Šta je novo?

The DirectX 12 Performance Preview: AMD, NVIDIA, & Star Swarm

Videcemo kako ce se odvijati stvari i koliko ce Microsoft biti agresivan. Mislim da je njima cilj da iskopiraju Apple, Google, Valve i sve stave pod jedan sesir tj. Windows/Microsoft Store odakle ce distribuirati svoj softver i softver za njihov (unifikovani) operativni sistem. Ako budu preagresivni u tome onda ideja Valve-a da razvija SteamOS ima smisla i tu je Vulkan jako bitan sastavni deo. Ne znam samo zasto se EA/Ubisoft/Activision mlate sa svojim prodavnicama kada ce oni prvi biti primorani da prodaju preko Windows Store gde ce opet procenat da uzima neko drugi, umesto Valve to ce biti Microsoft kao sto je vec situacija na Xbox One.

Valve ne zeli da se odrekne svojih 30%, to je sigurno i ako "objasne" razvojnim studijima da podrze Vulkan eto lepog pocetka neke druge price :)

Valve nije bezveze poceo da razvija steamOS. Imali oni predvidjanja (ili neka vrsta spijunaze) sta ce MS da radi. Ono u sta sam siguran je da MS nece moci da skine valve sa store trona bar jos nekoliko godina cak i ako budu agresivni i da valve zaustavi razvoj steamOS.


Ova prica se opasno spinuje sada jer treba zavaliti aktuelne karte u back to school periodu kada se najvise prodaju. Za razliku od nekih prethodnih godina, nijedna od kompanija nema spremnu novu generaciju (jer su postali n-ta rupa na svirali kod TSMCa) te se ovaj trenutno uspavani konj (DirectX 12) mlati kroz placeni benchmark (u smislu da je placen razvoj te igre i endzina od strane AMDa). Razumem AMD u potpunosti, sada ima je sansa da prodaju GCN kroz pricu o kvazi boljoj DX12 podrsci. Kada se pojave DX12 igre bice aktuelne neke druge karte a tada ce verovatni obe kompanije imati "full" DX12 podrsku.

Primeticete da se kroz benchmark porede Titan, 980ti, 980 i 970 sa 390X i ostalim AMD kartama sa starijim cipovima a ne Fury. To je zato sto se Fury proda koliko ga uspeju proizvesti a ove rebrandirane imaju na stanju pa hoce da poguraju njihovu prodaju ovom pricom.

Pa naravno da porede samo jace modele... I po cemu je bench placen ako nV kartice nemaju full hw support za async compute? Kao sto sam vec rekao ranije i ispostavilo se da je emulacija losa, hw podrzava emulaciju za koju je potreban software i taj deo sw/drajvera ocigledno ne radi, a i kako bi radio kad nisu imali nijednu igru da ga pravilno isprobaju?! To je nV verovatno i ocekivala, s tim sto AoS nosi AMD reklamu pa su hteli da se provuku kroz to da je igra namerno oprimizovana za AMD kartice. I posle se ljudi cude zasto cak i AAA developeri ne koriste sve mogucnosti koje im API nudi, cim probaju to da urade, odma' se stvori hardware kompanija da se zali sto software radi lose na njihovom hardware-u...

Ja baš mislim suprotno :D
Gledajući trenutne cene, i znajući da će naredna generacija (Pascal, AI) biti u novom procesu, i da će možda karte iz srednjeg-višeg segmenta (970/390) imati HBM1/2 memoriju, očekujem da neki GTX 1070 i Radeon R9 490 budu preko 400€. Zato mi se čini da je bolje ići 970/390 krajem ove, početkom sledeće godine

Pa, ako si video ono sto sam okacio u onom tvom postu sa cenama, ja mislim da ce cene kartica jos da skoce :D Pogotovo ako obe kompanije ubace full dx12/12.1 support. Za iste performanse bice bar 10% veca cena, a za bolje performanse, mislim da ce top ponuda (ekvivalent za 980Ti/fury u novoj generaciji) da dostigne cenu titana, naravno, ako budu imali bar 20% skoka performansi :D
 
Primeticete da se kroz benchmark porede Titan, 980ti, 980 i 970 sa 390X i ostalim AMD kartama sa starijim cipovima a ne Fury. To je zato sto se Fury proda koliko ga uspeju proizvesti a ove rebrandirane imaju na stanju pa hoce da poguraju njihovu prodaju ovom pricom.

na vise mesta uocih da kruzi prica kako i fury ima problem sa async shaderima... a zanimljivo je zaista da fury niko ne vrti, sta je po sredi, videcemo
 
Ja baš mislim suprotno :D
Gledajući trenutne cene, i znajući da će naredna generacija (Pascal, AI) biti u novom procesu, i da će možda karte iz srednjeg-višeg segmenta (970/390) imati HBM1/2 memoriju, očekujem da neki GTX 1070 i Radeon R9 490 budu preko 400€. Zato mi se čini da je bolje ići 970/390 krajem ove, početkom sledeće godine

Rekoh nove karte, misleći na nove "polovične" dx12 karte, i mislio sam na nove u radnji.
Npr ja imam 280x, i šta meni sad nova karta može pa ponudi, apsolutno ništa.
Jedino što bi menjao za neku nvidia kartu u istim rangu, jer mi je potrebno zbog 3D filmova na projektoru, ovako se patim sa dve kartice, GT220 za filmove, a 280x za igre.
 
Naravno, bilo je pitanje vremena... :D

 
Nabudzice Nvidia nesto...ili ce se izlazak DX12 igara stopirati do daljnjeg.
 
ma oce malo sutra
isto ko sa 970 katastrofom mesec dana buke posle svi zaborave i samo nastave po default da kupuju nvidiju :)
 
Zato sto igre generalno rade uzasno vec 10 godina na windowsu zbog microsofta i xboxa.
Kupis duple 980ti i i dalje nemas 60fps u nekim igrama. Ovo sto nvidija radi isto tako je samo pis**** u oci ljudima.
Karte nikad skuplje, performanse na skoro svim igrama nikad gore, da ne govorim o nepotimizaciji propriatery software i propiratery hardware koji je isfragmentisao celo trziste a ovde se govori o nekim best buy kartama.

Nadam se da ce ovo mracno doba da prestane sa kada se MS vrati sa ovim DX12 ili kada nestane (PC space ili oni sve jedno).
 
Ja ne vidim problem, Nvidia je za par fps losija i bez DX12 podraske.
Znaci gurace igre slicno kao i AMD sa podrskom.
 
Lol, ovo je verovatno jedan od najboljih. :D





Ma da, ali bitno da je GTX970 i dalje best buy, kao i da igre generalno i dalje bolje rade na Maxwell kartama nego na GCN.


Objasni mi ovu umotvorinu molim te
 
Nvidia DX12 GameWorks Games,:beat:
pa, vi vidite sta cete sa tim nekakvim shaderima.:D
 
Poslednja izmena:
nVidiji je trenutno fokus na nekim drugim stvarima (usavrsavaju drajvere za SteamOS). Cim DX12 igre postanu aktuelne oni ce vratiti fokus na to.

ARMA3 za Linux/SteamOS na nVidia hardveru radi u proseku jedan frejm sporije nego li Windows verzija a u pitanju nije pravi port nego ide preko wrappera (nesto kao Wine). Na ekvivalentnom AMD hardveru su performanse duplo pa i vise slabije. Valve ce za koji mesec da lansira Steam Machine i zato se nVidija oko toga bakce. AMDa to izgleda ne zanima. Dota 2 Reborn na nVidia hardveru u OpenGL 3.3 modu koji je ekvivalent DX9 daje 10 frejmova vise. DX11 renderer daje 30% manje fps a ne izgleda nista bolje jer ta igra ne koristi nista od ekstra efekata. Pred kraj godine ce Valve izbaciti Vulkan renderer i DX12 (a mozda i nece nego ce ostati na DX11). U pitanju je Source 2 koji ce pogoniti sve naredne Valve igre pa i igre mnogih drugih studija. Na AMDu situacija ni izbliza nije ruzicasta. AMD kao i obicno se kladi na pogresnog konja ;)
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
There are some significative architectural differences between nVidia and AMD GPUs that make async scheduling much more important for the later.

GCN is a combination of a a high number of shaders with a complex/deep pipeline (hence, high latency). This makes it paramount to have the GPU kept well fed at all times and as soon as possible: maximizing shader occupation (and thus performance) and minimizing job wait time (and thus latency).

nVidia, on the other hand, uses a shallower pipeline with a lesser number of shaders. It is much easier to keep the pipeline well fed at all times (as there's less shaders to feed), and since the overall latency is lower, simpler scheduling mechanisms suffice. This is why they've changed to software scheduling in Kepler:

http://images.anandtech.com/doci/5699/Scheduler_575px.jpg
http://www.anandtech.com/show/5699/nvidia-geforce-gtx-680-review/3

Async sheduling will have a much lesser impact for Maxwell, as the pipeline is already expected to be full at all times.

This is also why AMD is a beast in pure compute tasks: latency is mostly unimportant there and shader occupation can be tuned to be maximized at all times.
 
He,
mala dopuna, ovako bolje zvuci, marketinški;)
Nvidia DX12 GameWorks Games - The way it meant to be played nvidia.:sceptic:
 
Да као фол не вреди тај асинхрони мод рада, не би они ноге поломили да га брже - боље имплементирају, па макар софтверски. Није важно што ће само да има, "на папиру".
 
Cudno kako ne znas, ona stara narodna... Koliko i 290X koja se cak i kao polovnjak neretko prodaje po suludim cenama.
A kamoli novotarije u vidu 390/390X. :d

gtx 970 i 290x su skoro iste i po cenam a i po performansama a 390x je vec u klasi gtx 980 bil a ona rebrand ili ne.
Ja tebe pitam kako bese igre na Maxwellu rade bolje nego na GCN?
 
Lepo, mrse mooda sa optimizacijama i/ili drajverima. Jel tako ono bese? AMD karte bi onako u teoriji trebalo da su bolje, a u praksi i ne bas.

*kada kazem Maxwell, mislim samo na GTX9xx u odnosu na odgovarajuce GCN konkurente, a znas i sam koje su odgovarajuce karte.
Ne mislim na GTX750(Ti).
 
Poslednja izmena:
Lepo, mrse mooda sa optimizacijama i/ili drajverima. Jel tako ono bese? AMD karte bi onako u teoriji trebalo da su bolje, a u praksi i ne bas.

*kada kazem Maxwell, mislim samo na GTX9xx u odnosu na odgovarajuce GCN konkurente, a znas i sam koje su odgovarajuce karte.
Ne mislim na GTX750(Ti).

Ocigledno da su nesto cackali po arhitekturi, jer da je AMD uz pomoc malog drajverskog apdejta moga da da 290x jos 20% ubrzanja malo ko bi uzimao gtx 980.
Ljudi su cak fleshovali 390x bios na 290x ne bili prevarili drajver i nista nisu dobili.

Pokusacu ponovo, odgovori mi kako Maxwell karte bolje rade u igrama on GCN?
 
Od 320 do 360 eura moze da se uzme opaka GTX970.
R9290X su skuplje karte a pri tom sporije i losije. R9390X su jos skuplje a u rangu su sa GTX970 a ako na to dodamo overklok tek onda poredjenje gubi svaku smisao jer su Maksvel karte tu mnogo elasticnije.
GTX980 je ozbiljnija karta, ona ulazi u rang sa FuryX u manjim rezolucijama, videli smo na mnogim primerima da je i prestize u nekim igrama a da apsolutno dominira kad se overklokuje posto FuryX nije predvidjen za overklok, prakticno je hendikepiran na tom polju.
Deda Radic nije nista pogresio. Sasvim opravdan komentar.
 
Uglavnom visim minimalnim i prosecnim fps ciframa.

:laugh::laugh::laugh:

Jel ti to pokusavas da sustignes rAMU po broju glupih postova?


Elem, sto je babi milo to joj se snilo...
Prestanite da lupetate i pokazite mi celokupan benchmark gde je 390x u rangu sa gtx 970. :)
Kao i generalno maxwell vs GCN...

Jer recimo ovde
http://goo.gl/pfOM9T
http://goo.gl/9FO7Mm
http://goo.gl/rRcA0p

je 390x rame uz rame sa gtx980, e sad sto se to vama ne svidja to je druga stvar.
Performanse si ili iste ili variraju od plus/minus 5-10%, a pri tom je gtx 980 100+ evra skuplja.
To sto 390x ima 8Gb je ajde da kazem nebitno za ovu diskusiju.
 
Poslednja izmena:
Ocigledno da su nesto cackali po arhitekturi, jer da je AMD uz pomoc malog drajverskog apdejta moga da da 290x jos 20% ubrzanja malo ko bi uzimao gtx 980.
Ljudi su cak fleshovali 390x bios na 290x ne bili prevarili drajver i nista nisu dobili.

Pokusacu ponovo, odgovori mi kako Maxwell karte bolje rade u igrama on GCN?

Trziste vise optimizuje za nvidija grafika nazalost eto kako, gameworks itd

:laugh::laugh::laugh:

Jel ti to pokusavas da sustignes rAMU po broju glupih postova?


Elem, sto je babi milo to joj se snilo...
Prestanite da lupetate i pokazite mi celokupan benchmark gde je 390x u rangu sa gtx 970. :)
Kao i generalno maxwell vs GCN...

Jer recimo ovde
http://goo.gl/pfOM9T
http://goo.gl/9FO7Mm
http://goo.gl/rRcA0p

je 390x rame uz rame sa gtx980, e sad sto se to vama ne svidja to je druga stvar.
Performanse si ili iste ili variraju od plus/minus 5-10%, a pri tom je gtx 980 100+ evra skuplja.
To sto 390x ima 8Gb je ajde da kazem nebitno za ovu diskusiju.

ali moras da razumes gtx 970 je best buy jer je linus tako rekao :) iako nema bas 4gb rama i mozda nema dobru podrsku za dx12 i mozda je ipak preskup za ono sto nudi (kao i sve ostale grafike oba proizvodjaca)
/sarkazam
 
Poslednja izmena:
:laugh::laugh::laugh:

Jel ti to pokusavas da sustignes rAMU po broju glupih postova?


Elem, sto je babi milo to joj se snilo...
Prestanite da lupetate i pokazite mi celokupan benchmark gde je 390x u rangu sa gtx 970. :)
Kao i generalno maxwell vs GCN...

Jer recimo ovde
http://goo.gl/pfOM9T
http://goo.gl/9FO7Mm
http://goo.gl/rRcA0p

je 390x rame uz rame sa gtx980, e sad sto se to vama ne svidja to je druga stvar.
Performanse si ili iste ili variraju od plus/minus 5-10%, a pri tom je gtx 980 100+ evra skuplja.
To sto 390x ima 8Gb je ajde da kazem nebitno za ovu diskusiju.

Ne znam za rAMU, jedino mozda tebe da sustignem. :d

Nigde nisam spominjao R9 390X... A i ono, jos je 10-15 hiljada skuplja nego GTX970.
Ali stoji da je svakako bolja kupovina od GTX980 koja je bud*lastina od 70 hiljada. Naravno da bih za te pare pre uzeo 390X i recimo neko Seasonic/Antec napajanje.



Trziste vise optimizuje za nvidija grafika nazalost eto kako, gameworks itd



ali moras da razumes gtx 970 je best buy jer je linus tako rekao :) iako nema bas 4gb rama i mozda nema dobru podrsku za dx12 i mozda je ipak preskup za ono sto nudi (kao i sve ostale grafike oba proizvodjaca)
/sarkazam


R9 280X ~ 32 hiljade
GTX970 ~ 45 hiljada
R9 290 i 290X, poslednje cene ~ 40 i 50 hiljada
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno