Šta je novo?

Tablet Tablet za čitanje stripova/knjiga do 200e

petar26

Cenjen
Učlanjen(a)
27.09.2013
Poruke
128
Poena
180
Poštovani, potreban mi je tablet prvenstveno za čitanje stripova, do 200e, sve jedno radnja ili kp, novo ili polovno, bitan je dobar ekran da ne oslepim i baterija u okviru budžeta koji je baš ograničen. Knjige bi probao čitati dok ne dodje na red neki e-reader. Svaka preporuka dobrodošla.
 
Ne postizavam, obaveze,kuća,poso, još ispade obećao ljudima na forumu nešto pa ispalio 🤣, a i nisam se nadao da ću baš ovako brzo doći do odluke o kupovini 😀
 
Ma nema od tebe vajde ;)
Presekao sam i uzeo ovaj TCL. Utisak posle 30min cackanja: Mat ekran - skroz zanimljiv za stripove. Ima taj neki “papir” fazon. Za video onako, meh. Postoji i dalje odsjaj, tako da nisam bas siguran da ce citanje na plazi biti ne znam koliko bolje nego sa ostalim tabletima.
Performanse - za te pare odlicne, ali ne ocekujte cuda. Obican ipad 2018 je i dalje brzi i celokupno iskustvo kada je UI u pitanju je po mom misljenju bolje.
Ukratko, na prvu loptu, za ove novce i za primarno citanje stripova/knjiga mislim da je odlicna kupovina. Opet kazem, ne ocekujte cuda. Novi ipad air/pro, kao i galaxy tab s8 su neuporedivo bolji, ali i skuplji uredjaji, ali na kraju dana potpuni overkill za stripove.
 
Svaka čast skidam kapu, ovo što si opisao sasvim mi je dovoljno da kupim, jasno mi je da za veće pare ima i bolje, ali mora negde crta da se povuče, tako da za 28k i primarno strip/knjiga mi je odgovarajuće, da te dugo služi, bacim i ja recenziju bez brige 😉
 
@Pobesnelo_pile
Da li je potrebno da se uključi neka opcija za čitanje stripova, i da se gasi kada se koristi tablet kao inače?
Negde sam naleteo da ima reader mode, ali ne znam da li je za stripove, čini mi se da je to crno beli mod, možda za čitanje knjiga?
Za čitanje na suncu i odsjaj, ovaj moj kindle na suncu isto ima odsjaj iako je skroz mat, mora da se nađe položaj. Ne verujem da je ovaj tablet na tom nivou, sigurno je lošiji po tom pitanju, ali sunce i odsjaj na uređaju je neizbežno, bitno je jačina osvetljenja, to treba proveriti.

Još jedna stvar, kada kažeš za gledanje videa da je meh, nije prijatno gledanje videa, bolje je ne običnom tabletu?
 
Reading mode jeste crno beli i vise je za text. Sto se stripova tice tu je sve po defaultu. Ima neke zezalice, toplinu boja i slicno sto mozes da palis i gasis, ali ja nisam nasao neku spec namenu tome.
Za video, stvar ukusa. Ja vise volim glossy ekran, subjektivno mi deluje da je ostrija slika. Na mat ekranu kao sa ima film grain efekat.
Odsajaj keste manji nego na glossy ekranu, ali postoji. Ne znam kako je na kindlu..
 
Stigao i moj primerak (tcl nxtpaper 11), sve što je kolega pobesnelo pile rekao, u potpunosti se slažem.

S obzirom da mi je ovo prvi tablet i da sam ga svega 2 sata čačkao, odličan je za stripove, da ne ponavljam, ekran je odličan. U ležećem položaju u mračnoj sobi sa malom stonom lampom pored, ekran se lepo vidi, tj. svi uglovi ekrana daji istu boju, tekst se jasno vidi.

Kako ga budem dalje testirao javljam
 
Stigao i moj primerak (tcl nxtpaper 11), sve što je kolega pobesnelo pile rekao, u potpunosti se slažem.

S obzirom da mi je ovo prvi tablet i da sam ga svega 2 sata čačkao, odličan je za stripove, da ne ponavljam, ekran je odličan. U ležećem položaju u mračnoj sobi sa malom stonom lampom pored, ekran se lepo vidi, tj. svi uglovi ekrana daji istu boju, tekst se jasno vidi.

Kako ga budem dalje testirao javljam
Nema probijanja pozadinskog osvetljenja?
 
Kakav je u uslovima potpunog mraka sa minimalnim osvetljenjem (npr u za uslove u sobi gde deca spavaju a ekran ne bi trebalo da osvetli pola sobe)?
I druga stvar, kakav je na dnevnom svetlu (napolju), da li je upotrebljiv "na plaži"?

Ja vec godinama koristim kobo eBook reader i za ove uslove koje sam pomenuo je savršen (noću sa minimalnim osvetljenjem, ili na plaži bez ikakvog pozadinskog osvetljenja izgleda kao papir, plus baterija traje danima). Ali nije za stripove i sadržaj u boji.
Razumem da tcl ne može da se meri u tim segmentima sa eInk ekranima, ali me interesuje da li je bar dovoljno dobar.

Iako godinama (od prvog broja) čitam Svet Kompjutera i od njih ne očekujem reklamni review prikaz ovog tableta mi je malo sumnjiv jer je toliko nahvaljen, pa me zato interesuje iskustvo iz prve ruke.
 
Kuzma na youtube kanalu SK nije baš poznat po tome da ne ume da oplete kada mu se nešto ne dopada,
za ovaj tablet je za stripove delovao baš oduševljen,
ekipa oko njega je iskulirala ali to je verovatno jer ih ne interesuju stripovi.
U principu kako god da okreneš realno nema ništa bolje za čitanje stripova u boji, naročito po ovoj ceni, pa i nije teško odlučiti se,
ko voli stripove to je to, ko hoće bolje od ovoga, pa i nema ništa bolje?
 
Kakav je u uslovima potpunog mraka sa minimalnim osvetljenjem (npr u za uslove u sobi gde deca spavaju a ekran ne bi trebalo da osvetli pola sobe)?
I druga stvar, kakav je na dnevnom svetlu (napolju), da li je upotrebljiv "na plaži"?

Ja vec godinama koristim kobo eBook reader i za ove uslove koje sam pomenuo je savršen (noću sa minimalnim osvetljenjem, ili na plaži bez ikakvog pozadinskog osvetljenja izgleda kao papir, plus baterija traje danima). Ali nije za stripove i sadržaj u boji.
Razumem da tcl ne može da se meri u tim segmentima sa eInk ekranima, ali me interesuje da li je bar dovoljno dobar.

Iako godinama (od prvog broja) čitam Svet Kompjutera i od njih ne očekujem reklamni review prikaz ovog tableta mi je malo sumnjiv jer je toliko nahvaljen, pa me zato interesuje iskustvo iz prve ruke.
Pokusao sam da slikam u totalnom mraku pa prosudi sam ako mozes, znam da uzasno izgleda ali bolje ne umem :D
Slika 1,2,3 iza mene iz hodnika ide svetlo
Slika 4,5, u totalnom mraku.

Uzivo jedva da osvetli i pola jastuka na kome lezim, uskoro cu testirati i na suncu pa javljam.

 

Prilozi

  • slika 1.jpg
    slika 1.jpg
    42 KB · Pregleda: 127
  • slika 2.jpg
    slika 2.jpg
    38.9 KB · Pregleda: 101
  • slika 3.jpg
    slika 3.jpg
    39.2 KB · Pregleda: 77
  • slika 4.jpg
    slika 4.jpg
    31.4 KB · Pregleda: 71
  • slika 5.jpg
    slika 5.jpg
    33.3 KB · Pregleda: 128
Da napisem jos koji utisak o tabletu (tcl nxtpaper 11). U prilogu slika 1 i 2, suncan dan ispod terase, i slika 3 i 4, suncan dan ispod drveta. Dosta citam u kolima kad putujem i tu se vidi normalno kao i na terasi, ali ispod drveta kad je sunce onda se slabije vidi. Kad skrolujem benchmark forum slova dobiju blur dok ne stanem sa skrolovanjem, youtube radi normalno, slika ok, zvuk ok, pristojan. Sve u svemu prezadovoljan jer se koristi za citanje stripova, sve ostalo radi sasvim korektno. Videcemo za 2 godine koliko traje garancije da li ce biti nekih problema, ako bude, napisacu.

Ako neko uzima futrolu za ovaj tablet neka pazi, uzeo sam ovu CELLY UNIBANDT11 univerzalna zaštita za tablet, iako pise da je za 11`, tablet je 10.95`, futrola je dugacka 25.5 cm a tablet je 25.9 cm, tacno mi viri tablet gore i dole, tako da treba uzeti neku drugu, duzu.

P.S. Svratite na temu, uzdravlje.

 

Prilozi

  • slika1.jpg
    slika1.jpg
    210 KB · Pregleda: 113
  • slika2.jpg
    slika2.jpg
    226.1 KB · Pregleda: 110
  • slika3.jpg
    slika3.jpg
    125.9 KB · Pregleda: 103
  • slika4.jpg
    slika4.jpg
    175.1 KB · Pregleda: 111
Procitao sam odu u sk, ali postoje i potpuno oprecne informacije na yt da je u pitanju matiran ekran a nista poseban ekran?
 
Definitivno sam odlučio da kupim tablet tokom ovog ljeta (a možda već i tokom ovog mjeseca), pa bih molio da mi otklonite neke dileme. Tablet bih koristio pre svega za čitanje knjiga, zabilješki, stripova i web browsing. Povremeno Youtube, bez igranja igrica i društvenih mreža. Prednost dajem ekranu i ergonomiji uređaja. Izbor sam sveo na sledeće modele:


Da li ovi Eplovi modeli imaju Reading Mode,Eye Comfort Mode, low blue light ? Takođe, da li ovi ostali uređaji imaju ovu funkciju?

Razmišljao sam da možda sad kupim neki uređaj do 200 Evra kao prelazno rješenje dok se možda ne pojavi neki uređaj od 9" inča sa FHD u narednih 2+ godine ali... možda ipak se odmah odlučim i za skuplji poput Ipad-a jer čuvam stvari a i rjetko se odlučujem na promjene. Izbjegavao bih uređaje sa ekranom većim od 10.2" inča i težinom većom od 500 grama.

Koji od OS (IOS/Android) imaju bolje aplikacije za čitanje knjiga? Podešavanja da sve izgleda kao prava knjiga, i mogućnost da se vidi naslovna strana knjige ili stripa u biblioteci (folderu)?
 
Hvala "cekipa" na prjedlogu! Interesantan je, tanak, laganiji malo od Ipad 9 i ima super rezoluciju... Ne smeta mi IOS ni najmanje. Zanima me kod IOSa, kakva je ponuda sa aplikacijama za knjige u poredjenju sa Androidom ?
Da li ima neke razlike u tehnologiji displeja kod Epla i ovih drugih modela koji su navedeni, odnosno da li neki od njih imaju efekat manjeg zamaranja očiju ili su svi ti IPS displeji isti? Blackview 12 i 13 bih mogao nabaviti, takodjer.
 
Da li ima neka warijanta da nije ni droid ni jabuka vec windows, za citanje stripova i dobrom baterijom??!
Trenutno imam lenovo tablet tb-x505f i ekran je teski krs (na sve se covek navikne - smanjim brightness nocu na minimum i ukljucim blue ligh protect), soc je krs, al baterija traje nedelju dana citanja stripova.
Trebao bi mi windows, posto nemam lap, a imam neke povremene poslove koje mogu samo na windowsu, al pod uslovom i da ima dobru bateriju za stripove. Da li tako nesto postoji uopste i kako se na surface-u proverava preostali kapacitet baterije?
 
Da podelim utiske o NxtPaper11 nakon mesec dana od kupovine.
Jednostavno, ubedljivo najbolji tablet za čitanje stripova.
Pre ovoga sam imao Nokiu T20, i zbog odsjaja to nije to, neupotrebljivo, makar meni, toliko mi smeta odraz na ekranu da ga nisam ni koristio za čitanje stripova.

Ovaj mat ekran je sasvim druga priča.
Vidim na Good eReader non stop kritikuju kako ovo nije eink već je samo običan lcd sa mat ekranom, nisu mi jasni uopšte.
Pa da jeste eink svi ostali eink proizvođači bi mogli da stave katanac, i svi bi kupovali samo TCL.
U svakom slučaju, čak su i oni pored kritika provukli da je za stripove ovo najsličnije eink uređaju, i da nema ništa bolje.

Performanse i nisu baš neke, roblox secka, manje zahtevne igre rade, mada klinci skoro i ne koriste više tablet.

Juče sam nakon 30 dana dobio i olovku kao gratis uz kupovinu, ok je, ne vidim neku korist osim za crtanje.

Velika je šteta što ne ide futrola uz njega, ne znam gde bi mogla i da se kupi, obzirom da je kao stvoren za stripove i čitanje, futrola mi baš nedostaje, ovako mi stoji bezveze na polici, svaki put kada uzmem moram da obrišem prašinu, a držanje je mnogo komfornije sa futrolom, kao na primer kindle što ima.

Imam kindle paperwhite 7, naravno neupotrebljiv je zbog veličine za stripove,
ali primetio sam da kindle iako su oba mat ima više refleksije od TCL-a. Ovi novi kindle imaju još više tako da mala prednost za ovaj tablet.
Što se tiče izgleda na svetlu to je ovako:
  • Na suncu je ubedljivo bolji kindle
  • U hladovini su tu negde
  • U zatvorenom je bolji tablet, kindle je tu tamniji i mora da se posvetli a to bolje izgleda na tabletu

Za čitanje knjiga, osim na suncu, po meni može da prođe i TCL, makar je meni jako jako slično čitanju sa kindle-a, osim što je veći ekran pa utoliko više možda smeta svetlo očima.
Za pdf čitanje je TCL ubedljivo bolji.

Meni se ovakav ekran toliko sviđa da bi voleo da sledeći telefon isto uzmem sa ovakvim ekranom, problem sa NXTPaper telefonima što trebaju da izađu je što su im kao i ovom tabletu performanse na nižem nivou, ali o tom potom.

Još jedna stvar, za stripove verzija 12 pro deluje dosta bolje, malo veća dijagonala i bolji odnos stranica, vidim performanse su dosta bolje, mada je tablet duplo skuplji od ovog, a u stvari i dalje ga nigde i nema u prodaji.
Na primer blacksad je na ovom tabletu pomalo sitan, ja sam čitao u landscape modu, tako je ok, mada deluje da bi na 12pro bilo taman u portrait modu.

Kuzma je po meni bio skroz u pravu, ko čita stripove, ovo je odličan uređaj za to.
 
Izvinjavam se što upadam u temu i što ono što ću napisati nije o tabletu, ali je blizu.
Imao sam prošle godine priliku da probam nekih pola sata TCL telefon. Veoma sam se prijatno iznenadio kako je ekran urađen. Oštar prikaz, veoma lepe boje prikazuje, odlični uglovi gledanja, a telefon neke srednje ili niže klase.
 
Da podelim utiske o NxtPaper11 nakon mesec dana od kupovine.
Jednostavno, ubedljivo najbolji tablet za čitanje stripova.
Pre ovoga sam imao Nokiu T20, i zbog odsjaja to nije to, neupotrebljivo, makar meni, toliko mi smeta odraz na ekranu da ga nisam ni koristio za čitanje stripova.

Ovaj mat ekran je sasvim druga priča.
Vidim na Good eReader non stop kritikuju kako ovo nije eink već je samo običan lcd sa mat ekranom, nisu mi jasni uopšte.
Pa da jeste eink svi ostali eink proizvođači bi mogli da stave katanac, i svi bi kupovali samo TCL.
U svakom slučaju, čak su i oni pored kritika provukli da je za stripove ovo najsličnije eink uređaju, i da nema ništa bolje.

Performanse i nisu baš neke, roblox secka, manje zahtevne igre rade, mada klinci skoro i ne koriste više tablet.

Juče sam nakon 30 dana dobio i olovku kao gratis uz kupovinu, ok je, ne vidim neku korist osim za crtanje.

Velika je šteta što ne ide futrola uz njega, ne znam gde bi mogla i da se kupi, obzirom da je kao stvoren za stripove i čitanje, futrola mi baš nedostaje, ovako mi stoji bezveze na polici, svaki put kada uzmem moram da obrišem prašinu, a držanje je mnogo komfornije sa futrolom, kao na primer kindle što ima.

Imam kindle paperwhite 7, naravno neupotrebljiv je zbog veličine za stripove,
ali primetio sam da kindle iako su oba mat ima više refleksije od TCL-a. Ovi novi kindle imaju još više tako da mala prednost za ovaj tablet.
Što se tiče izgleda na svetlu to je ovako:
  • Na suncu je ubedljivo bolji kindle
  • U hladovini su tu negde
  • U zatvorenom je bolji tablet, kindle je tu tamniji i mora da se posvetli a to bolje izgleda na tabletu

Za čitanje knjiga, osim na suncu, po meni može da prođe i TCL, makar je meni jako jako slično čitanju sa kindle-a, osim što je veći ekran pa utoliko više možda smeta svetlo očima.
Za pdf čitanje je TCL ubedljivo bolji.

Meni se ovakav ekran toliko sviđa da bi voleo da sledeći telefon isto uzmem sa ovakvim ekranom, problem sa NXTPaper telefonima što trebaju da izađu je što su im kao i ovom tabletu performanse na nižem nivou, ali o tom potom.

Još jedna stvar, za stripove verzija 12 pro deluje dosta bolje, malo veća dijagonala i bolji odnos stranica, vidim performanse su dosta bolje, mada je tablet duplo skuplji od ovog, a u stvari i dalje ga nigde i nema u prodaji.
Na primer blacksad je na ovom tabletu pomalo sitan, ja sam čitao u landscape modu, tako je ok, mada deluje da bi na 12pro bilo taman u portrait modu.

Kuzma je po meni bio skroz u pravu, ko čita stripove, ovo je odličan uređaj za to.
I ja imam novi Kindle od 6.8 koji dosta koristim, ali mi je još uvek mali za PDF dokumente dok je za e-knjige savršen. Reci mi ako nije problem: da li postoji ikakav blur kada se čitaju tekstualni PDF-ovi i da li može da se drži jednom rukom komotno? Nešto mi deluje da taj mat nekako prigučuju oštrinu, ali nadam se da grešim. Ovo su mi je jako bitne informacije jer posle dugotrajnog čitanja ume da bude baš zamarajuće. Ako je to ok, i ja bih ga verovatno uzeo. Za video mi nije nešto potreban osim sporadično, a igrice uopšte ne igram.
 
Ovoliki tablet da se drži jednom rukom komotno, to mislim da nije moguće, dosta je teži u odnosu na kindle a nema ni bezel ostavljen za prste kao kindle.
Možda sa nekom futrolom, ali ne verujem.
Što se tiče oštrine, moguće da je oštrije na ekranu koji nije mat. Međutim nemam sličan tablet da uporedim.
Telefon pored ovog tableta, na telefonu je sigurno oštrije, ali to je slična rezolucija ekrana ali veličina nije ista pa sad, da li je oštrije zbog toga ili zbog ekrana koji nije mat, ne bih znao.
Možda da neko ko može da uporedi dva tableta da ti prenese utisak.
Mada meni lično, sasvim je dovoljna ova oštrina na tabletu, ne deluje mi mutno da bi mi trebalo oštrije, ali ne vidimo svi isto.
 
Da podelim utiske o NxtPaper11 nakon mesec dana od kupovine.
Jednostavno, ubedljivo najbolji tablet za čitanje stripova.
Pre ovoga sam imao Nokiu T20, i zbog odsjaja to nije to, neupotrebljivo, makar meni, toliko mi smeta odraz na ekranu da ga nisam ni koristio za čitanje stripova.

Ovaj mat ekran je sasvim druga priča.
Vidim na Good eReader non stop kritikuju kako ovo nije eink već je samo običan lcd sa mat ekranom, nisu mi jasni uopšte.
Pa da jeste eink svi ostali eink proizvođači bi mogli da stave katanac, i svi bi kupovali samo TCL.
U svakom slučaju, čak su i oni pored kritika provukli da je za stripove ovo najsličnije eink uređaju, i da nema ništa bolje.

Performanse i nisu baš neke, roblox secka, manje zahtevne igre rade, mada klinci skoro i ne koriste više tablet.

Juče sam nakon 30 dana dobio i olovku kao gratis uz kupovinu, ok je, ne vidim neku korist osim za crtanje.

Velika je šteta što ne ide futrola uz njega, ne znam gde bi mogla i da se kupi, obzirom da je kao stvoren za stripove i čitanje, futrola mi baš nedostaje, ovako mi stoji bezveze na polici, svaki put kada uzmem moram da obrišem prašinu, a držanje je mnogo komfornije sa futrolom, kao na primer kindle što ima.

Imam kindle paperwhite 7, naravno neupotrebljiv je zbog veličine za stripove,
ali primetio sam da kindle iako su oba mat ima više refleksije od TCL-a. Ovi novi kindle imaju još više tako da mala prednost za ovaj tablet.
Što se tiče izgleda na svetlu to je ovako:
  • Na suncu je ubedljivo bolji kindle
  • U hladovini su tu negde
  • U zatvorenom je bolji tablet, kindle je tu tamniji i mora da se posvetli a to bolje izgleda na tabletu

Za čitanje knjiga, osim na suncu, po meni može da prođe i TCL, makar je meni jako jako slično čitanju sa kindle-a, osim što je veći ekran pa utoliko više možda smeta svetlo očima.
Za pdf čitanje je TCL ubedljivo bolji.

Meni se ovakav ekran toliko sviđa da bi voleo da sledeći telefon isto uzmem sa ovakvim ekranom, problem sa NXTPaper telefonima što trebaju da izađu je što su im kao i ovom tabletu performanse na nižem nivou, ali o tom potom.

Još jedna stvar, za stripove verzija 12 pro deluje dosta bolje, malo veća dijagonala i bolji odnos stranica, vidim performanse su dosta bolje, mada je tablet duplo skuplji od ovog, a u stvari i dalje ga nigde i nema u prodaji.
Na primer blacksad je na ovom tabletu pomalo sitan, ja sam čitao u landscape modu, tako je ok, mada deluje da bi na 12pro bilo taman u portrait modu.

Kuzma je po meni bio skroz u pravu, ko čita stripove, ovo je odličan uređaj za to.
Obzirom da nema 3.5mm da li je moguće povezivanje slušalica preko adaptera USB C na 3.5mm.
Pitam jer nikad nisam koristio.
 
Šta se dobija u pakovanju, vidim da @SomiKnight spomenu da nema futrole.
Očigledno se kod nas prodaje osiromašena verzija u kutiji, pa me zato interesuje šta stiže.
Inače njihova podrška mi reče da adapteri sa USB C na Headphone port, rade bez problema, pa očekujem da će UGREEN AV161 koji sam upravo dobio raditi posao.

Još jedno pitanje kakav je utisak korišćenja olovke?
 
Nije kod nas оsiromašena verzija, tako je svuda, ovi što dobijaju za recenzije dobijaju specijalno pakovanje sa olovkom i futrolom.
Olovka koliko sam shvatio radi samo njihova od TCL-a, ja nisam previše zadovoljan, previše je gladak dodir, nema otpora, a i kasni malo za iscrtavanjem, ne vidim neku korist od olovke, osim ko se bavi crtanjem.
Nemam iskustva sa drugim olovkama, pa ne mogu da uporedim, ali ko je nema, ne treba previše da žali za njom.
Olovka je bila gratis, ne znam da li kod nas uopšte ima da se nabavi odvojeno.
 
Meni se toliko dopada ovaj ekran, da sam naručio i telefon TCL 40 NXTPaper.
Na žalost i tablet i telefon nisu previše popularni, najpre zbog karakteristika, mada im je cena dosta niska.

Usput bacim pogled u nekoj radnji na ostale tablete, i podsetim se koliko odsjaj na ekranu u stvari jako puno smeta i zašto je ovaj tablet fenomenalan za stripove a i tekst.
 
Nazad
Vrh Dno