Šta je novo?

Ušteda energije u pametnoj kući - Diskusija, pitanja, ideje

Dužnost ljudi na vlasti da odgovaraju ljudima koji su ih tu postavili i da na vodeća mesta može samo da dodje osoba sa usko povezanim fakultetom za to mesto...

Da je njima do uštede novca skinuli bi PDV i zaključali cenu na izolacioni materijal, solarne panele... Njima je do toga da se upropasti pa proda.. Jer prodavanje uspešnog poslovanja nema poente...

Moja dužnost kao građana je da platim što manje račune. Sigurno neko ima ogromna primanja da misli o tome što ti pričaš a znam da to nisam ja 😁
 
Nisam ni ja u poziciji da budem ekoloki svestan. Povećao sam potrošnju, ali sam je max prebacio u nižu tarifu i tako štedim 400-500rsd mesečno.
Čisto pošto si pitao zašto bi neko to radio, dao sam odgovor.
Što se svesti tiče, nije me posebno briga jer nije ni one koje treba da bude. Preko puta mene zgrada ima led osvetljenje oko cele zgrade. 7 spratova. Sigurno bar kilometar trake. Za jedan dan potroše KWh koliko ja za pola meseca, a ja onda da gledam tv ispod ćebeta i u mraku da na kraju uštedim dodatna 2kWh. Ne ide baš.
OK, nije tema za tu vrstu rasprave pa ne bih nastavljao.
 
Nisam ni ja u poziciji da budem ekoloki svestan. Povećao sam potrošnju, ali sam je max prebacio u nižu tarifu i tako štedim 400-500rsd mesečno.
Čisto pošto si pitao zašto bi neko to radio, dao sam odgovor.
Što se svesti tiče, nije me posebno briga jer nije ni one koje treba da bude. Preko puta mene zgrada ima led osvetljenje oko cele zgrade. 7 spratova. Sigurno bar kilometar trake. Za jedan dan potroše KWh koliko ja za pola meseca, a ja onda da gledam tv ispod ćebeta i u mraku da na kraju uštedim dodatna 2kWh. Ne ide baš.
OK, nije tema za tu vrstu rasprave pa ne bih nastavljao.
nismo se razumeli..ja sam mislio da promovises da manje trosimo kw da drzavi bude bolje :LOL:
 
pitanje za ljude koji su povezali bojler sa pametnim prekidacem, ja sam porucio neki sa aliexpresa i imam 2 mogucnosti
1 da ga povezem direktno izmedju napona i potrosaca i da onda kad se kupam gasim fizicki dovod na glavnom prekidacu ispred kupatila i samim tim ostavljam i pametni prekidac bez napona
2. da postojeci prekidac odvojim od napona i da ga povezem kao obican beznaponski prekidac, u tom slucaju pametni prekidac je uvek pod naponom
ne znam kako ste vi povezali vase, ali nesto mi je nesigurna ova druga opcija gde ce prekidac a potencijalno i bojler doci pod napon bez mog znanja i komande.
kako ste vi resili ovo i da li sa gasenjem bojlera tokom kupanja (ako to upste i radite) gasite i pametni wifi prekidac?
 
Ne gasimo, relej je uvek pod naponom. Bojler nece nikad doci pod napon bez tvog znanja, samo onda kad ga upalis preko app.
 
Koja je svrha ako rele ostaje bez struje, to je besmisleno.

Vecina relea ima mogucnost da i prekidac daje impuls za manuelnu kontrolu.
Samo preko aplikacije ukljucivati bojler je takodje besmisleno.

Ja imam ideju da kupatilske prekidace zamenim pametnim to mi je bolje od relea, samo velicina dozne pravi problem.
 
Ja sam imao sonoff-ov pov wifi 16A 3500W koji je na sebi imao i PREKIDAČ za direktno paljenje ili gašenje ili i jedno i drugo (zavisi kako podesite u app)
Pišem ovo jer je neko naveo da je nebolozno imati i tu opciju, što realno jeste.

Uredjaj sam kupio davno na ali expresu za svega par $, sve moguće opcije je imao od podešavanja kao i merenje potošnje, koristio je ewlink aplikaciju koja je po meni bila odlična.

Koristio sam ga naravno za boljer, ali sam se igrao i sa drugim stvarima na početku kad sam ga tek uzeo, ne koristim ga više jer sam mu zeznuo žabicu i to za FAZU, nikako da joj to nekkao rešim.


Elem što se tiče bojlera, jako sam brzo skontao i najisplativije mi bilo da pali punjenje boljera pred kraj jeftine tarife. I bezbednosnih razloga jer sam sumnjao na njihovim 16A, ja sam u aplikaciji podesavao da kad se upali radi 15 min, pa ugasi radi hladjenja 10min (mislim na uredjaj) i tako dok se ne napuni boljer.

Bila je baš drastična razlika u potrosnji struje leti i zimi a iste režime sam koristio, jednom podesio i zaboravio. A razlog je naravno zbog hladnije dolazne vode u hladnijim mesecima !

Boljer sam drzao na 2,5 crtice od 3 (ne znam koja je to temp) ni to nisam nikad dirao, i sećcam se da kad nismo kući na održavanje temp je tošio od 0,5 do 1,5 kwh zavisno od doba godine pri testiranju.
Naravno kad duže nismo kuci sam iz app gasio skroz.


Inače najveće raspanje energije-toplote u našem slučaju (a vezano za bojler) je bilo onda kada žena samo da malo opere čašu-dve-tri, a onda neko hoće da pije vodu hladnu :) , dugo nisam mogao da joj objasnim da UVEK koristi sudo mašinu.

Elem na jesen mi crkne sudo mašina nije grejala vodu (sreca bilo samo do grejača) ali smo tako bili bez nje par meseci iz lenjosti, bukvalno mislim da je boljer radi x 3 više :)

80 litara nam je boljer i iz njega ide voda i za kuhinju.

Znači iz mog iskustva, boljer nocu sa tajmerom kakvim god i sudo mašina sad odloženim startom isto noću, sa ta dva uredjaja se drastično smanjuje potrošnja i struje i vode a naročito tople vode.
 
Ja bas pratim i temp uredjaja(shelly) kad radi bojler, i ne zagreva se nesto mnogo u sustini - ide do nekih 60ak stepeni i to je to(to su ovi pikovi pred jutro kad se pali automatski). Sonoff bese nema mogucnost da pokaze internu temp?
 

Prilozi

  • 1681982934365.png
    1681982934365.png
    42.4 KB · Pregleda: 27
Mislim da ima da se uzme verzija na koju ide senzor temperature (ima i za vlaznost vazduha) pa da se nalepi nakazan a ispod oplate i izolacije, jes da ne bi bi merio samu temp vode, al kontam da je je mala razlika.
Ja bas pratim i temp uredjaja(shelly) kad radi bojler, i ne zagreva se nesto mnogo u sustini - ide do nekih 60ak stepeni i to je to(to su ovi pikovi pred jutro kad se pali automatski). Sonoff bese nema mogucnost da pokaze internu temp?


Ovo kod tebe je neka sonda-senzor direktno u bojleru ?

Ako jeste ja da imam to bavio bih se merenjem temp iz dovoda vode u različitim periodima godine,a i uporedjivao temp vode u odnosu na spoljnu temp.
 
Ne ne, ovo je interna temperatura samog uredjaja, posto si spomenuo da ga palis na 15min da se ne bi zagrevao previse :)
 
Ja bas pratim i temp uredjaja(shelly) kad radi bojler, i ne zagreva se nesto mnogo u sustini - ide do nekih 60ak stepeni i to je to(to su ovi pikovi pred jutro kad se pali automatski). Sonoff bese nema mogucnost da pokaze internu temp?
Daj link do tog sto meri temperaturu?

Ako sam dobro razumeo prati temperaturu relea, sto znaci da se rele zagreva do nekih 60c stepeni
meni to ne deluje kao mala temperatura, to je vruce na dodir.

Ipak je to uredjaj poznatog proizvodjaca a na 60 stepeni ce plastika promeniti boju i pitanje je koliko to moze tako da traje jer unutra je mikro rele i malo kuciste.
jel si ga pipao rukom da li je to merenje bas tacno?

Inace sam probao da instaliram eksterni LCD termometar od 1$ sa kablom da dodiruje kazan u bojleru.

Nista "smart" nisam hteo, vec da dobijem precizniji uvid u to koliku temperaturu dostize spoljnji deo kazana
sondu jedino mogu postaviti u donjem delu gde je instalacija, sto nije sjajno mesto ali drugo nema.

Kada se ukljuci grejac merena vrednost ode na max jer senzor meri samo do 70c,
kada postigne temperaturu senzor meri 50 stepeni na dnu kazana
 
Poslednja izmena:
Shelly 1PM i Shelly plus 1PM, oba imaju merenje interne temperature.
 
To je interna temperatura relea, tj verovatno CPU-a na njemu. Nije to mnogo uopste, shelly ima overtemperature protection koji se aktivira na 100c(ili 95) i gasi rele.
Ista je prica na racunarima, oko 100c je kriticna temperatura, sve ispod podnose dobro. Normalna radna temperatura je ~50ak stepeni, na gamingu ce da ode do 70ak+ sigurno.
 
Evo fotke unutrasnjosti tuya prekidaca za bojler sa releom od 20A

Za razliku od klasicnih tuya prekidaca ovaj ima mnogo masivniji rele, i kontakti na plocici su fizicki odvojeni.

IMG20240418110917.jpgIMG20240418110939.jpg
 
Nazad
Vrh Dno