Šta je novo?

Toplotna pumpa

To su voda/voda tp gde teorijski nema pada grejne snage, a ti gledaš vazduh/voda gde se isti desava sa padom spoljne temperature.
Tebe zanima okvirni podatak toplotnih gubitaka na zeljenoj temperaturi.
I taj podatak je samo okviran, nikako tacan, to dobro imaj u vidu kad budes sa njim baratao.
 
Ja da sam strucan ja ne bih pitao ovde za pomoc. Ako neko moze neka da konkretniji odgovor

Znaci 220m2 grejne povrsine, svuda podno grejanje. Zidano Klima/termo blok 25 + izolacija 10cm. P+1 objekat. Stolarija nova, troslojno staklo

Sta biste vi stavili sebi?
 
Ne treba ovde na forumu da ocekujes odgovore na takva pitanja, niti iko ovde daje garanciju da je u pravu. Ako to ocekujes onda mozes i majstora da poslusas.
Pretpostavljam da si svestan da je u pitanju skupa investicija i logicno zahteva minimum neki krsteni projekat/proracun od strane termoenergeticara za pravilan izbor snage TP. S druge strane, majstora ima svakakvih a vecina ce ti reci uzmi jacu pumpu jer em ne daje pare iz svog dzepa, em nece ni glava da ga boli u smislu da mu skaces posle po glavi sto TP nema dovoljno snage da zagreje objekat. To sto u slucaju predimenzionirane pumpe ova ne taktira nego ulazi u on-off rezim, ubrzano haba delove i trosi vise struje nego sto treba, on nije ni svestan ili ga je bas briga jer je to dugorocna posledica koja se nece pokazati dok je pumpa u garanciji. Oni samo po broju instalacija hvataju nekii rezon kvadratura-snaga TP i to ponavljaju ako ih neko pita. Cast izuzecima, naravno

Koju cifru ti je izbacio kalkulator za ocekivane gubitke (dole levo)
 
Ukupni toplotni gubici 8.035,37W

Problem je sto je ovaj proracun dosta manjkav. Recimo za stolariju izbacuje 2 W/m2, a znam da je za stolariju koju sam uzeio to oko 1 W/m2. Nudi giter blok 19, ne nudi termo blok 25, i slicno...
 
Jeste, ima malo opcija. Generalno su ti kalkulatori samo informativne namene, tj da vidis gde se otprilike kreces. Na netu ih ima dosta, mozda nadjes neki detaljniji.
 
Govori ti koliko tvoja kuca ima toplotne gubitke koji se moraju nadoknaditi. Drugim recima da bi imao toplotni bilans kuce sa recimo sobnom temperaturom 22C znaci da tvoj izvor toplote mora dati najmanju istu snagu koju gubis. U tvom slucaju TP ispod koje ne bi trebao da ides
 
Ja da sam strucan ja ne bih pitao ovde za pomoc. Ako neko moze neka da konkretniji odgovor

Znaci 220m2 grejne povrsine, svuda podno grejanje. Zidano Klima/termo blok 25 + izolacija 10cm. P+1 objekat. Stolarija nova, troslojno staklo

Sta biste vi stavili sebi?
Ja bi izbacio 16kw iz računice u svakom slučaju.

Napravi neki sistem eliminacije makar 😁
Koji vid centralnog grejanja danas ne zahteva upotrebu struje?
Kod mene kotao.. Lozili slabije kada nije bilo struje davno davno..

Prizemlje nista na spratu mlaki radijatori
 
Screenshot_20230628_172016_KupujemProdajem.jpg
Ko hoće nadje način. Ko neće fokus na negativu.
 
Kad vec delis savete sta i kako moze, potrudi se da bar znas da objasnis kad to moze da se koristi, zbog cega moze i najvažnije kad ne moze.
Batali te fore iz vrtića...
 
Ja da sam strucan ja ne bih pitao ovde za pomoc. Ako neko moze neka da konkretniji odgovor

Znaci 220m2 grejne povrsine, svuda podno grejanje. Zidano Klima/termo blok 25 + izolacija 10cm. P+1 objekat. Stolarija nova, troslojno staklo

Sta biste vi stavili sebi?

14 neki srednji brend

Retki su ovde ljudi koji su u tim vodama stručnjaci da ti kazu ista konkretno.

Neces dobiti od njih link ili neku tabelu koju oni koriste kamoli savet koju da staviš.

"zovi nekog da ti to izračuna"
"ne moze to tako ne valja to nista"
...
Očekuj uglavnom šture odgovore i nista konkretno iako su ugradili ko zna koliko TP i imaju povratne informacije od tih ljudi kako im se ponasaju TP tokom nekoliko zima.

Meni burazer ima TP od 9kw na 160m2, obican blok, stiropor 5ica, sve podno.
Neki stručnjak mu je izračunao da je to ok. Pa ti vidi kako da znas ko je dobar ko nije. Moras maksimalno da se informišes sam, da kada ti dodje neko, znas da li on zna ili je privučen kao i ti 😁
Burazer prezivi zimu ali temperatura u kuci mu je 20-22 tj u duksu je.. Nije majca.
Ima dosta losiju izolaciju od tebe.

Ja sam ti napisao kod mene 16kw vivax TP (za koju su svi napljuvali da je krš i da cu da ih molim za Daikin preporuku) , radijatori + podno, ove zime drzao na oko 24c
 
To ti je kao Daikin 12 kW
 
Mislim da sam prelomio, da cu prihvatiti ponudu od majstora koji mi je radio Rehau podno grejanje. Dakle
Daikin Altherma 3 14 KW ERLA14DW1
unutrašnja jedinica Daikin Altherma EBBX16D9W
3x400V

Sama pumpa 8500e, sa montazom i opremom kotlarnice 10350e. Nadam se da nije prejaka
 
Hteo sam ti napisati da onaj ko bude radio ugradnju i preporuku tp, mora biti dobro upoznat sa tim kako je podno grejanje uradjeno i razvedeno.
Najbolja tp, ne moze da ispegla lose uradjeno podno grejanje.
A ako te ne mrzi, pronadji tabelu kapaciteta za taj model koji ti nude, pa okaci ovde.
Mozes i sa sa onog toplotnog kalkulatora ako te ne mrzi.
 
Mislim da sam prelomio, da cu prihvatiti ponudu od majstora koji mi je radio Rehau podno grejanje. Dakle
Daikin Altherma 3 14 KW ERLA14DW1
unutrašnja jedinica Daikin Altherma EBBX16D9W
3x400V

Sama pumpa 8500e, sa montazom i opremom kotlarnice 10350e. Nadam se da nije prejaka
Najbolje je da nađeš nekoga ko može da ti izračuna koliko jaka TP bi odgovarala tvom objektu.Koliko vidim neke firme nude izradu projekta grejanja za oko 2e po m2.Ti već imaš razvedeno podno grejanje treba ti proračun možda i manje košta informiši se.Jaka je to cifra da bi se nadao da nije prejaka TP.Nije na odmet da poslušaš i majstora ali ja bi tražio savet i proračun profesionalaca koji to rade.
 
Hteo sam ti napisati da onaj ko bude radio ugradnju i preporuku tp, mora biti dobro upoznat sa tim kako je podno grejanje uradjeno i razvedeno.
Najbolja tp, ne moze da ispegla lose uradjeno podno grejanje.
A ako te ne mrzi, pronadji tabelu kapaciteta za taj model koji ti nude, pa okaci ovde.
Mozes i sa sa onog toplotnog kalkulatora ako te ne mrzi.

Ne mogu da nadjem tacne specifikacije za taj model Daikina... Samo da je COP 4.7, verovatno A7W35.

Evo sa sajta gubici, mada verujem da su manji, jer imam i bolju stolariju i bolje zidove od onoga sto je ponudjeno...

Ukupni toplotni gubici
W 8.209,03
Gubici na zidovima
% 21,63
Gubici na prozorima
% 23,11
Gubici na tavanici
% 35,64
Gubici na podu
% 19,61
 
To je kad gore izaberem za minimalnu spoljnu -15 a za sobnu 23
 
Obrati paznju na pozicuju pumpe, moja je na 1.5m od kuce a cevi idu oko 5-6m oko kuce pre ulaska u kotlarnicu (jedino je tu bilo normalno estetsko resenje tj da se ne vidi sa ulice), problem je sto je to deo kuce gde navejava sneg i TP proslu zimu bila cela u snegu i ledu par dana sto je padao. Pitanje ste ce biti ako dodje zima gde ce navejavati 4-5 dana konstantno. Morao bi da je odkopam :ROFLMAO:

Najveci problem je sto kao usisivac svaku pahulju uvlaci u sebe.
I da sam sve to znao..opet bi je tu stavio..samo bi odmah radio neki mini krov za nju.

Sada cu napraviti nesto na ovu foru od PVC cevki
iu
 
To je kad gore izaberem za minimalnu spoljnu -15 a za sobnu 23
Postoji i "drugi par opanaka", tj pumpa treba da je odgovarajuća spram grejne instalacije, tj mora se ispoštovati minimalni i maksimalni protok, kako ukupan tako i po svakom grejnom krugu, a pad temperature između potisnog i povratnog voda treba da je ∆t=5°C (po toj razlici se obračunava snaga koju grejno telo predaje prostoru). Toplotne pumpe uglavnom imaju frekventno vođenu pumpu, pa se brzina pumpe tj diferencijalni pritisak prilagođavaju uslovima u sistemu grejanja. Dakle nije samo "na 100kvm ide xx kW", i precizan odgovor ti može dati samo neko ko se profesionalno bavi projektovanjem grejanja.
 
Zavrsena prica, porucena Daikin 14kw preko firme koja je i uvodila rehau podno grejanje... valjda znaju sta su i kako postavljali...
 
Postoji i "drugi par opanaka", tj pumpa treba da je odgovarajuća spram grejne instalacije, tj mora se ispoštovati minimalni i maksimalni protok, kako ukupan tako i po svakom grejnom krugu, a pad temperature između potisnog i povratnog voda treba da je ∆t=5°C (po toj razlici se obračunava snaga koju grejno telo predaje prostoru). Toplotne pumpe uglavnom imaju frekventno vođenu pumpu, pa se brzina pumpe tj diferencijalni pritisak prilagođavaju uslovima u sistemu grejanja. Dakle nije samo "na 100kvm ide xx kW", i precizan odgovor ti može dati samo neko ko se profesionalno bavi projektovanjem grejanja.
Da li imas nekog koga bi preporučio?
 
Da li imas nekog koga bi preporučio?
Nemam druže, i ja se raspitujem. Treba da započnem sa gradnjom kuće u Septembru, ali danonoćno čitam o grejanju, i stalacijama, solarnim panelima, temeljima, završnim radovima, itd.
Zavrsena prica, porucena Daikin 14kw preko firme koja je i uvodila rehau podno grejanje... valjda znaju sta su i kako postavljali...
Može li na PM koliko te je izašlo podno grejanje? Na kom rastojanju su postavljane cevi, da li je razmak isti u svakoj prostoriji, koju podnu oblogu si stavio(pločice, parket, laminat), kakva ti je izolacija (pod, zid, krov) i koje cevi su koristili majstori?
 
Mozda ti je bolje da radis zidno grejanje posto radis od nule.
 
Poslednja izmena:
Podno-zidno, ili samo zidno? Po čemu je zidno bolje od podnog? Pitam jer ne znam, do sada nisam imao ni jedno ni drugo A šta ću sa prostorijama sa puno staklenih površina (dnevna soba)? Tu samo zidno nije rešenje
 
Jedan kolega sa jednog drugog foruma je ugradjivao zidno\podno. Podno je stavio u kuhinju i u kupatilo. A moze naravno i bez podnog.
Instalacije se stavljaju na spoljne zidove, e sad ako ti po projektu mislis da ce negde biti hladnije da nema dovljna duzina i promer cevi verujem da moze i na unutrasnje zidove.

Instalacije za grejanje idu posle struje, vode kanalizacije(kup,kuh...). Naravno pre malterisanja. Utipluju se drzaci i poredjaju se cevi. Malter mora sa vlaknima, plus je taj kolega stavljao mrezicu kao dodatnu zastitu za svaki slucaj.

Mislm da je zidno bolje ipak se zidovi hlade vise od poda, ovako akumuliraju toplotu i zadrzavaju je unutra.Veca je grejna povrsina. Kako kolega rece zidovi ponasaju se kao kaljeva pec, jos bolje ako je opeka(cigla).

Mogu ti pustiti link prepiske i primera firme koja je mu radila na PM.
 
Nazad
Vrh Dno