Šta je novo?

SpeedTest.net: merenje brzine Internet konekcije

  • Začetnik teme delimir
  • Datum pokretanja
Pozdrav ljudi. Imam cudan problem sa SBB internetom. Modem je na drugom spratu, ja sam u prizemlju, znaci na drugom nivou ispod modema. E sad, kod mene sam prikljucio TP-LINK TL-WR740N preko koga sam uhvatio konekciju sa modema na drugom spratu i kablom povezao sam laptopom. Problem je sto on nekad hvata 25-30 Mbps a nekad svega 1-3 Mbps (max brzina paketa je 150 Mbps). Molim vam da mi neko kaze da li je problem do mreze ili do TP linka, jer je nov modem stavljen pre mjesec dana. Ako je problem u TP Link-u, da li bih kupovinom ovog https://www.winwin.rs/bezicni-range-extender-tp-link-tl-wa850re-300mb-s-1189617.html rijesio problem? Unapred zahvalan.
 
Objasni samo malo bolje sta si tacno uradio? Kazes da imas SBB-ov modem, pa zatim da si uhvatio konekciju TP-Linkom? Meni deluje da mislis da si uhvatio WiFi mrezu i proveo to preko kabla dalje? Ako je ovako kako meni izgleda, onda nemas SBB modem, nego ruter - i nisam siguran koliko ces uspeti da izvuces ovakvim setup-om, bez obzira sta da stavis. Ja bih pre pokusao da sprovedem mrezu zicno, recimo preko powerline etherneta - ako mozes.
 
Objasni samo malo bolje sta si tacno uradio? Kazes da imas SBB-ov modem, pa zatim da si uhvatio konekciju TP-Linkom? Meni deluje da mislis da si uhvatio WiFi mrezu i proveo to preko kabla dalje? Ako je ovako kako meni izgleda, onda nemas SBB modem, nego ruter - i nisam siguran koliko ces uspeti da izvuces ovakvim setup-om, bez obzira sta da stavis. Ja bih pre pokusao da sprovedem mrezu zicno, recimo preko powerline etherneta - ako mozes
Nisam siguran da li je ruter ili modem jer je to kod gazde u stanu na drugom spratu, ja u prizemlju. Uradio sam set up kako treba, podesio sam moj TP Link kao extender preko WDS bridging. Nemam opciju preko kabla zato i pitam da li neki drugi, noviji repeater mogao da poveca brzinu ili da je bar ustabili na nekih 20-30 Mbps?
 
Ruter je u pitanju. Ovaj TP-Link bi trebalo da je sasvim dosta za te brzine, pretpostavljam da kvalitet signala koji on dobija varira u zavisnosti od raznih stvari. Mislim da neces dobiti nista ili bar nista vredno nekim upgrade-om router-a/repeater-a - treba ti bolji prijem.
 
Ne razumijem sta je sa signalom i sta ga ometa, kako moze toliko da varira, zato sam i pomislio da je do mog TP Link-a.
 
Koliko stanova imas u okolini? Ako je naseljeno, samo zamisli kakva je guzva u 2.4GHz opsegu i signal pored svih dodatnih smetnji jos ide preko dva sprata. Meni to sto vidis deluje normalno, u stvari.
 
Orion optika Niš mereno na telefonu neposredno pored rutera
Paket je 2500/500
 

Prilozi

  • Screenshot_20210517_194023_com.sec.android.app.sbrowser.jpg
    Screenshot_20210517_194023_com.sec.android.app.sbrowser.jpg
    53.8 KB · Pregleda: 297
Nemojte mi uzeti za zlo, nisam korisnik SBB-a već nekoliko godina. Zar ne bi trebalo da je protok simetričan?
 
To nude samo za biznis korisnike svi. Ne verujem da iko nudi simetriju za privatne korisnike u Srbiji.
 
Koliko stanova imas u okolini? Ako je naseljeno, samo zamisli kakva je guzva u 2.4GHz opsegu i signal pored svih dodatnih smetnji jos ide preko dva sprata. Meni to sto vidis deluje normalno, u stvari.
Bas je naseljeno ali u kuci sa 2 sprata postoji samo jedan modem i jedan repeater. Da li bih dobio bolji signal ako bi uzeo neki jaci ruter/repeater i postavio ga recimo na 5GHz jer ja sam u prizemlju a modem je kod gazde na drugom spratu. I pored toga i debelih zidova (stara gradnja) ovaj moj tp link wr-740n uhvati nekih 15-20 Mbps od 100 kolika je brzina paketa. Takodje, kad ukljucim Bluetooth na telefonu ili laptopu, brzina pada na max 2mbps. Molim za pomoc. Hvala.
 
Irci skupi. Virgin paket: net 500/50, TV box i fiksni telefon 400min. za 61e.

Screenshot_20210929-140146.jpg
 
Supernova
 
12191014667.png
 
Ne razumijem sta je sa signalom i sta ga ometa, kako moze toliko da varira, zato sam i pomislio da je do mog TP Link-a.

Pa, ometaju ga dva betonska plafona. Imas samo dve opcije, kad vec ne moze LAN kabal - preko 'powerline' kako ti je preporucio HighONE (mislim da je to najbolja opcija u tvom slucaju), i druga opcija je WiFi Mesh sistem (jos uvek skupa opcija), i to je to. Ripiter ne moze da poboljsa signal, vec salje samo onakav signal kakav dolazi do njega, a koji i sam slabi sto si dalji od uredjaja. Za powerline mora gazda da se slozi jer jedan uredjaj mora da se stavi kod gazde pored njegovog rutera.
 
Orion 200/40 GPON Light, Mereno po velikoj kiši sa vetrom i malo magle. Rezultati su posvuda: PING od 4ms do 350ms, DOWN od 1 do 50, UP isto tako, možda malo stabilniji.







 
Mislim da je link pao na "backup" vezu na 5GHz, nije izdrzao link od 60GHz toliku kolicinu vode.
 
5Ghz ( n) baca 80mbps kao iz šale, te nije to. Plus n-ray koliko vidim i nema dual band mogućnosti. Tu je kvalitet signala pao skroz na skroz i zato vidimo to što vidimo.
 
Tako je, nema dual band opcije, kod tog Orion Microtika 60GHz.... mada obicno pre se relinkuje nego sto duze vreme drzi vezu sa ovako losim signalom...

Moj dobar drugar je bio pola godine na tom GPON Light 400/80 i ja sam bio kod njega kada je bila ona najveca provala oblaka prosle godine u Beogradu, uz uzasne udare vetra i najgore sto je bilo je ovo od 146 uz jedno pucanje linka, koje doduse ne mogu da se setim da li je bilo zbog lose veze ili zbog buga sa PPPOE konekcijama na TP Linku...

Udaljen od bazne stanice 700m.... Poslao mi je sa telefona speedtest, zato su variranja, inace preko LAN-a je uvek bila puna brzina osim ove situacije sa losim vremenom i na ovom od 240 je isto bila kisa... Ping u konkretnom slucaju je 7ms bio...


image0.jpeg
 
Seedbox koji sam iznajmio. Maximalno bude oko 6000/6000 za server ispod kilometar rastojanja, ali iz nekog razloga speedtest nece da prikaze link za share.

12823963294.png
 


Orion 2.5/0,5gbps, verovatno caste sa upload brzinom zbog isporucene opreme koja nema 2.5gbps mogucnost. Dok je tako ne bunim se za opremu, a ako iseku UL na brzine iz paketa zahtevacu da obezbede i DL koji se plaća.
 
^^ Ako sam dobro razumeo sa Orionom imas ugovor za paket koji je 2.5Gbps (dl link) i isporucuju ti samo 1Gbps (dl link) ?

Pa LOL :D
 
Da, baš tako. Taj paket je uzet zbog višeg uploada, prvi paket ispod tog je 1000/100mbps a ovaj je 2500/500mbps. Sa obzirom da nemaju opremu koja ima 2.5gbps portove a i da je ostatak moje opreme trenutno na nivou od 1gbps "pristao" sam da bude ovako kako je sada. Imam 200% uploada koji mi je bitan i samo 40% downloada koji mi je i na tom nivou sasvim ok :)
 
Nazad
Vrh Dno