Šta je novo?

Telefoni sa ekranima "prijatnim" za oci uz duze koriscenje (Android)

Ivan®

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
15.12.2001
Poruke
4,896
Poena
785
Posto imam problem sa ovim stvarima (neka vrsta osetljivosti ili sta vec), uvek se mucim da nadjem telefon koji mi nije naporan za duze gledanje, a to je postao uredjaj koji ubedljivo najvise koristim za sve sto me interesuje.

Znam da nema mnogo ljudi kojima smetaju ovakve stvari, pa bih zamolio pre svega one koji bar u nekoj meri moraju da vode racuna o svemu ovome da pomognu.

Ovu vrstu smetnje za oci mogu da izazovu razni faktori, od tipa LED osvetljenja koje se koristi, koriscenja PWM-a (pulse width modulation), generalno previsokog (neprirodnog) kontrasta, prezasicenih boja (odsustvo kolornih profila kao sRGB i slicnih) itd.

Ne bih ulazio u diskusiju na nekom previse strucnom nivou, nego bih voleo da cujem sta je to sto je iz iskustva vama bilo dobro resenje.

Navescu par primera da bih opisao kakav sam slucaj :).

Ono sto meni dobro izgleda i prija cak i za dugo koriscenje su uglavnom dobro kalibrisani LCD ekrani i to ponajvise onog starijeg, low-contrast tipa kao Nexus 5, Nexus 5X i slicno. Ispada da su neke mane starijih ekrana (tipicno los IPS kontrast npr) prednost za ovaj moj problem.

Probao sam i Redmi 5 Plus koji takodje ima sva podesavanja, nije lose kalibrisan (iako ne idealno), malo mi je manje prijatan od pomenutih Nexusa jer je generalno jaceg kontrasta od tih starijih ekrana, ali moze da prodje.

Nokiu 7 Plus sam takodje probao koliko sam mogao po radnjama, deluje da mi ekran ne bi smetao, ali su boje prezasicene i nema podesavanja, pa me to nervira (a cini mi se da bi bio dobar sem toga). sRGB ne radi cak i ako postoji opcija u dev options.

I svaki LCD iPhone koji sam probao mi je bio prijatan, ali to nije opcija posto sam striktno Android tip. Steta.

Ono sto uglavnom ne moze da prodje su do sad bili oled ekrani (posebno pre uvodjenja profila bez vristecih boja), mada nikad nisam duze probao recimo neki od najboljih samsung ekrana uz basic (sRGB) podesavanje. AMOLED ekrani koriste i PWM za smanjenje osvetljenja, pa to moze da bude dodatni problem. Generalno mislim da bi dobar LCD bio bolje resenje, iako mi OLED uvek najbolje izgleda (logicno).

Pitam se da li je problem u tome sto nikad nisam dao priliku takvim ekranima da se naviknem (jer mi vec u startu smetaju) ili je stvarno problem do mene i prosto moram da pazim sta kupujem.

Da ne duzim vise, dajte predloge za aktuelne telefone sa "blagim", prijatnim i dobro kalibrisanim ekranima koji bi mogli da pomognu nekom kao sto sam ja.

Hvala! :)
 
Poslednja izmena:
Da li si probao neki Huawei koji ima opciju"Prilagođenost oku" tj. Eye comfort mode?

Kod:
By going to Settings > Display, you can enable eye comfort mode which will open a filter for blue light emitted from the screen. This way your eyes won’t get tired while you’re reading on your phone.
 
Naporan u kom smislu? Jel imas bolove u ocima/glavi od telefona/kompa?

Jel si probao sa filterima za plavu svetlost, vecina ima ugradjen, ima i aplikacija na PS. Na RN5 koristim ugradjen u kombinaciji sa Blue Light Filter aplikacijom, 3200K na 20% jacine+ugradjeni na max, na racunaru preko dana f.lux na 3500K, u mraku 2700K.

Mozda ce ti biti malo neprijatno prvih 10-15min, ali kad se oci naviknu, neces moci da se vratis na koriscenje bez njih. Iskljucujem ih jedino na direktnom suncu jer smanjuju vidljivost.

Koji god telefon od prijatelja da uzmem, a niko ne koristi ovo i uvek je osvetljenje jace nego kod mene, oci mi istera :D

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Da, mislio sam na to da me bole oči/glava.

Na kompu nemam problema, mada sam uvek vodio računa o monitoru (ista priča).

Probao sam te filtere, ali mi se ne sviđa kako sve to izgleda kad se uključi, a posebno kad znam da ima telefona na kojima mi ništa od toga nije potrebno.

Noću bih mozda i mogao, ali za svakodnevno korišćenje mi baš ne odgovara.

Dobro podešen tv isto mogu dugo da gledam bez problema.

Standardnih 6500k ili čak malo hladnije mi uopšte nije problem kad je "sve ostalo" u redu,sad samo još da shvatim šta je to ostalo. Verovatno kontrast i tip led-a.
 
Poslednja izmena:
Because short-wavelength, high energy blue light scatters more easily than other visible light, it is not as easily focused. When you're looking at computer screens and other digital devices that emit significant amounts of blue light, this unfocused visual "noise" reduces contrast and can contribute to digital eye strain.

Research has shown that lenses that block blue light with wavelengths less than 450 nm (blue-violet light) increase contrast significantly. Therefore, computer glasses with yellow-tinted lenses may increase comfort when you're viewing digital devices for extended periods of time.
Softverski filteri imaju isti efekat.

Other studies have found that blue wavelengths suppress delta brainwaves, which induce sleep, and boost alpha wavelengths, which create alertnes
Nisi probao da se naviknes, verovatno si ukljucio i odmah iskljucio. Koristi tako pola sata, pa probaj da vratis na staro :)

Pogledaj i ovo

https://forum.benchmark.rs/showthread.php?319709-Da-li-vas-bole-oči-od-monitora

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Hvala, sad ću I to da pogledam.
Inače, tema je o hardveru upravo zato što nije da mi ništa ne odgovara i "nema rešenja", nego sam koristio i ekrane koji mi potpuno odgovaraju bez ikakvih "dodataka", zato se nadam da ce ovde biti još takvih predloga.

Hvala još jednom :)
 
Napravi neku kracu listu telefona koji su ti zanimljivi pa onda na ovom sajtu procitaj detaljne testove sa posebnim osvrtom na tehnologiju displeja i opsti kvalitet prikaza: https://www.notebookcheck.net/

Uglavnom OLED/AMOLED displeji imaju probleme sa Screen flickering/PWM detected , cak i Note 9 koji ima najbolji super amoled ikada (mada ovo vazi za sve samsung s-amolede):
The display backlight flickers at 227 Hz (Likely utilizing PWM) .
The frequency of 227 Hz is relatively low, so sensitive users will likely notice flickering and experience eyestrain at the stated brightness setting and below.
In comparison: 53 % of all tested devices do not use PWM to dim the display. If PWM was detected, an average of 8788 (minimum: 43 - maximum: 142900) Hz was measured.

Ne znam koliko si novca planirao da potrosis ali ocigledno da bi ti najvise odgovarao neki (ex)flagship sa kvalitetnim IPS koji nema takve probleme a da uz to ima sRGB mod i slajder za podesavanje WB-a.
Dodatne blue light filter/night mode je lako instalirati ali je bitnije da displej u startu ima odlicne karakteristike.
 
Poslednja izmena:
Vec 6-7 godina sam primoran da koristim low blue light mode na svim mogucim uredjajima, inace fasujem migrenu. Mislim da je upravo pocelo kako su uredjaji poceli masovno da prelaze na LED, na starim CCFL nisam imao tih problema.

Kao i ivanbass1, drzim blue light mode konstantno upaljen na mom RN5, pa je podnosljivo. Inace kao primer, roditeljima sam uzeo Samsung A5 i taj AMOLED ne mogu ni pola minute da gledam u mraku, naspram IPSa na RN5.
 
Predji na neki flicker-free monitor, ako vec nemas takav.

RN5: The display backlight flickers at 2358 Hz (Likely utilizing PWM) Flickering detected at a brightness setting of 20 % and below. There should be no flickering or PWM above this brightness setting.
The frequency of 2358 Hz is quite high, so most users sensitive to PWM should not notice any flickering.


A5 (2017): The display backlight flickers at 250 Hz (Likely utilizing PWM) .
The frequency of 250 Hz is relatively low, so sensitive users will likely notice flickering and experience eyestrain at the stated brightness setting and below.
 
Da, to je odličan sajt, verovatno najbolji za ovu tematiku.

Doduše, kao i kod svih ovakvih stvari, doživljavao sam da nešto za šta je po brojkama i testovima logično da bude ok - ne bude, a što nije logično bude.

Čudna priča, čak mislim da nemamo potpuno objašnjenje. Očigledno se nešto desilo prelaskom na led i onda može da zavisi od mnogo faktora od kojih su neki potpuno nepoznati, a mali broj ljudi se uopšte bavi time i onda i nema odjeka.

Što se mene tiče, pare su čak u drugom planu, teže će biti da nađem nešto što mi odgovara. Da je bar tako - daj lovu i rešio si, ali nije.

Imao sam brdo kriterijuma za telefon, sad ispade da ovo mora da bude prva stvar, a ostalo kako bude.

Loše je što nema konkretne stvari za koju se zna da je treba izbeći. Ok, pwm je jedna ali i to je diskutabilno, verovatno ljudi neke generalne smetnje pripišu pwm-u, a uopšte ne mora da znači da je to.

Sad sam pogledao I onu temu o monitorima oko iste stvari i zaključak je baš zeznut. Nema nikakvih pravila i vrlo često se dešava da ljudi koji inače nemaju problema odjednom imaju sa nekim monitorom. A ima ljudi (i ja sam među njima) koji su u ovoj priči od Commodore monitora, pa preko kasnijih crt-ova prošli bez ikakvih problema, a ovo in smeta.

Jako je teško uhvatiti šta je to ako nemaš mogućnost da isprobavaš telefone kod sebe neko vreme.

Može I da bude vrlo obična stvar, prosto prejak kontrast za ono na šta smo navikli, pa ne prija oku. I uvek se pitaš da li da forsiraš to i probaš da se navikneš Ili da bežiš. Retko od koga sam čuo da mu je u startu bilo loše, pa posle bolje.

Znam samo da je meni odmah jasno kad vidim takav ekran, bukvalno u prvih par sekundi znam da nece biti dobro.

Zbog svega ovoga mislim da je najdragocenije da neko ko ima sličan kriterijum (recimo dobar mu je nexus 5 ili 5x) kaže nešto na šta je prešao I zadovoljan je. Ili nešto slično...
 
Poslednja izmena:
Na LED i PWM sam najvise sumnjao svih ovih godina, ali nikad nisam mogao da nadjem konkretno da li ovaj moj Dell U2312HM ima PWM (navodno revizije A06 i iznad nisu imale, a moj je A00). Test sa kamerom mi ne pomaze. Slucajnost je da na poslu koristimo iste modele, pa nisam ni imao priliku da probam neki drugi na duze vreme, iako znam da sa starim CCFL LG monitorima nikad nije bilo problema.
 
Jedino da probas uredjaj pre kupovine, samo tako ces znati da li ti odgovara displej.

Od 2018. androida sa relativno cistim skinom i dobrom podrskom U12+ i XZ2 imaju displeje koji bi ti odgovarali, posebno XZ2 jer generalno ima malo bolji panel (primetno jace osvetljenje od htc-a, hdr sa x-reality i sRGB + custom WB podesavanjima) a uz to je po softveru/brzini podrske najblizi Pixel uredjajima. Cene po oglasima ce uskoro biti sve nize jer stizu XZ2P i novi model posle IFA.

XZ2 displej: The display backlight flickers at 2315 Hz (Likely utilizing PWM) Flickering detected at a brightness setting of 28 % and below. There should be no flickering or PWM above this brightness setting.
The frequency of 2315 Hz is quite high, so most users sensitive to PWM should not notice any flickering.


U12+: The display backlight flickers at 9709 Hz (Likely utilizing PWM) Flickering detected at a brightness setting of 50 % and below. There should be no flickering or PWM above this brightness setting.
The frequency of 9709 Hz is quite high, so most users sensitive to PWM should not notice any flickering.
 
Hvala :).

Dobro je što na sajtu može da se filtrira po svim kriterijumima, može da izbaci samo one koji uopšte nemaju pwm. Dobra stvar...

Recimo, probao sam Mi A2 koji ima sličnu varijantu pwm-a na visokoj frekvenciji, ali mi nije bio baš najprijatniji, bolji mi je Redmi 5 plus koji uopšte nema pwm. Mada je sve to kratak period da bi definitivno zaključio.

Mora proba, naravno, ali znače predlozi.
 
Bas tako, mora da se proba, jos bolje ako je moguce u raznim uslovima (posebno ''indoor'' sa automatskim osvetljenjem ili uz rucno pomeranje slajdera i sva ostala podesavanja displeja).
Meni iz nekog razloga smetaju displeji na vecini kineskih telefona :) Posebno huawei, ne bih u ono gledao ni da mi neko plati, verovatno jer imaju previse hladan prikaz uz nerealno napucane boje i cirkus iOS-droid UI pa sve to izuzetno smeta ocima. Od IPS mi generalno najvise odgovaraju displeji sa raznih iPhone i Sony modela. I da, N5X IPS je prijatan za oci.
 
Poslednja izmena:
Mogao bi i Google konačno malo da se iscima I ubaci neko naprednije podešavanje u stock Android, pa da bar možemo da ispravljamo greške. Nokiu 7 plus bi moje oči verovatno istrpele (ni ona nema pwm) da boje nisu prezasićene, ali pošto je stock nema menjanja.

Mogli bi bar nekoliko profila da ubace, to nikom ne smeta, bar u developer options.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno