Šta je novo?

Vas (ne)omiljeni copy klub

Krajem '94. od njih (Beosoft) sam kupio A1200 i mislim da je bila oko 840DEM. Čekao sam (dugih) desetak dana i eto, družimo se već više od 20 godina... :)
 
SB Soft - narucivao sam i za C64 i za Amigu...Najcesce je bilo da posaljem svoje diskete i vrate mi snimljene...skoro sam nasao deo kataloga sa igrama dok sam raspremljivao tavan


Sb-Soft- Branko Stanić legenda ? :)

A neko je pominjaoi Copy club i dedicu ? :D Jel bese snimao preko Amige 2000 ?

Inace ja sam uzimao i preko Allo Allo, Beosoft-a za C64. Dani detinjstva! Porucim kasete i u narednim danima iskecujem postara da pozvoni. Kada se pojavi na vratima, sa paketom u rukama, osecaj radosti je neponovljiv! :D A tek taj miris kaseta...! :D
 
Poslednja izmena:
Haha, isti slučaj, i miris kasete se ne može zaboraviti :
 
Hajde da pomenem i Gorana Podlipeca sa Novog Naselja u Novom Sadu.
Drzao je "Lipec Soft" jedno vreme pocetkom devedesetih i radio valjda kao montazer na NS Plus kanalu.
Kasnije se pojavljuje u humoristickoj seriji "Foliranti" na istoimenoj televiziji. :)
 
Hajde da pomenem i Gorana Podlipeca sa Novog Naselja u Novom Sadu.
Drzao je "Lipec Soft" jedno vreme pocetkom devedesetih i radio valjda kao montazer na NS Plus kanalu.
Kasnije se pojavljuje u humoristickoj seriji "Foliranti" na istoimenoj televiziji. :)

Omg omg, a ima lik u svom izgledu nečeg piratskog!
 
Знате ли ону сцену кад се игра у предсобљу на амиги са редсектор демо мејкером?
 
Tata, ali mi nemamo ni bazen ni bastu :D
 
Pozdrav.
Amigu 500 sa prosirenjem sam kupio 94-te godine u Digitech-u koji se nalazio u ulici Ilije Garasanina 27.
Radnja napravljena u podrumu zgrade,ali je sve unutra izgledalo fino.
U pocetku sam tu i snimao diskete za Amigu,tada a i narednih godina neprikosnoveni racunar.
I sami znate,ko je imao Amigu,ona mu je ostala vecna ljubav :).
Kasnije su se u Digitech-u prodavali diskovi za Pc.
digitech.jpg
Posle sam snimao diskete u Shine club-u,koji se nalazio blizu cvetnog trga na Slaviji.
Ulazilo se u stan iz dvorista a diskete je snimamo momak,mislim da se zvao Sasa koji se bavio nekom borilacnom vestinom pa smo o tome pricali,a kada nije bio kod kuce,diskete je snimala njegova mama.Fina gospodja ali se nije razumela u igrice.
shine club.jpg
Posle sam snimao diskete na Miljakovcu u Trio soft-u.
Vlasnik je bio Sasa Babic,takodje fin momak.
Bio mi je u komsiluku u Borskoj 90 i dugo sam kod njega snimao diskete.
Tada sam prvi put snimio jednu od po mom misljenju najboljih igrica na svetu,Oh no more lemmings.
trio soft.jpg
Posle sam snimao u Copy club-u kod cika Svete u ulici Strahinjica Bana.
Cuo sam da je cika Sveta bio profesor na Elektrotehnickom fakultetu.
Bio je prijatan gospodin kao i njegova supruga.
Malo predsoblje i cim se udje u stan,sa leve strane se nalazila Amiga na kojoj je cika Sveta snimao diskete.
Imao je dodatni flopi pa je snimanje islo dosta brze.
Seo bih na hoklicu i cekao a onda trk kuci i uzivanje moze da pocne.
copy club.jpg
Posle sam snimao kod Mitrovic Zorana poznatijeg kao Hammer,na Miljakovcu u ulici Milana Premasunca 20.
Untitled.jpg
 
Poslednja izmena:
Secam se Spectruma, u Nisu smo uzimali od Marine ona je posle, ako se ne varam otvorila, Spectrum radnju i tamo smo uzimali delove za Amigu. Za Comodore sam uzimao od Beosofta secam se da sam jednom porucio 12 kompleta, ja i burazer umalo nismo umrli od srece kad je doneo postar, smesno mi sto smo oca ubedili da nismo uzimali samo igre, narucili smo jedan od kompleta, korisnicki sa programima :) nismo ga dva puta ubacili u kasetofon. Kasnije za Amigu, smo uzimali i kopirali diskete kod Gorana Strelica Strela soft blizu poste glavne u Nisu i kod mnogih drugih u Nisu.
 
Posle sam snimao u Copy club-u kod cika Svete u ulici Strahinjica Bana.
Cuo sam da je cika Sveta bio profesor na Elektrotehnickom fakultetu.
Bio je prijatan gospodin kao i njegova supruga.
Malo predsoblje i cim se udje u stan,sa leve strane se nalazila Amiga na kojoj je cika Sveta snimao diskete.
Imao je dodatni flopi pa je snimanje islo dosta brze.
Seo bih na hoklicu i cekao a onda trk kuci i uzivanje moze da pocne.

Sećam se čika Svete. Mislim da je snimao na Amigi 2000 ?
 
Za Amigu sam 1989. uzimao od Pink Softa pošto je najbrže slao poštom, a fizički kupovao Vega (Vojvode Stepe), YUCS (negde kod Ruzveltove), Aston (Studentski trg), ACZ (Nebojša se zove lik).
 
Mislim da je cika Sveta imao Amigu 500,ali kazu da je on jedan od prvih ljudi u Srbiji koji je imao Amigu 1000.
 
Pričao sam o tome ranije, na žalost čika Sveta je preminuo negde 2000-e, to mi je rekla njegova supruga, kad sam u januaru 2001-e zvao u nameri da snimim još neke diskete za Amigu.
Dok je bio živ, rekao mi je jednom, da je prvi čovek koji je imao A1000 u Beogradu, bio tadašnji saradnik SK-a Srđan Radivojša, od koga je on nakon toga kupio.
Nije bio ljubitelj turbo kartica, jednu je nabavio i odmah potom zamenio za memorijsko proširenje.
Ja se sećam da je imao A1200 sa dodatnim flopijem, a možda i hd, davno je bilo.
Uglavnom, bio je divan čovek, pokoj mu duši, retko ljubazan i kulturan.
Jednu A500 sam pazario od njega, koju je prodavao u ime svog prijatelja, dobro me je služila, sve dok sam je imao.
 
U pravu si,mislim da je imao Amigu 1200,a dodatnog flopija se secam.
Cesto sam isao da snimam diskete u Strahinjica Bana,ne mogu se setiti koji broj.
Legendarni Zoran Modli je pocetkom 80-tih pustao na radio Beogradu kasete sa igricama i programima za Commodore 64.
Najavljivao je kada ce pustiti kasetu,nakon toga bi slusaoci ukljucili snimanje i tako bi snimili sadrzaj za Commodore 64,koji je kasnije sadrzao igricu ili program i najnormalnije radio na racunaru.
Da kazemo da je on mozda na taj nacin imao prvi javni klub.
 
Ja sam takodje snimao igre svojevremeno u Shine Klub-u na Slaviji. Lik je bio extra Amiga fanatik, imao je A1200T tower verziju sa CD-Rom-om i velikim HDD-om sa nakrcanim igrama kao i sve moguće brojeve Amiga World magazina ako se sećam. To je u ono vreme neke '93/'94 bilo ludilo i extra namuljan setup, balavili bi svaki put ja i ortak kada odemo do njega. Bio je povoljan i imao je dosta dobre cene. Takodje često sam igre poručivao poštom od nekog pirata iz Subotice čini mi se (nije Transcom) al ne mogu da se setim imena, putovale bi svaki put po nedelju dana do Beograda.
 
A uuu. Nikad ne bih pomislio da je ijedan Draco ikad usao u Srbiju.
I ja sam svracao do Shina kad sam isao do skca da kupim kasete.
A i Buva preko puta novog groblja je bio gotivan. I njemu je snimala keva kad nije bio tu.
 
A uuu. Nikad ne bih pomislio da je ijedan Draco ikad usao u Srbiju.
I ja sam svracao do Shina kad sam isao do skca da kupim kasete.
A i Buva preko puta novog groblja je bio gotivan. I njemu je snimala keva kad nije bio tu.

Uhh dje me nadje sa SKC berzom, kakav neponovljivi doživljaj <3 ....elem, da ko bi rekao da je DraCo ovde uopšte ušao i mene čudi ta priča, tu su bile A4000 i Toaster-i mada i to se moglo videti retko i samo po nekim TV stanicama. Sve je to tebra završilo na reciklaži nažalost
 
Uhh dje me nadje sa SKC berzom, kakav neponovljivi doživljaj <3 ....elem, da ko bi rekao da je DraCo ovde uopšte ušao i mene čudi ta priča, tu su bile A4000 i Toaster-i mada i to se moglo videti retko i samo po nekim TV stanicama. Sve je to tebra završilo na reciklaži nažalost

Kao da je bilo juče, tražio sam za moju 1200 kabl sa 2.5 na 3.5 IDE i ta žena koja se javila kod KonTikija nije skapirala šta mi treba pa kao zovite kasnije kad dođe muž. Pošto sam kupio ortaka blizu, svratili nas dvojica umesto da zovemo i lik nam pokaže. Bilo je Tower kućište sa folijama, prema ovome bi se reklo prva serija.

Inače nije imao kabl koji mi je trebao, pa sam išao u Amiga Fort sa ortacima, popili pivo u NS i nabudžili..
 
Kao da je bilo juče, tražio sam za moju 1200 kabl sa 2.5 na 3.5 IDE i ta žena koja se javila kod KonTikija nije skapirala šta mi treba pa kao zovite kasnije kad dođe muž. Pošto sam kupio ortaka blizu, svratili nas dvojica umesto da zovemo i lik nam pokaže. Bilo je Tower kućište sa folijama, prema ovome bi se reklo prva serija.

Inače nije imao kabl koji mi je trebao, pa sam išao u Amiga Fort sa ortacima, popili pivo u NS i nabudžili..

Nije me mrzelo da izlistam malo starije brojeve Sveta Kompjutera i zaista u jednom broju (12/'95) u Kon-Tiki oglasu se nudi DraCo Amiga po ceni od samo 6500dm :D Mislim da je to prvi i poslednji oglas za nju no možda se još negde nudila ali ja nisam naleteo. Btw. zanimljivo je i da su Kon-Tiki bili jedini koji su prodavali Sega Saturn ako se ne varam.

Amiga DraCo.jpg
 
Poslednja izmena:
Nije me mrzelo da izlistam malo starije brojeve Sveta Kompjutera i zaista u jednom broju (12/'95) u Kon-Tiki oglasu se nudi DraCo Amiga po ceni od samo 6500dm :D Mislim da je to prvi i poslednji oglas za nju no možda se još negde nudila ali ja nisam naleteo. Btw. zanimljivo je i da su Kon-Tiki bili jedini koji su prodavali Sega Saturn ako se ne varam.

Pogledajte prilog 284229

Eto vidiš.. Samo ja sam je video ranije, još je bilo ok vreme, nije bio decembar sigurno :)
 
Neverovatno koliko su cene additional hardwera za Amigu bile visoke. Pri tome treba uzeti u obzir da se radilo o brendu koji komercijalno prakticno nije ni postojao, usled bankrota godinu dana ranije. Iako su ti delovi hardwera i dalje bili u proizvodnji od strane custom proizvođača tipa Blizzard/Phase 5, pitanje je koliko su te cene bile opravdane u tom trenutku stanja na trzištu.
 
Poslednja izmena:
Neverovatno koliko su cene additional hardwera za Amigu bile visoke. Pri tome treba uzeti u obzir da se radilo o brendu koji komercijalno prakticno nije ni postojao, usled bankrota godinu dana ranije. Iako su ti delovi hardwera i dalje bili u proizvodnji od strane custom proizvođača tipa Blizzard/Phase 5, pitanje je koliko su te cene bile opravdane u tom trenutku stanja na trzištu.

Ne znam kako su se cene Amiga dodataka-a kretale preko (mrzi me sada da kopam) no evo jednog ondašnjeg primera:

Svet Kompjutera (4/'92), Commodore A600 maltene tek što je izašla (Mart, 1992).....prodajna cena u srbistanu za osnovni paket 1080DM, launch cena u USA 499$/780DM godinu dana kasnije pala na 350-400$, vazda su nas drali ovde oduvek, o pirateriji igara na cd-rom diskovima (cena narezanog diska 30DM, cena praznog diska po komadu 10$/15DM, ugradnja 100% klasično naše) i bootleg kertridžima (prosečna cena 50DM) da ne pričamo gde su se neke kopije prodavale skoro pa po ceni nekih originala. Nije ni čudo što su mnogi sebi kuće dizali i kupovali stanove u roku od par godina ;)

A600 cena.jpg
 
Poslednja izmena:
Ne poredi američke cene sa našim cenama. Bolje poređenje je ako porediš cene u UK i nemačkoj sa našim cenama. Poznato je da su cene u USA uvek osetno niže od evropskih i tako je od uvek osim u jednom kratkom periodu s početka ovog veka pa do pre 7-8 godina.
 
Ne poredi američke cene sa našim cenama. Bolje poređenje je ako porediš cene u UK i nemačkoj sa našim cenama. Poznato je da su cene u USA uvek osetno niže od evropskih i tako je od uvek osim u jednom kratkom periodu s početka ovog veka pa do pre 7-8 godina.

Poredim sa USA jer je Commodore američka kompanija i jer se ceo svet upravlja po americi uglavnom, oni diktiraju cenu i obično formiraju istu na tržištu. Cene u UK su oduvek bile extra paprene i prenaduvane za sve stvari, tako je i dan danas, oni prate isključivo svoj standard te njih uopšte ne treba uzeti u razmatranje. Što se tiče Nemačke tamo su cene bile nešto jeftinije ali su isto tako imali svoj Commodore ogranak gde su sklapali računare i prodavali ih po veleprodajnim cenama firmama, naši odavde su ih upravo odatle nabavljali. "Švercovanje iz Nemačke" je priča za sebe i poseban termin u domaćem rečniku. Pokojni stric mi je bio medju glavnim carinicima ovde u BG-u u to vreme pa mu znam tarifu da pusti šleper tehnike iz Nemačke, trlja on ruke al trljaju i ovi naši veruj mi. Nemački standard u to vreme i naš ovde pod ratovima i sankcijama takodje nije za poredjenje. Porez se isto u ono vreme izbegavao, muljalo se na sve strane kako se stiglo (ni danas nije bog zna kako bolje) tako da veruj mi da su nas ovde drali samo tako. Kao što rekoh mnogi su dizali kuće i kupovali stanove....to je 100% proverena informacija ;)
 
Poslednja izmena:
Poredim sa USA jer je Commodore američka kompanija i jer se ceo svet upravlja po americi uglavnom, oni diktiraju cenu i obično formiraju istu na tržištu. Cene u UK su oduvek bile extra paprene i prenaduvane za sve stvari, tako je i dan danas, oni prate isključivo svoj standard te njih uopšte ne treba uzeti u razmatranje. Što se tiče Nemačke tamo su cene bile nešto jeftinije ali su isto tako imali svoj Commodore ogranak gde su sklapali računare i prodavali ih po veleprodajnim cenama firmama, naši odavde su ih upravo odatle nabavljali. "Švercovanje iz Nemačke" je priča za sebe i poseban termin u domaćem rečniku. Pokojni stric mi je bio medju glavnim carinicima ovde u BG-u u to vreme pa mu znam tarifu da pusti šleper tehnike iz Nemačke, trlja on ruke al trljaju i ovi naši veruj mi. Nemački standard u to vreme i naš ovde pod ratovima i sankcijama takodje nije za poredjenje. Porez se isto u ono vreme izbegavao, muljalo se na sve strane kako se stiglo (ni danas nije bog zna kako bolje) tako da veruj mi da su nas ovde drali samo tako. Kao što rekoh mnogi su dizali kuće i kupovali stanove....to je 100% proverena informacija ;)

Ovo je sve tacno. Mada se moj post odnosi na period od godinu dana posle bankrota Commodore-a i upitnost cena Amiga hardwer-a kao realnih u tom trenutku. Evo u prilogu jednog Amiga casopisa u UK iz 1997 godine, gde su se samo 060 kartice kretale i po 480 funti. Kapiram da je takva konfiguracija bila jedan od vrhunaca ponude Amiga platforme ali pitanje koliko prihvatljivo s obzirom da se Amiga tada nalazila van komercijalnih tokova softwerske podrske. Sve je bilo na strani PC-ja i tadasnjih konzola.

https://archive.org/details/cuamiga-magazine-086/page/n1/mode/2up

Gledano iz perspektive gaminga, secam da je i cak 060 u kombinaciji sa kooprocesorom imao probleme u Clickboom verzji Quake-a. Na stranu sto je jedna takva konfiguracija papreno kostala.
 
Nazad
Vrh Dno