Šta je novo?

Tek sad pocinju muke :)

Loookkeeed

Slavan
Učlanjen(a)
09.12.2006
Poruke
15
Poena
304
Pozdrav Svima,
Posle dugog mucenja i instaliranja svega i svacega sinoc sam u kasne sate instalirao
Mac OS X 10.4.8 JaS AMD-Intel with PPF1 & PPF2 . iso (rekao sam sebi ako i ovo ne uspe bataljujem sve jer sam vala skroz naskroz pogubio zivce pokusavajuci kojekakve razne verzije i kombinacije a sve to pokupljeno s raznih nasih i svetskih foruma pa mi se sve u glavi pomesalo da vala vise neznam sta mi je dalje ciniti)
Mome odusevljenju nije bilo kraja kada se sistem podigao i kad sam malo prosunjao kroz njegove menije i sav srecan legao da spavam.
Posto ste iskusni i imate sva znanja o ovim stvarima pisem Vam da mi pomognete da popravim stvari koje nefunkcionisu te da bi dobio pun konfor u koriscenju ovoga IZUZETNOG sistema.

*Kako da povecam rezoluciju ekrana (sadasnja je 640x480)
*Kako da dobijem zvuk
*Kako da ostvarim internet konekciju i samim tim ostvarim pristup netu
*Kako pustati filmove i slusati muziku
*Kako da bezbedno izvrsim update sistema na noviju verziju ako je to moguce

Ovo sui goruci problemi koji me trenutno muce pa VAS molim da mi pomognete da ih prevazidjem i budem srecni –zadovoljni korisnik operativnog sistema koji me je na prvo vidjenje odusevio svojojim mogucnostima i performansama koje su moj vremesni AMD processor ucinile da poleti i kaze da jos nije za penziju..

*Konfiguracija:
- Foxconn NF3250K8AA
-AMD Sempron(tm) Processor 2500+
-GeForce FX5200
-2x512MB DDR400 Kingston
-HDD IDE Maxtor 40 GB
*Napominjem da ploca ima integrisanu Lan Kartu i Integrisanu zvucnu AC97 koje sam diseblovao u biosu i zabo neke PCI karte umesto gore pomenutih al za dzaba nista se nedesava i dalje nema zvuka i mreze – napominjem da imam ADSL konekciju i koristim Asus modem s eternetom i preko 3com-ovog 16 portnog hub-a razvedeno internet konekcija na 4 racunara
(Lan karta je s nekim Reltekovim cipom a zvucna neka s CIMI cipom )

*Evo sve sta je u racunaru:
Device Description
AMD Hammer - Address Map
AMD Hammer - DRAM Controller
AMD Hammer - HyperTransport Technology Configuration
AMD Hammer - Miscellaneous Control
nVIDIA GeForce FX 5200 Video Adapter
nVIDIA nForce3 250 (CK8S) - AGP Controller
nVIDIA nForce3 250 (CK8S) - Audio Codec Interface
nVIDIA nForce3 250 (CK8S) - EHCI USB 2.0 Controller
nVIDIA nForce3 250 (CK8S) - Host Bridge
nVIDIA nForce3 250 (CK8S) - LAN Controller
nVIDIA nForce3 250 (CK8S) - LPC Bridge
nVIDIA nForce3 250 (CK8S) - OHCI USB 1.1 Controller
nVIDIA nForce3 250 (CK8S) - OHCI USB 1.1 Controller
nVIDIA nForce3 250 (CK8S) - Parallel ATA Controller
nVIDIA nForce3 250 (CK8S) - PCI-PCI Bridge
nVIDIA nForce3 250 (CK8S) - Serial ATA Controller (External PHY)
nVIDIA nForce3 250 (CK8S) - SMBus Controller
Realtek RTL8029 Ethernet Adapter

Ljudi Molim VAS pomagajte jer sam skor sve terade s ovog a i mnogih drugih foruma procitao pa i vise ne znam sta treba ciniti da se stvari poprave a da ne*a****m nesto

UNAPRED HVALA SVIMA
 
Tezak slucaj

Format c:\>enter> i drzi se wina.....

P.S. Mozda je moj odgovor subjektivan ali sa toliko pitanja ti nisi ni na pocetku.
 
Sta reci

Ha,
Ako brate pokusavas da me obeshrabris nisi uspeo i ako izrazavas svoje misljenje u redu je (svako ima pravo da misli i da..............................) ali da ti kazem nesto tvoja uskogrudost i sebicluk zabrinjava.
Zla vremena i jos gori ljudi to je ono sto nas duze vreme prati ali nista nije vecno.
Mucio sam se danima i nocima da instaliram OS X na cetri racunara (2 Itel i 2 AMD) razlicitih performansi i uspeo sam kako rekoh na SLABIJOJ AMD konfiguraciji instalirati sistem koji je kako tako operativan.Od mase procitanih saveta i pisanih tutorijala malo sam konfuzan (i euforican) te sam precicom pokusao da resim muke koje me muce te se izgleda prevarih i zatrazih savet u par reci od iskusnijih da pomognu ako hoce (ne mora niko - niko nikog ni na sta netera ) ako nece opet lepo, hvala i na tome jer - tisina mnogo govori onome ko zna da slusa - i govori mnogo vise nego ono sto Ti napisa.
U coveku je da se nosi s onim sto ga muci - tako i ja polako ali sigurno napredujem - vazno je napraviti prvi korak sve ostalo je lakse - ima sve napisano pa ovako il onako (doduse s malo vise muke - treba citati nemacke ,engleske, turske forume - i od takvih likova se nesto nauci i ljudi hoce da pomognu savetom da se drugi ne muce koliko su se oni mucili jer znaju znanje i hoce da ucine) sve ce se zavrsiti i bez tebe i tvog cinizma.............
Jos jednom ti se zahvaljujem ucvrstio si mi zelju da uspem !!!

@nikad_prvi...........mnogo govori i tvoj nick - izgleda da si se naucen rodio i to je za respekt, samo uzivaj u svojoj nadmenosti i znaj da nicija nije gorela do zore pa ni tvoja nece.

@OSTALI - Hvala !
 
Za grafiku probaj Titan ili Natit. To bi trebalo da ti riješi problem rezolucija, ukoliko ti je grafika zakucana za samo jednu rezoluciju.

To ti je zajebancija koja te čeka sa starijom mačkicom. :d

Ako nađeš Leo4All verzija 2 na torentima, situacija se može promijeniti na bolje (Leopard podržava šarolikiji hardver), pa će možda sve da ti radi odmah po restartu sistema.

Kako da povecam rezoluciju ekrana (sadasnja je 640x480)?

Jabuka -> System preferences -> Displays


Kako da dobijem zvuk?

Što se zvuka tiče, moraćeš da daš pun naziv ploče, jer npr. Foxconn NF3250K8AA-RS ima ALC655 čip za koji mogu vjerovatno da se nađu drajveri (možda će da radi i neki skippyretard-ov ALC paket).


Kako da ostvarim internet konekciju i samim tim ostvarim pristup netu?

Kažeš da ti je net povezan preko switch-a. Onda ti je situacija krajnje jednostavna - trebaš samo da podesiš odgovarajuće IP adrese za mrežu (IP adresa Mac mašine, netmask, router, DNS server) i internet bi odmah trebao da ti radi.

U slučaju da ne možeš da nađeš nikakve drajvere za integrisani mrežni adapter, za mrežu nađi bilo kakvu karticu sa RTL8139 čipom na sebi - D-Link DFE530TX (bilo koja revizija) ili bilo koja druga krš karta sa ovim čipom. To će da ti radi čim ubodeš, dok npr. 3Com kartica 3C905 neće da radi nikako (barem meni nije radila, da se odmah ograničim). Takođe, RTL8111 ima drajver koji treba da se instalira.


Kako pustati filmove i slusati muziku?
Za filmove imaš nekoliko opcija, probaj ih sve, pa vidi šta ti odgovara - VLC (podržava integrisane HD titlove u .mkv fajlovima), Chroma (DivX, HD), Apple DVD player. Obavezno instaliraj Perian za kodeke.

VLC može da ti pušta i muziku, a za tu namjenu se na Mac-u obično koristi iTunes. Nekako je najzgodniji uz sve svoje mane. Ja lično ipak koristim VLC i za tu namjenu. Za Winamp-om ne kukaj, svima ćeš nam stati na žulj, jer za istim svi kukamo. :d:d:d

Kako da bezbedno izvrsim update sistema na noviju verziju ako je to moguce?

Sa JaS-om i 10.4.8 možeš najdalje da doguraš do 10.4.11, što cijenim da ti se u trenutnoj ponudi Leopard-a na torentima ne isplati. Leopard je bolji i brži, a i imaš više šanse da će tvoj hardver raditi sa manje preganjanja za drajverima. Pod Tiger-om je neophodno odraditi SMB patch koji je vrlo problematičan i mreža veoma često ne radi, iako su drajveri instalirani i hardver je ispravan.

---
Da si čitao i pratio ono što su ljudi pisali u onim temama oko Tiger-a i Leopard-a, sve odgovore bi već imao.

Ali... Sve su to slatke muke koje čovjeka mogu da izlude skroz na skroz, tako da te razumijem u potpunosti. Ipak, za ubuduće, neka te ne mrzi da iščitaš ono što su drugi već napisali, jer rješenje je za svakoga veoma veoma blizu.

Uživaj. ;)
 
A da probas Kaliway10.5.1,ali nisam siguran dali podrzava AMD procesore.Na mojoj masini iz potpisa sve radi kako treba
 
Kao što ti castor reče ...

Leo4All (v2) je verzija leoparda koja je za sada "naj ful" (al mi je izraz) elem, zamišljena je i za intel i za amd, ima već nekog softvera unutra (npr pomenuti VLC plejer koji mi je pustio momentalno gomilu filmova sa harda u raznim kodecima)

dosta sam i sam tražio iATKOS i Kalyway verzije stizao donekle, mnogima je radilo ali meni jednostavno nije htelo, Leo4All je sve rešio iz prve je proradila zvučna, grafičku sam našao posebne drajvere a za mrežnu koja je Realtek (pretpostavljam da si to hteo da napišeš) sam našao drajvere na samom sajtu proiyvođača (piše lepo drajveri za Mac OS X)

Generalno ti preporučujem Leoparda po forumima sam viđao da ljudi sa starijim apple mašinama koji imaju Tiger OS, kažu da im Leo radi bolje (iako je noviji) ...

pogledaj temu Leopard na PC na ovom forumu pa experimentiši ...

P.S. Nakon Leo4All nađi i iLife 08 i iWord 08 i postaće ti kao i meni Leo primarini OS (u Windows idem samo na PES :) )
P.P.S. Ovo upravo pišem iz Lea .. ;)
 
Pozdrav,
Majstorima i sta reci nego jedno veliko hvala.
Skinuo sam i probao: Leo4All bez ekstenzije 2 kad krene da butuje izbaci poruku: HSF+ partition eror - i zakuca i nista se dalje nedesava - neznam sta mu je.
Leopard 10.5.1 Amd verzija tako je bar pisalo na torentu-ali pri butu sam uspeo da mu nahvatam pravi naziv: ToH:xnu-1228.0.2-1/bulid/obj/relase-i386 - juce sam uspeo da instaliram uspesno na jacoj AMD masini i instalaciju sam ispeo uraditi kada sam ceo disk stavi da je HSF+ partisija - znaci format celog diska uod 80Gb u HSF+ particiju i onda instalacija je prosla glatko i bez ikakvih problema al posle restarta me je docekalo crnilo ekrana i blinkanje belog cetvrtastog kursora u gornjem desnom uglu. Napominjem da dok sam imao ispred dve widosove particije od po 20 gb ista instalacija nije htela ama bas nista - pokaze sivi ekran ekran s jabukom i pojavi se na sredini crni pravougaonik u kome na par jezika pise retartujte racunar drzeci dugme power par sekundi i to na samo pocetku buta. E sad procitao sam na vise mesta da su ToH verzije pretezno za intele i tome malo buni ali sam isto tako na nekim forumima ljudi instalirali intel verzije na AMD platforme - znaci da nema univerzalnog pravila vec samo probati i probati pa gde se prodje. Mozda imam problem s AMD procesorom na jacoj masini jer u wikijevoj listi podrzanog hadvera za AMD 5000+ B.E. nema nikakve informacije pa mozda i to pravi probleme. A i ploca mi je nesto sumnjiva te bas i nije za ovakve rabote - isto je nigde nema - (ostalo je Biostar K9N Neo; Gainward 7600GTS; 4X1GB Geill black dragon 800; pionir 212 SATA i HDD 80Gb maxtor ultra ATA 133 - imam i jos HDD WD od 250GB SATA2 i Hitachi od 500GB SATA2 pa ih gasim strujno dok se neuvezbam i napravim 100% operativan sistem e onda cu da ga instaliram na neki od ovih diskova. )
Juce sam napravio multi but na ovoj losijoj masini tako da sada mogu da dizem XP ili Tigra bez muke odmah pri butu uz pomoc Aircronih boot loadera .
A sad idem da uz pomoc CASTOROVIH instrukcija pokusam naciniti neke boljitke u sistemu pa se javljam s rezultatima.

Sta da kazem OSIM HVALA SVIMA NA ODVOJENOM VREMENU TE KORISNIM I KONSTRUKTIVNIM SAVETIMA KOJIMA STE POMOGLI I ULEPSALI MI DAN .

Hvala MAJSTORI
 
Zaboravih,
Everest cita ovako za audio cip:
Device Description Type
Realtek ALC655 @ nVIDIA nForce3 250 (CK8S) - Audio Codec Interface PCI
Za Plocu kaze:
Field Value
Motherboard ID 08/26/2005-nForce-6A61CFK9C-00
Motherboard Name Unknown
Ali na samoj ploci piise: WinFast NF3250K8AA i jos jedna oznaka ispod ove:
NF3250GK8AA
Bas takav naziv jedan ispod drugog stoji :)

Pozdrav
 
Poslednja izmena:
:)
Jedno veliko hvala Castoru i svaka cast.
Uz njegovo upustvo podesena rezolucija ekrana i posle odradjeno sve!!!
Naime kad mi je rezolucija bila 640x480 nisam mogao videti donje dugmice za podesavanja po otvaranju neke aplikacije i to me je zbunjivalo.
Sve ostalo je odradjeno i sve radi.
Zvuk ide bez problema internet konekcija preko safrija samo pljusti , e sad ostaju one sitnice podesavanja mejla i td.
Moram reci da sam odusevljen slikom DVD filma - naime nisam mogao a da neprobam film King Artur i odusevljenje -slika perfektna ,ton isto a stro je najvaznije sinhronizacija titla je izvrsna. isti film gledan iz vina titl kasni il prednjaci u zavisnosti od plejera - a ovde klizi -savrseno i bez smor instaliranja kojekakvi kodeka za gledanje i slusanje - extra stvar.
Hvala Svima.
Idem sad malko da njusim sta je potrebno instalirati od aplikacija koje nisu u osnovnom paketu softvera te dal sun iste operativne na mojoj konfiguraciji.
*Voleo bih da mi date savet sta je jos potrebno prosecnom korisniku da ima - da neguram sve i svasta i to da mi nikad netreba.
Po castor-ovom i LuxoR-ovom savetu dacu se na trazenje Leo4All 2 verzije pa da vidimo sta se dobija mada sam i s ovim prezadovoljan !!!
VELIKO HVALA na SAVETIMA a samim tim i na PODRSCI da i JA postanem jedan od zadovoljnih korisnika ovog izuzetnog sistema !!!
:) :) :)
Pozdrav
 
Ja imam instaliran Kaliway 10.5.1 i sve radi OK,ali slika DVD-a ili divx-a ne moze ni da pridje kvalitetu na Visti ili XP.Imam instaliran Perian 1.1 i zadnji divx kodek za Mac ali ne vredi.Ja sam toliko bio nalozen na Mac OS da kada sam ga instalirao bio sam malo i razocaran,jer sam shvatio da nije nista bolji od Viste,software-a nema kao za Windows,igrice retke,tako da Vista ostaje primarni OS,a Mac drugi na listi dual boot-a.
 
Uh..I ja sam se tako patio mesecima da instaliram .. Na kraju sam uspeo..Instalirao sam Leopard, a ne Tiger ,kako mi je u pocetku bila namera..Moja preporuka ti je Zephyroth Leopard 10.5.2 (Imas sad i rev2) koji je ubedljivo najbolji za AMD. Mislim da ima i drivere za ALC 650 (za zvuk) i sigurno ima podrsku za nForce3 chipset..I da..Imas ga na Bayu ;)

Pozdrav i srecno!
 
Vrh Dno