Šta je novo?

Video nadzor - iskustva i saveti

Kakva su vam iskustva sa kamerama sa Aliexpresa koje imaju solarno napajanje i SIM karticu. Našao sam jednu prilicno povoljnu: Solar SIM 4G 8MPx

 
U sledećoj iteraciji će da ponude kameru koja se otkači sa zida, pojuri i uhvati transspassera.

Ako je suviše povoljno, računaj da je verovatno svaki ponuđen segment tog kompleta upitnog kvaliteta. A najmanje jedan katastrofalnog. Kamera, 4G modul, baterija, solarni punjač...
 
Pre ce biti da iz kamere izlece dron koji prati sumnjivo lice, a kamera je ipak fiksirana...
Nije nabrojana i podrska sw, kao problem. I vodeci proizvodjaci imaju problem sa softwerima, a kamoli no-name da prave i prate uredjaje..
pozz
 
  • Like
Reagovanja: PJ
Mislio sam da neko već ima ovakav ili sličan model pa da podeli konkretna iskustva...
 
Kakva su vam iskustva sa kamerama sa Aliexpresa koje imaju solarno napajanje i SIM karticu. Našao sam jednu prilicno povoljnu: Solar SIM 4G 8MPx

Ti ces imati iskustvo (lose) kada budes kupio tu kameru. :rolleyes:

kamera izgleda kao cirkus, karakteristike nemoguce za te pare...stvarno ne znam sta ocekujes.
Ne znam kako u opste dodjete na ideju da kupite takve kamere?
 
Ok, jasno...da li može preporuka za neku kameru koja se može nabaviti kod nas sa sličnim karakteristikama ali za neku umerenu sumu?
 
sa takvim karakteristikama ne postoji kamera za umerenu cenu,
solarna 8k kamera, za 20eur ....kinez bas pustio masti na volju :rolleyes:
 
Ne mislim da je umerena cena 20e...a ova što sam je ja našao na AE je oko 120. Očekivao sam odgovor, npr. da se može naći ta i ta za 200, neka druga za 300, neka treća za...
 
Kupio sam kinesku kameru, model tv-xm9825g, sa 2 objektiva, navodno jedan je 3.6mm, drugi 12mm.. zoom 8x itd...sto se kamere tice skroz ok radi preko wifi mreze, snima FHD i SD...snimci su ok, slicni live prenosu na FHD, ali kada se zumira sacuvani snimak, ne vide se npr.tablice na vozilu, lica prolaznika itd....onda sam probao da snimim sa zoom-om, razlika je neverovatno bolja, sve se vidi odlicno i tablice, cak i sotni natpisi na odredjenim objektima, ali sa tim zoom-om koji mora biti minimum 3.6x jer se tada aktivira drugi objektiv, dobijam mnogo manji vidik u odnosu na wide mode...

Sada me interesuje jel zna neko mozda da li ove kamere sa jednim objektivom, a navodno 10 ili 12mpx imaju bolji zapis bez zoom-a?
To su npr kamere poput ABQ-A6, ABQ-A8 itd...
 
Na jednoj kameri samo nocu mi se pojavljuje nesto kao dupla slika koja se krece (al sam ga objasnio)🙄. U pitanju je dahua kamera hdw2220rp-z i povezana je na hdcvi snimac. Sta li moze biti uzrok?
 
Mozda da postavis neku sliku da vidimo kako izgleda?
Imao sam problem sa linijama u nocnom rezimu, kacio sam ovde slike. Sve sam probao, novi konektori na oba kraja, update snimaca, sve isto. Zakacim drugu kameru na to mesto, radi super. Kameru koja je zezala zakacim na kratki kablic odmah na snimac, ona radi... Ko ce ga znati sta se tu desilo. Ostaje mi da je vratim tamo gde je bila pa da vidim sta ce biti.
 
Pozdrav ekipa, imam prijatelja kojem neko na kuci na selu konstantno krade sijalicu ispred ulaznih vrata a povremeno neko baca i smeće u dvoriste. U blizini kuce je pomocni objekat ispod cijeg bi krova stavio jednu od ovih wifi kamera. Ne treba mu ništa posebno pa ako može preporuka za neku običniju kinesku koja radi na wifi i memorijsku karticu, ne bi bilo loše da može da se rotira pa da može pregledati i čitavo dvorište. Jel ima nešto što se pokazalo da radi za do oko 70-80e ?
da li mogu poslužiti ovakve ? https://olx.ba/artikal/52061531/bezicni-video-nadzorvanjska-wifi-kamera-sd-32-gb
ili neka vaša preporuka
 
Slican problem sa smecem u dvoristu, deda je otvorio dzak pregledao djubre nasao racun za struju pozvonio na vrata ,kad je komsija otvorio bacio dzak u kucu razletelo se smece u hodniku, okrenuo se bez reci i otisao, posle toga nije imao problema vise sa smecem tudjim na svom posedu :)
 
Poslednja izmena:
Neka preporuka za AHD kameru? Imamo neki Dahua DVR, na njemu neke kineske AHD igračke od kamera, 2 crkle, trebalo bi to menjati pa da se ujedno stavi nesto pristojnije.
 
Uzeo sam jednu Imou Bullet 2 4MP (IPC-F42FEP) kameru za probu pre nego što potencijalno uzmem i drugu ili još nekoliko njih. Hteo sam da je testiram pre nego što je otac odnese u selo u HR, a pošto kabl od njenog napajanja ne bi bio dovoljno dugačak, uzeo sam pasivni PoE injector i splitter i UTP kabl od 20m. Ispostavilo se da tako povezana sirenu neće da upali, a ni svetlo ne sija konstantno već se primećuje blago treperenje. Sve je okej na njenom napajanju.

Da li se ovaj problem rešava kupovinom PoE switch-a? Ako se ispostavi da nećemo kupovati više nijednu kameru, da li u tom slučaju može biti dovoljno nešto drugo (aktivni PoE injector i splitter možda?), da se ne kupuje takav switch (ako on uopšte rešava problem)?

A inače kvalitet slike sa kamere je sasvim pristojan, tako da @LukasP možda možeš da pogledaš Imou Cruiser 4MP koja je vrlo slična ovoj, a može da se rotira.
 
Pravi PoE je 48V, a ti na tu kameru stavljas samo razdelnik i saljes 12V, preko utp kabla..To se samo zove "PoE".Spalices je , ali najverovatnije i neces, posto joj pinovi nisu ni povezani u lan konektoru..
Bolje ti je da uzmes 2x1 ili 1,5mm kabl i dovedes 12V do nje..
pozz
 
Imam injector sa jedne strane, a splitter sa druge. Da li na taj način postoji šansa da je spalim?

Zašto postoji pad napona na tih 20m? Da li je problem slab kvalitet UTP kabla? Mislio sam da za tu manju dužinu može bilo koji pa sam uzeo neki jeftin cat5e. Ako je to problem, značilo bi da predložite neki kvalitetniji UTP kabl gde neće doći do ovakvog pada napona ili makar predlog za te strujne kablove jer vidim tu razne oznake, ne znam koji bi odgovarao, pa da vidim šta bi se više isplatilo.

Ova prva kamera mi je za test, ako se odlučim za više njih, svakako uzimam PoE switch koji bi, ako sam dobro shvatio, trebalo da reši ovaj problem.
 
Neka preporuka za AHD kameru? Imamo neki Dahua DVR, na njemu neke kineske AHD igračke od kamera, 2 crkle, trebalo bi to menjati pa da se ujedno stavi nesto pristojnije.
koji imas dahua dvr, koji je model, malo prciziraj pa ces dobiti neku kameru, koja je fokalna duzina tih kineza
Na jednoj kameri samo nocu mi se pojavljuje nesto kao dupla slika koja se krece (al sam ga objasnio)🙄. U pitanju je dahua kamera hdw2220rp-z i povezana je na hdcvi snimac. Sta li moze biti uzrok?
pre bih rekao da je u pitanju slabo napajanje ili blizina nekog uredjaja ili napojnog kabla 220, neke kamere su osetljivije na gubitak napona, meni se desavalo da kamera preko dana radi top, a nocu se ugasi kad predje u nocni rezim rada, jer IR diode povuku vise struje i ona se ugasi, kako dodje jutro ona proradi
pis
Kupio sam kinesku kameru, model tv-xm9825g, sa 2 objektiva, navodno jedan je 3.6mm, drugi 12mm.. zoom 8x itd...sto se kamere tice skroz ok radi preko wifi mreze, snima FHD i SD...snimci su ok, slicni live prenosu na FHD, ali kada se zumira sacuvani snimak, ne vide se npr.tablice na vozilu, lica prolaznika itd....onda sam probao da snimim sa zoom-om, razlika je neverovatno bolja, sve se vidi odlicno i tablice, cak i sotni natpisi na odredjenim objektima, ali sa tim zoom-om koji mora biti minimum 3.6x jer se tada aktivira drugi objektiv, dobijam mnogo manji vidik u odnosu na wide mode...

Sada me interesuje jel zna neko mozda da li ove kamere sa jednim objektivom, a navodno 10 ili 12mpx imaju bolji zapis bez zoom-a?
To su npr kamere poput ABQ-A6, ABQ-A8 itd...
pisi propalo, mnogo bolje i skuplje kamere ne mogu da odrade to, sva ta kineska cuda sto pise 8k i slicno je full hd u stvari ili neka interpolacija i to ti je to, ozbiljna kamera koja bi to radila kao sto ti zelis je skupa ko bubreg a pritom ti treba odovorajaci dvr, sofver i ostalo. Koristim dosta tih kinezara i postavio sam ih more, dobre su da bacis oko na neku situaciju ili da pregledas ko se krece oko kuce ili tako nesto. neupotrbjive su za nesto ozbiljnije, imas kao neku cheap ip opciju da uzmes te kineske pa ih vezes na neki Nvr, ali opet neces dobiti nista bolju sliku
 
Poslednja izmena:
Imam injector sa jedne strane, a splitter sa druge. Da li na taj način postoji šansa da je spalim?

Zašto postoji pad napona na tih 20m? Da li je problem slab kvalitet UTP kabla? Mislio sam da za tu manju dužinu može bilo koji pa sam uzeo neki jeftin cat5e. Ako je to problem, značilo bi da predložite neki kvalitetniji UTP kabl gde neće doći do ovakvog pada napona ili makar predlog za te strujne kablove jer vidim tu razne oznake, ne znam koji bi odgovarao, pa da vidim šta bi se više isplatilo.

Ova prva kamera mi je za test, ako se odlučim za više njih, svakako uzimam PoE switch koji bi, ako sam dobro shvatio, trebalo da reši ovaj problem.

Imas pad napona, jer utp nije za to..Zato i "salju" 48V kod pravih PoE sistema [veci napon, manja struja,od koje zavisi pad napona, na vodu].
Ta kamera ne podrzava PoE i pin-ovi nisu verovatno povezani u njenom konektoru, a s tim 12V poe razdelnikom i spliterom samo koristis 2x2 parice u utp kablu, koje se ne koriste u 100Mb vezi i saljes i primas 12V preko plavih i braon..Tanke su zice i na 12V je pad napona, normalan..
Nije mi jasno zasto ne mozes staviti obican strujni kabl 2x1 ili 2x1.5mm umesto tog utp kabla i tako zavrsiti?
 
Šta je na kraju zaključak jel imou kamere podržavaju poe ili ne?
 
podrzavaju
 
@zelko.d Hvala na pojašnjenju.

Nije problem da uzmem strujni kabl za tu jednu kameru za probu, ali sam mislio da se unapred informišem o tome šta su sve opcije ako se odlučim za više njih - ne deluje mi praktično da za više kamera vučem i strujni kabl kad već moram da vučem UTP. U temi se spominje Cudy FS1006P PoE switch, moja nedoumica sada je da li mogu da kupim njega i PoE razdelnike i da ove kamere tako napajam?

Pretragom teme naišao sam na poruku u kojoj je korisnik @batat napisao da je na taj način povezao. Doduše, nije napisao koje su mu dužine UTP kablova, postoji mogućnost da meni zatreba i 70-80m.
 
Ta tvoja, konkretna, kamera, ne podrzava...Znaci, 12V, preko njenog konektora, a lan uticnica iz nje, za podesavanje ili internet povezivanje..
99% wifi kamera, ne podrzava PoE (802.3af)
 
Dobro, sama kamera ne podržava PoE, ali to valjda ne bi bio problem jer bi se ona u tom slučaju napajala sa 12V koje dobija strujnim kablom koji izlazi iz PoE splittera. PoE switch generiše tih ~48V, nakon X metara taj napon je manji od 48V, ali za udaljenosti manje od 100m u teoriji i dalje veći od 12V, PoE splitter spusti na tačno 12V i to isporuči kameri. Da li ovo ima smisla?
 
Ne.
Sta ce ti PoE spliter, ako koristis PoE switch
Ako kamera podrzava PoE (802.3af), direktno ide kabl u njen lan zenski konektor i elektronika u kameri to "skida" koliko treba...Posto je velik napon, struja je mala i ima manji pad napona na duzini, ali uvek dovoljno da stabilise 12V ili 5V unutra za potrebe unutra...
Zato se i koriste dve i dve parice, plave i braon, da se "podeblja" provodnik i smanje omski gubici...
 
Da, ako kamera podržava PoE, ne treba mi splitter, ali ti kažeš da ova moja ne podržava, što onda valjda znači da mi treba splitter, poput ovog sa slike:

splitter.PNG
 
Moze da se koristi poe injector na obe strane ali moraju kvalitetni kablovi zbog gubitka napona imate i kablove kome su po 2 zice upletene zbog manjeg gubitka napona.
 
Uzeo sam jednu Imou Bullet 2 4MP (IPC-F42FEP) kameru za probu pre nego što potencijalno uzmem i drugu ili još nekoliko njih. Hteo sam da je testiram pre nego što je otac odnese u selo u HR, a pošto kabl od njenog napajanja ne bi bio dovoljno dugačak, uzeo sam pasivni PoE injector i splitter i UTP kabl od 20m. Ispostavilo se da tako povezana sirenu neće da upali, a ni svetlo ne sija konstantno već se primećuje blago treperenje. Sve je okej na njenom napajanju.

Da li se ovaj problem rešava kupovinom PoE switch-a? Ako se ispostavi da nećemo kupovati više nijednu kameru, da li u tom slučaju može biti dovoljno nešto drugo (aktivni PoE injector i splitter možda?), da se ne kupuje takav switch (ako on uopšte rešava problem)?

A inače kvalitet slike sa kamere je sasvim pristojan, tako da @LukasP možda možeš da pogledaš Imou Cruiser 4MP koja je vrlo slična ovoj, a može da se rotira.
Vidim druze da me tagujes pa da ti pomognem to sto ti gasi sirenu i svetlo to je sto kamera nema dovoljno struje isti problem sam i ja imao, kojeg sam uspesno resio.
Znaci treba ti poe switcher ako ces samo 4 kamere ukljuciti onda ti je dovoljan i ovaj: https://shorturl.at/uxzGS
Sa tim si uredjajem obezbedio struju meni je najdalja kamera oko 50m od switchera tako da dalje nisam probavao a proizvodjac tvrdi da ide na 250m.
E sad u uzmi og kutiju 100x100 i u nju mora da ti stane ovaj uredjaj:
Sve to povezes sa utp kabelom i mora da ti radi ja imam dve bullet 2 od 4mp i dve bullet 2c i evo vec nekoliko meseci rade bez ikakvog problema.
Stabilan internet kao i struja.

Javi kad napravis da li je ovako kako tvrdim, pozdrav.
 
Nazad
Vrh Dno