Šta je novo?

Televizori iz Madjarske?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nije dovoljno, zbog tax free shoppinga, eventualne carine i provizije dostavljaca. Ne znam finalnu cenu. Nema veze, komplikovano je, bio sam ponesen pricom o monitorima. :)

Edit: ne isplati se.
 
Poslednja izmena:
Gde se i kada konkretno na njihovoj granici overavaju ti AFA papiri? Pošto idem autobusom, jel se to radi pre ili posle pasoške kontrole? kome da se "najavim" ?
 
Gde se i kada konkretno na njihovoj granici overavaju ti AFA papiri? Pošto idem autobusom, jel se to radi pre ili posle pasoške kontrole? kome da se "najavim" ?

Overavaju se na Madjarskoj granici, staneš u skroz desnu kolonu u kojoj je obično gužva ( pazi samo na vreme da staneš u desnu traku, jer ako staneš u levu nećeš kasnije moći da se ubaciš) i zna da bude i po par stotina metara dugačka kolona na prelazu Horgoš. Kada budeš već blizu carinske kontrole, izadješ lepo iz kola, odšetaš do kućica gde se overavaju pasoši sa svim članovima koji putuju sa tobom, tu završiš posao što se tiče putnika. Vratiš se u kola i čekaš madjarskog carinika da dodje kome ćeš morati pokazati račun sa AFA papirima i robu na koju je uzeta AFA dokumentacija. Uzme papire ipasoš i kad dodješ na red, prolaziš rampu i parkiraš se na manji parking odmah iza gde se čeka da se završi overa papira. Ako slučajno bude trebala da se odradi špedicija uputstva će ti dati madjarski carinik (priča srpski) ako ne treba sačekaš ispred kućice da te prozovu, dobiješ overene papire i to je to... ;)
 
@vkozomar
auu ... ko li tebi trese kavez?

trebao si da pročitaš moj prethodni post u ovoj temi ... naravno da je lakše dati čoveku i do 50e više jer samo put (iz BGa košta više) ali idem sa grupom, ja ne dajem ni dinar za put, hoću da uzmem DSLR (neću da švercujem plazmu od 50"+) za koji sam već nekoliko puta zvao te što dovoze i rekli su da ih neće imati još 2 nedelje (što mi je i bilo ok da sačekam, ali ovaj put mi je bukvalno nenadano upao) ...

jbt jednostavno pitam onoga koji je već to uradio (a pisalo je par ljudi da su na svoju ruku kolima ili autobusom išli da urade za svoj groš) da mi kaže samo koja je procedura na granici jer nisam nikad ništa slično radio, jel to neka tajna možda?

ako imaš šta pametno da kažeš ili pomogneš ti izvoli ako misliš da sam preprodavac koji počinje svoj biznis ...ne znam stvarno šta da ti kažem (sem da ti je možda još rano ujutru pa nisi popio kafu i razbudio se pa razdražljivo pišeš...)

@dc86
hvala na informaciji, to me je zanimalo!
 
Poslednja izmena:
" Jeftini prasici " - say no more
 
Fabrike

Za one koji se čude zašto su cene niske u Mađarskoj, a ovde ne mogu (gospodo, marže su ovde jezive), ostavljam spisak fabrika po EU gde se proizvode televizori pa će vam odmah biti jasno zašto su cene niske:

Panasonic: Plzeň (Češka)
Philips-TPV: Székesfehérvár (Mađarska)
Samsung: Jászfényszaru (Mađarska)
Samsung: Göd (Mađarska)
Samsung: Galanta (Slovačka)
Foxconn*: Nitra (Slovačka)
LG: Wrocław (Poljska)
Sharp: Toruń (Poljska)
TPV: Gorzów Wielkopolski (Poljska)
Toshiba: Kobierzyce (Poljska)

*bivši Sony
 
@dukeofSerbia

Ako imas racun sa afa papirima nema razloga da nece da pregleda, moze jedino da ga mrzi da proveri sta je, ali papire mora da overi. Afa je 27%, a vraca se oko 21.21% koliko je tih 27% kada se odbija porez,tako da je sada vise nego ranije(25% gore,20% dole).

Madjarske carinike ne zanima sta iznosis, a pregledaju kad ulazis, isto kao i kod nasih...

i da dodam, ko ne zeli da ceka na Horgosu, nekad i po nekoliko sati, 50ak k mdalje je prelaz Kelebija na kojem je uglavnom mnogo manja guzva...
 
kod Madjara je 27% porez a kod nas 8% na racunarske delove, mislim da su prosla vremena jeftinog hardware'a preko osim ako kupis toliko da ti se isplati put i vracanje poreza.
Skroz je druga prica za TV itd...
 
Poslednja izmena:
@dukeofSerbia

Ako imas racun sa afa papirima nema razloga da nece da pregleda, moze jedino da ga mrzi da proveri sta je, ali papire mora da overi. Afa je 27%, a vraca se oko 21.21% koliko je tih 27% kada se odbija porez,tako da je sada vise nego ranije(25% gore,20% dole).

Madjarske carinike ne zanima sta iznosis, a pregledaju kad ulazis, isto kao i kod nasih...

i da dodam, ko ne zeli da ceka na Horgosu, nekad i po nekoliko sati, 50ak k mdalje je prelaz Kelebija na kojem je uglavnom mnogo manja guzva...
Na Tompi (Kelebija) se prosečno čeka sat vremena ako se ne zadesi da su šverceri došli u nabavku :d. Pre Nove godine se čekalo 3-4 sata jer je bila neviđena gužva. :bottle: A i brzina zavisi od mađarskih carinika u smeni.

Ta priča da mađarske carinike ne zanima šta iznosiš je tačno ako nisu u skroz levoj traci :). Ovako pregledaju, samo je pitanje ko radi. Prošle nedelje je bila neka riba i morali smo pola robe iz auta da iznesemo napolje da pregleda i ne samo mi nego svi. Jeste trajalo 5 min, ali treba toliku robu izneti i vratiti nazad. Već sam otkucao, problem nastaje kada naleti neki carinik koji bi mito, pa ako mu ne daš, onda kreće da pregleda i prebrojava sve redom. Veruj mi da znam šta kucam jer smo prolazili kroz to :wall:.

Odmah ću ti i otkucati zašto su skloni pregledanju? Već su hvatani Mađari (iz Mađarske) da kupe robu u Mađarskoj i onda fiktivno izvezu u Srbiju preko svojih rođaka/prijatelja/sl. :D
 
mito mu dajes u slucaju da je kolona vozila u redu za AFA dugacka a on sakuplja pasose da bio `kao` ubrzao proceduru.Tutnes u pasos 1000 HUF i lik te stavi na vrh gomile ;)
 
Не бих никоме препоручио да иде у Мађарску ако нема разрађену шему (најјефтиније место за куповину и човека на граници).
Мој пријатељ није хтео никоме да ''поклаља његову афу'' па је крену са још једним другаром у куповину. Нађоше ТВ и продавницу преко нета у Сегедину. Када су стигли тамо, наравно, ТВ-а нема на лагеру. Тражили даље док нису нашли али по већој цени од оне са нета. На граници платише и порез и царину јер нису никога познавали. Када је повратио афу (ишао још једном у Мађарску) LG 32LK450 га је изашао 370€ и то не рачунајући гориво, успутне трошкове, време и живце...
Поучен његовим искуством поручио сам од човека из Новог Сада LG 42LK450. Јуче ми је ТВ испоручен и платих га 390€. За исте новце 10 цола већа дијагонала. Ја презадовољан. Кад сам то рекао пријатељу, није му било свеједно...
Зато не трошите своје време, живце а и новце... Јефтиније ће вам бити да платите некога да то обави уместо вас...

+10 Upravo poenta price " jeftini prasici "
 
Ima li i dalje modela Samsung UE32D5000 kod naših sa Severa? Model se više ne proizvodi, koliko čujem.
 
^ Hvala. Nećeš verovati, na istom sajtu bio je samo jedan ponuđač pre neki dan! Neverovatno.
 
Poslednja izmena:
Можеш покушати да обориш цену бар за 20€. Контактирај више продаваца...
 
Не бих никоме препоручио да иде у Мађарску ако нема разрађену шему (најјефтиније место за куповину и човека на граници).
Мој пријатељ није хтео никоме да ''поклаља његову афу'' па је крену са још једним другаром у куповину. Нађоше ТВ и продавницу преко нета у Сегедину. Када су стигли тамо, наравно, ТВ-а нема на лагеру. Тражили даље док нису нашли али по већој цени од оне са нета. На граници платише и порез и царину јер нису никога познавали. Када је повратио афу (ишао још једном у Мађарску) LG 32LK450 га је изашао 370€ и то не рачунајући гориво, успутне трошкове, време и живце...
Поучен његовим искуством поручио сам од човека из Новог Сада LG 42LK450. Јуче ми је ТВ испоручен и платих га 390€. За исте новце 10 цола већа дијагонала. Ја презадовољан. Кад сам то рекао пријатељу, није му било свеједно...
Зато не трошите своје време, живце а и новце... Јефтиније ће вам бити да платите некога да то обави уместо вас...

ko ide na blef uopste ne moze da racuna da nece platiti carinu i porez, sansa je bukvalno 50-50. tako da kada platis carinu i porez i dobijes povracaj AFA, TV te ispadne kao da si ga manje vise kupio po regulranoj madjarskoj ceni. e sada, ako vec ides tamo da bi ustedeo 20-30-50e onda ne ides svojim kolima jer je gorivo neisplativo. umesto toga uplatis u agenciji sverc turu za 10e bus i vozi. takodje, treba otici nazad po AFA tako da je to dodatnih 10e i cimatanje tamo i nazad. ko bi isao do Segedina i ovako i onako on to i ne mora da knjizi kao trosak.
e sada, ako te usere pa ne platis carinu i porez (i naravno povratis AFA) onda si debelo profitirao i vecina ljudi ide sama zbog toga pa ako prodje, prodje. u najgorem slucaju ce te TV ispasti kao da si kupio od nasih svercera sa kupujem prodajem (osim ako ne ides kolima :d).
 
Најважнија је уштеда живаца и времена.
А у случају рекламације не мораш се још 2-3 пута возикати у Мађарску. Назовеш човека који ти је донео ТВ па нека се он цима око ношења и рекламирања...
 
Poslednja izmena:
ma steka se kes za tu akciju preko kp jer to je u sustini kada se svih 10 strana procita najbolji nacin doci do tv-a za znatno manje kesa.. ti 20e svakako moras dati za te bus ture kako bi povratio AFA.. neka tih 20e ide tim ljudima koji se izlazu rizicima itd.. moje vidjanje situacije..

kazem ti, ako ne platis carinu i porez, ustedeces mnogo vise od 20e a kada si vec u Segedinu lako ces da zatrpas taj trosak od 10-20e kupovinom jeftinje hrane, dzabaka duksa u H&M-u i slicno. ko hoce da prodje dzabalesku iscima se sam pa ga usere ili ne usere da ne plati carinu i porez. ko nece da se cima ima kupujem prodajem i eto.

a sto se tice crkavanja TV-a sa KP, svaka cast ljudima koji se time bave ali ja bih dobro razmislio pre nego sto bih nekome dao svoj TV od recimo 600-700e na casnu rec da mi ga nosi na servis.
 
Poslednja izmena:
Meni reče jedan od prodavaca da od nedavno Samsungova garancija važi i kod nas, da je domaći ovlašćeni servis uvažava, odnosno da je on lično zamenio TV kupljen u Mađarskoj u servisu u Pančevu (valjda reče Pančevo...), dok je ovaj lik kod kojeg sam kupio na kraju rekao da on TV vraća na servis u Mađarsku jer naši servisi ne priznaju garanciju. Inače, na overenom garantnom listu koji sam dobio, jasno i nedvosmisleno piše da je u pitanju european warranty, pa mi baš i nije jasno kako Samsungov ovlašćeni servis može da odbije da servisira TV!?
 
0700 SAMSUNG (0700 726 7864)

Radno vreme Call Centra: Ponedeljak-Petak: 08:00-18:00h (EST)
Subota & Nedelja: ne radi
 
0700 SAMSUNG (0700 726 7864)

Radno vreme Call Centra: Ponedeljak-Petak: 08:00-18:00h (EST)
Subota & Nedelja: ne radi

Zvao ih upravo, kažu da garancija važi u svim zemljama koje su u EU, ali ne i za Srbiju. S obzirom da ćemo u 2013. ući u EU :d od tada će nam važiti i garancije.
 
LuxoR je napisao(la):
u suštini pitanje je šta gledaju na izlazu? Da li im treba i uređaj (aparat) ili samo papiri? Da li gledaju datum kupovine sa mojim datumom ulaska/izlaska ? da li mogu da prave problem što sam ga kupio 10. marta (pa izašao iz zemlje 11.) a papire radim u drugom dolasku npr 25. marta? da li za te stvari imam neki rok?
Proverio sam. Ako hoćeš povrat AFA-e, moraš da imaš predmet sa sobom koji iznosiš iz zemlje, što je i logično da ne bi bilo fiktivnog izvoza (već sam otkucao o tome). Potpuno je nebitan datum kupovine, jer imaš rok za koji možeš da prijaviš i podigneš AFA-u (sad ne znam iz glave). Ako imaš vezu, onda je sve moguće (što se i dešava).

Sa mađarskim carinikom ti se mogu dogoditi tri slučaja:
1) Ne traži da vidi robu i samo ti sredi papire.
2) Traži da vidi robu - ako je nemaš, odbija po propisima da ti odradi papire.
3) Traži da vidi robu - ako je nemaš, odbija, ali traži mito - onda može.

Не бих никоме препоручио да иде у Мађарску ако нема разрађену шему (најјефтиније место за куповину и човека на граници).
Мој пријатељ није хтео никоме да ''поклаља његову афу'' па је крену са још једним другаром у куповину. Нађоше ТВ и продавницу преко нета у Сегедину. Када су стигли тамо, наравно, ТВ-а нема на лагеру. Тражили даље док нису нашли али по већој цени од оне са нета. На граници платише и порез и царину јер нису никога познавали. Када је повратио афу (ишао још једном у Мађарску) LG 32LK450 га је изашао 370€ и то не рачунајући гориво, успутне трошкове, време и живце...
Поучен његовим искуством поручио сам од човека из Новог Сада LG 42LK450. Јуче ми је ТВ испоручен и платих га 390€. За исте новце 10 цола већа дијагонала. Ја презадовољан. Кад сам то рекао пријатељу, није му било свеједно...
Зато не трошите своје време, живце а и новце... Јефтиније ће вам бити да платите некога да то обави уместо вас...
Ovo je naravno sve tačno, mada se može preneti televizor i bez veze, ali treba znati kako, o čemu se ne kuca javno ;). Ne računam ono što je Chinaski otkucao za autobus :).
 
Još nešto u vezi cene televizora.

Proizvodnja je čist gubitak (kao i sa memorijama), osim ako se ne zove Samsung :d. Svi proizvođači, počevši od LG-a koji ima najmanji gubitak, preko Philipsa (koji je morao da uđe jesenas u zajedničko ulaganje sa TPV-om koji ima većinskih 70% vlasništva) pa do japanskih proizvođača su u gubicima do guše - Sony je prodao svojih 50% zajedničkog ulaganja sa Samsungom njima, osam godina! prave gubitke u proizvodnji televizora i gledaju kako da je se reše, Panasonic ima rekordan gubitak u istoriji, pogledajte šta se dogodilo juče u Sharpu itd.
 
Ма знам ја да све данас може, али треба да се поклопи много тога да би човек можда уштедео на тв-у 50€. Не говорим о људима који имају разрађене комбинације, већ о обичном купцу који иде сам о свом трошку да купи тв у иностранству...
 
ljudi, imam 32d5000, da li je moguce da je jedino moguce povezati zvuk na mini liniju preko Digital audio optical out i nikako drugacije? povezao sam preko skart adaptera koji ima audio out, ali radi samo na TV kanalima, kada se pusti film sa USBa - NE RADI! sjajno... :smash:
 
Poslednja izmena:
Imaš izlaz za slušalice, pa tako možeš da povežeš, probao sam, radi odlično.
 
Imaš izlaz za slušalice, pa tako možeš da povežeš, probao sam, radi odlično.

to jeste, ali svaki put mora da se vadi bananica, a skroz je pozadi na nepristupacnom mestu. nije prakticno. makar da je sa strane pa da ubodes/izbodes i cao, ovako moras ceo TV da pomeras od zida postrance da bi je uboo odzada. vec vidim kako mi TV pada sa stola :d. drndao sam i po meniju da vidim da nema da to bude poseban ulaz sa posebnim pojacavanjem ali jok...
neverovatno, audio out bi ih kostao jos 2 evra preko cene - a nije bas da je to neko izivljavanje koje nikom ne treba

da se razumemo ne bih stalno da mi je ukljuceno u ulaz za sluske i da stalno moram da slusam TV preko mini linje.
 
Poslednja izmena:
Mislio sam da stalno hoćeš da ide preko mini linije, ako je situacija takva, to je malo nezgodno. Onda da kupiš neki jeftiniji polovan DAC, ne pada mi ništa drugo na pamet, ali to računaj da će koštati 30-60e.
 
da. jbno ne verujem. da sam mogao to da pretpostavim obratio bih paznju, pa i tranzstori su imali audio out. osudjeni smo na dve slusalice iz vokmena ugradjene u TV kao zvucnici :):wave:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno