Šta je novo?

Spor procesor = internet spor a protok na lokalnoj mrezi maximalan

Devil 2000

Čuven
Učlanjen(a)
21.12.2001
Poruke
1,130
Poena
995
Kao sto pise u naslovu, imam Core 2 Duo procesor sa 1Gb/s mreznom na ploci.
Kada ga povezem na kucnu mrezu preko UTP kabla imam maximalni mrezni protok od 1Gb/s kada kopiram fajlove u lokalnoj mrezi, ali kada merim brzinu interneta ona je maksimalna 300Mb/s.
Kada povezem druge racunare koji imaju mnogo jaci procesor (isto 1GB mrezna) na istom kablu dobijem maksimalnu brzinu interneta od 600Mb/s(sto mi je i maksimalna brzina optickog interneta) i maksimalni protok od 1Gb/s za kopiranje fajlova u lokalnoj mrezi.
Zakljucak mi je da je do procesora problem, da li to znaci da internet zahteva dobar cpu da bi isprocesirao pakete tako velike brzine?
 
Sad mi pada na pamet da mozda windows 10 opterecuje masinu sa antivirusom i antimalware proverom za pakete sa interneta?
 
Treba njemu CPU, učestvuje on u svakoj komunikaciji između komponenti. Isključi AV.

Pogledaj u task manageru gde je usko grlo. Da nije disk?
 
Kao sto pise u naslovu, imam Core 2 Duo procesor sa 1Gb/s mreznom na ploci.
Kada ga povezem na kucnu mrezu preko UTP kabla imam maximalni mrezni protok od 1Gb/s kada kopiram fajlove u lokalnoj mrezi, ali kada merim brzinu interneta ona je maksimalna 300Mb/s.
Kada povezem druge racunare koji imaju mnogo jaci procesor (isto 1GB mrezna) na istom kablu dobijem maksimalnu brzinu interneta od 600Mb/s(sto mi je i maksimalna brzina optickog interneta) i maksimalni protok od 1Gb/s za kopiranje fajlova u lokalnoj mrezi.
Zakljucak mi je da je do procesora problem, da li to znaci da internet zahteva dobar cpu da bi isprocesirao pakete tako velike brzine?

Koje opterećenje CPUa prikazuje Task Manager/htop?
 
Sa defenderom
1711552537856.png
Bez defendera
1711552663600.png
Kao sto sam napisao na pocetku, brzina prenosa kada radim kopiranje fajlova u lokalnoj mrezi dostize maksimum 1Gb/s (sto je i brzina mrezne kartice na kompu).
Dok kao sto se vidi na slikama, internet paketi zahtevaju vise CPU snage da se procesiraju.
Mislio sam da ruter i switch sa svojim procesorima te pakete obradjuju i da posle njih internet paketi postaju jednaki sa paketima interne mreze.
Ali ocigledno nije tako, tako da je ipak potreban jaci CPU za obradu internet paketa vece brzine, jer na kompjuterima sa mnogo brzim procesorom dostizem maksimum internet brzine mog optickog interneta od 600Mb/s.
Sta da kazem, covek se uci dok je ziv.
 
Poslednja izmena:
Koja mrežna kartica je u pitanju?
 
Imao sam situaciju na MSI gaming laptopu(2021.) da ne mogu prebaciti 600Mbps, zvao support i sl. Presao na X670E plocu i redovno sam na 990Mbps, tako da definitivno neki faktori uticu.
 
Imao sam situaciju na MSI gaming laptopu(2021.) da ne mogu prebaciti 600Mbps, zvao support i sl. Presao na X670E plocu i redovno sam na 990Mbps, tako da definitivno neki faktori uticu.
Kod gaming laptopa iz 2021 (ako si dobro napisao datum) CPU sigurno nije botleneck, onda ostaje da je integrusa problem ?
 
RTX 3060, tako da nije ni to.
 
Integrisana na maticnoj ploci GA-P41T-D3P:
Realtek RTL8111C/D/E chip (10/100/1000 Mbit)

Provjeri u device manageru ima š li offload podešavanja za tu mrežnu. Ako nemaš, moraćeš instalirati najnoviji drajver za istu.

1711558702894.png
 
Imam to ukljuceno, u pitanju je windows 10 koji je azuriran na najnoviji update.
 
Arp offload
Ipv4 checksum offload
Large send offload v2 ipv4 i ipv6
Ns offload
Tcp checksum offload ipv4 i ipv6
Udp checksum offload ipv4 i ipv6
Sve je na enabled ili rx tx enabled
 
Ubacio sam posebnu pci tplink 1gb karticu sa RTL8168B/8111B koju sam skinuo sa pfsense rutera i koja 100% tera maksimum 600Mbps internet i opet sam dobio 290Mbbps.
Znaci 100% je do procesora.
Od sad kada vidim core 2 duo, bezim od njega ko djavo od krsta (BTW jel hoce neko da kupi core2duo masinu, tera filmove u fullhd bez problema :p)
 
Poslednja izmena:
Jedino ti ostaje da probaš neki Linux distro, FreeBSD ili OpenBSD čisto da eliminišeš Windows 10 i Realtek drajvere kao osumnjičene.
 
Evo na Knoppix live cd dobijam 430Mb/s, 50% je bolje ali i dalje daleko od maksimuma.
Kako god da okrenem CPU je glavni krivac, a posle njega windows/realtek drajveri.
Hvala svima na pomoci.
 
Poredis dva razlicita protokola, u mrezi testiras verovatno SMB posto kazes kopiranje fajlova, a preko interneta testiras HTTP, tj. najverovatnije HTTPS (TLSv1.2/3). I to jos dodatno zavisi od implementacije browsera kakve ce biti performanse. A core2duo licno ne bi ni ocekivao vise od toga.
 
Poredis dva razlicita protokola, u mrezi testiras verovatno SMB posto kazes kopiranje fajlova, a preko interneta testiras HTTP, tj. najverovatnije HTTPS (TLSv1.2/3). I to jos dodatno zavisi od implementacije browsera kakve ce biti performanse. A core2duo licno ne bi ni ocekivao vise od toga.
Pa o tome i pricam od pocetka.
Ocigledno Http zahteva mnogo brzi CPU za obradu podataka.
Mislio sam da posao obrade mreznih paketa odradjuju procesori na ruteru i svicevima i da posle njihove obrade da su onda svi paketi jednaki za obradu u lokalnoj mrezi, nebitno koji je protokol. Ali izgleda da nije tako.
 
Internet nije samo https protokol, npr. moze i smb preko interneta, ali dobro razumeli smo se. Ako te zanima ta tema mozes da izguglas npr. “Network layers” pojam pa da citas gde se sta odvija, npr. sta ruter ili mrezna karta obradjuje, a sta aplikacije tj. Procesor klijenta na mrezi.

Poenta je da ako bi testirao isti protokol SMB u lokalu i preko interneta treba da dobijes priblizno iste perfomanse, ako je internet uplink stvarno 1Gbps.
 
Poslednja izmena:
Imam na poslu jedan E6700 (čini mi se) i Win7. To čim kreneš na net, daleko bilo otvoriš nekoliko tabova, zakucava cpu na 100 %. Nema tu nikakve brzine ali može da posluži ako nema ništa bolje.
 
Nazad
Vrh Dno