Šta je novo?

Video nadzor na udaljenosti od 50 m, koji tip kamere

cvijovic

Čuven
Učlanjen(a)
22.01.2002
Poruke
195
Poena
619
citao sam ostale tredove ali nisam nasao koliko bi trebao biti kvalitet kamere da snimi nesto na 50 metara, skapirao sam da mi treba B/W, video sam sta ima u perunu i interesujem e koja od onih bi bila ok, i da li mogu tu kameru da prikljucim na tv tuner, sta od izlaza imaju takve kamere. kakve konektore
ovo sam nasao
Rezolucija: 380 linija
- Min. svetlost: 0.5LUX (0LUX infra)

sta znaci infa pod 0 luxa.

mikrofon nije potreban.

pozdrav
 
Kao prvo sve zavisi sta hoces da vidis na toj udaljenosti od 50m. Ako hoces da vidis da se nesto pomera (neces bas pomesati coveka i psa :p ) onda ce te ta kamera zadovoljiti. A ako hoces da malo bolje razaznajes sta je to, onda moras da ukompoujes velicinu objektiva (sto je i najvaznije), autoirsi/mauelni iris (rucno ili manuelno prilagodjenje objektiva kolicini svetlosti), dok ostali parameti nisu bitni za obicnog korisnika. Posto je ovde rec jeftinim kamerama onda vazi pravilo za noc su bolje B/W a za dan kolor kamere.

Da bi shvatio sta je lux navescu ti par primera:
- 100.000 lux / direktna sunceva svetlost
- 1.000 lux / suncan dan
- 50 lux / osvetljena jednom sijalicom
- 1 lux / svetlost jedne svece
- 0.1 lux puna mesecina
- 0.0001 zvezdano nebo

Sto se tice izlaza ne zna sta ima jer ne znam o kojoj kameri je rec.

Nadam se da ti je ovo pomoglo.
 
malo jeste pomoglo, svaka pomoc dobro dodje
da, jasan mi je lux, samo mi nije jasno kako ona kamera radi pod 0 luxa sa nekim infra modom koji pise u zagradi.
kamera na koju sam mislio je
Kamera CCD crno-bela
- 1/3 ' LG CCD
- Rezolucija: 480 linija
- Min. svetlost: 0.03LUX/F1.2
- PAL/NTSC standard
- Odnos signal/šum: = 52dB

Cena: 4.750,00 din

hocu da vidim ko se mota na parkingu nocu i busi gume, tipujem na nekog dedu, ne verujem da cu ga pomesati sa nekim drugim, mada je velika slicnost izmedju njega i psa.
 
cvijovic je napisao(la):
hocu da vidim ko se mota na parkingu nocu i busi gume, tipujem na nekog dedu, ne verujem da cu ga pomesati sa nekim drugim, mada je velika slicnost izmedju njega i psa.

Аxxaxxaxxx :D :D :D

Ne mogu da izdžim koliko je ovo smešno :D



A sada ozbiljno: trebalo bi da probaš tu kameru, s obzirom da podržava infracrveni mod, trebalo bi da može da pri 0 luxa (a to je totalni mrak) prikaže obrise toplih tela... Mada, ne znam koliko će ti to značiti u prepoznavanju dokonog penzionera. Videćeš samo nejasne obrise, najbolje bi bilo da uzmeš na revers kameru i isprobaš je. Ali mislim da je u tvom slučaju, prepad najbolja opcija :D :D :D :wave:
 
Mislio sam i o prepadu, ali male su sanse da nesto odradis, cak i kada bi znao da ce bas to vece nesto da se desi. vidim lepo sa prozora, ali nemogu bas non stop da gledam.

a sta je ovo sa rezolucijom, 480 linija. nije mi jasno kako da znam kakav je to kvalitet.
i znaci mogu da je zakacim na bilo koji TV tuner.

pozdrav
 
Rezolucija od 480 je odlicna i ne treba ti vise, a isto tako min. osvetljenost ti je dovoljna. Sto se tice kamere od 0 lux ja za to jos uvek nisam cuo da se prodaje kod nas, pogotovo ne u prodavnicama kao sto su Perun :d . Vec sam ti rekao da za udaljenost od 50m najbitniji objektiv, npr. 6mm, 8mm, 12mm itd a isto je bitna velicina CCD senzora ali pretpostavljam da je u pitanju 1/3" sto je dovoljno.

Ako kamera ima samo koaksijalni izlaz (75ohm) onda je prvo moras povezati na RF modulator (video), a ako ima cinc izlaze onda moze direktno na TV karticu.

Ali kao sto ti rece Violinista najbolje je da uzmes tu kameru i da je probas.
 
ok momci, shvatio sam, hvala, jos samo.. koliko bi kosta taj RF modulator

pozdrav
 
bigfoot je napisao(la):
Ako kamera ima samo koaksijalni izlaz (75ohm) onda je prvo moras povezati na RF modulator (video)...
Cek, cek... a zasto moze samo na video (RF) a ne moze direktno na antenski ulaz u tv karticu (RF, ~40..~900 mhz)?

Ne bavim se kamerama, ali mi ova recenica zvuci skroz nelogicno...
 
Poslednja izmena:
andjelkoyu je napisao(la):
Cek, cek... a zasto moze samo na video (RF) a ne moze direktno na antenski ulaz u tv karticu (RF, ~40..~900 mhz)?

Ne bavim se kamerama, ali mi ova recenica zvuci skroz nelogicno...

Zato sto antenski ulaz na TV nema RF modulator, zato svi ljudi koji prave jeftin video nadzor (ne kupuju monitor vec koriste TV) prvo kameru povezu na video (ima RF modulator) pa tek onda salju sliku na TV.
Slobodno probaj da povezes kameru na antenski ulaz :d

Sad sam nesto gledao u vezi antenskog ulaza na TV kartici i nije mi bas jasno da li neke imaju RF modulator ili ne. Jer neki oznacavaju TV ulaz kao RFTV. Sutra kad budem imao vise vremena pogledacu pa cu ti javiti.
 
Zato sto antenski ulaz na TV nema RF modulator
Ali meni tu i dalje nije jasno zasto pominjes koaksijalni izlaz od 75 oma i MOdulaciju ???

Rekao si da ako kamera ima koaksijalni 75-omski izlaz; zar se koaksijalni upravo i ne koristi za vec MOdulisane signale i prenos putem koax. kabla radi sprecavanje smetnji? Nakon toga se vrsi DEmodulacija signala tj. TV slike preko antenskog ulaza u tuner. Ako moze, pojasni malo kakav je to "koaksijalni" 75-omski izlaz iz kamere (moze i model na koji konkretno mislis)?

Ako kameru vezujes na antenski ulaz od Videa, a to je veza putem koax. kabla, on je identican antenskom ulazu pc tv kartice ili TV-a, tj. tu se vrsi DEmodulacija TV signala; ako je pak vezujes na RCA konektor videa (video-in) on naravno vrsi MOdulaciju tog signala i prosledjuje ga na antenski izlaz iz Videa ka TV-u. Medjutim, i TV kartice (ako sam ispravno shvatio sta covek hoce) pored klasicnog tunera tj. antenskog ulaza (pa cak i svi relativno noviji TV uredjaji imaju scart/rca/svideo ulaze pored obicnog "antenskog") imaju i RCA/S-video konektore koji rade to isto... samo sto se tada bukvalno preskace 1 suvisna MOdulacija i DEmodulacija preko Videa u takvom koraku sto daje i bolji kvalitet.

edit: nije mi bilo tesko da procunjam po specifikacijama surveillance kamera, u pitanju je obican "Composite" izlaz kod nekih modela, ali koji je izveden u vidu koaxijalnog 75-omskog konektora pa otuda i zabuna jer se isti koristi i za modele KAMERA sa ugradjenim MOdulatorom, tj. interlaced signalom pogodnim za TV/RF ulaz. U svakom slucaju, ako se koristi tv kartica za PC, potrebno je samo obezbediti odgovorajuci kabl za kompozitnu ili RF vezu, a isto to je moguce uraditi i za TV ili preko videa (& zbog snimanja).
 
Poslednja izmena:
andjelkoyu je napisao(la):
Ali meni tu i dalje nije jasno zasto pominjes koaksijalni izlaz od 75 oma i MOdulaciju ???

Rekao si da ako kamera ima koaksijalni 75-omski izlaz; zar se koaksijalni upravo i ne koristi za vec MOdulisane signale i prenos putem koax. kabla radi sprecavanje smetnji? Nakon toga se vrsi DEmodulacija signala tj. TV slike preko antenskog ulaza u tuner. Ako moze, pojasni malo kakav je to "koaksijalni" 75-omski izlaz iz kamere (moze i model na koji konkretno mislis)?

Ako kameru vezujes na antenski ulaz od Videa, a to je veza putem koax. kabla, on je identican antenskom ulazu pc tv kartice ili TV-a, tj. tu se vrsi DEmodulacija TV signala; ako je pak vezujes na RCA konektor videa (video-in) on naravno vrsi MOdulaciju tog signala i prosledjuje ga na antenski izlaz iz Videa ka TV-u. Medjutim, i TV kartice (ako sam ispravno shvatio sta covek hoce) pored klasicnog tunera tj. antenskog ulaza (pa cak i svi relativno noviji TV uredjaji imaju scart/rca/svideo ulaze pored obicnog "antenskog") imaju i RCA/S-video konektore koji rade to isto... samo sto se tada bukvalno preskace 1 suvisna MOdulacija i DEmodulacija preko Videa u takvom koraku sto daje i bolji kvalitet.

edit: nije mi bilo tesko da procunjam po specifikacijama surveillance kamera, u pitanju je obican "Composite" izlaz kod nekih modela, ali koji je izveden u vidu koaxijalnog 75-omskog konektora pa otuda i zabuna jer se isti koristi i za modele KAMERA sa ugradjenim MOdulatorom, tj. interlaced signalom pogodnim za TV/RF ulaz. U svakom slucaju, ako se koristi tv kartica za PC, potrebno je samo obezbediti odgovorajuci kabl za kompozitnu ili RF vezu, a isto to je moguce uraditi i za TV ili preko videa (& zbog snimanja).

Caka je u tome sto su i video signal i TV (anetnski + kablovski) signal modulisani ali se ne nalazi u frekventnom opsegu. Posto je TV tjuner ima unapred predefinisani frek.opsek koji moze da demodulira, onda kad dovedemo video signal sa kamere na antenski ulaz (koji postoji i na TV i TV kartici) predstavlja ulaz u TV tjuner ne dobijamo nikakvu sliku. Ali zato cinc (kompozitni) ulazi i scart na TV zaobilaze tjuner i idu direktno na RF modulator (znaci u mom proslom postu sam pogresio kad sam reko da nema RF modulatora u TV-u).
Znaci nije poenta u kablu, da li je koaks ili obican, vec u frekventnom opsegu.
 
andjelkoyu je lepo objasnio, bigfoot se zagubio. Mozda mu je, njemu licno, jasno sta je hteo da kaze ali citaocima ostaje da lupaju glavu o kakvom frek opsegu je rec, kakvu modulaciju ima video signal (govorimo o crno-beloj slici), i kakav RF modulator ima TV? A pisem samo da kazem da sam rikn'o od smeha....
 
Gjagji je napisao(la):
andjelkoyu je lepo objasnio, bigfoot se zagubio. Mozda mu je, njemu licno, jasno sta je hteo da kaze ali citaocima ostaje da lupaju glavu o kakvom frek opsegu je rec, kakvu modulaciju ima video signal (govorimo o crno-beloj slici), i kakav RF modulator ima TV? A pisem samo da kazem da sam rikn'o od smeha....

Ja bih te samo zamolio da mi objasnis u cemu sam se zabunio?

A poenta svega da je, da ako kamera nema "Composite" izlaz (osim onoga kao sto je Andjelko napisao, a ja prevideo, da neke kamere imaju umesto izlaza sa modulisanim signalom obican "Composite") ne moze direktno TV karticu.
 
bigfoot je napisao(la):
Caka je u tome sto su i video signal i TV (anetnski + kablovski) signal modulisani ali se ne nalazi u frekventnom opsegu.

Ako bi pisalo 'istom frekventnom opsegu', ovo bi bilo u redu, osim konstatacije o modulisanosti video signala.
Video signal u 'prirodnom' opsegu, ima freq 0 do 5mhz, i ima sinhronizacione impulse ali nije modulisan, tj. svaki nivo el. struje/napona odgovara osvetljaju jedne tacke. Ako zelimo boju, modulisemo taj nemodulisani crno-beli signal nosiocem boje 4,43mhz (u slucaju kompozitnog video signala = osvetljaj + boja, imamo znaci, modulaciju, pa se moze reci da si bio u pravu, ali govorimo o dve razlicite modulacije:
1. modulacija CB video signala signalom boje + sinhro impulsi = kompozitni video signal
2. modulacija nosece ucetanosti (RF) kompozitnim video signalom = RF signal TV kanala).

TV signal je video signal modulisan u RF modulatoru (mnozenje prirodnog opsega sa frekvencijom nosioca), radi primopredaje. Znaci jeste da video signal i TV signal imaju razlicite frekvencije, ali nije jasno o kom opsegu ti pricas u ovoj recenici (fali rec 'istom').

bigfoot je napisao(la):
Posto je TV tjuner ima unapred predefinisani frek.opsek koji moze da demodulira, onda kad dovedemo video signal sa kamere na antenski ulaz (koji postoji i na TV i TV kartici) predstavlja ulaz u TV tjuner ne dobijamo nikakvu sliku.

Ovo je tacno. Samo da dodam da nema sta da se demodulira u video signalu (crno belom).

bigfoot je napisao(la):
Ali zato cinc (kompozitni) ulazi i scart na TV zaobilaze tjuner i idu direktno na RF modulator (znaci u mom proslom postu sam pogresio kad sam reko da nema RF modulatora u TV-u).
Znaci nije poenta u kablu, da li je koaks ili obican, vec u frekventnom opsegu.

Bio si u pravu u prethodnom postu; TV nema RF modulator, ali ima RFdemodulator ili kako se narodski kaze tjuner. Da i ja ne bih upao u zamku nepotpunog objasnjenja, tjuner je RFdemodulator sa promenljivom frekvencijom, tj. mozemo podesiti (TUNE) koju frekvenciju zelimo da demodulisemo. A kompozitni video signal (SCART, chinch) ide na PAL demodulator za izdvajanje boje (osim ako nije u pitanju s-video), znaci opet nije modulacija. Da i ja ne gnjavim mnogo, u sustini si sve napisao tacno, samo si progutao rec 'istom', verovatno u zurbi, a i ja sam zurio sa citanjem pa nisam ukapirao sta si hteo da kazes. Nadam se da se nismo uvredili. :type:
 
Moram da priznam da si sve ovo objasnio kako treba (da ne kazem bolje nego ja :p ).

Daleko od toga da sam se naljutio, vec mi se samo u prvi mah ucinilo da je to zlonamerna kritika, kojih u poslednje vreme na benchu ima sve vise i vise.

Pozdrav :wave:
 
Nazad
Vrh Dno