Šta je novo?

Umrezavanje 5 racunara u wireless mrezu

juninho

Cenjen
Učlanjen(a)
24.08.2009
Poruke
68
Poena
159
Ovako. Uzeo sam internet preko Ikom-a, kupio wireless router Linksys WRT54GL. U pitanju je kuca sa 5 stambenih jedinica, tj gazda i 4 podstanara. Ja, na zalost, nisam bio tu kada se sve montiralo, medjutim sve je sredjeno u roku od 15 minuta. E sad komsija iznad mene se prvi nakacio na mrezu i prepoznat je kao administrator i on je svima ostalima omogucio da koristimo internet (kaze da je imao takvu opciju kada se prvi put konektovao). E sad sta mene interesuje - posto za 2,3 dana idemo da uplatimo onaj paket od 7Mb interesuje me da li ja mogu da na mom racunaru instaliram neki program za kontrolu protoka (vec sam skinuo Softperfect Bandwith Manager) i da iskontrolisem i podelim protok po racunarima, Isto mi nije jasno da li moramo svi da budemo povezani kao Home network ili mogu ljudi da budu povezani kao na Public netwok. Ja sam malo probao i da cackam ovaj program ali nisam uspeo nista da uradim, nisam bas vican a ni userguide mi nesto ne pomaze. Nije mi jasno sta treba da upisem u Source a sta u destination...jooooj imam jos dosta pitanja ali mozemo i kasnije o tome. Prvo treba da vidim da li ja to mogu da odradim sa mog racunara ako nisam admin, i da li i kako mogu da promenim to pa da ja postanem admin?
Unapred hvala
 
Nema "prepoznat je kao administrator".
Za taj ruter postoji sifra i ko je zna moze da pridje uredjaju i administrira ga.
Koliko se secam, drugacijih naloga nema, to je najprostiji Linksysov ruter i nema drugih vrsta naloga, samo taj jedan jedini admin.

Sto se tice merenja protoka, to mozes da radis za sebe licno, za svoju info, nista vise.

Inace, ta varijnta da se poveze vas 5 na isti ruter nije bas najsjanija. Tj. jeste dokle god svi rade istovremeno isto. Medjutim, kada jedan upali news ili posebno torrent, ostalima ce internet da stane.

Sto se tice vase lokalne mreze, internet ce vam radi i kada je svako od vas u drugoj windows mrezi.
Ako hocete da delite sadrzaj direktno u LAN-u jedni sa drugima, onda je potrebno da namestite lokalnu grupu i "share"ujete sta zelite da delite.
 
uffff

Cekaj sad znaci ne moze nista da se uradi!!!! Ja udjem u router nije znaci to problem problem je sto ja nisam mislio da preko routera delim internet (pgotovo posto je interfejs na francuskom). Nije mi jasno zbog cega ne mogu da delim bandwith sa mog racunara i sta treba da uradim da bih mogao to da odradim??? P.S. Nije bitno da budemo umrezeni, tj. povezani u mrezu i razmenjujemo podatke, samo da koristimo internet.
Hvala ti puno
 
Poslednja izmena:
Cekaj sad znaci ne moze nista da se uradi!!!! Ja udjem u router nije znaci to problem problem je sto ja nisam mislio da preko routera delim internet (pgotovo posto je interfejs na francuskom). Nije mi jasno zbog cega ne mogu da delim bandwith sa mog racunara i sta treba da uradim da bih mogao to da odradim??? P.S. Nije bitno da budemo umrezeni, tj. povezani u mrezu i razmenjujemo podatke, samo da koristimo internet.
Hvala ti puno

Ruter deli internet, tvoj racunar je samo jos jedan od onih koji su tamo nakaceni.
Ako si mislio da budes internet provajder i klepas komsiluk, malo si se za...ao, za takve stvari su potrebno znacajno bolji ruteri ili PC racunari za tu namenu.
 
Ne kralju

ja sam mislio da sprecim bas to o cemu si ti pricao. Da kada jedan krene da skida nesto sa interneta, ne povuce ceo protok a nas ostalih cetvoro ostadosmo na dial-up-u, tj. da podelim 7mb na 5 jendakih delova, bar kad je download u pitanju.
Uf kako sam se zeznuo, bio sam uveren da moze to softverski da se uradi.
Propast ziva! Sta sad raditi, ne znam....
 
To mozes sa 5x 1Mb ADSL paketa.
Kao sto sad vidis to nije isto sto i jedan paket od 5Mb.
 
Molba

Ako je neko imao iskustva sa DD-WRT (ili nekim drugim) firmware-om neka se javi, moze i detaljno objasnjenje kako na siguran nacin updatovati firmware. I naravno objasnjenje kako se ogranichava bandwith.
Unapred hvala
 
Vrh Dno