Šta je novo?

Temperature SSD-a

Učlanjen(a)
14.11.2010
Poruke
868
Poena
195
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD 5600X; WRAITH PRISM
Matična ploča
ASUS B55M PLUS TUF
RAM
2X 16Gb GEIL 3200Mhz
GPU
MSI RX6600XT GAMING X
Storage
NMWE NETAC X2
Zanima me da li se manje greje SSD od klasicnog hard diska:)
 
mnogo manje. naravno zavisi od modela, ali inteli trose npr 10x manje W od klasicnog diska (ili jos manje)... bukvalno se ne greje uopste
za laptop prava stvar...

SF mi se cini da imaju vecu potrosnju.
 
Tako je po pravilu. Ali ima i "ladnih" hard-diskova koji troše baš malo struje , često i manje od high-end SSD-ova.... Evo recimo uporedite OCZ Vertex 2 koji u proseku troši 1.9W i Seagate Momentus 5400.6 koji prosečno troši 2.2W... I nije neka razlika, zar ne? A po svim review-ovima novi Vertex 3 troši primetno više od starijeg brata...
 
Ali nije ista ta potrosnja kod SSD-a i HDD-a. Prvo kod HDD-a se to koristi za mehaniku.
Drugo, to je PEAK. SSD-u ce trebati manje vremena da uradi nesto, pa samim tim ce i ta peak potrosnja biti MNOGO REDJA i samim tim u proseku mnogo manja.
 
Ali nije ista ta potrosnja kod SSD-a i HDD-a. Prvo kod HDD-a se to koristi za mehaniku.
Drugo, to je PEAK. SSD-u ce trebati manje vremena da uradi nesto, pa samim tim ce i ta peak potrosnja biti MNOGO REDJA i samim tim u proseku mnogo manja.
Pa šta s' tim?!? Zeliš reći da se zbog te "manje" peak potrošnje SSD ne greje, ili, želiš reći da SSD štedi nama smrtnicima kućni budžet i time stvara manje račune za utrošenu el. energiju?
 
Koji je tvoj problem? Alfa je lepo istakao bitnu razliku koja vecini nije ocigledna.
 
Koji je tvoj problem? Alfa je lepo istakao bitnu razliku koja vecini nije ocigledna.

pa koja je to razlika? Nije lepo objasnio. Manje se greje ili štedi struju? To je pitanje. Jer, ako treba da se radujem što će mi SSD trošiti 5W struje manje nego hard onda bolje da se bavim tenisom kao i svi srbi ovih meseci
A šta tebi fali, jesi li njegov advokat?
 
Poslednja izmena:
Ma ovo je jos jedna Cigla ocigledno :)
Razlika za kucni budzet je smesna i da se poredi sa najgorim HDD potrosacem. Razlika za laptop je ogromna, jer manja overall potrosnja znaci duze trajanje baterije i manje overall grejanje.
 
Tako je po pravilu. Ali ima i "ladnih" hard-diskova koji troše baš malo struje , često i manje od high-end SSD-ova.... Evo recimo uporedite OCZ Vertex 2 koji u proseku troši 1.9W i Seagate Momentus 5400.6 koji prosečno troši 2.2W... I nije neka razlika, zar ne? A po svim review-ovima novi Vertex 3 troši primetno više od starijeg brata...

Nekako mi se cini da je covek (Lazni Kazanova :p) ipak pre mislio na klasicne, desktop-aske (sto 7200, sto 5400) hardove kada je postavio pitanje... pre nego na te i takve neke "special edition" Momentus-e, namenenjene laptop-ovima :)
Tj. standardni hardovi vs. standardni SSD-ovi... ako mogu tako da se izrazim :D


2 alfa:
Da, jos jedna cigla ocito... pun zid takvih, izgleda :smoke:
 
Odnedavno imam SSD u kućnom računaru i ne greje se ali uopšte. Razlika u temperaturi između njega i nekog pleha u kućištu se rukom uošte ne oseti.

To grejanje (kao i manja potrošnja) je bitna za laptope, za desktope baš i nije. Osim ako je nekome bitno i to što je bešuman. Ali to nije poenta SSD-a.
 
Poslednja izmena:
Nekom nebitno, a nekom izuzetno vazno to sto je besuman, ne vibrira i sto se ne greje, samim tim ne zahteva hladjenje = buku. Meni na primer :)
 
Meni je znacilo kad se zamenilo 8 SAS diskova sa SSD-ovima - i manji racun za struju i manje buke :)
 
Nekom nebitno, a nekom izuzetno vazno to sto je besuman, ne vibrira i sto se ne greje, samim tim ne zahteva hladjenje = buku. Meni na primer :)

Kapiram sta govoris, i sve je na mestu, naravno... ali ipak: a) uz taj SSD, jednostavno moras da imas nekog "teskasa" od kojeg TB za storage, pa ces na taj nacin makar malo ponistiti tisinu :), b) ima i nekih hardova/kucista kojima nije potrebno dodatno hladjenje, te nema ni buke koju ce praviti ventilatori :) (osim one koju pravi sam hard :d)

Malo se sprdam, naravno... ali idealno bi bilo kada bi imali po neki SSD od 2TB, pa da izbacimo HDD-ove u potpunosti! :p
 
Upravu si skroz, za HDD za storage, a onda uzmes lepo njega i metnes ga negde van kucista, gde ti ne smeta, rack, NAS, kako god.
 
Ja to planiram tek sa backup diskom od 2TB... u orman, pa da ga prikljucujem po potrebi :p

A ovaj drugi, glavni za storage, ipak ostaje u kucistu :)... i pravi buku :d
(mada je ipak F4EG, pa je prilicno tih ;))
 
Naravno, ako nije bas bitno da bude ultra tiho zasto komplikovati sebi zivot. A Alfa sa njegovim zamenjenim SAS diskovima je van konkurencije :)
 
Apsolutno van konkurencije :p
 
Storage se "metne" u neki NAS, pa se to skloni u ormar, podrum, spajz :p ili gde vec, tako da nema buke. :D
 
Ako cemo tako - moz' i ceo komp da se metne u drugu sobu! :D:D:D
 
Aj da otvorimo thread, da li vam se greje led u frizideru :d
 
Nazad
Vrh Dno