Šta je novo?

Sony Xperia Z2

Obicno telefon koji je u sredini deluje najbolje, jer nisu isti uglovi gledanja a i video kamera pa jos YT kompresija i jos po nesto utice dosta.
 
Ovaj lik je odradio malo ozbiljniji test Z2 kamere:

Sony Xperia Z2 during daylight

Sony Xperia Z2 in low light and night


Sony Xperia Z2 macro, panoramas, and other modes


Sony Xperia Z2 frame captures (ss iz kamkordera)

Ceo test sa semplovima, 4k, low light, 1080p 60 fps video snimcima i generalnim utiscima, steta samo sto nije testirao onaj 15,5mpix mod http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=52428496&postcount=201

Isti lik je detaljno testirao i S5 kameru.

Moj zakljucak je da su na dnevnom svetlu tu negde ali da S5 ima dosta agresivniji hdr mod sto je u normalnim i slabo zahtevnim uslovima previse jak hdr ali i prednost u odnosu na Z2 hdr u tezim svetlosnim uslovima, bas kao sto se vidi u poredjenju sa 1020 iz S5 teme. Najbolje bi bilo kad bi oba telefona imala 2 hdr moda, za iole normalne i teske uslove. Mozda i imaju.. Z2 ima 3x digitalni zoom koji ne degradira mnogo kvalitet, za S5 ne znam da li ima tako nesto.

Z2 ima malo manje saturisane i prirodnije boje ali S5 ima bolji panorama mod, to se vidi tek zumiranjem, vise detalja ima S5 kao i vecu rezoluciju (5,3 vs cak 60mpix) ali samsung i mnogo bolje ''spaja'' tu panoramu, to sony mora da ispravi mada se to vidi tek zumiranjem, ovako gledano deluju dosta uporedivo uz slicnu dinamiku i wb. Ali kod zumiranja panorama S5 nema konkurenciju, iznenadjujuce mnogo detalja imaju te fotografije a to je tako jos od GS I i sve bolje i bolje svake godine.

Razlika izmedju Z1 i Z2 je u kompresiji i auto modu, Z2 manje kompresuje fotografije i ima bolji auto mod. Ubedjen sam da to namerno rade da bi cedili ovaj senzor jos neko vreme pa ce Z3 imati jos manju kompresiju i npr oko 20% vecu velicinu fajlova uz naravno jos bolje rezultate i bogatiji softver. Isto mislim da ce Samsung da odradi sa ovim senzorom u N4/S6 jer oni i sony nemaju toliko jaku android konkurenciju sto se kamera tice pa ce polako sve to da poboljsavaju, koliko im odgovara.

Za makro i ostale efekte su tu negde, obe kamere su se odlicno pokazale sto se i vidi.

Za low light meni malo bolje deluje Z2. Obe kamere treba kontrolisati da ne podizu previse iso, treba uci u fazon kada i koliku iso vrednost koristiti pa mozda i neki night mod. Svejedno, opet su najbolji od androida. Samo im fale podesavanja duzine ekspozicije, to prosto moraju svi da omoguce.

S5 4k kamkorder ima malo vise detalja i mirniji af ali i saturisanije boje, Z2 ima bolju stabilizaciju i malo bolji low light. Zvuk im je slican koliko sam do sada cuo. S5 ima 4k limit od 5 min zbog zagrevanja a Z2 je izdrzao i do 10 min ali isto tako je u nekim testovima gasio kamkorder i posle 4,5-5min. Ovaj lik je imao i veci bag sa gasenjem.

Meni stvarno deluje da su ovo 2 izjednacene kamere u sustini, uz manje razlike u softveru mada moze ovo jos bolje ali svejedno, ovo su android kamere koje treba imati u dzepu - za snapshotovanje :) Za sve ostalo dobar kompakt fotoaparat (kao s100/10) i dalje nema android zamenu pa i uopste zbog optickog zuma i vise rucnih podesavanja.
 
Poslednja izmena:
Skoro 2h u ciniji sa vodom bez ikakvih posledica, svi portovi suvi ko barut.

[YOUTUBE]xqynNIySdsQ[/YOUTUBE]
 
hsv

nije uopste problem dok su te "zabice" na portovima nove...kada se razlabave posle nekog period onda tek moze da nastupi veselje (xperia z anyone?)... posebno sto ce posle svaliti da je nemara korisnika i da "nije propisno zatvorio portove"....isto me interesuje kako ce se ponasati staklo na telefonu, tj na poledjini... stricu koji ima z1 je naprslo na poledjini a drzao ga je u dzepu... da li je do pritiska ili promene temperature nije ni bitno, u svakom slucaju se vodi kao "mehanicki kvar prouzrokovan od strane korisnika" od strane tehnicke sluzbe i cena od 150e za zamenu iste... jeste da je osecaj izrade vrhunski ali cini mi se da je staklo na poledjini i dalje lose resenje...
 
Sve to sto si napisao vazi za sve telefone sa ovim sertifikatom (osim ovo za staklo, nije da bas gotivim takvu zadnju stranu al' ajde). Kad smo vec kod stakla Z1, AA drop test na beton je prouzrokovao manja ostecenja na tom staklenom kucistu nego na nekim plasticnim/gumiranim telefonima, ostecenja su stvarno bila neocekivano mala ali je ekran prestao da radi sto moze da bude i izolovan slucaj.

Prslo je alfaunitsu i gorila staklo na 2 samsunga cini mi se, posle smesnih padova na tepih pa to ne znaci da je problem oba telefona vec izolovan slucaj ili jednostavno nije imao srece jer s4/s5 prezivljavaju svakakve torture po YT snimcima. S2 je takodje tesko unistiv telefon mada se kuciste ''krnji'' od padova ali staklo je odlicno.

Meni Z2 zastita od vode obecava i to je to, mislim da je zastita bolja od XZ i da su usavrsili sve to u odnosu na prve IP5x modele sto ne znaci da nece biti crkavanja od vode ;)
 
Poslednja izmena:
ma generalno to za staklo, pre ce biti da je doslo do toga zbog promene temperature (desilo mu se zimus)... A sam nacin tj kako izgleda je da nije zbog nemarnosti korisnika vec da je staklo na poledjini nezahvalan materijal... cak i ona odlepljivanja ivica kod xz i naprsnuce sa "unutrasnje" strane zbog baterije je bio horor zivi za citati... xD

:) samo naglasavam neke moguce "falinke" koje izgleda ne resavaju iz serije u seriju, iako su im xperia z1-2-serije odlicne... ali vreme ce pokazati... :) u svakom slucaju onaj ko je "sony fanatik" (poput strica i jos 1-2 koje znam) i ko fura sony telefone godinama,za njih samo sony postoji i ponovo ce uzeti isti brend ma kakve god probleme imali... :) i ta (slepa) lojalnost prema brendu me odusevljava (skoro pa moze da se poredi sa apple-om), ma koliko god ta kompanija screw-ovala svoje musterije... :)
 
E sad slepa lojalnost.. naravno da ima i toga ali obicno neko kad kupi i duze koristi neki telefon sa kojim je veoma zadovoljan najcesce nastavi da kupuje telefone istog proizvodjaca a to nije bas slepa lojalnost, to ces najlakse primetiti na primeru Samsung Galaxy serije - GS I bio odlican u svoje vreme/S5 odlican danas mada ranije osim htc-a i nisu imali konkurenciju a sada je konkurencija dosta ozbiljnija. Tako da ja skroz razumem ljude koji kupuju samo Galaxy S/Note telefone.

Imas ljude koji su prezadovoljni i sa htc/LG modelima pa cak i lenovo/zte/zopo/huawei/alcatel i samo njih ce nastaviti da kupuju bez obzira sto nisu najbolji.. ja probah htc/lg, kineske telefone.. vise puta i skapirah da nista osim apple/nokia/samsung/sony modela ne dolazi u obzir - u mom slucaju :) Dobro jesu 3 OS-a u pitanju ali eto samo ta 4 proizvodjaca dolaze u obzir kad na kraju sve saberes i oduzmes.
 
Poslednja izmena:
[YOUTUBE]DhdhwNv8020[/YOUTUBE]

Љубичасти закон
 
[YOUTUBE]j3pY-eG2Bs0[/YOUTUBE]
 
[YOUTUBE]dKCgqeVdZ3w[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]3c-3QToeR4I[/YOUTUBE]
 
Poslednja izmena:
Telefon je vrh, steta sto je dosta skuplji od s5 i m8 po oglasima.......za jedno 3,4 meseca valjda ce se cena slegnuti na oko 400 €:D
 
Mislim da će pasti malo cena čim se bude pojavio kod naših operatera. Vip ga je već najavio.
 
[YOUTUBE]joYYX0huiyA[/YOUTUBE]
 
Z2 vs Canon 60D, zanimljivo poredjenje.

[YOUTUBE]eAbTOSevlow[/YOUTUBE]

Odgledah u 1440p, 4k na YT dosta baguje sa ucitavanjem na i na wf/chrome
 
Poslednja izmena:
Al nahvali ovaj iz pocketnow..

[YOUTUBE]VzUosUTcFYU[/YOUTUBE]
 
Pa da, onaj debeli, ne znam kako se zove. Iz aviona se vidi da je nije objektivan, zato sve bitne testove u poslednje vreme radi ovaj sa hipsterskim naocarama :d Kod ostalih su sony i svi drugi telefoni prolazili onako kako su i zasluzili u tom trenutku, manje vise. Test ko test, zavisi ko je u pitanju tj ko testira uredjaj, kao i na PA i slicnim.

Da je debeli radio test Z2 bi ocenio sa 8.5/10 plafon. Isto bi verovatno vazilo i za M8 dok ovaj M.Fisher kaze da je to jedan od najboljih android uredjaja koje je probao a verujem mu.
 
Poslednja izmena:
Iste cene kao za S5, u prevodu horor. Prakticno 58k din u pis xl paketu (2 crvene mesecno). Vidim dele uz Z2 i prepametni sat u fifa bojama - dok traju zalihe tj dok ih zaposleni i rodbina ne raspodele :d :d
 
Poslednja izmena:
Ok ponuda ovo sto daju sat ali realno je katastrofa sa ovim bojama. :d
 
Lakse ce se prodati u tim bojama, ide SP i ta kombinacija je kao stvorena za pametno gledanje utakmica u kaficu na Adi C. :d
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno