Šta je novo?

USB Flash format - tip i allocation size

q3railer

Slavan
Učlanjen(a)
21.06.2004
Poruke
503
Poena
330
Pozdrav!

Interesuje me koji tip formatiranja da izaberem za USB flesh i velicinu u smislu allocation size kako bih dobio najbrze performanse u smislu citanja/upisa. Trebalo bi mi za transfer fajlova od oko 150 MB (epizode nekih serija) pa do vecih fajlova tipa od po nekoliko GB-a. Nabavio sam flesh od 128 GB Patriot Supersonic Magnum, koji je bio formatiran u exFat format, medjutim kada sam stavio jedan file od 4,22 GB da proverim brzinu upisa, dobio sam poruku da ne moze da ga iskopira jer je pojedinacan file mnogo veliki (sto je cudno, jer exFAT koliko sam procitao treba da otkloni limit od max 4GB po jednom file-u). Posle formata u NTFS (quick) i default allocation velicine od 4096, mogao sam da kopiram sa nekom prosecnom brzinom od 85-90 MB/s. Ako ko ima neki predlog oko tipa formata i allocation velicine za optimalne performanse citanja/upisa za fajlove pomenute gore, bio bih zahvalan.
 
Чудна порука јер exFat има мало већи лимит ... 16 EiB по фајлу. Да ипак није био обичан fat32? Што се брзине тиче, најбоље је да сам пробаш, то је бар лако.
 
Чудна порука јер exFat има мало већи лимит ... 16 EiB по фајлу. Да ипак није био обичан fat32? Што се брзине тиче, најбоље је да сам пробаш, то је бар лако.

Moja greska, izgleda da je bio fabricki formatiran na FAT32, a ne exFat, sad skontah. Uradio sam format preko Windows 7-ce u exFAT sa default velicinom od 128 kb... Posto brzina upisa zavisi i od harda sa kojeg se kopira, uporedio sam HDD i SSD... sa WD Green-a onih 90MB/sec jeste bio maximum (sto je potvrdjeno pri kopiranju 4.22GB iso fajla sa Green-a na SSD)... Sada sam probao isti file od 4.22GB samo sto sam kopirao na USB sa SSD diska i brzina je daleko veca, izmedju 190 i 200MB/s. Sve u svemu zadovoljan sam, jer je to i brze od zvanicne specifikacije za brzinu upisa...
 
Nemoj me držati za reč, ali mislim da za USB flash diskove NTFS nije preporučljiv. Bolje napravi tako kako je proizvođač predvideo, jer je mala verovatnoća da ćeš svaki dan prebacivati različite velike fajlove. Kad meni tako nešto treba, jednostavno podelim veliki fajl na više manjih pomoću besplatnog 7-Zip programa.
 
To i ja procitah negde, da NTFS nije dobar izbor za fleshke. Za ovu velicinu flesha preporucen je exFAT, i stvarno dobro radi. Mada ne vidim razlog da se veliki fajl razdvoji na vise manjih putem 7-Zip-a ako se kopira na flesh. To radim jedino u slucaju ako nesto treba da narezem na DVD, a vece je od jednog DVD-a. Spor upis se kod fleshki moze javiti prilikom kopiranja malih fajlova (tipa gomile word dokumenata i slicno), ali tada obicno koristim 7-Zip da ih objedinim u jedan file, pa se on iskopira u sekundi.
 
Poslednja izmena:
Da u 2014. ne bi morali da dijelimo fajlove na 100 komada da bi stavili na flash...
 
Pa to nikad i nije moralo da se radi, jer je uz NTFS taj problem resen odavno (sa pojavom Win XP-a)... To je bio komentar korisnika iz Novog Sada o deljenju velikih fajlova uz 7-Zip. A tvoj komentar je zvucao onako klasicno trolovski.
 
Vozi ga u exfatu na default allocation size i uživaj u dobrom flešu.
Može i NTFS, neće mu se značajno smanjiti životni vek osim ako je konstantno priključen i stalno se na/sa njega transferuju fajlovi.

Hvala na savetu. EXFAT na 128kb je default i sljaka odlicno za sad. NTFS necu koristiti, jer iz ranijeg iskustva znam da bi vremenom poceo da gnjavi prilikom transfera i prepoznavanja flesha (kada sam imao takvih problema sa drugim fleshkama, samo im odradim format uz KillDisk i resen problem). A stalan prenos fajlova na ovaj flesh ni bi bio pametan izbor, jer se flesh prilikom duzeg intenzivnog citanja/pisanja dosta ugreje (sto videh prilikom formata u exFAT koji je potrajao oko 15ak minuta), skoro da trebaju rukavice da bi ga iscupao iz USB 3.0 porta (koji inace drzi flesh kao da je zacementiran) :smash:
 
da bi ga iscupao iz USB 3.0 porta (koji inace drzi flesh kao da je zacementiran) :smash:
Srediće se i ovo sa vremenom, nov je flešić a ako eventualno nisi ni koristio ranije taj usb 3.0 port utoliko je izraženije.
Razradiće se, ima da klizi :)
 
Pa znas kako, USB 2.0 port koji je isto nov, nema nikakvih problema sa ubacivanjem i vadjenjem flesha... Dok USB 3.0 port koji sam god koristio (i na starom i na novom kompu), uvek zezaju u tom smislu da je tesko iscupati flesh. Stari flesh koji je Patriot Supersonic Boost XT od 32GB (isto USB 3.0 ali je gumiran), sam umalo skrsio (u zurbi ga brzo iscupao iz USB 3.0 porta i ostao mi samo gumirani deo u ruci, dok je cip ostao unutra)... Jedva sam ga izvadio i vratio taj gumiran deo... Nadam se da ce USB 3.0 da popusti posle nekog vremena, za sada je nocna mora. :mad:
 
exFAT i vozi Misko :)
 
''NTFS је био у функцији бар 7-8 година пре ХР-а.''

U pravu si (od 1993. se pojavljivao u razlicitim verzijama), samo sto je popularizovan uz Win XP.
 
Poslednja izmena:
A najvise me je podstaklo na ntfs stanje na racunarima u srbiji;nisu apdejtovani,masa njih nema windows 8 instaliran,pa ni 7,... Ima jos svasta,ali ne mogu da se setim
 
Pa bolji je 7 nego 8 (8.1).
 
A najvise me je podstaklo na ntfs stanje na racunarima u srbiji;nisu apdejtovani,masa njih nema windows 8 instaliran,pa ni 7,... Ima jos svasta,ali ne mogu da se setim

Ima tu logike... Doduse update za Win XP za prepoznavanje exFAT formata je svega 3,5MB... Ubacio sam ga na staroj masini na WIN XP particiju, sad flesh i tu radi bez problema...
 
Nazad
Vrh Dno