Šta je novo?

SonyEricsson Z600 - šta sve treba znati

magick

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
12.01.2001
Poruke
5,202
Poena
770
Odlučio sam da kupim SE Z600. Za te pare i moje kriterijume telefon nema konkurenciju. Najbitniji mi je dobar planer i njegova sinhronizacija sa nekom PC aplikacijom (Outlook), a i kvalitet ekrana visoko kotiram zbog vidljivosti na suncu.

E sad', zamolio bih upućene da mi odgovore na par pitanja.

1) Da li telefon ima diktafon ili bilo koju mogućnost snimanja i čuvanja kratkih zvučnih zapisa? Informacije koje imam o ovome su oprečne.

2) Da li za pozadinu (wallpaper) može da se izabere neka od uslikanih fotografija?

3) Ima li softver nekakvih bagova i koje verzije firmware-a postoje (šta donose)?

4) Može li se telefon flešovati i kako?

5) Postoje li nekakve prijave o kvarovima?

6) Šta znači i da li je istinita tvrdnja da se sa njim ne može izaci iz zemlje ako je „skidan sa mreže”?

7) U vezi sa prethodnim: ima li nekih fora da prepoznam koju verziju softvera telefon koristi ili koji je O.K. a koji treba izbeći. (šta ja znam, ima raznih fora :))

8) Da li je njegov softver za sinhronizaciju sa PC-em O.K. ili postoji neki bolji third party? Postoji li za SE telefone neki „LogoManager”?
 
ovako posto moja sestra ima taj fon odgovoricu ti na ono shto znam ;)
1.da
2.da
3.ne,firmware postoje sigurno,ali ovako telefon radi besprekorno
4.sigurno moze servisnim kablom
5.ne
6.moze se sigurno izaci iz zemlje,kod nas je preko 50% telefona skidano sa stranih mrezha
7.ne,ova osnovna radi fino
8.nisam ovo radio,ali se je odlichan shto se tiche sinhronizacije kolko znam
 
[G]H1ghLANdeR je napisao(la):
6.moze se sigurno izaci iz zemlje,kod nas je preko 50% telefona skidano sa stranih mrezha

Ja bih pre rekao 95% :)

8. Za SE prakticno ni i ne treba softver za sync. Obican "Send to.." zavrsava posao savrseno, a preko BT moguce je cak i koristiti Windows Explorer za "svrljanje, kopiranje i brisanje" po memoriji telefona.
LogoManager nema nikakvog smisla jer su slikice obicni gifovi ili jpegovi. Sto bih ih pravio LogoManagerom kad mozes Photoshopom ili u najgorem slucaju paintom :)

Pozdrav!
 
Prezadovoljan sam odgovorima. Hvala vam obojici.

Zanima me samo još jedna stvar. Zapravo, to dekodiranje... čuo sam da bluetooth 'oće da pravi probleme u komunikaciji jer svi imaju isti ID (u firmveru).

Takođe sam čuo, od prilično upućenih ljudi, da gomila telefona kod nas ima isti identifikacioni broj kojim se prijavljuje na mrežu, jer su flešovani istim firmverom. Neki tvrde da to ne utiče na rad aparata i mreže, ali ima i drugih mišljenja koja kažu da se mreža često istripuje, kad' ima tol'ko „istih” telefona koji šalju i primaju pozive, pa oće neki da odbije, tj često si nedostupan.

Mojoj devojci se to događalo sa Motorolom Timeport GPSR i 064 karticom. Od 10 poziva, 6 je nedostupna iako ima pun prijem. :confused: Kad' stavi 063 karticu 10 od 10 je dostupna. Telefon bio u servisu i ništa mu nisu našli, navodno su promenili osnovnu ploču i idalje sve isto!#/&@ Kasnije mi jedan vrrlooo upućen lik kaže da može da bude i do tog' sranja sa ID brojem ili prosto nekompatabilnim parametrima mreže, koji su uneti u firmware.

Ne bih voleo da dam tolike pare za telefon i da me onda tako nešto za*ebava. Šta vi mislite o tome?
 
Pazi, mislim da je sasvim moguce jer mama trenutno nosi moj 6610 a ja trenutbo T610 ! I meni i njoj se ponekad deshava da smo nedostupni a naravno imamo pun signal. Onda ukljuchimo/iskljuchimo telefone i sve je OK. Meni stigne poruka da je onda dostupna a njoj da sam je zvao :d Oboje samo na 63 medjutim ja mislim da ovo ima veze sa karticom. I ona i ja imamo praistorijske kartice (mama otkad se pojavila mreza kod nas a je malo kasnije) pa mislim da je stvano moguce da ima nekih nekompatibilnosti tih starudija sa novijim telefonima! Ja planiram da odem do Mobtela ovih da na da vidim da mi zamene karticu jer bash me ponekad nervira! Drugo shto sam primetio da je na novim karticama osetno bolji signal!!! Kada sam u moj telefon ubacio karticu koja je skoro kupljena (super sim ili tako neshto) signal je skochio za 2 crte a i sam kvalitet razgovora bio je mnogo bolji nego sa starom na mestu gde sa mojom jedva imam signala i chesto prekida! Ne znam koliko sam pomogao ali to je ono shto sam ja zakljuchio!
cheers
 
To se i meni od skora desava sa starom karticom (064) i t28.
Pre je funkcionisalo bez problema, tako da pretpostavljam da nesto nije u redu "kod njih".
 
Ma ljudi, u slučaju koji sam naveo, problem je toliko drastičan da je telefon skoro neupotrebljiv. Skoro nikada nije dostupan. :mad:

Na moje oči je čovek ubacio u njega neku 063 karticu i zvali smo jedno 10 puta i sve je bilo O.K. (svaki put dostupan), a čim ubacim 064 karticu on je čas dostupan čas nije. Pri tom' je probano sa (064) karticama čiji brojevi počinju na 12... i 23.. tako da smo eliminisali mogućnost da to ima neke veze sa starošću brojeva.

Baš mi je žao što čujem da i 063 ima sličnih problema sa pojedinim telefonima. Izgleda da priča o identifikacionim brojevima drži vodu. Tako bi „dostupnost” mogla da zavisi od toga da li se onaj ko je dekodiraio telefone potrudio da s vremena na vreme izmeni taj ID broj u firmveru, odnosno kol'ko „istih” telefona ima u mreži.

Šta vi mislite o ovome i šta je po vama rešenje?

BTW: ima li nekakve razlike u voltaži, odnosno kompatibilnost, između novijih i starijih kartica. Da li bi u toj matoroj Motoroli (Timeport GPSR) radila neka kovija kartica. Mislim na ove sa memorijom od po 250 brojeva i.t.d.
 
svi bugovi koji su bili vezani za bt i t610 su ispravljeni u z600,kupi i neces imati sugurno nikakvih problema,telefon je savrshen
 
[G]H1ghLANdeR je napisao(la):
svi bugovi koji su bili vezani za bt i t610 su ispravljeni u z600,kupi i neces imati sugurno nikakvih problema,telefon je savrshen

O.K. sigurno hoću. Reci mi samo šta ti misliš o spomenutom problemu sa dostupnošću i ID brojem aparata?

I još samo nešto... šta misliš, dal' da ga kupujem odma' il' vredi čekati još koju nedelju il' mesec? Stvarno nije hitno, a kapiram da bi mogao samo da pojeftini. Ne bi samo da mi se desi neka nestašica pa da posle ne mogu da ga kupim ni za lek. U principu bi mi odgovaralo da mu cena padne za 50-ak €. ;)
 
Postojala je ona varijanta SIM kartica veceg kapaciteta ili kako vec...Uglavnom jedno vreme su stare SIM kartice mogle da se zamane za te "vece". Na mojoj 063 kartici pise 32k, a kupljena je skoro. Nisam primetio da sam nedostupan (Nokia 3650) kada okrenem samoga sebe sa fixnog na mobilni (probao sam bas da vidim posto sam procitao ovo ovde).
 
O.K. ko još zna nešto o tim karticama većeg kapaciteta? Mogu li to sada negde da zamenim (064)?

I još jedan off-topic: šta je od specijalnih servisa podržano na pripejdu kod 063, a šta kod 064? Ja imam sirotinjsku 064 - pripejd karticu, oće li mi sa njom raditi MMS ili da prelazim kod Mobtela?

Šta je sa WAP-om, a šta sa Internetom? Postoje li neke šeme za povoljniji surf i prveravanje E-pošte sa mobilnog?

Unapred zahvalan!
 
Magick, jel si se ti juche doselio sa saturna ? :)
GPRS radi mesecima na 063, od skoro na 064 s tim da ne mozesh na irc i pop3...MMS radi kod oba normalno....za sada sve besplatno...
 
driver je napisao(la):
Magick, jel si se ti juche doselio sa saturna ? :)
GPRS radi mesecima na 063, od skoro na 064 s tim da ne mozesh na irc i pop3...MMS radi kod oba normalno....za sada sve besplatno...

Pa šta ću kad imam Siemens A35. :S ctp;

O.K. a kako onda skidati i slati E-poštu? Kol'ko bi vremena/para potrošio na biranje, handshake, autentikaciju i send & receive? Ovi noviji telefoni bi trebalo da se kopčaju na 56k, zar ne?

Ako si kod Mobtela, jel' ima još uvek ona fora da uplatiš vreme ko EUneta pa te izađe nešto jeftinije WAP suft, i.t.d.
 
magick je napisao(la):
Prezadovoljan sam odgovorima. Hvala vam obojici.

Mnogo si ti gluposti cuo :)
064 mreza je daleko od stabilne i pouzdane.
Tvoja sestra nije bila nedostupna zbog telefona vec zbog krsh mreze.
Do ID brojeva nije sigurno, a dokaz je sto npr. kada se u blizi nadje vise T610tki kad kazes "posalji sliku na onu" slika tamo i stigne.
Znaci ne skrene nigde gde ne treba :)

Pozdrav!
 
driver je napisao(la):
Magick, jel si se ti juche doselio sa saturna ? :)
GPRS radi mesecima na 063, od skoro na 064 s tim da ne mozesh na irc i pop3...MMS radi kod oba normalno....za sada sve besplatno...

Nemam pojma za 064 i POP3, ali meni na telefonu sa 063 GPRS rade najnormalnije sva tri POP3 mail (Benchmark, Eknomski fax. i PTT) naloga koja inace koristim. Radi i ICQ. IRC nemam, jer onaj WirelessIRC koji kruzi po WAP sajtovima ne radi kod mene na 3650. MMS takodje radi odlicno. Cim se posalje poruka ona odmah i stigne, bez obzira na duzinu. Jedino mi nije jasno zasto ne mogu za okacim midi fajl u poruci - kaze mi da taj format nije podrzan (mozda zato nece :) ). Jedina glupost koja se desava sa GPRS-om je da ponekad nece iz prvog pokusaja da se "ukonektuje" (verovatno preoptrecenje), ali postoji retry :)
 
Sasa je napisao(la):
...Mnogo si ti gluposti cuo :)
064 mreza je daleko od stabilne i pouzdane.
Tvoja sestra nije bila nedostupna zbog telefona vec zbog krsh mreze.
Do ID brojeva nije sigurno, a dokaz je sto npr. kada se u blizi nadje vise T610tki kad kazes "posalji sliku na onu" slika tamo i stigne.
Znaci ne skrene nigde gde ne treba :)

Pozdrav!

Dobro bre Sale, pa znaš da nisam ja neki penzos koji nema pojma o elektronici i komunikacijama... Naravno da poruke, slike, glas, i.t.d stižu na određeni broj telefona, a ne aparat, ali kažem ti šta su mi rekli ljudi mnogo upućeniji od mene i tebe zajedno.

Taj ID broj služi za identifikaciju/lociranje aparata, a ne kartice. Za to valjda svi znaju. E sad', šta biva kad ima više „istih” aparata, odnosno sa istim tim brojem? Administratori mreža kažu da to mreži ne smeta, ali neki (navodno) još upućeniji od njih kažu da OS mreže može zbog toga nekada da se izbaguje. Ponavljam ovo nisu ulične rekla-kazala, već inženjerske (elektoničarske/operaterske) rekla-kazala.


Drugo, ja imam Siemens A35 (najjefitniji i najbedniji telefon od svih) i dostupan sam UVEK, za razliku od nje. Kada je moja devojka dobila telefon nije odmah mogla to da primeti jer je niko nije zvao, ali smo ubrzo poslumnjali da nešto nije u redu. Isprobavali smo stvar 4 meseca, da bi se na kraju obratili servisu i pozvali na garanciju.

Šetao sam ja njen telefon sa mojom karticom (isto 064) i ista stvar. Telefon je malo dostupan, mnogo nedostupan i navodno najbolji i najobučeniji serviseri u gradu (sve sami pajseri) nisu mogli da utvrde kvar. On u suštini radi i sve je O.K. ali ga mreža često iskulira.

Jednu od teorija koja objašnjava tu misteriju dao mi je moj prijatelj koji je specijalista za te stvari i koji je sa višegodišnjom praksom prilično izverziran u toj oblasti.
 
delimir je napisao(la):
... Nemam pojma za 064 i POP3, ali meni na telefonu sa 063 GPRS rade najnormalnije sva tri POP3 mail (Benchmark, Eknomski fax. i PTT) naloga koja inace koristim. Radi i ICQ. IRC nemam, jer onaj WirelessIRC koji kruzi po WAP sajtovima ne radi kod mene na 3650. MMS takodje radi odlicno. Cim se posalje poruka ona odmah i stigne, bez obzira na duzinu. Jedino mi nije jasno zasto ne mogu za okacim midi fajl u poruci - kaze mi da taj format nije podrzan (mozda zato nece :) ). Jedina glupost koja se desava sa GPRS-om je da ponekad nece iz prvog pokusaja da se "ukonektuje" (verovatno preoptrecenje), ali postoji retry :)

Reci mi molim te, kol'ko te izađe proveravanje pošte. Ako si to uopte ikada preračunavao.

Da li si na pripejd ili na postpejd?
 
Izvinite sto idem malo u offtopic ali samo da pitam nesto u vezi tih superSIM kartica na 063 mrezi. Dali su i dalje ogranicene na samo 12 karaktera u imenu i dali kada bi odneo da mi zamene ovu moju za SuperSIM dali bi prekopirali sve sa moje kartice (znaci i imenik i SMS memoriju) ili kopiraju samo imenik?

Svima Srecna Nova Godina!
Nek vam mamurluk kratko traje!!
cheers cheers cheers
 
BESPLATNO je.

Jos traje promotivni period GPRS-a i na 064 (sigurno do 22 februara a moguce da se produzi) i na 063 (ne znam do kad, trebalo je do Nove godine ali mi se cini da su produzili). Ja sad trenutno surfujem preko mobilnog (samsung c100) i ne placam nikakve impulse, ali sto je lepse ne placam nikakve sate provajderu, jer je provajder 064 i usluga je besplatna u ovom promotivnom roku. Brzina surfovanja efektivno iznosi od 28kbps ali nije lose kao rezervni account s obzirom da je apsolutno besplatno a i dobro dodje za jutarnje lagano iscitavanje benchmark foruma.

Ja na svom telefonu ne mogu da proveravam direktno mail (nema tu mogucnost, mada bi moglo sa nekom java aplikacijom) ali zato odem na wap.mail.ru i proverim. Ti bi trebalo da mozes apsolutno besplatno da proveris mail. E posle, kad prodje ovaj promotivni period, placace se, ali niko ne zna koliko, zna se samo da ce obracun biti po prenesenim kb.
 
Mojoj devojci se sprzila kartica pre nekoliko nedelja i to bas ta 32k (bila je 8k, pa smo je zamneili na 32k zbog vise mesta za SMS). Kada sam otisao da je zamenim rekli su da imaju samo 16k i da ovih 32k nece biti neko vreme, jer su imali izvesnih problema sa njima. Interesantno je da je razlika prilicno nelogicna:
8k: 10SMS + 130 names
16k:30SMS + 240 names (nisam bas 100% siguran da je 240)
32k:35SMS + 250 names

hm...?
 
magick je napisao(la):
...



Reci mi molim te, kol'ko te izađe proveravanje pošte. Ako si to uopte ikada preračunavao.

Da li si na pripejd ili na postpejd?

Ne izadje me nista, jer je GPRS besplatan. Zato sam i 24h dnevno na ICQ-u :) Mozes preko GPRS-a da proveravas mail, ne znam odakle sada to da ne moze. Secam se i da je Maxa sa svoje Nokie 6100 proveravao mail preko GPRS-a...Kod 3650 imas da podesis koji acces point koristis za proveru maila. Ja sam stavio Mobtel GPRS koji sam definisao prema upustvu sa mobtel.co.yu i to je to. Mozes i npr. Mobtel WAP, ako nemas GPRS i sl...Samo WAP se placa, a GPRS je (jos sutra :) ) free...
 
magick je napisao(la):
Odlučio sam da kupim SE Z600. Za te pare i moje kriterijume telefon nema konkurenciju. Najbitniji mi je dobar planer i njegova sinhronizacija sa nekom PC aplikacijom (Outlook), a i kvalitet ekrana visoko kotiram zbog vidljivosti na suncu.

E sad', zamolio bih upućene da mi odgovore na par pitanja.

1) Da li telefon ima diktafon ili bilo koju mogućnost snimanja i čuvanja kratkih zvučnih zapisa? Informacije koje imam o ovome su oprečne.

2) Da li za pozadinu (wallpaper) može da se izabere neka od uslikanih fotografija?

3) Ima li softver nekakvih bagova i koje verzije firmware-a postoje (šta donose)?

4) Može li se telefon flešovati i kako?

5) Postoje li nekakve prijave o kvarovima?

6) Šta znači i da li je istinita tvrdnja da se sa njim ne može izaci iz zemlje ako je „skidan sa mreže”?

7) U vezi sa prethodnim: ima li nekih fora da prepoznam koju verziju softvera telefon koristi ili koji je O.K. a koji treba izbeći. (šta ja znam, ima raznih fora :))

8) Da li je njegov softver za sinhronizaciju sa PC-em O.K. ili postoji neki bolji third party? Postoji li za SE telefone neki „LogoManager”?

2. Da.

4.Moze kad izadje nova verzija FW-a. Pod uslovom da i sa njima ne bude neka fora kao sa onim "empty-board" T610. (pogledaj teme o T610 na ovom i ES forumu)

7. Pretpostavljam da je isto kao i kod ostalih SE. <*>>*>* za otvaranje Service menija. Dalje ces se i sam snaci. (<i> znaci joystick levoidesno)

8.Postoji ThemeCreator3G za kreiranje tema. Otprilike kao Themes podesavanje kod WinXP-a. Inace za logo moze bilo koji program za crtanje ili obradu slika.
 
magick je napisao(la):
...
Dobro bre Sale, pa znaš da nisam ja neki penzos koji nema pojma o elektronici i komunikacijama... Naravno da poruke, slike, glas, i.t.d stižu na određeni broj telefona, a ne aparat, ali kažem ti šta su mi rekli ljudi mnogo upućeniji od mene i tebe zajedno.

Mislio sam na BT prenos. Dakle, kada preko BT posaljes sliku.
Da su isti ID (pa i za BT) ili bi svima stigla slikica ili ni jednom telefonu.
Ja zaboravio da to napisem, a ti odmah povileneo :)

Pride, vidim da jesi mnogo slabo upucen.
NHF, ali niti se to kaci vise na 56k niti ima handshakinfa niti je bitno vreme koliko to sve traje. GPRS je totalno drugi fazon, ali da ja ne bi ponavljao istu pricu milioiti put, ti, znas kako ono kazu, udari malo search i pogledaj na forumu :)

Pozdrav!
 
Za komunikaciju PC - mob. tel. obavezno probati Float's Mobile Agent.
Sinhronizacija, skriptovanje i druge zanimljivosti, narocito za vlasnike plavozubih telefona.

http://fma.xinium.com/ (freeware)
 
>*<<*<* je 'kod' za ulazak u service menu kod SE t230.
 
petkods je napisao(la):
>*<<*<* je 'kod' za ulazak u service menu kod SE t230.

U pravu si. Znaci ispravljam svoj gornji post gde sam u brzini napisao obrnuto. Taj kod izgleda vazi kod svih SE novije generacije.
 
np ;)
 
Ma idi bre, proveravam mejl, nasao sam neke sajtove sa ekstra igricama (nisam mogao da verujem da imaju Splinter Cell, Prince of Persia (ovaj novi), Worms!!! i jos gomilu novih igara (naravno, sve su 2D). Zadovoljan sam telefonom, jer jos ne vidim potrebu (a ne verujem da cu u skorije vreme), za PDA uredjajem (mada mi je 6600 ok, malo glomazan, ali ok).
 
da li su te igrice java ili mophun? I ako moze daj link :)
 
Nazad
Vrh Dno