Šta je novo?

Upgrade RAMa pitanje

josko

Cenjen
Učlanjen(a)
29.09.2009
Poruke
98
Poena
159
Poz, Imam msi 990xa-GD55 i samo 2gb rama. Hocu da izvadim to i stavim 2x4gb rama. Sad me interesuje jel ova ploca prihvata samo memorije koje su testirane na sajtu prozivodjaca, tj ovo http://www.msi.com/file/test_report/TR10_2461.pdf, ispada da ne prihvata poprilican broj memorija. I takodje pise u spec sledece
• Supports four unbuffered DIMM of 1.5 Volt DDR3 800/1066/1333/1600/1866/2133* (OC) DRAM, 32GB Max.
Jel to znaci da ne bi trebao da dizem voltazu memorije na 1.65v, jer kolko sam ja video skoro ni jedna memorija nece da radi iznad 1333Mhz na voltazi od 1.5v, ne znam u cemu je poenta onda da podrzava memorije do 2133?
I za kraj ako bi mogao neko da mi preporuci koja bi memorija najbolje isla na ovu plocu uz FX 6300, otkud znam do 50e.
 
Poenta za mogućnost bržih memorija je da bi bila dobra za buduće neke aplikacije. U zavisnosti od toga zašta ćeš upotreblavati kompjuter bilo koja od 1600 će ti raditi dobro. Nikakav problem nemaš ni sa voltažom, ako je memorija deklarisana na 1.6 V ako automatski ploča ne namesti voltažu možeš i ručno.
http://www.itsvet.com/proizvod/king...-ddr3-khx1866c9d3k2-8gx/comp_comp_ram/71/1922
Ja ove 2 vučem već u drugom kompjuteru i rede sve što treba. Vrlo su mali dobitci u ubrzavanju memorije pa se i ne isplati gurati ih previše.
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru. Eto bas te memorije nema na sajtu msi za ovu plocu da je podrzana. Mislim nisu izbacili ni jednu 1866 memoriju da moze to mi nije jasno, izgleda su ono istestirali samo neke memorije, mislio sam da je updejtovano kako treba, otkud sad da znam dal ce je ploca prihvatiti. A reci mi jel velika razlika izmedju 2x4gb kad rade u dual channel i npr jedne memorije od 8gb.
 
Memorije koje su po specifikaciji(1.5 Volt DDR3 800/1066/1333/1600/1866/2133* OC) ploča će u većini slučajeva prihvatiti. Kod memorija sa većom voltažom/klokom će verovatno prihvati ali će raditi sa manjim klokom(npr umesto 1600mhz 1,65v radiće na 1333mhz 1,5v) i tada može da se podesi voltaža ali ako je neprihvati nećeš moći ni ući u Bios. Rešenje da kupiš kod prodavca koji će ti dati da probaš pa da vratiš/zameniš ako ne radi, obično daju tu mogućnost jer su memorije osetljive a imaš i zakonsko pravo da vratiš robu u roku 7 dana.

Dual channel će raditi brže do oko 20% imaš nekoliko testova ne netu.

Što se tiče liste obično se testiraju najčešće korišćene memorije, pitanje kada su oni testirali da li je i bilo memorije 1866mhz na 1,5v pa je nisu ni testirali, a te liste se baš ne apdejtuju često, osim Cpu liste. Možeš da proguglaš koje memorije drugi korište na toj ploči, pri čemi treba uzeti u obzir i verziju biosa.
 
Poslednja izmena:
Poz, Imam msi 990xa-GD55 i samo 2gb rama. Hocu da izvadim to i stavim 2x4gb rama. Sad me interesuje jel ova ploca prihvata samo memorije koje su testirane na sajtu prozivodjaca, tj ovo http://www.msi.com/file/test_report/TR10_2461.pdf, ispada da ne prihvata poprilican broj memorija. I takodje pise u spec sledece
• Supports four unbuffered DIMM of 1.5 Volt DDR3 800/1066/1333/1600/1866/2133* (OC) DRAM, 32GB Max.
Jel to znaci da ne bi trebao da dizem voltazu memorije na 1.65v, jer kolko sam ja video skoro ni jedna memorija nece da radi iznad 1333Mhz na voltazi od 1.5v, ne znam u cemu je poenta onda da podrzava memorije do 2133?
I za kraj ako bi mogao neko da mi preporuci koja bi memorija najbolje isla na ovu plocu uz FX 6300, otkud znam do 50e.
Ne opterecuj se sa voltazom mnogo, u vecini slucajeva ogranicenje mem takta ce ti biti IMC procesora tako da, kad pazaris memoriju obrati paznju na ovo sto ti je @Rick napisao, za vracanje, AMD je cudljiv sto se tice memorije tako da lepo pitaj prodavca(bez obzira sto ti j to pravo) da li je ok da vrnes ako nece da radi i to je to......takodje gadjaj memorije sa hynix modulima ako mozes, koliko znam amd im je naklonjen.
Inace vishere ima nativnu podrsku za 1866 i verovatno ce ti raditi XMP(ako pazaris) 1866/2133 bez problema. Inace na ASUS plocama voltaza memorije zna da se se podigne(kad je na auto) tj da je ploca podigne u nebesa kad dizes FSB, obrati paznju na mozda i gygabit ima taj tripp...
 
Gskill je jako dobra memorija, neces pogresiti.... cenim da ce komotno ici uz neko eventualno minimalno diznaje voltaze(tipa 1.55-1.6v) na 2133 i 9-10-10-28 2T ako ne i vise.....obavezno javljaj kako je legao.. :)
 
Evo da javim stigla je memorija radi fino. Uradio sam onaj peformance test 8.0 i izbacuje za memoriju ukupan rezultat 1250, a kad dignem frekvenciju na 1866 onda je 1300bod tako da je u sustini mala razlika. Nego sam izvalio da ova, a i sve memorije u sustini, daju skoro duplo bolje rezultate sa intelovim procesorima (http://www.memorybenchmark.net/), oko 2000 bodova. Ne znam kolko sad to utice u svakodnevnom radu i igrama, ali meni je ogromna razlika u radu racunara sada, ono sa 2gb je bilo mucenje. Inace kada sam uzimao racunar, uzeo sam ovaj fx6300 jer mislim da nema bolji za 110e da se uzme, intelovi procesori su skuplji dosta. Jedino sto sam hteo da uzmem gigabajtovu plocu al ovi iz win wina nisu imali osim msi. Sada sam vratio na autopodesavanje u biosu i radi na 1600 mhz sa latencijama 11-11-11-28 i neki trc je 39.
 
Poslednja izmena:
480 marks sam dobio. latency 63.3 i 8.8gb/s memory score.
 
MaxxMEM2.PNG sve vrno na daf i ukljucio 2133XMP....malo ubrzana....nisam je twikovao mozda moze jos nesto boljeMaxxMEM2-2.PNG veruje da sa sniperom mozda mozes i bolje od ovoga, ta memara je odlicna....p.s. okaci neku cut read/write i tako to
 
Poslednja izmena:
MaxxMEM2_l0042.jpg MaxxMEM2_l5126.jpg
Jedna je na defaultu 1600 a druga sa klokom memorije na 1866. Dobro tebi je brzi taj procesor i klokovao si je lepo na 2133 :D. Meni je HDD stariji, a verovatno i utice na ovo otkud znam. Nesto sam ja manuelno klokovao to u biosu, samo stavio ddr3 na 1866, podesio tajminge 9-10-9-28, a napone i sve ostalo ostavio na defaultu. I onaj NB frequency je ostao 2000, ne znam dal i to treba da se menja. Ne znam nista oko tog klokovanja dobro bi mi dosao neki auto klok pa da vidim kako radi :) Jel mogu ja da ukljucim taj XMP sa MSI 990XA-GD55 ili moram rucno sve da podesavam. Caka je sto verovatno nisam klokovao kako treba kad sam podigao memoriju na 1866 pa je graficka sa 42 stepena kolko radi u idle modu otisla na 66, verovatno zbog ploce nemam pojma. I sad kad sam vratio na staro radi ok. Meni je i napajanje staro 400 ili 450 w ne znam tacno i imam onaj obican stock kuler tako da sto se tice tog klokovanja nisam siguran kolko mogu i smem.
 
11.jpg
A to je to isti rezultat. U windowsu je 7.8 ocena smesno :)
 
Cek, ajd probaj ovako, stavi na 1866 cl 9-10-10-28 command line 2T podgni votazu na 1.6v....jel si probao uopste XMP profil?
 
Nisam probao xmp ne znam kako se loaduje. verzija biosa mi je 22.5
 
klok2.jpg
To je sa 1866 9-10-9-28 i 2T, voltaza 1.6v. XMP mislim da moze samo za intel, ili se varam ?
 
Varas se..... moras nekog drugog da pitas kako se loaduje nemam iskustvo sa tom plojkom....:(
 
Imam ja u biosu opciju da loadujem to sam video, ali trazi usb. Pretpostavljam da treba da nadjem negde da skinem taj XMP za ovu memoriju i da ga prebacim na flash? :) mozda i lupam ne znam. U svakom slucaju hvala na pomoci. Kako se cini ovo sada na 1866, ja mislim da je intelov procesor da bi duplo brza bila memorija al dobro, verovatno je amd jaci na nekim drugim poljima.
 
Nema loada usb om, ti profili su na memoriji smo moras da ih pronadjes, postavi konkretno pitanje u threadu i to je to.
 
Ukljucio sam onaj OC geniue II da automatski uradi. Evo nesto su bolji rezultati al uopste mi nije jasno kako stavlja ove vrednosti. Kad sam stavio samo jednu memoriju stavio je da radi na 1866, a kad sam ubacio drugu spustio je na 1500.
klok1memorija.jpgklok2memorija.jpg
Ova desno je sa 2 memorije.
 
Batali oc genije...upravo ti je podigao FSB a mnozilac memorije ostavio na def kao i sve ostalo...daleko si od reziltata.....ajd lepo za pocetak procitaj neki Ph IIo.c guide, postavi pitanje za XMP profile na toj ploci u main threadu, kad to sve primuckas, dodjes do "wall-a" onda da se kuckamo kako treba :wave:
 
Poslednja izmena:
Vazi, sve to kad uzmem neki kuler, sada sam vratio na default i mislim da nema svrhe sa ovim box kulerom da radim ista. Hvala puno tebra i cujemo se ;)
 
Samo lagano...pozzzz ;)
 
Evo ga moj G Skillooo :)

maxmem.png


Mada Maxmem nije bas realan test. Copy zna nekada da meni bude i 13500, tako zna da varira. Ali ovaj rezultat mi je max pa onda za 3 sata moze i ne mora da mi padne na 14500. Tako varira test pa nije bas pouzdan za pravu brzinu memorije.
Malo realniji test je Aida (Everest)

Zna li neko da mi objasni zasto te varijacije postoje?
 
Mislim da je vezano za kolicinu slobodne memorije koju program ima na raspolaganju u trenutku testa, slicno kao sa linpakom..
 
Probao sam i to ali nije. Ja prosecno uvek imam oko 50% free, probao sam i sa 80% bude isto. Probao sam i sa prioritetima u Maxmem. Ne znam ima li neke veze za Pagefile, ne bi trebalo da program dira Page
 
Pozdrav drugari,

Da ne otvaram drugu temu, pitaću ovde.

Da li neko ima iskustva, imam Asus p8z68-v pro/gen3 koja podržava maksimalno memoriju do 2200MHz i i5-3570k. Hteo sam da kupim Kingston hyperx beast 2x4gb 2400mhz. Da li ta memorija može da radi na mojoj ploči, odnosno, znam da može u nekom modu ali da li ću moći da izvučem 2200MHz koliko ja max ploče?
Takođe me interesuje, da li je neko radio neki test, koliko je realno razlika u performansama između memorije na 1600 i 2200MHz? Ima li uopšte smisla to natezanje ili da jednostavno kupim neku na 1600 i budem miran?
 
Imam dve ram memorije od 512 ddr (PC3200 sd ram) valjda uparene jer pise kad pogledam komponente jedna od 1gb. Da li ce mi ubrzati rad kompjutera ako dodam jos jednu ddr 512 mb ? I da li ce raditi ako je samo dodam na slot (citao sam negde da hoce da ubaguje ,da ne prihvati ... ). Komp ne radi lose dosta je brz,jednino kad se upali mora malo da se saceka da bi se krenulo sa radom nekih pola minuta. Pentium 4 3.4 gh grafika 256 ram 1 gb. Da li bi mi ovo poboljsanje rama ubrzalo komp, i da li bih moga da instaliram win 7 posto je sad last xp ?Hvala unapred
 
I ja sam se nameracio ne na upgrade, ali sidegrade/switch memorije, ali mi se nesto cini da su memorije poskupele u odnosu na cene od pre mesec-dva?
 
Nazad
Vrh Dno