Šta je novo?

Sta ste pravili ,prepravljali za vaseg retro ljubimca

Učlanjen(a)
12.11.2006
Poruke
1,509
Poena
360
Hajde da vidimo sta ste pravili i prepravljali za vase retro ljubimce. Verujem da ima interesantnih radova ovde.
Za pocetak predstavicu svoj poslednji uradak vezan za amigu normalno :)
taze plocica
odradjeno i ispitano
Namucili su me konektori zesce buduci da sam dobio neke lose tako da sam na kraju mini din iscupao s jedne stare ploce. SubD sam ostavio ali i on
se tesko ukljucuje u amigu a da ostvari kvalitetan kontakt. Sledeca narudzbina materijala ide kod drugog dobavljaca pa ce valjda biti bolje sto se
kvaliteta konektora tice. Pre ovog sam probao da odradim jedan univerzalni koji bi mogao da radi i na amigi i na atari st-u ako mi nekad dodje da ga kupim.
Projekat je u orginalu zahtevao pic16f84 koji ja nisam imao ,niti mogao brzo i jednostavno da nabavim pa sam probao s 16f627. Nije htelo nikako da proradi pa sam sumnjao
da ne moze taj projekat tako da se odradi. Vratio sam u pic proveren hex i odradio plocicu po http://ps2m.sotchenko.ru/ a posle je ispalo da su konektori problematicni.
Bitno da sada ipak radi kako je i zamisljeno :)
Projekat koji mi nije uspeo je slican ovome http://eab.abime.net/showthread.php?t=66443 odnosno rec je o http://www.bneven.com/mouseps2.html odnosno varijacije na temu.
 
Poslednja izmena:
Isto to bez pločice, direkt lemljenje na podnožje pa pic u njega

mouseadapter.jpg
 
Ma imam i ja to SIROVO ali nisam nikada zeleo da ga upakujem nekako,gadljiv sam na dead bug sistem :) . Salim se samo sam isprobao kako radi a nisam imao preteranu potrebu da ga koristim sada sami imao malo vremena pa sam odradio kako dolikuje.
Inace ja kad probam nesto onda je to ovako
da pobegnes. Pokusavao sam i nesto da skockam da stane u kuciste dsub-a ali zahteva dvostranu stampu i smd pic...
 
Hmm, ja nikad nisam bio sa elektronikom na "ti", pa su moje modifikacije bile više ne-elektroničarski orijentisane... Elem, evo spiska:

1. Prekinuo sam vod za PotX (jedan od dva analogna ulaza) na Joy2 portu mog C64 i prevezao ga na Fire sa Joy1 porta. Onda sam jedan od mojih džojstika prepravio da PotX pin koristi za dodatno pucanje, što je fino radilo sa mnogo C64 igara (Fire sa Joy1 porta je bilo ekvivalentno pritiskanju razmaknice, a razmaknica se često koristila kao sekundarno pucanje u igrama). Bilo je mnogo zgodno za npr. Commando gde je dodatno pucanje bilo za bacanje bombi.

2. Kada sam se dokopao Grand Prix Circuit-a, čežnjivo sam gledao oglase sa volanima, pa sam se jednog dana odlučio da napravim jedan od drveta:
http://www.nutlane.com/_pages/_time_machine/_images/_images_once_upon_a_byte1_0/DSC03127.jpg
Kontrole nisu analogne, nego digitalne, sam mehanizam volana je pretrpeo dosta izmena tokom godina, ali sam se sa tim volanom naigrao GPC-a ni sam ne znam koliko... :) Uz volan idu i dve papučice, samo nisu na slici.

3. Numerička tastatura za C64 napravljena od starog daljinskog upravljača, koja se kačila na Joy2 port. Praktično, naprvaljena je nova štampana pločica za daljinac gde je pomoću (gomile) dioda svakom tasteru dodeljena jedna 5-bitna kombinacija. Onda se na C64 učita program koji očitava kombinacije sa Joy2 porta i gura odgovarajuće karaktere u bafer tastature. Ove diode su otprilike vrhunac mog elektroničarskog "umeća" :) Ovo mi je kod roditelja u Zrenjaninu, pa (zasasd) nemam sliku...
 
Spectrum: zamena ROMa EPROMom, sa modifikacijama. EPROM programator. Video izlaz (vrlo prosto). Kuciste sa redovnom tastaturom. Kasnije floppy IF sa WD1772. Izbacivanje 12V chipova - zamena RAM-ova sa 5V only - 3 chipa umesto 16. UVY-RGB konverter . IDE hard disk adapter - najtezi deo je bio 16-8 bit konverzija, sa GALom. Malo kasnije pojednostavljena verzija, sa samo 8 bitnom konekcijom na disk (i vrlo prosta), ali se gubi pola kapaciteta. SW za sve to. ROM switch - 8 verzija ROMa moguce u 1Mbit Flash EPROM-u - skinutog sa mrtvog PC-a. Zadnje, sto sam uradio je 8-bitni IF za CF kartice, gde je moguc 8 bitni mod, te nema gubitka kapaciteta.
 
^Gledao sam tvoju stranicu i razmisljao sam o ide interfejsu za spekija ali sam nekako uvek najvise razmatrao divide. Nekako mi sve u jednom a odbijala me je uvek potreba za gal kolima koja se danas malo teze nabavljaju. Mene najvise kolje hronicni nedostatak vremena za bavljenje hobijem ,opsesijom.
 
Hmm, ja nikad nisam bio sa elektronikom na "ti", pa su moje modifikacije bile više ne-elektroničarski orijentisane... Elem, evo spiska:

1. Prekinuo sam vod za PotX (jedan od dva analogna ulaza) na Joy2 portu mog C64 i prevezao ga na Fire sa Joy1 porta. Onda sam jedan od mojih džojstika prepravio da PotX pin koristi za dodatno pucanje, što je fino radilo sa mnogo C64 igara (Fire sa Joy1 porta je bilo ekvivalentno pritiskanju razmaknice, a razmaknica se često koristila kao sekundarno pucanje u igrama). Bilo je mnogo zgodno za npr. Commando gde je dodatno pucanje bilo za bacanje bombi.

2. Kada sam se dokopao Grand Prix Circuit-a, čežnjivo sam gledao oglase sa volanima, pa sam se jednog dana odlučio da napravim jedan od drveta:
http://www.nutlane.com/_pages/_time_machine/_images/_images_once_upon_a_byte1_0/DSC03127.jpg
Kontrole nisu analogne, nego digitalne, sam mehanizam volana je pretrpeo dosta izmena tokom godina, ali sam se sa tim volanom naigrao GPC-a ni sam ne znam koliko... :) Uz volan idu i dve papučice, samo nisu na slici.

3. Numerička tastatura za C64 napravljena od starog daljinskog upravljača, koja se kačila na Joy2 port. Praktično, naprvaljena je nova štampana pločica za daljinac gde je pomoću (gomile) dioda svakom tasteru dodeljena jedna 5-bitna kombinacija. Onda se na C64 učita program koji očitava kombinacije sa Joy2 porta i gura odgovarajuće karaktere u bafer tastature. Ove diode su otprilike vrhunac mog elektroničarskog "umeća" :) Ovo mi je kod roditelja u Zrenjaninu, pa (zasasd) nemam sliku...

Mali off, ali moram da kažem da mi je jako drago što vidim da nisam jedini kome je GP Circuit bila omiljena igra. :)
Igrao sam je ubedljivo najviše od svega na c64, isključivo tasterima, a volan mi eto nije čak ni pao na pamet.
Znam da sam držao strašan rekord u Monaku, imam to na nekoj disketi, moraću jednom prilikom da je nađem ponovo i odigram na pravom c64.

Što se tiče hardvera, slično je i kod mene, nisam pravio neke jače zahvate, prvo je bio reset taster za c64 i spectrum, kabl za kasetofon na cpc 6128, zatim S video kabl za c64, i kabl za povezivanje 1541 drajva sa PC računarom, koji nije proradio najverovatnije zbog neodgovarajuće ploče na mom starom Pentiumu 1.

I da ne zaboravim glavnu stvar, modifikovanje Amige 500, tj njenog proširenja, tako da bude celih 1Mb chip Ram-a.
To sam uradio na dve Amige, na jednoj je sve radilo dobro, na drugoj takođe, osim što mi je sys info blokirao kod starta.
Sve igre i ostalo što sam probao radilo je dobro, osim njega i tu misteriju nisam nikad rešio. :)
 
Poslednja izmena:
^Gledao sam tvoju stranicu i razmisljao sam o ide interfejsu za spekija ali sam nekako uvek najvise razmatrao divide. Nekako mi sve u jednom a odbijala me je uvek potreba za gal kolima koja se danas malo teze nabavljaju. Mene najvise kolje hronicni nedostatak vremena za bavljenje hobijem ,opsesijom.

IF za Compact Flash kartice je veoma jednostavan, nema GALa. I danas je svakako preporučljivo ići na Compact Flash, umesto klasičnih hard diskova.
 
Sto se tice spekija DivIde me je privlacio zbog sve u jednom a razmisljam u pravci tog tvog CF adaptera ili http://www.zxbada.bbk.org/zxmmc/ mada on opet nije sve u jednom. Tako da ce verovatno zbog jednostavnosti prevladati CF+ multi rom u flash cipu +satri dobri kempston interface jer bez njega nista.

Inace u vezi prepravki stradao je i jedan microsft/Mitsumi mis
kako bi nastavio da radi na amigi ovo je bila brza intervencija dok mi nije stigo pic za optickog da proradi.
Prepravio sam i par FDD da rade na amigi

Prosle zime sam se zanimao i ide kontorlerom za a500 nazalost on mi ne radi drzi mi magistralu na motroli zakocenu tako da cu morati da probam da ubacim bafer.
 
Hajde da vidimo sta ste pravili i prepravljali za vase retro ljubimce. Verujem da ima interesantnih radova ovde.
Za pocetak predstavicu svoj poslednji uradak vezan za amigu normalno :)
taze plocica
odradjeno i ispitano
Namucili su me konektori zesce buduci da sam dobio neke lose tako da sam na kraju mini din iscupao s jedne stare ploce. SubD sam ostavio ali i on
se tesko ukljucuje u amigu a da ostvari kvalitetan kontakt. Sledeca narudzbina materijala ide kod drugog dobavljaca pa ce valjda biti bolje sto se
kvaliteta konektora tice. Pre ovog sam probao da odradim jedan univerzalni koji bi mogao da radi i na amigi i na atari st-u ako mi nekad dodje da ga kupim.
Projekat je u orginalu zahtevao pic16f84 koji ja nisam imao ,niti mogao brzo i jednostavno da nabavim pa sam probao s 16f627. Nije htelo nikako da proradi pa sam sumnjao
da ne moze taj projekat tako da se odradi. Vratio sam u pic proveren hex i odradio plocicu po http://ps2m.sotchenko.ru/ a posle je ispalo da su konektori problematicni.
Bitno da sada ipak radi kako je i zamisljeno :)
Projekat koji mi nije uspeo je slican ovome http://eab.abime.net/showthread.php?t=66443 odnosno rec je o http://www.bneven.com/mouseps2.html odnosno varijacije na temu.

Evo mene na pocetku novog posla... Posto sam sa razlicitih strana sveta skupio delove i sredio A4000T (juce zavrsio i zamenu svih elektrolita), opet sam poceo da radim nesto slicno...
Ovo je do sada stiglo...
DSCN1418.JPG
DSCN1425.JPG
frontpanel.JPG

Problem je sto moram kod nekog limara da napravim jos jednu ovakvu bocnu stranicu...
DSCN1428.JPG
buduci da sam uspeo da nadjem kuciste samo sa jednom stranicom...
Da li neko poznaje nekog limara u Bgd koji bi ovo mogao da napravi... Leva i desna strana su identicne, dakle postojecu treba "iskopirati". Farbara imam, vec mi je sredio nekoliko big box Amiga.
Ko ne prepoznaje, ovo je kuciste Amige 3000T.
 
Poslednja izmena:
@dejan_osipaonic sto se tice magistrale imas velike gubitke zato sto sam pravis PCB. Jednostavno nije moguce da covjek sam napravi kvalitetan PCB za ozbiljnu komunikaciju sa magistralom. Cak i u slucaju da proradi to je cista sreca. Kod digitalne elektronike nema bas pretjerano sanse da se PCB radi rucno. Sto se tice koristenja buffera, pokusaj da ih vezes za R/W signal sa procesora cime ces dobiti da ce oni mjenjati smijer po potrebi citanja i pisanja. I naravno obrati paznju da je buffer CMOS kompatibilan.
 
Ovo sa memorijskom magistralom dosta zavisi od primerka motorole i hard diska koji se nakaci na ide. Prvobitna verzija ovog ide adaptera je bila napravljena od samih zica i zalivena u plastiku onim pistoljem. Stvar je da je bio uradjen bafer s 74ls245 kolima . Sto se tice plocice jeste ova losije ispala na oko ali su svi vodovi citavi mada sada kada sam kompletirao sve sto mi treba za kucnu izradu pcb-a mogu ponovo da odradim novi primerak ,ali pre toga moram da uglavim bafer kola semu i da onda to izrutiram u eagle. Ovaj ide interfejs je poprilicno spor ,oko 3x sporiji od a600 ide. ali koliko god da je sporo to je brze od flopija. Trnutno se bavim manjim projektima, kada dograbim vremena, u planu ki je multikick u flesh memoriji . Moram da otvorim svoju a600 da vidim u kakvom je cipu kickrom
 
Prosto moram da se pohvalim svojim "umećem" sa elektronikom (ako vidi ovo, majsta ima da pukne od muke :) ):
JoystickTester.jpg
Spravica je sklopljena pre dva dana, a napravljena radi lakšeg testiranja i popravljanja 3 velike kese pune Atari-kompatibilnih džojstika...
 
Mislim da se razbacujes s diode bar si 2 stavio viska sem ako svaki taster za pucanje nema svoju liniju ,a na dzojsticima koje sam ja imao svi tasteri bili povezani zajedno. Ujedno mi se cini da je ovo bio najveci propust na dzojsticima posto dosta igara trazi 2 tastera ,a poneke i vise. Tako da je ovo sprecavalo udaljavanje od tastature ili neophodnost prepravke dzojstika.
Nazalost nisam imao cime da slikam dzojstik izmisljotinu koju sam pravio za spectrum. Krstis s rucicom koji se stavi u rupicu izmedju A i S i onda pretiska tastere ASWZ zavisno vec kako nagnete rucku. Inace sam se na spekiju navikao da igram igre preko tastature pa sam se kasnije jako tesko privikao na dzojstik . :) Kempston dzojstik interface mi je bio prvi ozbiljni projekat iz elektronike
 
Prosto moram da se pohvalim svojim "umećem" sa elektronikom (ako vidi ovo, majsta ima da pukne od muke :) ):
Pogledajte prilog 109962
Spravica je sklopljena pre dva dana, a napravljena radi lakšeg testiranja i popravljanja 3 velike kese pune Atari-kompatibilnih džojstika...

A ti si znaci kupio onu gomilu sa aukcijskog sajta... :) Ja sam je pikirao, a onda otisao na put i zaboravioo...

BTW, pomagajte oko limara u Bgd... Hocu da sklopim A3KT...
 
Mislim da se razbacujes s diode bar si 2 stavio viska sem ako svaki taster za pucanje nema svoju liniju...
Dve diode viška u donjem delu su namerno stavljene, da pokrijem sve žice koje su na konektoru. Meni lično je potrebna jedna od te dve zbog modifikovanog džojstika sa 2 pucanja za C64.

A ti si znaci kupio onu gomilu sa aukcijskog sajta... :)
Nisam, to je sklupjano u poslednje dve godine, jedan po jedan...
 
@dejan_osipaonic sto se tice magistrale imas velike gubitke zato sto sam pravis PCB. Jednostavno nije moguce da covjek sam napravi kvalitetan PCB za ozbiljnu komunikaciju sa magistralom. Cak i u slucaju da proradi to je cista sreca. Kod digitalne elektronike nema bas pretjerano sanse da se PCB radi rucno. Sto se tice koristenja buffera, pokusaj da ih vezes za R/W signal sa procesora cime ces dobiti da ce oni mjenjati smijer po potrebi citanja i pisanja. I naravno obrati paznju da je buffer CMOS kompatibilan.
Mislim da kada su u pitanju retro makine PCB nije toliko kritican. Ipak su to male frekvencije za danasnje posmove. Ja sam sam radio neke ploce flomasterom, i nije bilo nikakvih problema. Bafer je dobra stvar, ali dodaje kasnjenje, sto moze biti u nekim slucajevima bas ono malo, sto ce pokvariti stvar :)
 
Da li je neko od vas pravio Video Backup System za Amigu. Imam jedan stari video rekorder i par kaseta pa bi hteo da ostvarim davnasnji san i da imam i ovaj dodatak. Znam da ih je svojevremeno Transcom prodavao.

Ima li neko iskustva u pravljenju ovog dodatka i koliko bi kostalo da se napravi...
 
Poslednja izmena:
Uh nemoj da me drzis za rec ali mi se cini da ima sema toga na aminetu ne secam se tacno kako se zove uredjaj.
 
Malo sam gledao po netu pominje se varijanta sa scartom i phono varijanta.
 
To sam video ali nista vise se ne moze saznati od toga.
 
Da li je neko od vas pravio Video Backup System za Amigu. Imam jedan stari video rekorder i par kaseta pa bi hteo da ostvarim davnasnji san i da imam i ovaj dodatak. Znam da ih je svojevremeno Transcom prodavao.

Ima li neko iskustva u pravljenju ovog dodatka i koliko bi kostalo da se napravi...

Ja sam imao taj kabl i softver i koristio sam veoma uspešno sredinom 90-ih sa A500 i starim Toshiba videorekorderom.
Disketu sa softverom koji radi backup i restore, sigurno imam i mogu da ti dam, a kabl sam negde zaturio ali mogu da pokušam da ga nađem.
Ako se dobro sećam, sa strane Amige činč je išao u mono kompozitni ulaz, a druga konekcija u serijski port.
Na strani video rekordera, bila su dva činč utikača, jedan je išao u audio, a drugi valjda u video in ulaz.
Možda sam nešto i pomešao, davno beše, ali uz malo eksperimentisanja to je radilo jako lepo.
Na jednu video kasetu moglo je baš dosta disketa da stane, recimo stotinak ili više.
 
Nekada davno sam za pismo meseca u SK-u dobio na poklon Amiga Video Backup System (pismo meseca). Iako nisam posedovao Amigu u to vreme, pozajmljivao sam je od drugara iz razreda kada je odlazio kući preko vikenda (hvala Ćiro!). U principu, spravica je lepo radila. Da li su bili samo kablovi, ili i neka kutijica, stvarno se ne sećam (evo njihove reklame: Transcom). A onda sam, posle oko godinu dana korišćenja, spravicu pozajmio jednom drugu koji je imao Amigu, da samo prebaci neke igre i od tada je nisam video... Ako su u pitanju samo kablovi, pretpostavljam da se može odraditi u DIY varijanti.
 
Meni interesantno po ovim clancima da Amiga umire vec 20 godina, a nikako da umre :)
Uglavnom evo nesto sto sam citao juce vezano za ovo o cemu pricate. http://www.amigareport.com/ar410/review5.html
Sjecam se da mi je kolega davno pricao o prebacivanju na VHS i da je bio odusevljen kako je sve to dobro radilo.
 
Uglavnom evo nesto sto sam citao juce vezano za ovo o cemu pricate.
Skroz blesavo i impresivno!

Podsetilo me na generisanje radio (ne sećam se da li beše AM ili FM) signala manipulacijom slike na CRT VGA monitoru - očigledan dokaz da dotični zrače. Mislim da je čak bio i neki mp3 player na Linux-u koji je koristio ovo i omogućavao da se signal uhvati na bilo kom radio prijemniku.
 
Vidis to je nesto interesantno sto prvi put cujem. Da li mozes nesto vise da napises o tome?
 
@Universe

Hvala ti puno, bas bi mi to mnogo znacilo da ispunim jedan od davnih decackih snova...

@msolajic
Hvala puno na linku...

Amiga nikada nece umreti... ;)
 
Nazad
Vrh Dno