Šta je novo?

Stambeni krediti

Nisam razumeo pitanje. Stan je vaš, ti si vlasnik pola, sestra pola? I ti bi da od sestre otkupiš polovinu? Ili ti treba da platiš polovinu, sestra polovinu? Svakako kredit podižeš u iznosu koliko treba da platiš, potrebno je sredstvo obezbeđenja (hipoteka). Ako samo ti podižeš kredit i kupuješ sestrinu polovinu, staviš hipoteku na taj stan. Ako oboje treba da podignete kredit (ukupno 2 kredita), moraju 2 hipoteke, ali nisam siguran da bi ovo bilo moguće, možda bi hipoteke morale na druge nekretnine. Ako ona plaća kešom, ti kreditom, teorijski možda može hipoteka na taj stan uz njenu saglasnost ali nisam siguran koliko je to pametno, ako ti ne plaćaš kredit, gubite ceo stan, čak i onaj deo koji je isplaćen u kešu.
 
oboje smo po pola vlasnici, ja bih da otkupim polovinu od nje
ma čuo sam da je nemoguće za pola stana podići nego mora za ceo pa reko da pitam ovde
svakako ću i u banci pitati
 
Nema razloga da ne može, samo vidi gde su ti najbolji uslovi i dobro razmisli...
 
ok raspitaću se
mada cenim da je poštanska najbolja, kao ipak je državna
 
Kad sam ja uzimao kredit, najbolja je bila Intesa. Poštanska je bila dobra zato što su davali sa učešćem od 10%, ako radiš u državnoj firmi. Kamata im nije bila najbolja.

Svakako odeš u par većih banaka pa vidiš ko šta nudi..
 
videćemo
ako može to po pola ja već imam za jedno 30-40% učešća od 70000 koliko bi koštala polovina tako da ne bi trebalo da se razlikuje mnogo od banke do banke, svakako ću se raspitati svuda
 
Treba mi mala pomoc, obzirom da kredit dizem ja za nekretninu, a zbog povrata pdv supruga bi bila vlasnik jer nema nekretninu na sebe, da li to predstavlja problem oko povrata pdv i samog kredita?
 
ok raspitaću se
mada cenim da je poštanska najbolja, kao ipak je državna
Samo obrati paznju, oni jos uvek traze Administrativnu zabranu, ja sam zato odustao od njih
Cak sam imao i papir na kome pise da moj poslodavac ne izdaje administrativnu zabranu, i to ne prolazi kod njih
 
Samo obrati paznju, oni jos uvek traze Administrativnu zabranu, ja sam zato odustao od njih
Cak sam imao i papir na kome pise da moj poslodavac ne izdaje administrativnu zabranu, i to ne prolazi kod njih
koja je razlika, ne razumem na šta tačno da obratim pažnju
 
Treba mi mala pomoc, obzirom da kredit dizem ja za nekretninu, a zbog povrata pdv supruga bi bila vlasnik jer nema nekretninu na sebe, da li to predstavlja problem oko povrata pdv i samog kredita?
To je imovina stečena u braku, tekovina. Ako ne das izjavu da je to njena posebna imovina, upisaće te u katastar.
Mislim da će tu biti problema.
 
Treba mi mala pomoc, obzirom da kredit dizem ja za nekretninu, a zbog povrata pdv supruga bi bila vlasnik jer nema nekretninu na sebe, da li to predstavlja problem oko povrata pdv i samog kredita?
Mozes da podignes kredit, potpisujete da je to njena posebna imovina, ti placas kredit, ona se vodi kao kupac stana i ima mogucnost da vrati PDV. Banke generalno odobravaju ovo. Obrati paznju da u slucaju razvoda ne polazes nikakvo pravo na taj stan, tebi ostaje kredit da ga placas, njoj stan.
 
oboje smo po pola vlasnici, ja bih da otkupim polovinu od nje
ma čuo sam da je nemoguće za pola stana podići nego mora za ceo pa reko da pitam ovde
svakako ću i u banci pitati

Ja sam 2018. podigao u Intezi kredit i isplatio sestru za njenu polovinu stana. Procenitelj (sa njihovog spiska) je došao, odradio procenu, to sam sve lepo predao i podigao polovinu iznosa na koliko je tada bio procenjen stan. Ne znam kakvo je sada stanje ali tada su mi dozvolili da bez ikakvog učešća uzmem kredit pošto sam stavio hipoteku na ceo stan. Ako se dobro sećam, faktički druga polovina stana se uzimala kao "učešće" (laički meni objašnjeno tada od strane agenta). Posavetuj se sa agentom da li je i dalje to moguće.

Jedino što mogu da te posavetujem je da kada kreneš u postupak, prvo odradiš katastar, jer su oni najsporiji i najduže se čekaju a dokumenta su "validna" sedam dana (barem tada bilo). I znam da sam se dvaput maltretirao sa papirima jer katastar nije izdao papire na vreme. Mada sam sad čuo da pola tih stvari notar radi. Ako je tako, onda fantastisch.
 
Poslednja izmena:
koliko su precizni oni kalkulatori kredita
po njima ispada da vraćam duplo
jel podizao neko skoro, znam ljude koji su odavno dizali pa nije baš tako
 
Precizni su, naravno. Zavisi koliko vracas od kamatne stope i perioda otplate. Trenutno su kamate visoke u odnosu na pre 2-3 godine.
Eventalno sa bankom ispregovaras nesto nizu kamatnu stopu, ali to je to manje - vise..
 
Da li neko zna da li je neophodno vece ucesce za kucu u odnosu na stan. Znam da neke banke traze 10% ucesca za kupovinu stana, dok za kuce sam cuo da je uvek vise tipa 20-30%
 
koliko su precizni oni kalkulatori kredita
po njima ispada da vraćam duplo
jel podizao neko skoro, znam ljude koji su odavno dizali pa nije baš tako
Vrlo su precizni i jeste, vraćaš otprilike duplo.
Imaj u vidu da kredit uzimaš sa GODIŠNJOM kamatnom stopom koja se UVEK računa na ostatak glavnice, ali kredit vraćaš 25-30 godina, pa se taj iznos kamate sabira kroz ceo period otplate i razbija se na definisan broj rata.
 
pre par god kada sam gledao
razmišljao da uzmem kad sam se zaposlio
 
Tad je euribor bio u minusu, pa je ukupna kamatna stopa bila dosta niza
 
Da li neko zna da li je neophodno vece ucesce za kucu u odnosu na stan. Znam da neke banke traze 10% ucesca za kupovinu stana, dok za kuce sam cuo da je uvek vise tipa 20-30%
Za max period otplate 30% je učešće za kuću u većini banaka. Mi smo uzeli u Komercijalnoj jer su oni dali 20% ali za otplatu max 20 god.
 
Vrlo su precizni i jeste, vraćaš otprilike duplo.
Imaj u vidu da kredit uzimaš sa GODIŠNJOM kamatnom stopom koja se UVEK računa na ostatak glavnice, ali kredit vraćaš 25-30 godina, pa se taj iznos kamate sabira kroz ceo period otplate i razbija se na definisan broj rata.
Dodao bih da i ako vraćaš duplo vrednost novca konstantno opada zbog inflacije, pa ne bi trebalo da se tako gleda. Rate koje ćeš vraćati za 10, 20 i na kraju 30 godina će vredeti dramatično manje nego sad. Za to vreme će vrednost stana rasti prateći, odnosno gurajući, inflaciju.
Ako ne planiraš da ulažeš pare u nešto što bi donelo prinos kupovina stana će svakako očuvati vrednost.
Recimo, stan kupljen 2002. u Beogradu za 39.000eur sada vredi oko 170.000eur. Inflacija po zvaničnim podacima zavoda za statistiku u tom periodu je bila 375%, za 22 godine. Rata kredita podignuta 2002. na taj iznos bi se sad smatrala malom.
 
jedno pitanje za nekoga ko je skoro gledao,kupovao stan
kada pogledas cene shvatis da ljudi nisu bas citavi sta prodaju za koje pare...gledam vec mesecima i u zadnjih par dana vidim neke nenormalne cene npr miljakovac 3 2.700e kvadrat u principu cene prenapumane i toliko ne vredi...da li su ti ljudi u fazonu to je cena i necu ispod makar ga ne prodao ili npr stan koji prodaje za 120.000 moze da se ponudi 100.000...
u principu koliko pokusavate i koliko je realno da se cena smanji za neki stan?
 
Stanove prodaju oni kojima ne gori trenutno za novac - lupe cenu pa ako prodje, prodje.
 
@milos88nbg prica je i da ima laznih oglasa sa tim naduvanim cenama, koje stavljaju agencije, da bi ove ostale izgledale normalnije. Da li je istina nisam proveravao...
 
Realno je i 60 da ponudis ako mislis da toliko vredi. Mogu ti reci da u centru BG i u Nisu investitori nece ni 5000e da spuste,a cene su jos ludje.
Ako niko ne proba, cene ce ostati :(

Ko prodaje mora da gleda i sta moze kupiti posle - ako ne moze dobiti slicnu cenu po m2 za veci stan u istom naselju ili dovoljno nizu negde za vise m2 ili slicnu za manje.. shavtate vec... nece ni on prodati posto poto.
 
95% stanova za koje pozoves u novogradnji i izgradnji su rasprodati. Kad zazivi zgrada i prodjes pored nje vidis da gore 3 svetla mesecima. Nesto sto mi ne znamo se kotrlja, i mislim da je to veliko i da ce uskoro to izaci na svetlo. Mozgao sam sta je, i izmozgao kao jedino realno resenje rat svuda okolo, hrpa ljudi koji su kao ukrainci i rusi nagrnuli kod nas i konacno pustanje u promet svih tih "prodatih" praznih stanova. Ja drugo ne vidim. Btw Otp mi je trazio 1001 papir, nisi spremni za dogovor, inteza trazi mnogo manje papira, ali cekam odgovor evo 5ti dan, takodje nema govora o spustanju ispod 5.03%>
 
Nazad
Vrh Dno