Šta je novo?

Vodic za vodena hladjenja

Pa da malo osvežimo temu novim interesentom za vodu. :)

Manje više sam pohvatao sve što je potrebno, sad pitanje za iskusnije šta činiti sa grafikama za multi GPU setup. Pošto su u pitanju DCII grafike koje već imaju pasivan hladnjak preko bitnih delova karte, GPU only WB i nije toliko loše rešenje, jedino je pitanje da li mogu da se stave ovako dugački fitinzi (kao na slici za varijantu 2) pa da se iskoristi nešto ovako http://www.ekwb.com/shop/ek-fc-terminal-quad-semi-parallel.html? Svakako, u toj varijanti ostaje pitanje grejanja kućišta pošto se sve ostalo sem GPU hladi okolnim vazduhom.

Varijanta 1, skuplje, cenim ipak bolje:

7970dc2_2.JPG

Varijanta 2, jeftinije, greje kućište, ali i univerzalnije:

599x275px-ad8c9a69_6877553752_7f1dc6a4a6_k.jpeg

Takođe, pitanje za radijatore - na dosta mesta po netu nađoh da ljudi hlade CPU + triple SLI sa 1x360 (eventualno +1x12/14) radijatorom u single loop što meni deluje blago nedovoljno za toliko toplote?
 
Varijanta 2 nikako jer ce ti se VRM1 preterano grejati osim ako ne stavis neki vent da direktno duva u kartu a u tom slucaju cemu onda voda?

Varijanta 1 se najbolje pokazala, osobito za multi gpu resenja gde su gpu postavljeni jako blizu

RAD - svaki ima svoju mogucnost disipacije toplote koja se meri u W, saberes disipaciju komponenti i to bi trebalo da bude reciprocno snazi radijatora, ali nije sve bas tako...

1x360rad apsolutno nije dovoljan za hladjenje 1cpu i 3gpu-a (iz iskustva govorim) jer je potrebno da delta T ostane ispod +10 (razlika izmedju temperature vazduha i vode - nema veze sa temp komponenti) inace dzabe vodeno hladjenje...
 
Pretpostavio sam da je preveliko cimanje varijanta 2 zbog potrebe za dodatnim merama hlađenja naponske, i ja sam više za varijantu 1, samo što koštaaaa... :S:

Što se tiče radijatora, u planu je jedan Alphacool NexXxoS XT45 Full Copper 180mm Triple (3x180) minimum, ali se bojim da neće biti dovoljno pa već gledam kako da uglavim još nešto a da sve ostane unutar kućišta bez spoljnih delova. Raven 2 je u pitanju (znam, nije idealno, ali će da posluži :d), ima mesta gore iznad CPU za 1x140 (možda i 1x180) radijator, ali nisam ni tu siguran da će popraviti stvar jer bi vukao samo vruć vazduh iz kućišta na gore. Eventualno neki 2x140 sa prednje strane, moraću to da premerim šta može da stane.

Zanimljivo ovo vodeno, nije kao kod vazduha strpaš sve u kućište pa gledaš da ohladiš kako se snađeš, na kraju skineš stranicu i vozi, mora da se planira. :D
 
Evo stiglo konačno sve i naravno da sam se preračunao, mali je Raven za ovo što sam zamislio, moraće da ostane za neku 'umereniju' mašinu. :d

U pravu si bio za creva, ova 13/19 su užas za savijanje, jedva sastavih nekako i ovo na stolu. :S: Naravno, i broj fitinga sam loše izračunao (kad bolje pogledam koliko mi fali, pitam se da li sam uopšte računao :d) pa sam ostao kratak za nekoliko, taman da povežem drugu pumpu i drugi radijator, tako da to sad mora da sačeka, dotle treba da smislim kućište u koje će ovo sve da stane. :-devil-: Pošto i tako trenutno nemam napajanje ni za jednu od grafika, za sad ću samo iz drugog compa da pozajmim struju da vidim radi li pumpa i jesam dobro povezao sve s obzirom da prvi put nameštam ovako nešto.

1z32b7t.jpg
 
Super si ti ovo povezao (nadam se posto ne vidim pozadi pumpe i res) tj pravilno za onog ko ima 7970 karte (ali ne kad ih ima toliko) moj ti je ipak savet posto imas 4 karte da ako je sve u istom loopu ides na varijantu pump>CPU>GPU>rad>res, a posto nisi nabavio dovoljno fitinga da kad budu stigli odradis odvojene loopove i bice to super makina :)

Ne menjaj kuciste vec ga prilagodi (onako kako sam te posavetovao), ako sam se pak preracunao pisi PP da probamo neku drugu varijantu ;)...

Uklopice se to samo treba ideja :smash:
 
Redosled sa slike je pump>rad>cpu>gpu>pump.

U principu, nisam obratio pažnju (krastavac, noob za vodu :S:) da ovaj komplet sa dve pumpe ne može da ih veže serijski - gledao sam ovo i Koolance pa po opisima na sajtovima mislio da mogu oba, ali ispalo je da je za ovaj pogrešno napisano :( tako da će ili ići Y spoj iza pumpi pa crevo ka radijatorima koji isto idu serijski što je bio inicijalni plan, e, sad moguće su modifikacije da bude i dual loop (mada, ne vidim smisao kad je zajednički res) - pump1>rad1>cpu>res i pump2>rad2>gpu>res.
 
@Nessa78 Vezano za ovu varijantu gde blok pokriva samo gpu. Kazes da ce se vrm preterano grejati. Nista licno, ali te pitam da li si imao takvog iskustva? Jer se radi o tome da sam video full cover blokove koji ne pokrivaju vrm, tacnije imaju rupe u tom delu, tako da nema kontakta sa blokom.
 
Imas silnih testova po netu, to sto ne pokriva i VRM nije full cover block za GPU ;) i okaci ovde to sto si video pa da prodiskutujemo...

Ne moram da imam licno iskustvo kada imas ljude koji su vec probali i okacili svoje utiske, idi sistemom logike ako voda ne prelazi preko VRMa i ne hladi taj deo sta ce ga hladiti kad skines vazdusni hladnjak?
 
Poslednja izmena:
u mom slucaju vazdusni hladnjag ga samo greje jer nabija topao vazduh na vrm. A daj da pitamo mislim da je saledjak u pitanju, on majnuje sa blokovima koji nisu full cover. I ne secam se da se zalio na temperaturu.
 
Mislim da je samo permutovao udubljenje u full cover bloku za kondenzatore pored vrm čipova.

@gricko, na koji si blok tačno mislio?
 
U tome i jeste problem, sto sam tokom guglanja usput video i nisam dalje istrazivao...Zato ne bih znao ni da nadjem. Ali sto se tice toga za kondezatore, sad bas gledam za 7950 blok i pcb, tako da je i taj ipak imao rupe za kondezatore. E sad, na svoje iskustvo sa gtx 260 da kad sam skinuo stock kuler i stavio blok samo na gpu, smanjila mi se temperatura pcb-a od 5 do 10 stepeni, dafuq?
 
Misteri solved. A sta cemo sa pcb temperaturom?
 
Konačno stigli svi potrebni delovi, sklopio veći deo mašine, pa je vreme za nova noob pitanja. :d

Definitivno ovaj res nije najsrećnije rešen, potpuno sam omašio sa izborom. :( In port od leve pumpe je previsoko u odnosu na fill port tako da nikako ne može da se napuni do vrha rezervoar, već samo do nekih 75-80%, a onda iz gornjeg in porta voda upada u rezervoar i stvara dodatne mehuriće koji dobrim delom budu usisani i vraćeni nazad u sistem. Ovo je slikano kada sam kućište uspravio tako da je rezervoar okrenut na gore, pa pošto posle par sati rada više ne izbacuje mehuriće, dopunio sam skoro do kraja i zatvorio. Šta raditi i kako eliminisati ove što su se uhvatili na zidovima rezervoara?

DSC_3027.jpg

Drugo, deluje mi kao da ima još vazduha u sistemu (pri uključivanju sistema, čuje se onaj neki žubor, ali svega 10tak sekundi i onda nestane), ali pošto su creva neprozirna, ne može se utvrdiiti vizuelno. Koje još metode osim okretanja i naginjanja kućišta da probam? Varirao brzinu pumpi, stop-go, neka hemija da se ubaci koja pomaže sa vazduhom u sistemu? Pročitah da se preporučuje kap dve deterdženta za sudove, zar to neće da napravi penu u rezervoaru?

Koliko je vremena potrebno da prođe pre uključivanja komponenti ukoliko su se malo pokvasile? :S: Prilikom naginjanja na jednu od strana dok sam pokušavao da izbacim vazduh, uspeo sam malo da nategnem creva/konekcije na par mesta pa je bilo i curenja po bloku od prve grafike do pumpe i verovatno koja kap okolo. :( Pošto mi ovaj EK480 blok iza nije fiksiran za kućište, malo je nezgodno mrdati i njega zajedno sa kućištem, mislio sam da će nešto duža creva pomoći, ali jock.

DSC_3026.jpg

Inače, slika nije neka, imam samo mobilni za ove akcije, čim nije dan, kvalitet je očaj. :( Ideja koju je dao Nessa78 se najbolje pokazala - probijene su rupe na gornjoj strani za drugi loop, tako da je u kućištu loop res-pump1-gpus-540rad-res, a na krov kućišta izlazi drugi loop res-pump2-cpu-480rad-res. Tačno je ostalo mesta da se vrati originalni Raven poklopac sa mash-om tako da se creva ne vide, samo izlazi par pozadi iznad napajanja.

Kad utvrdim da sam sve OK sklopio (za sad rade samo pumpe), sledi napajanje i borba sa kablovima...
 
Konačno stigli svi potrebni delovi, sklopio veći deo mašine, pa je vreme za nova noob pitanja. :d

Definitivno ovaj res nije najsrećnije rešen, potpuno sam omašio sa izborom. :( In port od leve pumpe je previsoko u odnosu na fill port tako da nikako ne može da se napuni do vrha rezervoar, već samo do nekih 75-80%, a onda iz gornjeg in porta voda upada u rezervoar i stvara dodatne mehuriće koji dobrim delom budu usisani i vraćeni nazad u sistem. Ovo je slikano kada sam kućište uspravio tako da je rezervoar okrenut na gore, pa pošto posle par sati rada više ne izbacuje mehuriće, dopunio sam skoro do kraja i zatvorio. Šta raditi i kako eliminisati ove što su se uhvatili na zidovima rezervoara?

Pogledajte prilog 121225

Drugo, deluje mi kao da ima još vazduha u sistemu (pri uključivanju sistema, čuje se onaj neki žubor, ali svega 10tak sekundi i onda nestane), ali pošto su creva neprozirna, ne može se utvrdiiti vizuelno. Koje još metode osim okretanja i naginjanja kućišta da probam? Varirao brzinu pumpi, stop-go, neka hemija da se ubaci koja pomaže sa vazduhom u sistemu? Pročitah da se preporučuje kap dve deterdženta za sudove, zar to neće da napravi penu u rezervoaru?

Koliko je vremena potrebno da prođe pre uključivanja komponenti ukoliko su se malo pokvasile? :S: Prilikom naginjanja na jednu od strana dok sam pokušavao da izbacim vazduh, uspeo sam malo da nategnem creva/konekcije na par mesta pa je bilo i curenja po bloku od prve grafike do pumpe i verovatno koja kap okolo. :( Pošto mi ovaj EK480 blok iza nije fiksiran za kućište, malo je nezgodno mrdati i njega zajedno sa kućištem, mislio sam da će nešto duža creva pomoći, ali jock.

Pogledajte prilog 121227

Inače, slika nije neka, imam samo mobilni za ove akcije, čim nije dan, kvalitet je očaj. :( Ideja koju je dao Nessa78 se najbolje pokazala - probijene su rupe na gornjoj strani za drugi loop, tako da je u kućištu loop res-pump1-gpus-540rad-res, a na krov kućišta izlazi drugi loop res-pump2-cpu-480rad-res. Tačno je ostalo mesta da se vrati originalni Raven poklopac sa mash-om tako da se creva ne vide, samo izlazi par pozadi iznad napajanja.

Kad utvrdim da sam sve OK sklopio (za sad rade samo pumpe), sledi napajanje i borba sa kablovima...

Ti mehurici ce s'vremenom nestati, ne sikiraj se, ni ja nikad nisam napunio full sistem iz prve, vec dolijes kad padne nivo u sledecem periodu

Normalno je da se cuje strujanje vode kad pumpa krene sa radom, tj ti preostali mehurici prostruje kroz cevcice radijatora, sa dolivanjem u sledecih par dana resice se, da bi naj bolje isterao sav vazduh potrebno je okretati i malo drmati celo kuciste ta da RES bude najvisa tacka dok to radis, znam da je tesko ali ce pomoci

S'obzirom da imas kompresione fitinge bas sam zacudjen da si uspeo da dobijes curenje bilo gde, vodi racuna i dok punis sistem i u nekom narednom periodu kontrolisi da li dolazi do curenja i obavezno postavi toaletni papir na kriticnim mestima i neka bude tu narednih dana dok ne budes siguran u uradjeno.

Fiksiraj 480 rad!!!

Inace daj bolje fotke i lepo sto si me poslusao, ovo je ludilo makina, jesi morao da secnes 5.25 cage?


PS predjes na ovako nesto i nemas problema sa kucistem :D

IMG_20130818_121815.jpg
IMG_20130818_121754.jpg
 
Poslednja izmena:
OK, znači još nekoliko dana u uspravnom položaju da bi mogao da izbaci vazduh jer jedino tako mogu da ostavim otvoren fill port, ako ispraznim rez dovoljno da može da se vrati comp u normalan položaj kao na slici, onda gornji in port stvara nove mehuriće i ubacuje ih nazad u sistem. :(

Curenje i nije bilo na fitinzima, već na portovima na pumpama, tu su morali da dođu rotirajući ugaoni, ali onaj deo sa navojem koji ulazi u pumpu se okretao malo zajedno sa ostatkom fitinga (iako ne bi trebalo, ali nisam ga razradio dovoljno pre nego što sam montirao) i tu je procurelo dok sam okretao kućište. 480 rad će biti fiksiran samo da mu smislim mesto i položaj, mada 99% ide u nastavak iza kućišta, trenutno je obezbeđen od mrdanja pored kućišta. :d

Fotke sutra kad grane sunce za detalje. :) Nisam sekao 5.25, ali sam ga skinuo da namestim sve (i ovako se jedva prilazi drugoj pumpi), pa proboa da vratim, par mm mu fali da stane tačno pravo kako i treba, ali se nasloni na ulaz u grafike i ne mrda nigde. Kad se okači HDD cage na njega ispod, ne primećuje se toliko da ne stoji skroz pravo. Može i da se secne taj deo dole, ali to ću da ostavim za sledeću turu kad budem rasklapao/čistio sistem i da vidim jel' mogu ova dva radijatora da izguraju sve što je unutra. :D Pa da se onda uradi kačenje za 480cu, farbanje...
 
Sunce li vam vase,samo vas gledam i balavim na vase vodene sisteme :) svaka cast,mickeyrs kako sljakaju te cetiri 7970? Jesi probao sta od igara?
 
Ma nisam još povezao sve, vidiš da tek treba napajanje da ubacim i da krenem sa kablovima, za sad se još borim sa izbacivanjem vazduha i proveravam jel' curi još ponegde pošto nađoh još par kapljica pored kućišta, drain pipe je puštao malo, al dobro to nije strašno :d krastavac, ne ide mi slikanje mobilnim, tako da mi je ovo najbolja fotka što izvukoh po pitanju vidljivosti. Ako uspem da napravim neke bolje izbliza (ili pribavim kršten aparat :)), otvoriću zaseban thread sa fotkama i za kasnije utiske da ne đubrimo ovde.

Nadam se da ću sutra uveče konačno da pustim u rad, ako ne bude novih kapljica, stvarno mi nije jasno odakle se pojave kad sam sve spojeve kontrolisao i dotezao. :(
 

Prilozi

  • DSC_3041.jpg
    DSC_3041.jpg
    184.7 KB · Pregleda: 180
Impresivan setup mickey :wave: jel planiras da uzimas neki 30" monitor pa stavio 4 karte u CF ili samo zato sto ti si moze :D
 
Ma ostalo od rudarenja dosta hardvera, pa reko sad ili nikad imam priliku da sklopim ovako nešto. :d Za monitor ću videti još...
 
Poslednja izmena:
Bench astal :smoke:

;)
 
Vrh Dno