Šta je novo?

Uticaj zvučnika na TFT

||NeX||

Čuven
Učlanjen(a)
25.11.2002
Poruke
1,142
Poena
649
Nekada davno dok sam još imao CRT znao sam da nije pametno stavljati zvučnike blizu monitora pa sam to i izbjegavao. Kada sam kupio TFT poštovao sam to pravilo, ali ne u velikom razmaku. Sada radi nedostatka mjesta volio bih jedan zvučnik staviti direktno ispod ekrana tj. na podnožje monitora. Ali pošto nisam upoznat sa tematikom volio bih da mi neko objasni zašto to više nije šteto ili zašto i dalje to šteti TFT monitoru. Hvala lijepa unaprijed.
 
Ja npr. godinama drzim mobilni na samom postolju TFT-a...zakljucak izvedi sam...:p
 
Kod CRT ekrana (monitora, televizora) sliku ispisuje mlaz elektrona koji precizno pogadja tačke raznih boja na emulziji. Taj mlaz se usmerava elektromagnetnim poljima katodne cevke. Zvučnik sam za sebe sadrži jak magnet i ako je blizu CRTa može da poremeti ta polja i usmeravanje pa se dobijaju smetnje, područja sa primesom neke boje, mrlje... itd. Kod TFTa sliku stvaraju tranzistorski (naponski) upravljani filtri od tečnih kristala koji kontrolišu propuštanje svetlosti od pozadinske lampe za svaku podtačku. Tu dakle nema prethodnog efekta, ali moguće da ima još neke elektronike unutra kojoj jak magnet u blizini može da smeta.
 
U svakom slucaju obrati paznju da li je zvucnik koji nameravas da stavis pored monitora magnetno oklopljen. Noviji kompjuterski zvucnici uglavnom jesu.
 
Poslednja izmena:
Ne bi trebalo da imsah problema,meni woof od 180w rms-a stoji na nekih 15 cm od monitora i nishta mu ne fali...
 
Ma opusteno, nema nikakve frke sto se tice blizine zvucnika TFT monitoru.
 
Tacno, zvucnici ne smetaju TFT-ima. Meni su dva Microlab satelita sa obe strane TFT-a (i dodiruju ga) a woofer je iza... i ne prave nikakve probleme.

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
freeman je napisao(la):
U svakom slucaju obrati paznju da li je zvucnik koji nameravas da stavis pored monitora magnetno oklopljen. Noviji kompjuterski zvucnici uglavnom jesu.

Postoji li neka oznaka za to? U mene su Sony-evi zvučnici koji idu preko pojačala i nemaju veze sa PC zvučnicima. :D Inaće debelo plaćeni 2002.god., a evo nađoh sliku na netu:

sonysurspeakers.jpg


I ovaj srednji bih volio staviti ispod monitora, a ova dva satelita stoje pored njega već.
 
Idi u slike soba tamo na BENCH CLUBBING-u i vidi moju sobu,tj deo oko kompa,medju poslednjim postovima je i videcesh da ni sateliti,ni woof od Z-5500 ne smetaju monitoru!!!!!!!
 
Slobodno stavi zvucnike pored TFT monitora. Oni nisu podlozni magnetnom zracenju kao CRT. Provereno i bez brige.
 
Vise od pola godine dva Panasonicova drvena zvucnika bez magnetne zastite stoje na 15-tak cm od tft-a , i nema nikakakvih problema....
 
Ovaj srednji bi trebao, da je oklopljen, sto na istom i pise, bocni verovatno nisu oklopljeni, bar je tako kosd mene a imam iste zvucnike(bar vizuelno)
 
E ja mislim da je stetno

Pazi ja nikad nisam ni hteo da drzim pored svog monitora a kamoli sad pored tft-a. Pazi u zvucniku se nalazi magnet koji 100% steti bar malo:crash: Jednom sam priblizio monitoru zvucnik i slika mi se malo zamrljala i od tada naravno nepada mi napamet da stavljam zvucnik u blizini. Toliko od mene:) POZ....
 
@||NeX||
stavi zvučnike uz monitor i ne brini više.
mada su možda previše blizu, za moj ukus ;)
 
Meni su smetali na CTR-u pa sam odmakao na oko 40-etak cm a sada na TFT-u ne preve nikakvu smetnju. Probao sam namerno, bas me zanimalo.
 
Meni stoji zvucnik 15cm od TFT-a i nemam apsolutno nikakvih problema.
 
Zvucnici uticu na CRT, ali ne i na TFT monitore... Eto...
 
Nazad
Vrh Dno