji prosto "vapi" za volanom obzirom da se one formule 90% vremena voze "pod kontrama" pogotovo na ubrzavanjima, kako iz krivine, tako i na pravcima.

Cetvrto, nista menj bitno, je fino kontrolisanje gasa i kocnice. Vecina zna koliko je lose blokiranje tockova, dok sigurno 100% ljudi zna da ni proklizavanje na ubrzanju nije nista bolje.

Negativne uticaje na realnost koriscenjem volana umesto tast. ne vidim. Zna li ih neko ?

Problem moze biti samo losa elektronika (kod losih volana) , pa da nikako nije moguce ici savrseno pravo jer volan cak i kada se ne dira oscilira na jednoj ili vise osa. Vecina igara ima podesavanja ove tolerancije, medjutim ovakve volane treba izbegavati u svakom slucaju.

Izgled, kvalitet plastike i slicno je manje bitno, najvaznije je da je volan precizan.

Toliko.

Pozdrav!

p.s. jeste ovo malo off-topic, nigde nema nikakve konkretne preporuke ili negativne cene nekog volana, ali dobro :)
 
Nazad
Vrh Dno