Šta je novo?

Testiranje memorije

Civil

Slavan
Učlanjen(a)
18.08.2005
Poruke
2,028
Poena
380
Zelim da testiram memoriju po uputstvu kojeg je dao korisnik Lukija. Vec prilikom opisa prvog programa za tu namenu, memtest-a, nije mi jasna sledeca stvar - kada otpakujem arhivu, dobijem gomilu nekih cudnih fajlova, koji imaju extenziju sa po jednim slovom a u readme-u pise pod INSTALATION da je LINUX ONLY pa mi sada nije jasno da li sam ja to skinuo Linux verziju ili sta!? Ne bi trebalo, skinuo sam je sa zvanicnog sajta.

Isto me zanima da li svaki od tih testova mogu da pokrenem sa USB flash-a umesto sa sugave diskete?
 
Ne znam da li mislis na Memtest86 ? Ako je to u pitanju, on se nareze na CD iz ISO fajla ili se snimi na disketu. Uz arhivu bi trebalo da ide i linux varijanta.
Inace, Memtest 86 se bas i nije pokazao pri overkloku, ako to hoces da testiras.
Za o.c. je Gold memory nepogresiv. Ipak, ni to ti niko ne garantuje da ce raditi kako treba, tako da kada odradis memorijske testove, onda odradi OCCT, koji se takodje pokazao kao odlican, kao i Prime95 za testiranje procesora i memorije, S&M je idealan za FPU test itd....
U principu, ako se radi o o.c.ovanoj masini, najbolje je da ti prodje sve ove testove.
Ako hoces brzo da istestiras, u roku od pola sata, pusti SuperPI 32MB, na nestabilnim memorijama puca vrlo brzo.
 
Daj mi neke informacije u vezi tog SuperPI programa, sta i kako.

Inace, zelim da proverim zbog toga sto mi je jedna igra koju sam skoro igrao stalno blokirala a i na jednoj drugoj mi se to isto desilo, dok mi neke trece ne blokiraju, a posto sam sve uradio ostalo, smrdi mi na memoriju, mada ne znam, zaista nisam strucnjak. A i nikada je nisam proverio pa k'o velim da probam...

Inace, covek je dao uputstvo u kome su navedeni svi ti programi, znaci memtest86 je samo prvi korak, posle toga idu ovi ostali koje si naveo...

Jeste mi masina blago klokovana, nikada nikakve probleme nisam imao ali me je jako zabrninulo to blokiranje u igri.

Mogu li svaki od tih programa da pokrenem sa cd-a? Kako da to uradim, da li je potrebno samo da snimim sadrzaj ISO-a na disk ili moram da ga napravim da bude butabilan, i ako je tako, kako to da uradim?
 
Poslednja izmena:
SuperPi kalkulise broj Pi do od 16K do 32M cifara pri cemu vrsi znacajan RAM i CPU load.

Ukoliko si download-ovao ISO file, isti je boot-abilan. Potrebno je samo da taj ISO file burn-ujes nekim od programa na CD, poput Nero-a ili Alcohol-a.

S&M, Prime95 i OCCT startujes u GUI (Windows) environment. Doduse, Prime95 mozes startovati i sa UltimateBootCD-a. MemTest86(+), GoldMemory, OCZMemTest86 startujes sa boot-abilnog medijuma, poput FDD, CD/DVD ili flash-a. Te programe, izuzev OCZ verzije, imas na Hiren's BootCD, odnosno, UltimateBootCD-u.

Problem koji imas, ne mora biti uzrokovan RAM-om, vec GPU/VPU driver konfliktom, ili OS nestabilnoscu. Proveri event viewer. Reinstaliraj graphics driver. Ukoliko koristis ATi, switch OFF VPU recovery.

Pre svega, ucitaj BIOS defaults (Fail Safe), te startuj igre koje su blokirale ranije.
 
Poslednja izmena:
Imam 6600GT. Mozda je u pitanju i ta jedna igra, ko ce ga znati. Nikada u zivotu mi se nista slicno nije desilo. Prolaze 3D Mark 2003 i 2005 na najvisim mogucim podesavanjima bez problema. OS nov, cist kao suza, savrsen. Vratio sam na starije drajvere koje sam ranije imao i opet se blokirala. U event view-eru ne pise apsolutno nista, tamo samo imam informacije vezano za to kada se ukljucio/iskljucio neki proces. Znaci, na ovoj istoj masini, sa istim podesavanjima, sve isto, netaknuto, dolazi do blokiranja a nije dolazilo ranije pod istim uslovima. BF2 mi ne blokira, nju sam najvise igrao ali nisam igrao puno igara u poslednje vreme da mogu da izvucem zakljucak da li blokira svaka igra. Takodje, ne postoji zakonitost, nekada se desi, nekada ne, nekada posle 10 minuta a nekada posle 1 sat. Temperatura procesora je relativno u redu s' obzirom na spoljasnje temperature. Jedino ako je moguce da nesto sto je ranije radilo stabilno sada vise nece da radi. Meni se apsolutno NE vraca sistem na default vrednosti.

Zastio BIOS defaults, kakve to ima veze?

Smem li da pokrenem S&M test jer pise da uzasno greje procesor a ja nemam bas najsjajnije hladjenje.
 
Poslednja izmena:
BIOS defaults ce eliminisati mogucnost da je uzrok problema nekorektno konfigurisanje BIOS opcija. Moguce je da se, u tvom slucaju, manifestuje neki software bug u igri, ili da postoji neka inkompatibilnost komponenti.

Kako bi testirao CPU, startuj Prime95 24.14 (small FFT, zatim blend), u periodu od 24 casa, ukoliko zelis objektivno testirati. Takodje, long S&M test sa memory testing na OFF. Nije preporucljivo testirati RAM iz OS-a, zbog mogucih problema sa data corruption-om.

Temperatura je validan parametar za dijagnostiku nestabilnih komponenti. Svakako temperature protection u BIOS-u konfigurisi na ON. Stoga, S&M bez bojazni mozes startovati.

Demontiraj GPU i RAM modul/e iz slotova, ocisti ih, te vrati. Moze pomoci.
 
Poslednja izmena:
Smem li da pokrenem S&M test jer pise da uzasno greje procesor a ja nemam bas najsjajnije hladjenje.

S&M zagreva procesor kao i svaki drugi program na full laod-u
 
Nece biti, ipak ga S&M najvise greje, recimo nekih 7-8c vise od prime-a kod mene
 
Graficku i ram sam jos pre neki dan izvadio i ocistio vrhunski. Sto se BIOS-a tice, ne verujem, nije moglo samo od sebe da se promeni nesto... valjda... alarm za temp mi se ukljucuje na 70 stepeni... evo dok pisem ovo temp je 58 tako da to definitivno nije dobro... verovatno cu da probam da stavim drugi kuler pa cu onda da zapocnem sa testovima...

Nisam siguran ali mislim da se nestabilnost procesora manifestuje RESTARTOVANJEM a nestabilnost grafike i (mozda) memorije blokadom. Jesam li u pravu? Jednostavno mi je cudno sto je u pitanju varijanta "juce radi a danas ne radi" odnosno sve je bilo u redu, ali ipak, komponente crkavaju... najgore je sto je jako jako tesko utvrditi sta je problem, da ne kazem da je nemoguce... treba mi X dana da istestiram sve kako treba...
 
Nije mi jasno u vezi S&M-a... u tekstu koji sam skinuo odavde pise procesor CHECK na disable... je l' to u programu ovo procesor TEST ? Onda memory checking staviti na QUICK to ne postoji, ima samo short, average itd.

I kako se koristi Superpi?
 
Poslednja izmena:
Narezem memtest image na CD i kada odem da pogledam koji su fajlovi, ne vidim nijedan!? Disk ima ime ali nema fajlova, znaci pristupi disku ali nema fajlova a nisu ni sakriveni. Wtf?
 
Nazad
Vrh Dno