Šta je novo?

Sparkle 6600GT - da li crkava ili... ???

mr_bungle

Slavan
Učlanjen(a)
21.06.2006
Poruke
90
Poena
309
Pozdrav svima,

Ovo je moj prvi post na forumu i na zalost problem je u pitanju.
U pitanju je Sparkle 6600GT kupljen januara 2005. Overklokovana skoro uvek kada sam se igrao i to ama bas nista posebno 525/1000. A u zadnje vreme cesto na 540/1000 sto opet sigurno nije neki silan rekord. Riva tuner je u pitanju. Onaj test u nvidia forceware drajverima me pustao da namestim to bez problema.
Radio je super do juce i evo sada bedare :(

Do subote sam igrao Oblivion bez ikakvih problema,onda nadjem HL2 episode 1 , pokrenem i obrnem je za 5/6 sati bez ikakvog problema u vidu restarta ili blokiranja i sl. (sve na max i 2xAA i 4xAF) ali sam primetio na par mesta da se zabljeskaju jedva primetne cudne zelene mrlje po ekranu. Cini mi se na samo odredjenim mestima u igri (valjda kad se pojavljuje magla ili dim ili sl). ali nije mi smetalo ili valjda u zaru igre nisam toliko ni primecivao. Na ostalim lokacijama nije bilo toga.

A onda sutradan pustimo opet hl2-e1 i posle malo igre ili se blokira ili se resetuje. Spustio sam klokove na default i opet na zalost isto, posle par minuta... od sve u majcinu. Pomislih ostetila se instalacija i sl.
Sve sam batalio i presknirao hard, otklonio greske (bile su) i ostala kozmetika defrag i sl.. provetravanje kucista je po meni ok. Sad sam i skinuo malo poklopac i oborio za 3-4 stepeni za svaki slucaj.

Opet pustimo mi HL2e1, i isto. Da bedak bude veci jutros moja zena sedne da igra Oblivion i opet se restartuje komp ! Jebi ga...pa radilo je super do juce.

Probamo opet, a sad nam cak i izbacuje gresku za oblivion.exe "sorry for incovinience...". Igra je sa zadnjim zvanicnim patchom, nvidia drajveri zadnji oficijelni. Nije me zezalo nista do sad!

Dal je moguce da sparkle polako odlazi u vecna lovista ? :( jedva smo skrcali para i za ovo sranje i nadao sam se da ce bar potrajati 4 godine!

Napajanje je LC power 420W, (onaj sa kulerom od 12 cm koji stoji tacno iznad samog procesora i odvlaci toplotu maximalno) Imam i ventilator od 90mm na zadnjoj strani kucista koji izvlaci sa 2000 obrtaja. Temp na ovim najvecim vrucinama je max 54 stepena za CPU kad igramo Oblivion a kad je klasican rad 48stepeni .

CPU Barton 2800+ a RAM Kingston HyperX 2x256 i GEIL 512 MB, satelitska kartica SkyStar 2, dvd rezac, cd rezac i sve sljakalo fenomenalno do sada. Igrali smo od FarCry pa FEAR i sve neke budze od igara bez problema. Gledali HDTV bez seckanja na satelitskoj (max. opterecena masina!) Hocu da kazem da napajanje sigurno nije problem i da je fukcionisalo sve besprekorno sto se toga tice.

molim vas, ima li neko parce softvera da testira graficke i da nalazi anomalije na GPU ili RAM/u od kartice i da sa nekom sigurnoscu utvrdimo da je do kartice ili da trazim uzrok u nekim ostalim zajebancijama ??

hvala unapred,
nadamo se vasoj pomoci.

mr_bungle
 
Хе хе, скоро свачији први пост је био због неког проблема :)

Те мале тачкице које си видео се зову "артефакти".

Када чип или меморија графичке буду преоптерећени (превелика температура или клок) не могу да раде најбоље, и раде грешке које се исказују у виду артефакта. Пошто си играо сатима са артефактима могуће да је то утицало на графичку, мада ми изгледа превише брзо.

Што се софтвера тиче узми Riva Tuner, он је један од бољих када се ради о 'видијиним графама.
 
:) mozda sam tebi zvucao malo 'pocetnicki' u pisanju u zelji da budem max shvacen sta je u pitanju, pa mi tvoj odgovor deluje tako (kao dibidus pocetniku).
OK je sve to to si rekao i to nam je poznato, ... nego nisam skapirao dal hoces da mi kazes da u RivaTuneru postoji neki test za GPU/RAM i sl ? Ja mislim da nema, bar nisam do sad video. Ja sam mislio na nesto kao GoldMemory test i sl.
 
probaj ati tool
znam da je nvidia graficka ali probaj radi
 
Pazi...uvek mozes malo da "mucis" graficku kartu 3D markom.
 
hvala svima!
ja jos na poslu ne mogu da se strpim da dodjem kuci (namestili mi adsl sad mi javili) ali vise zbog kartice. nisam mnogo petljao sinoc zbog vremena ali i meni je malo nebicno da tako ode kartica, nisam je nesto bog zna kako klokovao. inace nadjoh vremena sad pa na brzinu iscitah stare postove, vidim da nisam jedini SPARKLOVAC koji je najebo,mada ima i dosta drugih sa slicinim problemom..pa ko nas sisa kad se petljamo... :) izgleda nije bio neki dobar potez sto sam se zaleteo za Sparkle (bio je prvi *ebi ga), mozda sam trebao MSI. Odusevio sam se sa 'metodom produvavanja' by Kibla's ali nemam uslova da izvedem to... a da imam ne bih imao hrabrosti :D Sve se nakako bleskasto nadam da cu uspeti nesto da napravim. Dal vredi da spustim klok ispod default da vidim sta se desava? Nisam siguran dal je to problem do GPU ili RAMa ? :trust: Dal ima smisla sad sam citao da ljudi preflesuju bios i zezaju se sa nibitorom i sl...?
Sigurno cu prvo ponovo otvoriti sve, produvati prasinu (pre 2 nedelje sam to radio) i iskopati negde 3dmark sa nekog cd-a (valjda je bio na digitalu skoro??)
pozdrav svima. javicu sta se desava...
ako ima ideja jos, please share knowledge...
 
Pogledaj u nvidia driver interface-u kolika ti je temperatura grafichke za pochetak. Moguce je da se pregrejavala malo vishe ovih dana pa su otada pocheli i artifakti... Probaj malo da je ochistish, kao i sve kulere u kompu da smanjish temperaturu.
Ako ti ispada iz obliviona nije to nishta chudno, deshava se svima s vremena na vreme.
Ako ti se zaledi slika i tako zapuca, onda znachi da throtluje grafika i da je do nje, e sad ako se restartuje ne znam dal moze biti grafika u pitanju.. Inache kad rikne grafichka ili ostanesh bez slike ili ti se pojave trajnje mrlje po ekranu u vidu raznih horizontalnih i vertikalnih shara i linija, a one zelene mrlje mestimichne to su samo artifakti usled povishene temperature.
 
:) Hteo sam da napisem da se Sparkle nije bas "proslavio", ali sam se uplasio potencijalnog flame-a.
Sada kada imas ADSL lako ces sa neta da skines 3D Mark ako ga vec nemas...tj. ako ti grafika to dozvoli :crash:
U retkim slucajevima "downclock" pomaze ali se postavlja pitanje funkcionalnosti karte u tom slucaju.Moze da pomogne za prvo vreme...ne znam sta da ti kazem...malo istestiraj a u medjuvremenu pocni sa stednjom za novu kartu.

E sada videh Djoletov post.Tacno moguce da je temperatura u pitanju...skini poklopac sa hladnjaka i pogledaj da li je mozda prasina napravila "tepih" odnosno cep na onim rebrima.Ako jeste ocisti (naravno) pa probaj.
 
Poslednja izmena:
DjoleNS je napisao(la):
Inache kad rikne grafichka ili ostanesh bez slike ili ti se pojave trajnje mrlje po ekranu u vidu raznih horizontalnih i vertikalnih shara i linija, a one zelene mrlje mestimichne to su samo artifakti usled povishene temperature.

cinjenica

@mr_bungle
kada smanjis clock ispod default-a to znaci, obicno, da us kondezatori riknuli, i da ne "peglaju" struju kako treba, ili daju manji napon

mozda, posto vidim da si sve cistio pre dve nedelje, kartica ne lezi lepo u slotu
 
Poslednja izmena:
Probaj ti i mem module jedan po jedan memtestom...
 
Moje ubeđenje je da veliki deo problema dolazi iz ili zbog napajanja. Proveri da kojim slučajem 5V ili 12v nije "palo". Ako si siguran da je napajanje potpuno ispravno onda ipak probaj sa čistom instalacijom...postojeći Windows sačuvaj u nekom Ghost programu.

Koliko sam shvatio RivaTuner overklokuje grafiku na nivou BIOS-a grafičke tako da postavljeni klokovi ostaju i posle reinstalacije sistema i drajvera...vrati kolokove iz RivaTunera na default a na čistom sistemu overklokuj pomoću Coolbitsa (otvara odličnu opciju za overklokovanje već ugrađenu u drajver ali skrivenu - recimo softverski overklok jer postavlja klokove na početku dizanja Windowsa )

i tako, hladi to, menjej pastu, radi nešto nije džabe ono
nVidia The Way It's Meant To Be Played
 
FSamir je napisao(la):
Koliko sam shvatio RivaTuner overklokuje grafiku na nivou BIOS-a grafičke tako da postavljeni klokovi ostaju i posle reinstalacije sistema i drajvera...

pogresno si shvatio
 
Kako god, sa Coolbits-om je tako jednostavno, a jednostavna rešenja su...bla bla
 
Извини због мог одговора, али тако ми је деловало, нисам хтео да вређам или прозивам.

Прави тест за графичку и не постоји у облику који би ти желео, али маркови могу да помогну.

Такође, добра идеја је да узмеш ATITool, ставиш клокове графе на деф. и онда укључиш чупаву коцку.

Седи поред графе сат времена и посматрај коцку и температуру графе. Ако температура иде у небеса и јављају се артефакти, требаш порадити на хлађењу. Ако температура стоји у границама нормале а артефакти се појављују...рецимо да бих се забринуо.
 
OK. Dok sam cekao noc i malo hladnije vreme napolju pustio sam memtest, radio je 3 i po sata i nije nista prijavio (jeste da treba raditi mnogo duze ali nije memorija - znam to! :)

Posle utakmice i prezivljavanja *****ih penala, sednem i skroz otvorim kuciste, stavim pored sebe i vidm t=47 klasika. pustim COD2 i posle 2 minuta resetova me. Ali nema nikakvih artefakta... isto i oblivion , isto i hl2. A onda mi nije jasno nesto: ubih se (jebi ga glup sam) da namestim ocitavanje temp. za graficku. Onaj nvtemploger mi se samo ukoci i nista se ne desava, u rivatuner sam podesavao registry nesto u onom poweruser ali nije bas jasno GDE da vidim bre tu temperaturu ??? (nisam instalirao atitools ali sad cu, valjda on to ima po default ?)
BUT... skinem ja drivere, pa nanovo instaliram. I evo sljaka kao pre. Odigrah ceo nivo u cod2 i hl2... Ono sto sam ostavio za kraj (reinstall drivera) i ispade da je to. Poenta je da sam u postu napisao da koristim zadnje drivere oficijelne ... e pa nisam, zaboravio sam da sam stavio onu betu 84.43 :S: koja je sljakala nedelju dana, taman da zaboravim da je beta :) Nadam se da vise nece biti problema ?
HVALA SVIMA!
... i ostaje pitanje ne zaboravite: GDE da vidim bre tu temperaturu ??? :) ili kako da namestim to uz pomoc rivatunera? dajte link ako ste vec orgijali na tu temu po forumu, nesto me nece pretraga veceras ...
 
mr_bungle je napisao(la):
... i ostaje pitanje ne zaboravite: GDE da vidim bre tu temperaturu ??? :) ili kako da namestim to uz pomoc rivatunera? dajte link ako ste vec orgijali na tu temu po forumu, nesto me nece pretraga veceras ...
ja sam to radio sa nibitorom pa fesh biosa,
znam da ima i riva tuner, ali ne znam napamet, a nemam ga instaliranog sad
 
У ATITool-у:

==> Settings
==> Temperature Monitoring
==> Measure Card Temperature

Температура ће се приказивати у доњем средњем делу ATITool прозорчића. Такође можеш средити да температурне податке шаље другим сензорима, као и да уместо иконице ATITool-а у треју приказује температуру графе, меморије или наизменично.
 
sredjeno sve.
i sad citam temperaturu normalnom rezimu 2d: 74!
hm...
jel to normalno ? meni se cini da je ovo mnogo. kad pustim igru i posle malo igranja izadjem vidim da je gpu isao i preko 80 ....
karticu sam izvadio pre i dobro je izduvao,ocistio kuler itd...
 
tih 74 puno u idle
secam se moja 6600gt je isla do 54 u idle u 3d oko 90 +/-
promeni pastu, i skinu "zvaku"
a za monitoring koristi rivu
 
Poslednja izmena:
mnogo je to druze, jel si stavio neku bolju pastu,proveri da li je sve lepo leglo...
mozda da postavis neku osmicu da duva u graficku? Kolika ti je sobna temp?
 
rivatuner je u pitanju. da stavim jos jedan kuler onda mogu da se selim od buke. vidi sliku 1. to nikako.
nisam jos dirao hladjenje, znam da samo dolazi u obzir vf700 kojeg ne znam gde da nadjem.u stvari nasao sam nekog tipa u bg koji ga prodaje za 35e plus jos neke pare. :zgran:
ali sam razmisljao da promenim tu 'zvaku'. Imam jednu pastu, dosla je uz paket thermal take silent boost kulera koji sam stavio na cpu. (slika 2). ja mislim da je ona ok. ne znam koliko samo ce pomoci...? ja sam to kupio isto kad i graficku pre godinu i po dana, a posle upotrebe sam je lepo zatvorio.
dal ta pasta ima rok upotrebe tj. dal gubi neka svoja svojstva ?

p.s
sad sam pogledao opet, temp je 65 ... a napolju pala danas temp na 25 stepeni, u sobi je daleko prijatnije. i dalje...ja bih da menjam kuler.
 

Prilozi

  • DSC00892_resize.JPG
    DSC00892_resize.JPG
    123.8 KB · Pregleda: 49
  • DSC04072_resize.JPG
    DSC04072_resize.JPG
    203 KB · Pregleda: 71
Poslednja izmena:
Прво мењај пасту, па ако то не помогне онда мењај кулер, немој да бацаш паре без везе.
 
Ako promeniš pastu i temperature budu "normalne" a "bug" ostane ne vredi da baca pare na bolji kuler.
Moj je predlog da proba da uradi sve što je u njegovoj moći, onoliko koliko ima hrabrosti. ;)
Prvo će naravno izvaditi karticu iz (AGP?) slota, očistiti svu prljavštinu iz coolera, prvo nečim da izduva prašinu a posle četkicom da poskida i onaj tanak ali gusti sloj koji se zalepio za plastiku i aluminijum.
Tek onda skida cooler, tek onda jer će biti manje prašine oko kartice, neće da istpada iz coolera i tako da se desi da ostane negde načipu kasnije...
"Opere" telo kulera, ja to radim Alkoholom 100%, pri tome pazeći da ne kane koja kap negde oko čipa na ploču jer isti je prilično "agresivan". Posle tela opere i čip tako da ukloni sve ostatke stare paste.
Onda nanese novu, veličine 1 kapljice na čip i bez ikakvog mazanja i dodirivanja montira cooler da nalegne na čip. Sama će se "razmazati" po čipu pod pritiskom hladnjaka.
Onda sve to lepo vratiš u prethodno dobro izduvani i lagano iščetkani AGP ili PEG slot, koji već imaš na ploči, i to je to.
Ako posle toga bude normalnija temperatura a problemi i dalje ostanu, eliminisao si 2 stvari:
- kartica dobro leži
- čip na kartici se ne pregreva
:wave:
 
nema vise bugova, rascistio sam to sa deinstalacijom beta drajvera a evo malopre su postavili nove zvanicne 91.31 skinuo sam ih. sad cu njih da stavim. ostaje samo moja zelja da smanjim temp. i da ne bude toliko toplote.

cime vi cistite cip od ostataka paste/zvake itd ?
ja sam prilikom montaze kulera za cpu-a, skidao ostatke maximalno laganim pokretima
stapicem za usi bez ikakve tecnosti jer se veoma lako skidalo i bilo je sve kao fini prasak
(a posle montiranja novog kulera na cpu pala mi je temperatura za 15 stepeni i ja sam bio presrecan)
 
Poslednja izmena:
Први склониш пасту папирном марамицом (или штапићимка за уши :))

Иако изгледа да си склонио све остало је доста ситних честица.

Због тога капнеш пар капи чистог алкохола (мож' и да гуцнеш :d) и обришеш ватом.

Сада би требало да је баш чисто, тако да само сачекаш да алкохол испари.

Мала напомена: немој чип дирати прстима, смола која их пректива спречава фино преношење топлоте.

То је то :)
 
Nazad
Vrh Dno