Šta je novo?

SSD - Vodič za kupovinu?

kriket

Slavan
Učlanjen(a)
22.04.2008
Poruke
1,264
Poena
360
Kako su se pojavili SSD-ovi kapaciteta 512GB i naviše po relativno pristupačnim cenama, počeo sam da razmišljam o kupovini.

Dosad nisam uzimao u obzir, s obzirom na to da mi je primarna mašina laptop u kom nema mesta za više diskova, pa nije dolazilo u obzir da mi primarni storage bude kapaciteta ~120-256GB - treba mi više.

E sad, kad je to postalo dostupno, dolazi pitanje koji brend, koja linija itd. Da li postoji i koliki je performance penalty u odnosu na kapacitet? Čitao sam ranije da performanse SSD-a opadaju sa kapacitetom, te da se SSD-ovi velikog kapaciteta približavaju običnim mehaničkim diskovima po performansama. To su informacije od pre par godina, i sad su verovatno zastarele, ali opet nemam iskustva pa ne znam šta i kako.

U laptopu na raspolaganju imam samo regularan SATA3 interfejs. mSATA je fabrički zauzet nekim 24GB cache storage-om, i taj se ne može zameniti jer fizički nema mesta za nešto veće.

Znači ništa od M.2, PCIe i sličnih "poslastica", za mene.

Koji SATA SSD se pokazao kao najpouzdaniji? Koliko su uopšte SSD diskovi pouzdani u smislu veka trajanja? Znamo da imaju ograničen broj R/W ciklusa. Da li je to u današnjim modelima dovoljno da se bezbrižno koristi u smislu da neće vrisnuti pre nego ceo laptop sazri za penziju?

Kolika je realna razlika između Samsung EVO i PRO u performansama, da li se ta razlika oseća u svakodnevnom radu - znači ne u benčmarcima i transferima velikih fajlova?

Čujem da je Samsung ako ne najbolji, a ono u vrhu kvaliteta SSD-a. Koji još dolaze u obzir? Ja lično volim SanDisk, imam dobro iskustvo sa njihovim mem karticama. Koji SanDisk model je pandan Samsung PRO? Koji se još brendovi/modeli, nezavisno od ova dva preporučuju?

S obzirom na to da trenutno imam hibridni setup (obični 1TB SATA3 HDD sa 24GB M.2 cache SSD), koji je prilično odzivan u radu i ne osećam neka kočenja prilikom korišćenja, osim što mi je jasno da bi se aplikacija ili igrica ipak dosta brže učitala tj. pokrenula, plus dovoljno RAM memorije na raspolaganju (trenutno 8GB sa namerom da ubacim još 8GB u prazan drugi mem slot), da li se isplati trenutno ulagati u SSD ili sačekati još dok tehnologija ne uznapreduje i cene dodatno ne padnu?

To su SSD n00b pitanja koje trenutno imam, pa bih zamolio za savet u par reči nekog ko se razume.

Hvala
 
Poslednja izmena:
Što je veći SSD, to je brži i duže traje, odnosno ima veću toleranciju na upis.
Realne razlike između Evo i Pro normalnom korišćenju nećeš videti.
 
Pa i nije. Za većinu ljudi nije vredno tolike razlike u ceni iako je garancija 10 godina. Ionako ništa neće vredeti posle 5 kao ni EVO.

@kriket: ne moraš da kupuješ još SSD pošto imaš hibrid kojim si zadovoljan, ali to ne znači da tehnologiji SSD-ova sada nešto fali. Nego su neki od toga napravili rocket science.
 
OK, znači nije nužno da sada ulažem u SSD. Možda bolje da dobacim još tih 8GB RAM pa da zaokružim na 16GB što je mislim i maksimum podržan na ovoj mašini.

Elem, pitanje, kako je u pitanju DDR a trenutno je samo jedan slot popunjen što će reći da radi u single channel režimu, koliki je dobitak u brzini kada se popuni i drugi slot i "otključa" dual channel? Da li se realno oseća ili je u pitanju akademska razlika? To je neki Samsung memorijski modul DDR3 1600MHz (s tim što je u single channel valjda 800MHz).
 
Razliku u brzini memorije neces osetiti, osim kod integrisane grafike ako je koristis.
Ako taj laptop ima opticki uredjaj, mozes da ga izvadis i stavis caddy i u njega hdd, a ssd uzmes neki manji (120-240gb) za os i programe. Novac koji ti ostane potrosis na ram.
 
Kakve veze ima SSD u komunikaciji CPU-RAM? Dual channel mora da ima nekog smisla u poboljšanju performansi jer zašto bi u suprotnom uopšte postojao? CPU-Z pokazuje 800MHz, e sad ne znam onda koja mu je single channel frekvencija. Ako je množilac 2 u single channel, onda u dual radi na 3200MHz ili kako ti to misliš? (Ja se iskreno nisam bavio time, tj. čitao po neto šta-kad-kako)

Imam optiku i razmišljao sam o tome da ga izvadim i zamenim za drugi storage uređaj, ali ponekad mi još zatreba taj DVD a skladišnog prostora za sada još imam dovoljno. Jedino što kažeš, taj SSD boot + HDD storage kombo zvuči primamljivo, i verovatno ću to jednom i da napravim. Mada ako budem kupio SSD dovoljno velikog kapaciteta jednog lepog dana, možda neću ni morati.
 
Kupi SSD, ne brini se oko dual channel memorije. Sistem će da leti.
Podaci idu sa SSD>RAM>CPU.
Pošto je SSD deset puta sporiji od single channel RAM-a, nema nikakve veze koliko ga ubrzaš.
 
Poslednja izmena:
Kakve veze ima SSD u komunikaciji CPU-RAM? Dual channel mora da ima nekog smisla u poboljšanju performansi jer zašto bi u suprotnom uopšte postojao? CPU-Z pokazuje 800MHz, e sad ne znam onda koja mu je single channel frekvencija. Ako je množilac 2 u single channel, onda u dual radi na 3200MHz ili kako ti to misliš? (Ja se iskreno nisam bavio time, tj. čitao po neto šta-kad-kako)

Imam optiku i razmišljao sam o tome da ga izvadim i zamenim za drugi storage uređaj, ali ponekad mi još zatreba taj DVD a skladišnog prostora za sada još imam dovoljno. Jedino što kažeš, taj SSD boot + HDD storage kombo zvuči primamljivo, i verovatno ću to jednom i da napravim. Mada ako budem kupio SSD dovoljno velikog kapaciteta jednog lepog dana, možda neću ni morati.

DDR znači Double Data Rate, radi na 800MHz ali gura dve instrukcije po MHz pa efektivno radi na 1600MHz (kao).
Nema to veze sa single ili dual channel.
 
Poslednja izmena:
Podaci idu sa SSD>RAM>CPU.
Pošto je SSD deset puta sporiji od single channel RAM-a, nema nikakve veze koliko ga ubrzaš.

Znam ja kuda idu podaci, očigledno, nego kada imaš dosta RAM-a na raspolaganju, dosta toga je preloaded odnosno već se nalazi u RAM-u pa se ne povlači sa disk(ov)a. To je u krajnjoj liniji i suština što većeg kapaciteta RAM - da se disk što je moguće češće izbaci iz komunikacije. Tako da ima veze koliko je brz RAM, svakako u slučaju igranja igrica gde se učitavanje sa diska vrši unapred koliko je god moguće jer u protivnom dolazi do kočenja. Nekad štucne i kad se čita iz RAM-a i tu stupa na scenu brzina samog RAM - da ne bi dolazilo ni do tog štucanja. Sigurno da Dual Channel takve situacije dodatno minimizira.

Što se tiče DVD-a, čak imam i neki stari Samsung eksterni DVD - nije baš poslednja reč tehnike, dosta je kabast, kao neka starinska 5,25" fioka, ali može da posluži.
 
Poslednja izmena:
Nikad? Zaboravljaš da je komunikacija između CPU i RAM dvosmerna te da CPU osim što čita iz RAM-a, takođe i zapisuje u njega, podatke iz obrade, instrukcije iz stack-a, stack pointer i ostalo. Tu SSD nema apsolutno nikakve veze. Znači brzina zapisa na relaciji CPU->RAM svakako igra ulogu u ukupnoj brzini obrade podataka.
 
Pa mislio sam da dobijem neke informacije o SSD-ovima, savet koji su dobri koji manje. Al vidim da se u principu svodi na lični izbor i na budžet. I ako kupiš Samsung u principu nećeš pogrešiti. Znam da neću dobiti boot sa RAM-om ali boot mi nije ni toliko bitan jer rebutujem samo kad moram zbog apdejta i sl. inače je sleep iz kog se i ovako budi istog trena.
Ok, hvala u svakom slučaju.
 
boot je samo trivijalan benefit kod ssd-a,najveci benefit je sam odziv citavog racunara koji nemere se uporedi sa klasicnim hdd-om.imas odlicnu temu na hdd podforumu o preporukama za ssd-ove.
 
u pitanju je laptop acer aspire v3 771g 6485. Zeleo bih da ubacim neki ssd. Zaanima me kako mogu da znam koj sata ssd mogu da stavim kao i neku preporuku za isti. Vidim da je kingston za nekih 10-20 evra jeftiniji od kunknurecije ali me zanima kakav je kvalitet. Takodje ssd je jedna od retkih stvari kod kojih je cena kod nas ista kao u usa gde takodje mogu da ga kupim. Na kraju da rezimiram - budzet je maksimum 80 evra. Sta bi valjalo uzeti za taj novac. Hvala
 
podrzava sata 3 regularno,sto znaci da svaki sata ssd ce da radi punom parom.za tih nekih 10k dinara moj pik je patriot blast 240gb ili sandisk 240gb na benchshop akciji.koliko se secam nesto je bolji kontroler na sandisku,neka me neko ispravi ako gresim.
 
Vrh Dno