Šta je novo?

Spajanje NVR uređaja direktno na Mikrotik router

ksrele

Cenjen
Učlanjen(a)
04.02.2013
Poruke
15
Poena
155
Pozdrav ljudi,
Imam mrežu u kojoj nemam smart switch već običan glupi gigabitni switch. Nemam trenutno budžet za smart switch.
U mrežu treba da se uključi NVR uređaj koji će da prati/snima 10 kamera.
Kao glavni router imam Mikrotik RB750Gr3.

Kontao sam da mi je najpametnije, da ne opteretim mnogo postojeću mrežu, da NVR direktno spojim na router na poseban port koji ću skinuti sa glavnog bridge-a, i za njega podesiti posebnu mrežu (neće se koristiti DHCP već fiksne IP adrese).
Naravno, ruter će takoće imati svoju posebnu IP za ovaj interface (192.168.8.1).

Moje pitanje je, da li je ovo dobro razmišljanje i da li ću ovim potezom možda više usporiti mrežu nego da sam NVR direktno spojio na glavni switch? Ovako ću sigurno više usporiti Mikrotik koji sada mora da rutira saobraćaj između dve mreže... Pojma nemam... Znam da bi definitivno najbolje bilo da imam smart switch na kome mi podesio poseban VLAN za NVR i port gde je NVR podesio na Untagged ali i onda ne znam kako bi na Windows mašini pristupao na dve VLAN mreže. Koliko znam Windows Home i integrisana mrežna kartica nisu baš najbolja kombinacija za rad sa VLAN-ovima.

Ako uradim ovako kako sam zamislio, da li će broadcast saobraćaj iz glavne mreže ići i do ove posebne mreže? Ili će do posebne mreže ići samo onaj saobraćaj kome je destination ta nova mreža?

Ako neko ima neki pametan predlog neka slobodno napiše.
 
A gde su kamere utaknute, u NVR ili?
Ako su ti uteknute u NVR, onda je svakako bolje da NVR utakneš na poseban port na Mikrotiku.
Čak možeš ceo taj port izolovati na poseban VLAN, pa propustiti samo određene portove između 2 VLAN-a.
Mikrotik ima milion opcija za podešavanje mreže kako poželiš.
 
Što mu ne objasniš kako da odradi to sve ?
 
Ako uradim ovako kako sam zamislio, da li će broadcast saobraćaj iz glavne mreže ići i do ove posebne mreže? Ili će do posebne mreže ići samo onaj saobraćaj kome je destination ta nova mreža?
Broadcast saobracaj u tom slucaju nece ici do glavne mreze, zato sto pravljenjem dve mreze odvojio dva broadcast domena.

pravis "router on the stick" na Mikrotiku :D
Tamo gde ubodes NVR, taj port izbaci iz bridza i stavi na taj eth port IP adresu koja ce biti def gw na NVR, i naravno da ta adresa na tiku bude isti subnet kao i NVR.
To je dovoljno da MT rutira izmedju dve mreze.
 
Nazad
Vrh Dno