Šta je novo?

TCL televizori

Čika_Kure

Čuven
Učlanjen(a)
04.11.2010
Poruke
4,524
Poena
715
TCL Technology Group Corporation osnovana je 1981. godine u kineskom gradu Huizhou pod nazivom TTK, a od 1985. godine posluje pod nazivom TCL, što je skraćenica od The Creative Life.

U svom portfoliju imaju dizajn, razvoj, proizvodnju i prodaju televizora, mobilnih telefona, klima uređaja, mašina za pranje veša, frižidera i malih električnih uređaja.

Već dugi niz godina su među tri vodeća proizvođača po broju prodatih televizora u svetu na godišnjem nivou, drugi po broju proizvedenih televizora na svetskom nivou, i među vodećim po broju prodatih televizora na teritoriji SAD u prošloj godini, mada generalno svi proizvođači na tom polju i dalje dosta zaostaju za Samsungom, jer je svaki treći televizor koji se proda na svetu proizveden od strane tog južnokorekjskog proizvođača, koji sa LG i Sony i dalje tradicionalno drži 60% celokupnog svetskog tržišta televizora (doduše po prihodima od prodaje, a ne po broju prodatih primeraka).

Elem, pošto je ovo kod nas relativno nepoznat brend, otvaram ovu temu jer je dosta članova foruma u prethodnom periodu kupilo televizor ovog proizvođača, pa je red da imamo gde da razmenjujemo iskustva i utiske, i pomažemo jedni drugima u rešavanju problema, za koje se nadam da ih neće biti mnogo i da ćemo ih zajednički brzo i uspešno rešavati.

Izvolite...
 
Занимљиво је мени ови "како сте одрадили калибрацију ТВ-а?". То је индивудуална ствар, а зависи од много чинилаца. Ја ћу навести неке од њих:
  • око посматрача - неко воли блаже боје, неко јаче; некоме одговара овак контраст, некоме онакав...
  • позиција телевизора - веома битна ставка. Где се ТВ налази у односу на спољашњи извор светла, под којим углом светлост пада на екран, колики је прозор кроз који допире спољашња светлост. Наравно, угао под којим се посматра ТВ, висина ТВ-а у односу на посматрача када седи. Унутрашња светлост (није исто када са плафона виси лустер и одраз се види на ТВ-у, и када је плафоњера па не утиче на ТВ)...
Ја сам по куповини тражио на нету како да одрадим калибрацију свог С725 и мени то ништа није одговарало. Онда видим да постоје људи који долазе са опремом за калибрацију и на основу свега горе наведеног одраде подешавање како је за вас најбоље.
 
Занимљиво је мени ови "како сте одрадили калибрацију ТВ-а?". То је индивудуална ствар, а зависи од много чинилаца. Ја ћу навести неке од њих:
  • око посматрача - неко воли блаже боје, неко јаче; некоме одговара овак контраст, некоме онакав...
  • позиција телевизора - веома битна ставка. Где се ТВ налази у односу на спољашњи извор светла, под којим углом светлост пада на екран, колики је прозор кроз који допире спољашња светлост. Наравно, угао под којим се посматра ТВ, висина ТВ-а у односу на посматрача када седи. Унутрашња светлост (није исто када са плафона виси лустер и одраз се види на ТВ-у, и када је плафоњера па не утиче на ТВ)...
Ја сам по куповини тражио на нету како да одрадим калибрацију свог С725 и мени то ништа није одговарало. Онда видим да постоје људи који долазе са опремом за калибрацију и на основу свега горе наведеног одраде подешавање како је за вас најбоље.
Rekao bih da si delimično u pravu, i to u delu koji se tiče osvetljenja u prostoriji odnosno količine svetla koji pada na ekran. Međutim oko posmatrača u profesionalnoj kalibraciji nema nikakve veze. Posao kalibratora je da sve parametre podesi što je bliže moguće referentnim vrednostima. Da li se to dopada tvom oku to je druga priča. Ako je tvoje oko presudno onda te ništa ne sprečava da sam bez isntrumenata podesiš sliku prema svom oku.
 
Zvao sam DrTechno da pitam kada će biti dostupna C805 miniled serija a za koje je na njihovom sajtu pisalo da će biti dostupni od 17.11. i rekli su mi da su na carini i da će verovatno od sledeće nedelje biti dostupni, tako da ništa od neke akcije za crni petak.
Inače, ponuda (u smislu cena) za crni petak za 65" televizore, bar ovo što sam ja gledao je skoro pa nikakva, čak su i skuplji nego što su bili pre.
 
Rekao bih da si delimično u pravu, i to u delu koji se tiče osvetljenja u prostoriji odnosno količine svetla koji pada na ekran. Međutim oko posmatrača u profesionalnoj kalibraciji nema nikakve veze. Posao kalibratora je da sve parametre podesi što je bliže moguće referentnim vrednostima. Da li se to dopada tvom oku to je druga priča. Ako je tvoje oko presudno onda te ništa ne sprečava da sam bez isntrumenata podesiš sliku prema svom oku.

Ја мислим да сам негде у овој теми и питао да ли има логике платити ту калибрацију слике. Има беше онај хрватски сајт где лик за разне моделе шаље подешавања за калибрацију слике које је он радио са тим уређајима. Због тога сам и питао за поставке шта и како намештате.
Ја увек изаберем неки од модова који су понуђени. И увек се задржим на ПЦ моду ако се добро сећам.
То је оно што мом оку прија.
Једини проблем имам са Ареном спорт,ту су ми боје увек или пренадуване или превише бледе. Који год мод да изаберем...
 
Mešate neke stvari, što se tiče hardverske kalibracije lepo je objasnio yiya. Ima još jedna vrlo bitna stvar, ukoliko se radi hardverska kalibracija vrlo je verovatno da dobijena podešavanja neće biti ista za isti model TV-a. Tako da se ne može oslanjati na hardverska podešavanja istog modela ali drugog primerka TV-a.
 

TCL Televizor 75C735, Ultra HD, Android Smart. Drugari vidim da je ovaj tv baš povoljan za crni petak. Kakav je tv za gledanje sporta pre svega? I da li uzeti to ili Philips 75 inca 808 sa Ambijent light. Verujem da mnoge zanima, praštajte ako sam negde nešto prekršio od pravila.​

 

TCL Televizor 75C735, Ultra HD, Android Smart. Drugari vidim da je ovaj tv baš povoljan za crni petak. Kakav je tv za gledanje sporta pre svega? I da li uzeti to ili Philips 75 inca 808 sa Ambijent light. Verujem da mnoge zanima, praštajte ako sam negde nešto prekršio od pravila.​

Neznam dal si ispravno napisao, jer Philips 808 je OLED..
 
Mešate neke stvari, što se tiče hardverske kalibracije lepo je objasnio yiya. Ima još jedna vrlo bitna stvar, ukoliko se radi hardverska kalibracija vrlo je verovatno da dobijena podešavanja neće biti ista za isti model TV-a. Tako da se ne može oslanjati na hardverska podešavanja istog modela ali drugog primerka TV-a.

Значи бацање пара ако се узимају подешавања што је радио хардверски за његов модел?
То неће да буде исто код мене?
 
^
Nećeš svakako dobiti hardverski kalibrisanu sliku na tvom primerku, možda će biti blizu tome. Opet pitanje je da li bi ti se i takva slika svidela, ona jeste slika u kojoj tvoj tv koliko može realno prikazuje boje i osvetljenje ali možda se tvom oku to neće svideti. Hardverska kalibracija TV-a nije bila nešto skupa samo je pitanje da li hoćeš da slika bude "kako treba" ali da ti se možda i ne svidi ili ne. Ako nećeš onda jednostavno podesiš TV onako kako tvom oku odgovara.
 
Mešate neke stvari, što se tiče hardverske kalibracije lepo je objasnio yiya. Ima još jedna vrlo bitna stvar, ukoliko se radi hardverska kalibracija vrlo je verovatno da dobijena podešavanja neće biti ista za isti model TV-a. Tako da se ne može oslanjati na hardverska podešavanja istog modela ali drugog primerka TV-a.
Lično mislim da ako je panel na TV iz iste serije razlike u njihovim karakteristikama su minimalne, što onda posledično uzrokuje minimalne razlike i u rezultatima kalibracije.. Bitno je da je kalibracija rađena za iste/slične uslove ambijentalnog osvetljenja. Ja sam konkretno svoj C835 podesio po uputstvu koji je postavio tip koji je uradio profesionalnu kalibraciju za moj model i koji prodaje taj video sa uputstvom. On je radio kalibraciju za uslove tamnijeg ambijentalnog osvetljenja što se uklapa sa mojom pričom. Slika je sada fenomenalna, a boje su verne i zasićene baš kako treba. U svakom slučaju nemate šta da izgubite. Ako uspete da pronađete postavke profesionalne kalibracije za vaš model TV obavezno ih isprobajte. Ako vam ono što dobijete ne odgovara lako je vratiti na stara podešavanja.
 
^
Naravno, i ja sam rekao da će rezultati biti blizu tome, međutim svakako neće biti 100% isti. Takođe slažem se da je sve stvar izbora i da treba svakako probati ali ne mislim da treba plaćati za rezultate hardverske kalibracije drugog TV-a, istog modela, treba se samo platiti hardverska kalibracija rađena direktno na svom TV-u. Recimo ja sam radio hardversku kalibraciju za prethodna dva TV-a, za poslednji nisam jer ne stižem a i ništa mi nije slika izgledala preterano bolje, ne kažem da objektivno nije bila bolja ali nekad je bitniji subjektivni doživljaj.
 
^
Naravno, i ja sam rekao da će rezultati biti blizu tome, međutim svakako neće biti 100% isti. Takođe slažem se da je sve stvar izbora i da treba svakako probati ali ne mislim da treba plaćati za rezultate hardverske kalibracije drugog TV-a, istog modela, treba se samo platiti hardverska kalibracija rađena direktno na svom TV-u. Recimo ja sam radio hardversku kalibraciju za prethodna dva TV-a, za poslednji nisam jer ne stižem a i ništa mi nije slika izgledala preterano bolje, ne kažem da objektivno nije bila bolja ali nekad je bitniji subjektivni doživljaj.
Možeš li da kažeš koliko te je koštala profesionalna kalibracija TV?
 
U pravu je Vlada, sada kada vratim film unazad dečko koji je dolazio radio je uz pomoć svog uređaja podešavanje TV-a kao sekundarnog monitora koji mi je služio za gledanje filmova preko računara. U svakom slučaju suština onog gorenavedenog ostaje ista.
 
То за 10-15е је калибрација излаза графичке уз помоћ профила. За тв треба сложенији приступ и калибрисати сам тв, за све улазе. Ту је софтвер званично преко 2000$. Нисам нашао народне верзије.
Доста се може постићи "на око" уз помоћ калибрационих дискова али опет најбоље је са калибратором слике.
 
То за 10-15е је калибрација излаза графичке уз помоћ профила. За тв треба сложенији приступ и калибрисати сам тв, за све улазе. Ту је софтвер званично преко 2000$. Нисам нашао народне верзије.
To objašnjava tako nisku cenu Ne znam kakva je sada situacija, ali kada sam se ja raspitivao za profesionalnu kalibraciju TV 2010 godine nisam mogao da nađem nikoga u Beogradu.
 
mislim da malo preterujete :) kupujemo budzet televizore i onda kao kalibracija treba da bude perfektna... probajte po uspustvu za vas model i sigurno je biti mnogo bolje sto je vec veliki uspeh. a tih par procenata cete svakako gubiti jer se realni uslovi non stop menjaju...
Slažem se da za jeftine televizore nema smisla plaćati kalibraciju koja bi verovatno koštala kao pola novog televizora.
 
Занимљиво је мени ови "како сте одрадили калибрацију ТВ-а?". То је индивудуална ствар, а зависи од много чинилаца. Ја ћу навести неке од њих:
  • око посматрача - неко воли блаже боје, неко јаче; некоме одговара овак контраст, некоме онакав...
  • позиција телевизора - веома битна ставка. Где се ТВ налази у односу на спољашњи извор светла, под којим углом светлост пада на екран, колики је прозор кроз који допире спољашња светлост. Наравно, угао под којим се посматра ТВ, висина ТВ-а у односу на посматрача када седи. Унутрашња светлост (није исто када са плафона виси лустер и одраз се види на ТВ-у, и када је плафоњера па не утиче на ТВ)...
Ја сам по куповини тражио на нету како да одрадим калибрацију свог С725 и мени то ништа није одговарало. Онда видим да постоје људи који долазе са опремом за калибрацију и на основу свега горе наведеног одраде подешавање како је за вас најбоље.
Kako si zadovoljan sa C725 sto se tice HDR-a, Dolby Vision sadrzaja? C725 ima 330 nita. Vidim dosta forumasa je uzelo C735 na akciji koji takodje ima 330 nita. Dilema je da li uzeti 55C735 za 56k ili cekati 55C745 koji ce sigurno biti oko 100-110k.
 
Kako si zadovoljan sa C725 sto se tice HDR-a, Dolby Vision sadrzaja? C725 ima 330 nita. Vidim dosta forumasa je uzelo C735 na akciji koji takodje ima 330 nita. Dilema je da li uzeti 55C735 za 56k ili cekati 55C745 koji ce sigurno biti oko 100-110k.
Tu ti je dilema između full local dimming i 1,000 cd/m² koju ima C745 i frame dimming tehnologije koju ima C735 i 330 cd/m².
Ne znam kako izgleda u praksi, ali ovo su ti brojke.

I
This improvement is not only due to blackout zones, but also the latest AiPQ 3.0 image processor with support for 4K at 144Hz, and now 1080p at 240Hz. These extreme combinations of frame rates and resolutions can be realized with a PC via one of the two HDMI 2.1 ports. In addition, there are also two more HDMI 2.0 ports.

There are other gaming features such as VRR (Variable Refresh Rate), including the presence of HDMI VRR and AMD FreeSync Premium Pro between 48Hz and 144Hz, and ALLM (Auto Low Latency Mode). TCL C745 TVs provide a minimum input lag of 5ms. at 4K @ 144Hz.

Dakle unapređeno je i procesuiranje slike, osvežavanje ekrana, input lag je smanjen.
Zato C745 i košta duplo (ako bude ta cena koju si naveo).
 
Tu ti je dilema između full local dimming i 1,000 cd/m² koju ima C745 i frame dimming tehnologije koju ima C735 i 330 cd/m².
Ne znam kako izgleda u praksi, ali ovo su ti brojke.
Znam. Zanimljiva je sada cena C735 modela. Mami. Ali gledajuci svoje potrebe kao malo zahtevnijeg korisnika dosta HDR, Dolby Vision sadrzaja, sport sacekacu ipak C745.
 
Lično mislim da ako je panel na TV iz iste serije razlike u njihovim karakteristikama su minimalne, što onda posledično uzrokuje minimalne razlike i u rezultatima kalibracije.. Bitno je da je kalibracija rađena za iste/slične uslove ambijentalnog osvetljenja. Ja sam konkretno svoj C835 podesio po uputstvu koji je postavio tip koji je uradio profesionalnu kalibraciju za moj model i koji prodaje taj video sa uputstvom. On je radio kalibraciju za uslove tamnijeg ambijentalnog osvetljenja što se uklapa sa mojom pričom. Slika je sada fenomenalna, a boje su verne i zasićene baš kako treba. U svakom slučaju nemate šta da izgubite. Ako uspete da pronađete postavke profesionalne kalibracije za vaš model TV obavezno ih isprobajte. Ako vam ono što dobijete ne odgovara lako je vratiti na stara podešavanja.
Ako možeš podeli nam nekako ta podešavanja
Ja sam se dosta igrao sa tim uputstvima na netu i nije mi se svidela slika pogotovo na SDR sadržaju, YT, pa sam nešto još sam korigovao.
 
Unboxing i review TCL 55C745:

 
Posle vaganja od nekoliko dana između više televizora, na kraju sam zagrizao metak i uzeo TCL 55C735 jer se zaista čini kao najbolja opcija u opsegu do 500 evra sa naizgled jedinim 120 hercnim ekranom između ostalog. Nisam neki veliki filmovil (trenutno imam veoma star manji Vox koji nije diran godinama) tako da kontam da će promena svakako biti primetna, odlučih se da uzmem i TCL Soundbar TS7010 usput za potpuni ugođaj.
 
Nazad
Vrh Dno