Šta je novo?

Ubuntu skracuje vek hard diskovima laptop racunara

Rešenje je u pravljenju fajla 99-hdd-spin-fix.sh sadržine

Kod:
#!/bin/sh
hdparm -B 255 /dev/sda

i ubacivanju istog u /etc/acpi/suspend.d/, /etc/acpi/resume.d/ i /etc/acpi/start.d/.

Problem je inače u tome što Ubuntu čita podatke direktno sa harda, tako da su za ovo zapravo krivi proizvođači diskova. Windows ove podatke ignoriše i koristi svoje parametre pa nema tih problema.
 
Kad je vec neko spomenuo ovo, kako se prati taj "pristup" disku? Jel ima neki alat/softver za to? Kako da dodjem do informacije u Ubuntu koliko puta je hdd "spinovan"?
 
npr:
Kod:
sudo smartctl -d ata -a /dev/sda
potrebno je da imas instaliran paket
Kod:
smartmontools
medju svim tim podacima o hdd-u, linija Load Cycle Count ti pokazuje koliko puta je hdd spinovan...
 
Da li ovo vazi samo za ubuntu dist. na notebook ili je smrt i za PC hard disks

Hvala
 
Imam Maxtor 160GB 8MB cache, disk star oko 1 godinu. Na disku XP i Ubuntu, disk super radio, zadnjih nedelja malo vise podizao sam Ubunte redje XP, disk poceo da se cuje. Slucajnost ili ?
 
Ja imam isto Maxtor 160 GB / 8 MB cache, i Ubuntu/Fedoru/Xp/2003/ME sisteme.... :) I da kucnem u drvo vec vise od 3 godine radi super :)

P.S. Imam 8icu ispod HDD-a da hladi elektroniku ;)

edit: Doduse na desktopu? jel ovaj bag samo za laptopove?
 
Poslednja izmena:
Evo kod mene hard disk za 6 meseci nakupio 47 hiljada klikova zahvaljujući Ubuntuu.

Sad sam stavio 99-hdd-spin-fix.sh. Od patch-a iz Canonical-a nema ni pomena, verovatno ga neće ni biti.
 
Jel moze neko da mi objasni koju vrednost da gledam? Ovo je SMART status mog HDD-a u laptopu:
Kod:
   WDC WD2500SB-01KBA0 (WD-WMAL72358509) 

    01  Raw Read Error Rate                  51   200  200           0  OK: Value is normal
    03  Spin Up Time                         21   164  128        4316  OK: Value is normal
    04  Start/Stop Count                     40   100  100         183  OK: Value is normal
    05  Reallocated Sector Count             140  200  200           0  OK: Value is normal
    07  Seek Error Rate                      51   200  200           0  OK: Value is normal
    09  Power-On Time Count                  0    89   89         8030  OK: Always passing
    0A  Spin Retry Count                     51   100  100           0  OK: Value is normal
    0B  Calibration Retry Count              51   100  100           0  OK: Value is normal
    0C  Power Cycle Count                    0    100  100         129  OK: Always passing
    C2  Temperature                          0    127  92           23  OK: Always passing
    C4  Reallocation Event Count             0    200  200           0  OK: Always passing
    C5  Current Pending Sector Count         0    200  200           0  OK: Always passing
    C6  Off-Line Uncorrectable Sector Count  0    200  200           0  OK: Always passing
    C7  Ultra ATA CRC Error Rate             0    200  253           0  OK: Always passing
    C8  Write Error Rate                     51   200  200           0  OK: Value is normal

Inace, pre 7 dana mi je crko Maxtor 160GB (koji je bio u laptopu), pa sam ga zamenio sa ovim WD-om.
Koliko se secam, SMART status Maxtora je imao bar 30% vise informacija. Npr... Load Cycle Count je postojao na Maxtoru (i bio je OK), a ovde ga nema!?

Da ne bude zabune... ovaj laptop je u stvari desktop-replacement (ja ga zovem "nekretnina") jer u sebi ima normalnu memoriju, 3.5" HDD, P4 3GHz (nije mobilna verzija)... i tezak je ~7KG
 
Poslednja izmena:
Kao što piše u naslovu, ovaj bag je samo kod laptopova, jer problem nastaje kada se uključi mod za čuvanje energije. Znači ako je laptop uvek na punjaču, onda nema straha... za desktop naravno nema straha

Vrednost koja se gleda je
Kod:
Spin_Retry_Count

Evo kako je bilo kod mene: na nov laptop stavljen Ubuntu. Znači od početka maja do kada sam video ovo nakupilo se oko 136000 spinova. Stavio sam ovaj 99-hdd-spin-fix.sh patch. Sada counter na 138591. Tako da ne znam šta se dešava dalje...
 
Kao što piše u naslovu, ovaj bag je samo kod laptopova, jer problem nastaje kada se uključi mod za čuvanje energije. Znači ako je laptop uvek na punjaču, onda nema straha...

Nope. Moj je bio non-stop na punjaču, pa je opet nakupio klikove. I kad sam ubacio skripte koje rešavaju problem nisam odmah restartovao sistem, već posle nekih sat vremena za koje vreme je on nakupio još nekih 400 klikova.
 
moguće... nisam siguran... taj moj info je sa ovog linka

konkretno ovo:
If laptop mode is enabled (which is NOT the default), then when switching to battery power, /etc/acpi/power.sh issues the command hdparm -B 1 to set IDE and SCSI disks to power saving mode, so enabling laptop mode may be related to this observation.

ali vidim da se tamo rasprava baš raširila... trebaće još čitanja na datu temu...

edit: ovaj leek izgleda da baš zna šta priča...
 
Poslednja izmena:
Canonical se bezveze bruka. U pravu su oni kad kažu da problem nije do njih, ali su oni i pored toga u situaciji da mogu da ga reše i treba da ga reše.
Ovako samo prave sebi negativnu reklamu. Kad za par godina neko pomene Ubuntu prva asocijacija ljudima koji se ne razumeju će biti "A, to je onaj Linux što upropaštava hard diskove".
 
evo na ovom linku i post na blogu od gore spomenutog leeka...

naslov je
Ubuntu is NOT causing aggressive power management

ukratko objašnjenje je:
These aggressive power management settings are set by your BIOS or harddrive firmware. Windows and/or Mac OS X might be overriding these settings which might make Ubuntu look bad if Ubuntu doesn’t override these settings.

Nije do njih ali mogu lako da budu povezani ubuntu? to onaj što ubija hdd? Bolje bi bilo i po mom mišljenju da isprave to...
 
@Miha:
Na navedenim linkovima piše da se gleda Load_Cycle_Count (ID code = C1 tj. 193). SMART na mom WD-u ne prijavljuje tu vrednost!? U čemu je fora?
 
Na mom 4 godine starom laptopu je Load_Cycle_Count 229624. Na ubuntu sam od kako se pojavio FF, znaci nesto vise od godinu dana. Pre toga sam bio na mandrivi, a pre toga na windozi XP. Laptop je manje vise radio svakodnevno... Izgleda da nisam previse potresen ovim ;)

Mislim... HDD vise nije bas mlad, ali radi :)
 
2yooyo: ne znam šta da ti kažem... jedino što mi pada na pamet je da koristiš switch [-a] koji prikazuje sve podatke, mada si to verovatno probao... ili možda da probaš da vidiš iz nekog WD utilitija... sa Hiren's boot cd-a možda...
 
@yooyo
Mozda ne parkira glave :)
 
Једно питањце: Дали је овај проблем везан само за Убунту?
Nervira me ćirilica, t.j. tastatura. Kako stoji stvar sa PCLOS-om ili SUSE-om?
 
Koliko ja znam, problem je samo u distribucijama zasnovanim na Debian-u. Dakle PCLOS i SUSE su pošteđeni.
 
Hvala puno. Moram da priznam da mi se SUSE najvise dopao. Probao sam LiveDVD 10.1 i LiveCD 10.3 i prva mi se vise svidja. Inace, sto se tice mountovanja PCLOS je super, ali na njemu sam imao par problema (na laptopu fun se vrti neprestano, i gasenje laptopa je problematicno). Ovo je malo vise off topic.
 
A sta jedan pocetnik koji je instalirao Ubuntu moze uciniti da se to resi i KAKO? Posto sam instalirao na novi laptop Ubuntu u zelji da predjem sa Windowsa na Linux, pa mi treba takvo objasnjenje kao neko ko jos sem instalacije nije nista posebno radio na Ubuntu!
Thanks
 
Tema je malo starija, ali me svejedno interesuje ovaj problem, tj. da li je rjesen, odnosno ima li kakvih novina, jer sam sebi dao 5 dana slobodno, da sredim laptop, i da mu instaliram linux, sa kojim do sada nisam radio, a gdje mi se ubuntu cini najboljim, za pocetnika.

Unapred se zahvaljujem....

Da li je fedora pogodjena ovim problemom.
 
Poslednja izmena:
Samo jos jedno pojasnjenje, da li je problem rjesen samo za fedoru ili za sve distroe.

i Jos nesto, da li postoji neki link, sa uputstvom sta bih trebao da radim, ili je to sa instalacijom novih varijanti llinuxa, to sve po automatizmu izjegnuti, te se navedeni problem ne pojavljuje.

Hvala
 
Linux Mint 5 Elyssa

Проблем је постојао само код Ubuntu-a ;).

Увек инсталирај последњу стабилну верзију дистрибуције (ако си храбрији као неки, могу и beta/preview верзије проћи ;)). Зато инсталирај Ubuntu 8.10 (ако ћеш Ubuntu).

Моја лична препорука као почетнику је да испробаш Linux Mint 5 Elyssa. У питању је унапређени Ubuntu.

Linux Mint is an Ubuntu-based distribution whose goal is to provide a more complete out-of-the-box experience by including browser plugins, media codecs, support for DVD playback, Java and other components. It also adds a custom desktop and menus, several unique configuration tools, and a web-based package installation interface. Linux Mint is compatible with Ubuntu software repositories.
Можеш користити без проблема Ubuntu, али и Дебиан апликације ;).
 
Jos samo jedno pitanje, ima li neki lintk odakle bih mogao skinuti tu posljednju verziju linuxa za pocetnike, mislim na taj linux mint.

Hvala.
 
Ja kliknem na link ali mi pokazuje error, sta da radim ,da li je problem privremen.

Sory za smaranje, ali ja sam odlucan da ovo sve obavim u narednih 5 dana i da postanem pravi linux-as:banana:
 
Vrh Dno