Šta je novo?

Turn on!

Nikola_92

Cenjen
Učlanjen(a)
13.01.2010
Poruke
184
Poena
170
Zanima me dali smem ostavljati nocu dok spavam laptop upaljen tj zbog downloada.Posto sam cuo price da ne sme mnogo biti upaljen.hvala
 
Naravno da smeš. Samo nije preporučljivo ostavljati ga zatvorenog, zbog grejanja.
 
Izvadi bateriju da se ne greje za džabe.

Mislis da je pametno vaditi bateriju? Pitam,ne prozivam...:)

Meni danima radi bez gasenja sa baterijom i nisam primetio da slabije drzi ili sl... niti da se greje...
 
meni se temperature ne menjaju ni stepen ako je zatvoren. ne mora da znači da će temperature da skoče u nebesa

To sto radis malo nije zdravo za ekran;)

Inace moj notebook je ukjucen veci deo dana, a ponekad se gasi samo kad ga nosim negde, stoga opusteno.
 
Poslednja izmena:
meni se temperature ne menjaju ni stepen ako je zatvoren. ne mora da znači da će temperature da skoče u nebesa
Ne skoče tebi, meni, Peri... ali nekom Žiki ili Lazi da, pa je bolje sprečiti nego lečiti. I kao što Lammasu reče, ekrani ne vole povišenu temperaturu.
 
e da, to u vezi ekrana mi nikako nije jasno... na sva zvona se priča o tome kako ekranu smeta, ali meni je to apsolutno nelogično... prvo ekran ne radi, a drugo meni se ekran na starom ibm- ovom laptopu grejao iz nepoznatog mi razloga na veću temperaturu nego ovaj moj sada kad je sklopljen, pa je radio tolke godine. obično se naglašava kako će plastika početi da se krivi, ali i to mi nije jasno kako je moguće, jer apsolutno nema sile da se površina laptopa ugreje do 70 stepeni koliko je potrebno za nekakvo topljenje i krivljenje plastike... za bateriju mi je logično da joj smeta temperatura, ali je ne vadim, jer zašto onda imam laptop ako će da mi se ugasi ako nestane struje? služi mi kao ups... jel može neko da mi objasni zašto temperatura smeta ekranu kada on ne radi i na koji način može da ga ošteti? hvala
 
Ne znam tehnicku prirodu pojave,ali jednom prilikom sam slucajo zatvorio lt dok je radio misleci da ce u stand by mod da ode,ali jok,nije bilo podeseno...Bogami se fino ugrejalo posle par sati i jedno 3 nedelje se nazirale neke bele strafte (koje su licile na vodove) kad je samo osvetljen ekran,ne kad radi...npr ekran posle boot-a... vremenom je nestalo i od tada jako pazim da li radi lt kad ga zatvaram...
 
Poslednja izmena:
au vidiš... nisi jedini... prčkao sam malo po internetu i javljalo se po stranim foumima par ljudi sa sličnim pojavama, belim štraftama... a da li je tebi ekran bio ugašen tada ili se čvario upaljen? ja mislim da to zavisi i od modela laptopa. neki docking stationi na primer zahtevaju da laptop bude zatvoren kad je u njima. moj se laptop bogami dosta greje, i peglam igre na njemu dok je zatvoren, doduše imam hlađenje ispod, cooling pad sa jednom dvanaesticom. ako se nije pojavilo ništa za ovih godinu dana, neće valjda ni u buduće...
 
Meni laptop redovno prenoci skidajuci filmove sa neta. Ne vadim bateriju iz njega, imam postolje za hladjenje, ali ga ne koristim jer se racunar i ne greje nesto posebno. Inace, laptop nikada ne preklapam mada i kada bih ga preklapao ne vidim zasto bi se znacajno povecala temperatura kada vazduh za hladjenje dolazi odozdo.
 
meni se temperature ne menjaju ni stepen ako je zatvoren. ne mora da znači da će temperature da skoče u nebesa

nema to veze sa tim dal se vise ili manje greje

nego kolko se vec greje nije preporucljivo da se poklopi jos monitor i da stoji cele noc spojen sa ugrejanim laptopom

Nece ni monitor da se greje manje ni vise tako samo ce da bude 10 sati preklopljen na vrucu povrsinu ( neki laptovi ne osete jer se malo greju ali neki se dovoljno greju da ne treba monitor sklapati )

nece se ni jedan istopiti ako to ocekujes ili deformisati ali zasto rizikovati bilo kakva ostecenja
 
Poslednja izmena:
nema to veze sa tim dal se vise ili manje greje

ja sam odgovorio na izjavu da će laptop da se više greje ako se sklopi.

uglavnom, i dalje mi nije jasno kako toplota šteti lcd ekranu koji ne radi. tražio sam odgovore na netu, ali nisam našao. svi pričaju kako ne valja to raditi, al niko ne zna što ne valja, ta tvrdnja je postala jedna aksioma, ne dokazuje se x)
 
Svakako gledajte da i ako ostavljate masinu upaljenu 24h makar ugasite display obavezno vadite bateriju, sta ce vam kad je na punjacu, samo se aka bezveze. Meni je moja nedeljama stajala na stampacu i koliko mi se samo puta desilo da podjem negde a bateriju ne ponesem. Ali zato bez punjaca nikada nisam :)
 
ja sam odgovorio na izjavu da će laptop da se više greje ako se sklopi.

uglavnom, i dalje mi nije jasno kako toplota šteti lcd ekranu koji ne radi. tražio sam odgovore na netu, ali nisam našao. svi pričaju kako ne valja to raditi, al niko ne zna što ne valja, ta tvrdnja je postala jedna aksioma, ne dokazuje se x)

ne mozes da dokazes zbog cega ali posledica su bele strafte valjda si video par postova iznad sto znaci da ce do problema doci....ne zna niko kako ali valjda je dovoljno da cujes da je nesto lose da to ne bi radio....
 
Svakako gledajte da i ako ostavljate masinu upaljenu 24h makar ugasite display obavezno vadite bateriju, sta ce vam kad je na punjacu, samo se aka bezveze. Meni je moja nedeljama stajala na stampacu i koliko mi se samo puta desilo da podjem negde a bateriju ne ponesem. Ali zato bez punjaca nikada nisam :)

toshibu koristim 2 god i skoro cele 2 god prezivela je bas na punjacu.... prosecno bar 8 h dnevno..... testirao sam je koliko ce da izdrzi posle cele 2 god i sa jace osvetljenim ekranom 1 i 30,40 min ..... sa nesto slabijim bez problema 2 h :) tako da o kakvom akanju ti pricas...
 
ne mozes da dokazes zbog cega ali posledica su bele strafte valjda si video par postova iznad sto znaci da ce do problema doci....ne zna niko kako ali valjda je dovoljno da cujes da je nesto lose da to ne bi radio....

e pa malo sam se raspitivao u vezi tih štrafti... kaže mi buraz pre nekog vremena bio kod koleginice, radili nešto za faks, blejali u monitor kompa sve vreme (standardni desktop monitor, nije ekran od laptopa), i u jednom trenutku pogledao par minuta na tvu nešto, i kad je vratio pogled na monitor odjednom neke bele štrafte po ekranu. bio je u fazonu wtf? šta je sad ovo odjednom. i nosili su monitor u neki servis gde im je serviser rekao kako se između prvog sloja ove providne plastike i sloja gde se nalaze tečni kristali nalazi jedna kao folija, koja se odlepila, i otuda te štrafte. e sad koliko je taj čovek što je dao to objašnjenje stručan ja ne znam, ali činjenica je da se ta pojava izgleda može desiti bilo kome na bilo kom monitoru. možda se neko u ovoj temi javi da objasni. uglavnom ako mi neko kaže, u vezi bilo čega: e znaš to je tako, ne znam što ali je tako, pa iako i sam mislim da je možda tako, nije mi jasno zašto je tako, tj. ja i dalje ne kapiram kako to toplota šteti ekranu laptopa? :d
 
e pa malo sam se raspitivao u vezi tih štrafti... kaže mi buraz pre nekog vremena bio kod koleginice, radili nešto za faks, blejali u monitor kompa sve vreme (standardni desktop monitor, nije ekran od laptopa), i u jednom trenutku pogledao par minuta na tvu nešto, i kad je vratio pogled na monitor odjednom neke bele štrafte po ekranu. bio je u fazonu wtf? šta je sad ovo odjednom. i nosili su monitor u neki servis gde im je serviser rekao kako se između prvog sloja ove providne plastike i sloja gde se nalaze tečni kristali nalazi jedna kao folija, koja se odlepila, i otuda te štrafte. e sad koliko je taj čovek što je dao to objašnjenje stručan ja ne znam, ali činjenica je da se ta pojava izgleda može desiti bilo kome na bilo kom monitoru. možda se neko u ovoj temi javi da objasni. uglavnom ako mi neko kaže, u vezi bilo čega: e znaš to je tako, ne znam što ali je tako, pa iako i sam mislim da je možda tako, nije mi jasno zašto je tako, tj. ja i dalje ne kapiram kako to toplota šteti ekranu laptopa? :d


pa ovo sto si naveo lici na logicno objasnjenje.....ali da bi shvatio neke pojave na kompu moras bukvalno biti serviser.....tako da naravno naj je znati zasto je to tako ? ali ako mi je nekoliko njih reklo da ne radim nesto jer ce se desiti nesto lose....to sigurno necu raditi....
 
toshibu koristim 2 god i skoro cele 2 god prezivela je bas na punjacu.... prosecno bar 8 h dnevno..... testirao sam je koliko ce da izdrzi posle cele 2 god i sa jace osvetljenim ekranom 1 i 30,40 min ..... sa nesto slabijim bez problema 2 h :) tako da o kakvom akanju ti pricas...

Sve zavisi od individualnog slucaja, moja Toshiba je napunila 3god, radi cele nedelje bez gasenja na punjacu, baterija jedva drzi 15mn :/
Imao sam slicno iskustvo sa dell inspiron-on pre toshibe, pao kapacitet na < od pola sata posle godinu i po.
 
Vruć vazduh delimično izbija i kroz tastaturu, i na taj način direktno bije na skroz zatvoreni displej. Kad sam to skapirao više nikad ne zatvaram laptop do kraja kada ga ostavljam noću, već samo pritvorim displej, tek da ne pada prašina direktno po tastaturi.

Da ne ulazimo u stručna objašnjenja zašto i kako bi toplota mogla da škodi displeju, bolje je i svakako zdravije ne ispitivati, već sprečiti. Ništa ne dobijaš time da ti je laptop skroz zatvoren dok radi, a možeš nešto da izgubiš.
 
Vruć vazduh delimično izbija i kroz tastaturu, i na taj način direktno bije na skroz zatvoreni displej. Kad sam to skapirao više nikad ne zatvaram laptop do kraja kada ga ostavljam noću, već samo pritvorim displej, tek da ne pada prašina direktno po tastaturi.

Da ne ulazimo u stručna objašnjenja zašto i kako bi toplota mogla da škodi displeju, bolje je i svakako zdravije ne ispitivati, već sprečiti. Ništa ne dobijaš time da ti je laptop skroz zatvoren dok radi, a možeš nešto da izgubiš.

slazem se :)
 
Ne znam da li je neko spomenuo ali moze da se promeni power plan i odredi sta se desava kad se zaklopi, stavite u hibernaciju i pretpostavljam da nece biti problema. Tada i ne trosi bateriju, pa ne vidim zasto bi se zagrevao vise od toga kad je potpuno iskljucen. Racunar se butuje ali ostaje sve sacuvano. Ja ga inace stalno drzim sklopljenog u sleep modu i potpuno je hladan kad podignem poklopac.
 
Ne znam da li je neko spomenuo ali moze da se promeni power plan i odredi sta se desava kad se zaklopi, stavite u hibernaciju i pretpostavljam da nece biti problema. Tada i ne trosi bateriju, pa ne vidim zasto bi se zagrevao vise od toga kad je potpuno iskljucen. Racunar se butuje ali ostaje sve sacuvano. Ja ga inace stalno drzim sklopljenog u sleep modu i potpuno je hladan kad podignem poklopac.

realno meni posle 5 sec zatvorenog ode u sleep mode :)
 
Eh, sta ti je Srbija, dok su u inostranstvu vec zadnjih 5 godina u consumer segmentu laptopovi presli 50%, dotle je kod nas to tek pomalo pocelo da bude aktuelno.

Anyway, ne morate da vadite bateriju, ne morate ni da ga otvarate, setujte da radi na nizem kloku kada nije opterecen i da gasi monitor kada ga zatvorite i cao... bateriji nista nece da bude, setujte da se ne dopunjava dok ne padne ispod 95%, posto je na punjacu trebace mu bar nedelju dana da izgubi 5%.

Vadjenje baterije je najveca glupost, od stajanja moze samo pre da propadne... kao i svaki uredjaj koji stoji.
 
Ne znam da li je neko spomenuo ali moze da se promeni power plan i odredi sta se desava kad se zaklopi, stavite u hibernaciju i pretpostavljam da nece biti problema.
Ovde govorimo o uključenom laptopu, a ne o laptopu u hibernaciji.

Da, baš bi bilo super da ostavim torente da se skidaju preko noći, zaklopim displej i on ode u hibernaciju. Ujutru bi me sigurno sačekali svi torenti gotovi :)
 
Eh, sta ti je Srbija, dok su u inostranstvu vec zadnjih 5 godina u consumer segmentu laptopovi presli 50%, dotle je kod nas to tek pomalo pocelo da bude aktuelno.

Anyway, ne morate da vadite bateriju, ne morate ni da ga otvarate, setujte da radi na nizem kloku kada nije opterecen i da gasi monitor kada ga zatvorite i cao... bateriji nista nece da bude, setujte da se ne dopunjava dok ne padne ispod 95%, posto je na punjacu trebace mu bar nedelju dana da izgubi 5%.

Vadjenje baterije je najveca glupost, od stajanja moze samo pre da propadne... kao i svaki uredjaj koji stoji.
Kako namestiti ovo dopunjavanje baterije koje spominjes, imam Dell Studio 1535 i Win 7, nigde nisam nasao tu mogucnost.

Hvala
 
Nazad
Vrh Dno