Šta je novo?

Turion64 Ultra i maximum performance profile

bojsa

Slavan
VIP član
Učlanjen(a)
09.12.2005
Poruke
1,888
Poena
395
Moja oprema  
Monitor
LG 27UD68-P
Laptop
Lenovo Legion 5 Pro
Tablet
Xiaomi Pad 5
Mobilni telefon
Realme GT 2 Pro 12/256
Pametni uređaji
Suunto 9 Baro Titanium, Xiaomi AirPurifier 4 Pro
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Zasto mi na Aceru 6530G koji poseduje AMD-ov Turion64 Ultra u maximum performance profilu i dalje switchuje taktove izmedju 1050MHz i 2100MHz, ovo me zaista iritira, jer mi to radi kada je na punjacu i kada pokusavam da radim nesto ozbiljno...:mad:

Ranije sam imao notebook-ove sa Intel procesorima i max performance je obicno znacio iskljucivo rad na maksimalnom taktu na kome je bio zakucan...

Moze li ovo da se resi uzasno me nervira.

Hvala unapred!
 
verovatno postoji neka opcija u biosu
 
Ili u tom programu kojim odredjujes profile. A sa druge strane meni to ima smisla, jer niko ne voli vruce naslone za ruke, bucan ventilator i sl. Cim startujes to ozbiljno, popece se takt, ako treba...
 
U tome i jeste stvar, i u windowsovom mobility centru i u Acerovom Empovering softveru je lepo sve postavljeno na maks i on i dalje radi glupavi switching...

Sto se zagrevanja tice to nije prob jer stoji na postolju i hladi se, a uz to koristim bezicnu tastaturu i misa, pa cak i moj 26" monitor tako da mi to i nije problem.

Daleko mi je prece mi da mi radi kako treba, jer iritira oseca se kada je pod loadom i uradi switch izmedju dve frekvencije, em sto mi muzika recimo ispreskace, mis zakoci, em sto performanse opadnu pa je predvidjeno vreme da odradi posao znatno duze...

Nije valjda da su to tako glupavo uradili, nikad ga ne bih uzimao da sam znao da je AMD to uradio tako ocajno...:mad: :crash:

Inace nemojte sad samo da mi govorite da za to koristim desktop :D, jer sam trenutno u fazi kupovine novog i moram da se snadjem sa laptopom mesec-dva...
 
Poslednja izmena:
Hm, cudno mi je to sto ti pricas, ja na primer nemam takvih problema sa mojim Turion x2, a sasvim mi je nelogicno da Ultra ima taj problem kad moj nema! Probleme koje si ti opisao nemam ni u power saver modu, a u high performance ni da pomislim.
Proveri u biosu da ti nije ukljucena "cool and quiet" (ili je mozda na mobility proc "PowerNow") opcija, to sto ti pominjes bi mi najvise licilo na to, mada sam imao priliku da radim sa ukljucenom opcijom i opet je sve radilo super.
Koji Os koristis?
 
Vistu, isti OS koji sam i dobio, nista nisam menjao nemam ni vremena da se zezam sa tim...

Inace nemam nista od tih "power saving" opcija u biosu sto je i meni dosta cudno, jer mi je prvo to palo napamet, ali nista.

Gledao sam da nije izasla neka nova revizija biosa, ali nije... stvarno jedan veliki fail...
 
Hm, onda i nemam neku ideju:( Jedino mozda da podelis iskustva sa jos nekim vlasnikom tvog modela, da vidis da li i oni imaju isti problem ili da priupitas podrsku.

Doduse, pada mi na pamet da taj Acer-ov program nije bas najsrecnije resenje, pre ce da bude da je Acer nesto zeznuo nego da je procesor u pitanju. Ja sam samo jednom imao slicno zagusenje sistema na mom kompu i to kada je imao samo 64mb slobodnog rama (ne pitaj sta sam radio :p).
 
Sada sam baš probao na mom notebook-u (intel) da menjam performance profile (sa balanced na high performance) i frekvencija i dalje zavisi samo od opterećenja procesora, a ne od profila iako bi trebalo da u high performance procesor bude zakucan na 100% frekvenciju (Windows 7 je u pitanju). I pored toga ne bi trebalo da dolazi do prekida i trzanja. Verovatno je neki drajver u pitanju.
 
U tome i jeste stvar, i u windowsovom mobility centru i u Acerovom Empovering softveru je lepo sve postavljeno na maks i on i dalje radi glupavi switching...

Sto se zagrevanja tice to nije prob jer stoji na postolju i hladi se, a uz to koristim bezicnu tastaturu i misa, pa cak i moj 26" monitor tako da mi to i nije problem.

Daleko mi je prece mi da mi radi kako treba, jer iritira oseca se kada je pod loadom i uradi switch izmedju dve frekvencije, em sto mi muzika recimo ispreskace, mis zakoci, em sto performanse opadnu pa je predvidjeno vreme da odradi posao znatno duze...

Nije valjda da su to tako glupavo uradili, nikad ga ne bih uzimao da sam znao da je AMD to uradio tako ocajno...:mad: :crash:

Inace nemojte sad samo da mi govorite da za to koristim desktop :D, jer sam trenutno u fazi kupovine novog i moram da se snadjem sa laptopom mesec-dva...

Bojsa, tebi (ili bilo kome drugom) kad je sistem pod loadom, procesor uvek radi na top frekvenciji! Samo u onim milisekundama kada je u idleu, prepolovi frekvnciju, ali to apsolutno ne bi smelo da ti se manifestuje u kocenjima i ostalim stvarima koje opisujes... jednostavno to je C'n'Q sa K8-ce i on nikada nije imao problema koji bi se na takav nacin manifestovali (jezgra kod Griffina nemaju mogucnost nezavisnog klokovanja medjusobno).

Ja imam ZM-82 u HP-u 6735b i nikada nisam imao probleme koje ti opisujes, ali ranije kad sam imao Acer-a sa TL-60 Acerov bloatware (a niko ga nema tolikokoliko ga ima Acer) znaoje zzesce da smori notebook... i na kablu ;)

Moj savet ti je da iskopas po netu kako da izvuces OEM key instalacije svoje Viste na NB-u, pa da udaris clean instal Viste i aktiviras je sa tim kljucem i da se na najefikasniji moguci nacin otarasis Acerove instalacije!

a ako nemas vremena za to, privremeno resenje je da deinstaliras sve sto u imenu ima Acer na notebooku i da potrazis najnovije drajvere za delove notebooka.

ili ako te sve to i dalje tako nervira, instaliraj XP ;)
 
Poslednja izmena:
To i jeste ono sto me najvise od svega ubilo u pojam, instalirana je nova vista, oem key mi je zalepljen sa donje strane notebooka.
Uradjeni su svi apdejtovi, skinut sav svez softver sa Acer-ovog support sajta, a problem ostaje i dalje... :(

Vista je potpuno cista (cak se i rimuje :D), prvi put sam video da mi je radila sa zauzecem rama manjim od 2,5GB koliko je bilo sa Acerovim bloatwareom... Smara me najvise to sto bas taj period za switch frekvencija koji bi trebao da se meri u milisekundama osetim ne samo u usporenju kursora, nego i u zvuku koji zakrci i to bas mnogo iritira.
 
Poslednja izmena:
To i jeste ono sto me najvise od svega ubilo u pojam, instalirana je nova vista, oem key mi je zalepljen sa donje strane notebooka.
Uradjeni su svi apdejtovi, skinut sav svez softver sa Acer-ovog support sajta, a problem ostaje i dalje... :(

Vista je potpuno cista (cak se i rimuje :D), prvi put sam video da mi je radila sa zauzecem rama manjim od 2,5GB koliko je bilo sa Acerovim bloatwareom... Smara me najvise to sto bas taj period za switch frekvencija koji bi trebao da se meri u milisekundama osetim ne samo u usporenju kursora, nego i u zvuku koji zakrci i to bas mnogo iritira.
ne znam sta da ti kazem, to svichovanje se desava gomilu puta (najgrublje receno) u minuti i ako tebi zaista ~100 puta u minuti kurzor blokira i muzika krci, onda je stvarno ozbiljan problem, koji opet nije do procesora, jer taj "feature" po pcv co.-u ima i na Intelu, pod Vistom. Meni proc to isto radi, ali zaista nemam problema koje ti pominjes.

mislim, sad je krajnej nebitno jel NB na kablu ili nije, ako on tebe tako kara, onda je nesto ozbiljno zeznuto.
 
Nista, videcu jos da nije do nekog drajvera, pa javljam, jer ovo opasno pocinje da smara...
 
Napravio sam jedan test, cisto da vidim sta ce da se desi. Pustio sam winamp, film 1080p i onda sam zakucao sa everestom cpu na 100%, i sem sto sam dobio slide show od filma, i sto se word startovao vise od dva minuta sve je radilo normalno. Hocu reci muzika je normalno svirala, mis je normalno radio, u word-u sam normalno kucao...
U pravu je Nedjo, osim ako sam notebook nije felerican, problem mora da je softverski.
 
acer exteza 5630, savrsen model , radi kao sat a cena mu je dzab dzabe . Dodaš mi jos 2 GB DDRII i dobijes masinu koja ubija.
 
Ja takodje imam turiona, nemam taj problem, moj model je acer 5520G travelmate, super je acer brand!!
 
Ja imam 6530g, cini mi se potpuno isti kao bojsa... E sad, ne razumem se bas u to switchevanje taktova itd. ali sam primetio da se i meni ponekad desi, da mi muzika kocuca, doduse, samo dok je van kabla. Kocenje kursora mi se nije desavalo...
Ako mozda treba da se uradi, tipa neki test ili neko poredjenje, ja sam tu.

Jedina stvar koja mi se desavala, a da je bila problem, sa ovim lapom, od kad ga imam, je da mi je zvuk krcao, odnosno ona tuba, kao da probije na momente. Za to sam cak otvorio i posebnu temu, ali nisam problem uspeo da resim, jer je retko ko reagovao na temu, ali cini mi se da je problem iscezao, jer mi do tog 'probijanja' nije u skorije vreme dolazilo(da kucnem u drvo)...
 
Resio sam problem, pa da podelim iskustvo sa ostalima:

Problem je bio u drajverima za zvucnu. Naime, na Acer sajtu iako se datum drajvera poklapa sa datumom kada su izasli poslednji drajveri na realtekovom sajtu. Ipak, u pitanju su stari drajveri na Acerovom sajtu. Skinuo sam sa techpowerup-a R229 drajvere i sada je sve ok. Proc naravno i sada switchuje frekvencije, ali se sada to ne oseca ni na kursoru ni na zvuku.

Hvala svima koji su se javili da pomognu!
 
Da li mozes da postavis tacan link sa kog si skinuo drajvere?


EDIT: Snasao sam se!
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno