Šta je novo?

Srbija izvozi moderne tehnologije

KAMIKAZE

Slavan
Učlanjen(a)
18.09.2005
Poruke
2,791
Poena
380
Ne vidim vise da postoji soba za vesti, pa evo ovde jedna vest (bar ja nisam znao za ovo) :type:

Radio-Televizija Vojvodine
Neretko čujemo da je za privredni oporavak naše zemlje potreban izvoz gotovih proizvoda, pri čemu se uglavnom misli na hranu. Međutim, prvi softver za televizor na bazi androida napravljen je u Novom Sadu u istraživačko razvojnom institutu. U tom preduzeću izvoze 95 odsto svojih proizvoda.
[YOUTUBE]jXaSvHl27Kc[/YOUTUBE]

http://www.rt-rk.com/
 
Svaka čast privatna firma. Ali kad se nko hvali sa profitom od 7 miliona evra odmah se postavlja pitanje korporativne odgovornosti tipaako ne novac da li su i jedan svoj proizvod darivali nekoj obrazovnoj ustanovi
 
Svaka čast privatna firma. Ali kad se nko hvali sa profitom od 7 miliona evra odmah se postavlja pitanje korporativne odgovornosti tipaako ne novac da li su i jedan svoj proizvod darivali nekoj obrazovnoj ustanovi

Kako ljudi u svakoj vesti umeju da nadju neku glupost :( J***la vas drustvena odgovornsto IZVOZNIKA. Ta firma u ovoj drzavi nista ne dobija, sta vise sve se radi protiv nje (ne direktno, ali svaka moguca zakonska stavka je takva da izvozniku steti).
Da je u normalnoj zemlji, imala bi profit od 10.000.000 zato sto pomaze privredi izvozeci, pa bi i mogli da pricamo o drustvenoj odgovornosti. Ovako je bezobrazno.

A svaka cast ljudima iz te firme, pogotovu vrhu - u ovoj drzavi poceti posao takvog tipa je itekako hrabar potez.
 
^

Pa sta ocekujes kad mu je nick Kritika? :D
 
Svaka chast, samo napred,tako treba, uspeti u nashoj sredini prepunoj zavisti,parazita i gluposti je poseban podvig. :trust:
 
Da i ja sam video ovo juče na vestima i baš sam se začudio da ima i ovako nešto kod nas :). Kakogod svaka im čast.
 
Da li je ovo "bivsi" Micronas - NIT?
 
Svaka čast privatna firma. Ali kad se nko hvali sa profitom od 7 miliona evra odmah se postavlja pitanje korporativne odgovornosti tipaako ne novac da li su i jedan svoj proizvod darivali nekoj obrazovnoj ustanovi

Spominješ korporativnu odgovornost? A to što je zaposlila ljude, što je firma uopšte ovde, TO što proizvodi i donosi pare, itd.

Gde je društvena odgovornost EPS-a na primer? U tome što vladu pušta da duguje pare, a običnim ljudima gasi sve za male pare? E ako je to društvena odgovornost drago mi je što ovi nisu odgovorni!

/OFF with the critics

Svaka ljudima čast na ovome što rade, doduše i prvi put čujem za njih
 
Skidam kapu!
 
Svaka čast privatna firma. Ali kad se nko hvali sa profitom od 7 miliona evra odmah se postavlja pitanje korporativne odgovornosti tipaako ne novac da li su i jedan svoj proizvod darivali nekoj obrazovnoj ustanovi


Ajde ovako. Ova firma je deo obrazovne ustanove!!! Drze je profesori sa faxa, studenti tamo rade prakse, uce stvari koje na fakultetu nikad ne bi ni videli. Sa jedne strane iskoristavaju povremeno studente, sa druge strane SVI dobri studenti sa elektrotehnike na FTN mogu odmah da nakon faxa da se zaposle u ovoj i jos nekoliko slicnih firmi. Cak su i plate da kazem solidne, vecina bi pocela da balavi, poredeci sa prosekom, medjutim licno ne mislim da su plate dobre u odnosu na kvalitet ljudi koji radi tamo. Takodje ove firme su odlicna odskocna daska za odlazak u inostranstvo za one koje to zanima. Daleko od toga da je sjajno i bajno raditi tamo, ali generalno gledano u odnosu na sotale zaista su super.
 
Svaka čast privatna firma. Ali kad se nko hvali sa profitom od 7 miliona evra odmah se postavlja pitanje korporativne odgovornosti tipaako ne novac da li su i jedan svoj proizvod darivali nekoj obrazovnoj ustanovi

Kako sume deluju ogromno dok covek ne dodje u poziciju da development posmatra sa "druge strane".

Neka je sve posteno (bele plate) i neka je prosecna bruto plata 1000 evra (nesto preko 600 neto, sto je sigurno manje od realne prosecne plate, ako se uzimaju najbolji, ta cirfa bi bila blize pocetnoj nego prosecnoj plati).
270 ljudi, 12 meseci... oko 3,5 miliona ti treba samo da isplatis plate. A onda idu sredstva za rad (racunari, onaj hardver nije pao sa neba), prostor, struja, voda, telefoni, internet... ko hoce da izvozi mora i da putuje da bi se prezentovao. (ima tu jos mnogo stvari koje ulaze u pricu)

Sve u svemu, nije 7 miliona uopste toliko velika cifra ko sto deluje. Dovoljna da se opstane i da se napreduje, i sigurno je ogroman uspeh...

Generalno, mislim da nije dobro objavljivati ovakve cifre, jer ih ljudi ne razumeju najbolje i steknu neki grandiozni dojam...
 
Alal vera, lepa vest.
 
Студирао сам на том факултету(друго усмерење) и позната ми је та фирма. Искоришћавали студенте јесу и то безобразно у неким случајевима. Али могуће да су се поправили од тада. Успех је вредан хвале свакако. За оног ко хоће у бели свет сигурно су добра одскочна даска. То је генерално проблем ИТ фирми код нас. Сете се да вредиш више него што те плаћају тек да најавиш одлазак.
 
@goxy, napravi hamburgeriju u kojoj ces da imas 2 zaposlena sa platama 20000 (belim), plati sve sto ima da se plati drzavi i troskove i nek tebi ostane jos 20000 mesecno, pa onda uporedi to sa firmom gde radi par stotina ljudi...
tako da imati uspesnu firmu u ovako neuspesnom okruzenju je izuzetan uspeh.
ono sto razni "poznati bizmismeni" rade, tj uvoze kinesko i bugarsko djubre, a nas pljackaju uz blagoslov vlasti, je daleko od uspesne firme...

@Skinner, iskustvo koje se stekne, mora imati svoju cenu. Mislis da drzava nesto ulaze u prakticno obrazovanje studenata?
 
Poslednja izmena:
@danijel00
Немам шта да мислим кад знам. Ја сам био на буџету а музли су нас сваки час. Факултет дебело зарађује на стундентима. Мада руку на срце, бољи студенти су добијали сасвим пристојне стипендије од државе. Али то је друга тема...
 
@goxy, napravi hamburgeriju u kojoj ces da imas 2 zaposlena sa platama 20000 (belim), plati sve sto ima da se plati drzavi i troskove i nek tebi ostane jos 20000 mesecno, pa onda uporedi to sa firmom gde radi par stotina ljudi...
tako da imati uspesnu firmu u ovako neuspesnom okruzenju je izuzetan uspeh.
ono sto razni "poznati bizmismeni" rade, tj uvoze kinesko i bugarsko djubre, a nas pljackaju uz blagoslov vlasti, je daleko od uspesne firme...

Ne, ne, nisi me dobro razumeo. Svakako je ogroman uspeh i za svaku pohvalu, nikako ne omalovazavam, nasuprot.
Moj komentar je vise isao u pravcu pitnja oko korporativne odgovornosti i price o tome kako neko vrti milione kao ogromne cifre. Deluje mnogo, ali kad imas par stotina zaposlenih, sitna greska i to nestane dok si rekao keks. Tim pre je ovo veliki uspeh.
 
Bilo kako bilo nadajmo se da će rasti i da će ovakvih primera biti sve više jer su nam ovakve male firme danas u vreme kad se mahom firme raspadaju zbog loših privatizacija ( čitaj opljačkana preduzeća ) jedina zdrava budućnost jer u Srbiji sve više ljudi ostaje bez posla . Mala i srednja preduzeća ovog tipa su mnogo dinamičnija i spremna na promene koje diktira tržište pa samim tim sposobnija da prave profit .
 
Poslednja izmena:
Mala i srednja preduzeća predstavljaju dobro rešenje...., manite se ljudi te demagogije. Pogledajte na IT tržištu ko su glavni igrači, mala i srednja preduzeća? Mali pre ili kasnije propadnu ili postanu deo velikih, to je ekonomska realnost.
 
Mora se od neceg poceti.... u nasem okruzenju koje je crno ovo ma kako bilo "iskoriscavanje" uospte nije lose, zna se da 70% studenata zbog nedostatka prahe nema pojma i da vecina moze mastati o nekom zaposlenju... tako da bolje ista nego nista, praksa zlata vredi ma ko zaradio
 
Moje mišljenje je da taj student o svemu zna uopšteno i da će kroz praksu naučiti kao teorija funkcioniše u praksi . Pod iskorištavanje spada rad bez novčane naknade ili kako se to već zove volontiranje . Ukoliko poslodavac odluči da zbog obima posla primi nekoga na praksu , realno mi je da ga plati kao niskokvalifikovanog radnika koji o tom poslu ništa ne zna . Svako ucenjivanje koje za rezultat ima rad bez naknade mi je za svaku osudu jer osim što ponižava osobu koja je došla da radi praksu , smanjuje i vrednost zarada zaposlenih jer bože moj pa ima onih koji su spremni i da volontiraju te se tako vrši psihički pritisak na zaposlene vezano za visine njihovih zarada .
 
svaka cast,
jedino mjesto gde sam jos video da se razvija hardwer al ozbiljan hardwer je iritel al to je drzavni institut(mihajlo pupin?)
prave sdh opremu koja odlicno radi, bili su i na cebitu ove godine.
 
Nazad
Vrh Dno