Šta je novo?

Virtuelni globus Google Earth - posmatrajte zemlju sa satelita

Accuphase

Moderator
Urednik
Super Moderator
Učlanjen(a)
08.01.2002
Poruke
945
Poena
630
Moja oprema  
Laptop
Dell Inspirion 15 Model 3505 (AMD Ryzen 5 3450U, 4C/8T, 512 GB SSD)
Pristup internetu
  1. ADSL
Google Earth je program koji se u osnovnoj verziji može koristiti besplatno, i omogućava virtuelno posmatranje zemlje pomoću snimaka sa satelita, koji se nalaze u arhivi Google Earth-a, zato je potrebna veza sa internetom, po mogućstvu ADSL ili brže (zbog količine podataka). Nakon instalacije možete virtuelno okretati globus, zumirati interesantne regione, i po želji memorisati najinteresantnija mesta, tako da ih možete ponovo brzo pronaći, ili postaviti na internet, tako da i drugi korisnici mogu uživati u vašim otkrićima. Ovo je i jedna od nainteresantnijih funkcija u Google Earth-u, pošto je veličina fajla svega par kb, tako da se može lako okačiti kao attachment u forumu (za moderatore: ako ovo nije poželjno, recite slobodno, ili izbrišite post od mene). Tzv. "Placemark" (memorisanje lokacije) se može vrlo lako napraviti:

Kada nađete interesantno mesto, pritisnite Ctrl + N, postavite čiodicu na željeno mesto, dajte naziv mestu -> OK, desni klik na čiodicu i "Save As..". Dobijate kmz. file, koji možete zakačiti u forum, tako da i drugi korisnici mogu skinuti taj fajl. Dupli klik na fajl, i počinje "vežite se, polećemo" :smoke: - Google Earth ide u virtuelnom letu do te lokacije, što je zaista lepo za posmatrati.

Program se može ovde skinuti (10.7 MB):

http://earth.google.com/downloads.html

Ovde se mogu skinuti interesantni kmz fajlovi od drugih korisnika:

http://www.googleearthhacks.com/

I za kraj par fajlova od mene (zapakovani sa Winzip-om, pošto se u forum u ne mogu zakačiti kmz fajlovi):
 

Prilozi

  • Desktop.zip
    1.5 KB · Pregleda: 520
da super je program i dobra stvar je sto su stalno svezi snimci
 
Program je extra, jel su detaljnije slike sa pro verzijom? Hteo bi da vidim svoju gajbu :)
 
To za Bosnu je skroz tacno, gledao sam sam kako su dedi razlistale sljive pred kucom :)
 
Čekaj, pa zar nešto slično ne postoji već pola godine, u vidu programa koji se zove World Wind 1.3.1. Neka me neko ispravi ako grešim ali čini mi se da je to vezano za NASAu i moguće je videti i naše područje. E sad koliko je detaljno, to će morati da vam kaže neko ko ima brži net...ja sam na Dial UPu. :mad:
Pozdrav. :wave:
 
Google verzija mnogo bolje i brže radi, a i manje mesta zauzima inicijalno. Što se tiče mapa, Google ih je valjda sredjivao i obradjivao, pa izgledaju bolje. Naša zemlja nije naročito pokrivena, ali USA... čak i 3D prikazi većih gradova, ali bez tekstura zgrada. Sad kažu idu ulicama i snimaju laserski zgrade i teksture pa će uskoro moći da se prošeta ulicama, pogledaju izlozi... :d
 
Video sam ovakav slican program ima i NASA!On je u fazonu 3D ali je kao da gledate sa visine od oko 1000 metara sto je takodje zanimljivo!
 
evo sa googlePro new york sa 3d zgradama....bilo bi lepo da su uradili i texture istih....
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    67.6 KB · Pregleda: 732
Poslednja izmena:
Moorhuhn je napisao(la):
Čekaj, pa zar nešto slično ne postoji već pola godine, u vidu programa koji se zove World Wind 1.3.1. Neka me neko ispravi ako grešim ali čini mi se da je to vezano za NASAu i moguće je videti i naše područje. E sad koliko je detaljno, to će morati da vam kaže neko ko ima brži net...ja sam na Dial UPu. :mad:
Pozdrav. :wave:

Pa i nije bas detaljno! Nazalost. :(
 
legend je napisao(la):
evo sa googlePro new york sa 3d zgradama....bilo bi lepo da su uradili i texture istih....

Nije potrebna pro verzija za 3D prikaz zgrada (samo za USA), to postoji i u osnovnoj verziji - isključi opciju "Buildings" (dole, na glavnom panelu), onda ih ne prikazuje.
 

Prilozi

  • New York 3D.jpg
    New York 3D.jpg
    127.3 KB · Pregleda: 499
  • New York.jpg
    New York.jpg
    191.3 KB · Pregleda: 435
Google je prosle godine kupio kompaniju Keyhole koja je vec imala razvijen "3d earth brower". Paket se naplacivao i postojao je free trial od 2 nedelje. Kada ih je Google kupio, doradili su program i sada se distribuira kao Google Earth.

Sa druge strane, NASA ima svoj WorldWind OpenSource program. Source je dostupan svakome ko zeli da se nesto menja. Mana je sto je pisan u C# i DirectX-u, pa nije nimalo portabilan.

Postoje velike razlike izmedju ova dva programa. Google Earth ima mnogo detaljnije snimke nekih gradova, dok je negde skorz lose (kao u slucaju Beograda). Sa druge strane WorldWind ima podjednaku rezoluciju na celoj planeti (15m/pix) (malo bolje nego google u beogradu) ali daleko losije od googla u New Yorku. Zanimljivost WorldWind-a je da mozete skinuti celu temperaturnu mapu nase planete u zadnja 24h pa da gledate kako se menja temperatura.

yooyo
 
Nisam pokušavao da gledam prikaze na Google Earth (spora konekcija), ali jesam na www.maps.google.com (sa uključenom opcijom "satellite")... Kakva je razlika? Da li su snimci detaljniji na Earth? Ili je to možda isto?
 
@Sasa_NS:
U pitanju su isti snimci...

yooyo
 
Cao...probao sam Google Earth ali imam problem...kada mi pokaze prvi prozor nakon pokretanja programa, koju god opciju da selektujem pokaze mi problem kao na slici?sta je sada u pitanju?
Hvala i cao
 

Prilozi

  • slika.gif
    slika.gif
    14 KB · Pregleda: 320
Poboljsali su slike beograda :banana:
Pronadjite VMA i pored njega ima nesto zanimljivo, tj necije ime :)
 
Probao sam i super samo jedina zamerka je kvalitet našeg područja :)
btw jel probao neko pro verziju?
 
Kvalitet je poboljsan u odnosu na juce.
Vma :)
 

Prilozi

  • vma.jpg
    vma.jpg
    103.6 KB · Pregleda: 524
Poslednja izmena:
Space cowboy je napisao(la):
Kvalitet je poboljsan u odnosu na juce.
Vma :)

da nisu ponovo šišali travu/šimšir? :d

nego kako radi ovaj Earth?
Satelit uslika (bez oblaka) u neko doba dana i šalje na server a ovi mute rezoluciju i šiju mapu ili ima još nešto...?

I šta ono pobogu gori/dimi između Bora i Zaječara (Kopita loakcija). Rastego se dim da podavi narod, da li još to gori ili ne? Ima li neko blizu Zaječara ili Bora a?
 
Poslednja izmena:
evo, jos kad bi znao od kada je snimak
 

Prilozi

  • dim1.JPG
    dim1.JPG
    149.7 KB · Pregleda: 539
sve slike sa naseg podrucija su u najboljem slucaju stare 1-2 god....znaci ne zavaravajte se da su ovo real time slike.... :)
 
Poslednja izmena:
Pa ne samo kod nas, vec i sve druge slike nisu real time, a kao sto se vidi sa one VMA slike, svi gradovi su uglavnom slikani iz aviona.
 
legend je napisao(la):
sve slike sa naseg podrucija su u najboljem slucaju stare 1-2 god....znaci ne zavaravajte se da su ovo real time slike.... :)

pogledajte merkator na novom beogradu :d izgleda mi da je ono sam pocetak izgradnje, ako ne gresim
 
Ne znam zasto se neko uopste lozi da su slike real-time? Ajde razmislite malo, sta je sve potrebno od opreme da se cela zemlja pokrije kamerama u real-time? Znate li koliko kosta jedan satelit - projektovanje, izrada, lansiranje i upravljanje? I sad ce neko to da da za dzabe? Smesno...

Na http://earth.google.com lepo pise da su slike napravljenje u poslednje tri godine.

Takodje stoji da ce slike sa vecom rezolucijom postavljati kad budu komercijalno dostupne.

Inace, slike BG-a su u najbolju ruku polovina 2003. godine. Znam to, jer zgrada u kojoj sad stanujem je na slici jos u izgradnji.

Pozdrav
 
vladimir je napisao(la):
pogledajte merkator na novom beogradu :d izgleda mi da je ono sam pocetak izgradnje, ako ne gresim

a pogledaj MAXI u bloku 70A, oni ga vec ruse (prave Hondin auto centar ;) ) a na slikama tek temelje stavljaju :smash: minimum 3 godine stare fotografije. Pa kad je Merkator pusten negde u jesen 2003. a slike su iz proleca. Vodite racuna da slike nisu sve iz istog perioda. Gledao sam bosnu kad tamo sve zeleno samo jedna par razbacanih kockica u braon bojama, ostala im jesenja varijanta :d
 
Ali ono za tita i dalje stoji, to je napravljeno od drveca :)
 
Nazad
Vrh Dno