Šta je novo?

vista ne vidi sav ram

merlin

Čuven
Učlanjen(a)
25.07.2000
Poruke
1,245
Poena
649
U biosu uredno stoji 4Gb ali u visti samo 3.
memorija je kingston ddr2 800Mhz 4x1GB
Proča je asus p5wdg2 ws pro, core2duo 6700 2,6GHz

Jel imao neko sličnih problema?
 
u 32-bitnim verzijama windowsi vide samo 3,2 gb rama... za win xp postoji switch koji se ubacuje u boot.ini, da vidi svu memoriju, ali za vistu ne znam kako to fukcionise
sad procitah, moze i u visti.... http://www.guru3d.com/newsitem.php?id=5154
 
Poslednja izmena:
Ili jednostavno uradi instalaciju x64 viste :wave:

Naravno od Home Premium pa na dalje verzije...
 
Ma kakva 64-bitna vista, jedva sam i na ovoj uspeo sve na nateram da radi (skoro sve).
Na primer ni 800XL ni 1650pro grafičke nisam uspeo da nateram da mi puste film na TV-u.
 
Svic koji se ubacuje u boot.ini /PAE ce da resi problem (to sam cak morao da stavim i na serveru jer je isto video sam 3,2 a ne 4GB Ram-a).....

PAE= Page Address Extension

Npr (WinXP) : multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /FASTDETECT /NOEXECUTE=OPTIN /PAE

:wave:
 
Vista nema boot.ini, ili ga ja ne vidim. A i nema veze 1GB gore dole nije važno. :D
Twix oćeš da kažeš da i win2003 ima isti problem?
 
Because memory manager in 32-bit Windows Vista is limited to a 4 GB physical address space, users have concluded that the limitations are imposed by the operating system. But this is not the case; in fact, Windows has nothing to do with this restriction, no operating system has, it is an issue with the x86 hardware. The actual problem is that in the limited 32-bit address range you do not only fit RAM but also the other devices in the system. In this context, not all the volume of 4 GB address space will be reserved for RAM. This will leave Windows Vista with something in the vicinity of 3.5 GB if you have a total of 4 GB on your system.

http://support.microsoft.com/kb/929580

P.S. Jedino resenje Vista x64. I da bih omogucio 4GB rama i vise na x64 Visti moras da ukucas BCDEDIT /SET PAE ForceEnable...
 
Poslednja izmena:
To sto MS kaze kaci macki o rep ;-)
Mada meni ni na XP32 ni na Srv03 (sem Enterprise) ne radi /PAE (tj. ne vidi 4GB). Srv03 Enterprise radi ali samo dok ne instaliram nVidia drivere, posle toga ne radi uopste ;-)
Zavisi izgleda i do kokretnog hardvera.
 
To sto MS kaze kaci macki o rep ;-)
Mada meni ni na XP32 ni na Srv03 (sem Enterprise) ne radi /PAE (tj. ne vidi 4GB). Srv03 Enterprise radi ali samo dok ne instaliram nVidia drivere, posle toga ne radi uopste ;-)
Zavisi izgleda i do kokretnog hardvera.

Pa da li si instalirao neki od x64 OS-ova i da li su ti oni resili probleme sa adresiranjem...
 
Vista nema boot.ini, ili ga ja ne vidim. A i nema veze 1GB gore dole nije važno. :D
Twix oćeš da kažeš da i win2003 ima isti problem?


Win2003 server ima isti problem na zalost :(

@alfaunits
Imam Windows 2003 server sp1 legalan u firmi, i taj svic sasvim lepo radi, nakon prvog restarta vidi svih 4GB memorije...
Moguce i da ima veze sa cipset-om...ja imam HP PriLiant G4 (dual core2duo xeon-e)....

Muka je samo bilo gnjuriti u google-tu :)

P.S.Ma gotovo da sam siguran da sam i u Visti nasao Enviormental Variables i boot.ini....u stavi sam 99,9% siguran, i taj boot.ini sam koristio da stavim da mi prvi sistem bude WinXP i da mi time out bude 10 sek, a odmah tu je i taj djavo gde sam u XP-u ukucao svic...
 
Poslednja izmena:
@Twix:
Meni Srv03 Ent (isto legalan sa MSDN-a) vidi 4GB, medjutim sistem se frizuje cim instaliram nVidia drivere.
Na obicnom (Srv03 Std) nije mi radio /PAE
Imam isti chipset kao ti, hmm.
Sada sam na Srv03 x64, naravno svih 4GB se vide. Rado bih se vratio na 32bit jer na x64 ne radi fullscreen Command Prompt :(
 
Vrh Dno